Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Talpa adidasi pentru alergare

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
AgentSef

AgentSef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 31.08.2014
Salut!

In ordine descrescatoare, care sunt primele 3 materiale cele mai bune din care se fac talpile adidasilor pentru alergare, si cat de mare este diferenta intre ele, in ceea ce priveste calitatea si fiabilitatea ?

Ca parametri ai calitatii, inafara de amortizare si aderenta, ce altceva mai trebuie luat in considerare ?

Multumesc.

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Astea sunt secrete de fabricatie, nu te astepta sa ti le spuna cineva pe forum. Mai degraba cumpara diferite marci/modele de adidasi si vezi care te tine cel mai mult in functie de cum le utilizezi.

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In primul rand sunt 4 categorii foarte diferite de alergare, care cer talpi complet diferite:

1. Pt. sneakers-i de jogging, cardio, trekking, este preferabila talpa fie cu spuma fie cu perna de aer inchisa sau deschisa (ventuza), la fel ca si pt. uz general, ei fiind cei mai confortabili datorita amortizarii.
2. Pt. cleats / studs ( football boots, rugby boots cu crampoane) talpa este tare pt a nu amortiza, deoarece amortizarea consuma energie si scade performanta totala de alergare.
3. Pt. sneakers-i de alergare de performanta contra-cronometru iar se prefera talpa tare pt ca amortizarea consuma energie si scade performanta totala.
4. Pt. tenis am vazut si cu spuma si fara. Cei cu spuma si piele alba sunt preferati de mine pt. casual mai putin vara pe caldura...In anii '90 am avut cu ventuza chiar mai confortabili, dar faceau lipa-lipa pe paviment si scari din beton-mozaic lustruit.

Toti pot avea talpa non-marking care daca e adevarata este devastator mai rezistenta la uzura.

Inainte de '89 la "adidasii" Pionierul se tocea oblic talpa in 5 zile cu 1 cm, si daca ii mai purtam o zi zburau efectiv talpile inainte sa ajunga la ciorap...
In '90 am primit unii nemtesti Victory de 100 de marci care dupa 4 ani de purtat aproape zilnic inca aveau talpa aproape ca noua, pielea netaiata, doar vopseaua crachelata si care ar fi meritat vopsita dar n-am facut-o..
Dupa asta, cei mai buni dintre cei mai buni alesi super-pretentios din piele-pile de vitel, cusaturi bune, talpa buna, n-au tinut mai mult de 6 luni inainte sa se taie pielea, insa talpile non-marking erau in stare buna.

Edited by loock, 30 August 2017 - 23:40.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. Cei mai buni de departe dpdv al amortizarii socului pe articulatii sunt cei cu gel (Asics).
2. Cei cu Perna de aer de la Nike.
3. Cei cu spuma, care in ultimii ani au devenit foarte accesibili.

#5
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
informatii: http://www.asics.com...-shoe-explained

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cei cu gel intra in categoria celor amortizati care subliniam ca nu sