Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Achizitie tv 40 de inch - maxim 2000 de lei

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Tot cautand si rascolind pe internet (inclusiv topicul de mai sus care este trecut ca fiind important), m-am oprit asupra a 3 modele.O sa ma uit la el de la 3 metri, deci presupun ca e suficienta diagonala mentionata.

Sony Bravia 40WD650
Samsung 40KU6092
Panasonic 40DX603E
(mai multe detalii gasiti aici)

La ce concluzii am ajuns eu despre fiecare:
- Sony exceleaza la imagine, dar se aud cam prost boxele
- Samsung... nimic de reprosat
- Panasonic are o greutate cu 3 kilograme mai mare decat celelalte si nu inteleg de ce. Nu ca ar fi un dezavantaj, e doar o curiozitate.

Vreau neaparat:
- fiabilitate
- sa poata reda cat mai multe formate video (am inteles ca unele formate "mkv" au nevoie de DTS pentru sunet)

Nu conteaza:
- cat de performant e pe partea smart
- daca e full hd sau 4K
- firma.

#2
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
De ce cu aceiasi bani ai lua un amarat de Sony care nu e 4K, in loc sa iei un Samsung care e "nimic de reprosat" si mai e si 4K.

Du-te pe Samsung.

Panasonic nu mai e ce era inainte, din cate am inteles brandul au fost preluat de nu stiu ce turci.

Eu ti-as recomanda totusi LG. LG-urile au cele mai bune ecrane...

Dar NU lua Sony care are acelasi pret cu Samsung si Panasonic si nu e 4K si nici macar nu are DVB-S2 sau DVB-T2.

Exact ce ai enumerat tu ca nu conteaza, conteaza cel mai tare.

Nu ai ce face cu un televizor care nu e Samsung/Sony/LG, care se misca praf si are probleme o gramada. Astea 3 sunt "de firma" si din cate am inteles sunt singurele care inca mai au brandul lipit de firma mama. Restul brandurilor s-au vandut la chinezi/turci etc.

4K e de viitor, azi nu iti pasa, maine daca vezi ca operatorul de cablu baga primul post 4K pe care se da meciul nationalei, iti zic eu ca te doare rau.

Edited by ronuquet, 31 August 2017 - 02:38.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
In primul rand ia de 43" sau macar de 42".

Diferenta e mare si cele de 40" arata ridicol de parca a taiat cineva cu foarfeca din ele 5 - 7,5 cm.

In al doilea rand ia un Sony cu boxe bass reflex de minim 2 x 8 W, preferabil si 2 x 10 sau mai mult.

Nu lua de 2 x 5 ca sunt tzeapa la toate brandurile, si la Sony sunt rare si arata ca e un model low cost (cel din link e asa...)

Cu boxele bass reflex de 2x 8 sau 2 x 10 se aude decent si la 14 unitati din cat are 100 maxim sau cate sunt.
Sigur ca se poate si mai bine cu sisteme audio scumpe, pe care insa trebuie sa le si montezi bine, si subwoofer nu prea ai cum sa-l pui bine decat pe jos in mijlocul drumului sau sa renunti la mobilier sub TV chestie destul de aiurea...

Daca are ecran VA se vede excelent dupa setari si reglaje pe Sony, poate nu perfect dar se poate regla cat sa fie satisfacator.
La LG pe LCD/LED nu o sa reusesti niciodata sa atingi o imagine la fel de buna, uneori pe anumite canale si filme se vede chiar naspa rau.
La Samsung la fel trebuie sa reglezi mult dar doar modelele varf de gama se pot seta la o imagine satisfacatoare, iar cea default este ridicola cu sharpening absurd de mare.

Si la Sony trebuie multe setate, oprite, reduse, etc., depinde si de model.
Are doua tipuri de sharpening si cel numit rezolutie (absurd) trebuie redus de la 50 la 5 pt SD altfel pt full HD nici nu e necesar mai mult de 2 dar se poate lasa pe 5.
vivid color oprit, alb si negru imbunatatit oprit, contrast redus la 86, luminozitate redusa la 43-47, luminozitate backlight depinde de model si intrare dar poate sa fie 6, la alte intrari 7.
Se poate pune si pe Cinema si pe standard, depinde si de model care e mai potrivit si de acolo reglat.
Daca reda OK pe natural la wb e OK, daca scoate umbre violacee se poate pune si pe warm 1 care insa incalzeste mai mult decat natural, dar arata fain in gneral. Daca modelul are si reglaj de wb extins fara a lua in considerare magenta-green ci doar temperatura de culoare, se poate seta usor cald si de la ea, macar o treapta mica daca scoate umbre violacee - am intalnit la unele modele, iar daca ai noroc si e neutru mereu atunci poti sa-l lasi si pe natural, etc
Filtrarile de zgomot si altele de gen se pot opri in general.
Vivid color arata horror...

4K la 2000 lei nu poate sa fie decat o porcarie deocamdata, asa ca uita daca nu ai buget mult mai mare.
Si la 6000 lei majoritatea sunt porcarii pe 4K, majoritatea nu redau la miscare nici macar rezolutie SD ci doar muci in miscare si asta fara legatura cu latentele si cu lagul, ci pur si simplu electronica nu e capabila si atunci sunt castrate la rezolutie automat la miscare si vezi 4K doar poze sau imagini relativ statice.

La refresh in general specificatia e umflata si e bine sa iei macar cu motion flow 200 Hz ca sa fii sigur ca are macar 50-60 real sau ca latenta LCD ( LED e tot LCD cu backlight LED) nu e nesimtit de mare sa arate de parca e in reluare sacadata... E BS de marketing cu refreshul si cele de 400 sunt si mai OK si unele inca au doar 50 real la panel..
Toti producatorii abereza aici de multi ani, si Samsung cu CMR-ul si LG si toti.
Panasonic chiar face caterinca cu backlight blinking...

TV-urile sony sunt f diferite intre ele la calitatea imaginii si la posibilitatile de corectie, pt ca folosesc (ca si altii) paneluri f diverse de la multi producatori.
Folosesc si TN-uri naspa, si VA-uri AUO care in general sunt faine dupa ce le reglezi, si IPS-uri LG si PLS-uri Samsung, etc.
Unele au IPS-uri si PLS-uri care redau umbrele foarte beznoase, cu negru exagerat absurd, care nu se poate regla decent si mananca detaliile in umbre. Daca luminezi se grizeaza brusc toata imaginea, si asta inclusiv din gamma.
Sunt si unele cu IPS si PLS OK care se pot seta decent.
AH-SPVA-urile AUO nu redau un negru asa de intens dar se pot seta sa redea bine pe ansamblu, chiar mai satisfacator, pt. ca au destul contrast - si de altfel si la cinematograf negrul se face doar din contrast pe panaza alba.
Eu chiar am redus contrastul default de la 90 la 86 pt ca astfel am mai castigat gradatii vizibil si in lumini, insa setarile variaza de la model la model si posibil si intre exemplare.

Edited by loock, 31 August 2017 - 03:26.


#4
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Samsung nu e si singurul cu sunet DTS?Eu am si Sony Bravia si Samsung seria 5,as merge pe urmatorul tot pe Samsung.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Samsung e singurul cu sunet DTS la absolut orice model, ceilalti producatori pun DTS doar la unele modele ( ca licenta costa )

#6
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Apropo de acel Samsung e ok in acel buget? Și pe mine m-ar interesat tot în această arie. Mai aștept Black Friday?

#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
La 3m 40" e mic! Eu as merge pe un 49-50" (nu ca ar fi ideal dar poti gasi ceva apropiat de bugetul tau la aceste diagonale).
Fiabilitate vrea oricine dar producatorii nu prea mai sunt interesati de acest lucru mai ales la modele low-cost, e o loterie. Sony si Panasonic au mai avut promotii cu 5 ani garantie dar s-au dus cel putin deocamdata.
Boxe, mediaplayer poti oricand rezolva problema (sigur cu niste $ in plus) daca vrei sunet mai bun, mediaplayer mai bun cu panou tv-ului insa nu mai ai ce face .


Panasonic-ul acela nu decodeaza DTS daca stiu eu bine.

#8
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005

View Postmarga32, on 31 august 2017 - 02:06, said:

Tot cautand si rascolind pe internet (inclusiv topicul de mai sus care este trecut ca fiind important), m-am oprit asupra a 3 modele.O sa ma uit la el de la 3 metri, deci presupun ca e suficienta diagonala mentionata.

Vreau neaparat:
- fiabilitate
- sa poata reda cat mai multe formate video (am inteles ca unele formate "mkv" au nevoie de DTS pentru sunet)

Nu conteaza:
- cat de performant e pe partea smart
- daca e full hd sau 4K
- firma.
Toate marcile mentionate stau bine la fiabilitate. Samsung la cam face pe toate, imagine buna, player bun, dts, culori.

View Postronuquet, on 31 august 2017 - 02:30, said:

De ce cu aceiasi bani ai lua un amarat de Sony care nu e 4K, in loc sa iei un Samsung care e "nimic de reprosat" si mai e si 4K.

Panasonic nu mai e ce era inainte, din cate am inteles brandul au fost preluat de nu stiu ce turci.

Eu ti-as recomanda totusi LG. LG-urile au cele mai bune ecrane...

Nu ai ce face cu un televizor care nu e Samsung/Sony/LG, care se misca praf si are probleme o gramada. Astea 3 sunt "de firma" si din cate am inteles sunt singurele care inca mai au brandul lipit de firma mama. Restul brandurilor s-au vandut la chinezi/turci etc.
Panasonic este ok la tv-uri LCD, vinde mai putin decat Samsung/LG dar nici Sony nu sta cu mult mai bine. Nu au fost cumparati de chinezi. Au fost pe val cu vanzari de plasme la care excelau.
LG face cele mai bune ecrane daca discutam doar despre oled, in rest nu este adevarat.

View Postcorectsunt, on 31 august 2017 - 08:01, said:

Apropo de acel Samsung e ok in acel buget? Și pe mine m-ar interesat tot în această arie. Mai aștept Black Friday?
Este ok modelul, merita banii.

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca nu conteaza ce ai enumerat si distanta e de 3 m adica din perete in perete de aprox 4 m , tv-ul care vrei e mic ( 108 ) , iti trebuie ceva mai mare . Personal zic sa mergi pe LG oled ( daca gasesti la bugetul tau ) .

#10
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Observ ca ai sarit cel mai important jucator de pe piata: LG.
Ai un motiv anume pentru asta?

#11
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 25.12.2004

View Postcorectsunt, on 31 august 2017 - 08:01, said:

Apropo de acel Samsung e ok in acel buget? Și pe mine m-ar interesat tot în această arie. Mai aștept Black Friday?
acum ceva timp in urma la careffour era o promotie in magazin cu bon voucher de 300 ron la televizoarele samsung.

#12
StefanCBV

StefanCBV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 30.01.2017

View PostBaxon, on 31 august 2017 - 09:14, said:

Daca nu conteaza ce ai enumerat si distanta e de 3 m adica din perete in perete de aprox 4 m , tv-ul care vrei e mic ( 108 ) , iti trebuie ceva mai mare . Personal zic sa mergi pe LG oled ( daca gasesti la bugetul tau ) .

Nu exista OLED la 2000 de lei. Si daca ar exista, cred ca ar fi incredibil de greu sa-l mai gasesti prin stocuri.

OT: Parerea mea este ca-ti trebuie ceva mai mare si sa aiba functionalitate 4k. Citeste ce au scris altii mai priceputi decat mine mai sus.

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Isi ia FHD ( 4k ) dar diagonala e prea mica ( dpmdv ) .

#14
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Nu exista tv oled nici sub 7.000 lei.

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View PostBaxon, on 31 august 2017 - 09:46, said:

Isi ia FHD ( 4k ) dar diagonala e prea mica ( dpmdv ) .

E depasit si 4K-ul si OLED-ul.

In acelasi stil cu postarile de mai sus cu LED si 4K, eu zic sa-si ia MicroLED TRUE LED daca nu 16K macar 8K...

TV-urile 4K sunt infecte si si la 6000 lei, dar la 2000.
Pe miscare, majoritatea nu redau nici rezolutie SD (576p) ci ceva de genul VGA 480p, uneori nici atat si se vede 4K doar la imagini statice sau cu miscare foarte lenta, pt ca banda video si performanta de procesare necesara are nevoie de hardware costisitor.

Edited by loock, 31 August 2017 - 10:27.


#16
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 06.12.2006
Fiabile sunt toate 3 modelele.
La ce vrei tu - sa poata reda cat mai multe formate video (am inteles ca unele formate "mkv" au nevoie de DTS pentru - si-n 2000 lei, doar Samsung.

#17
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
10% peste buget pt. unul cu diagonala mai mare: 50KU6092 https://www.pcgarage...gru-4k-uhd-hdr/

#18
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Merita platita diferenta pentru modelul de 50"!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate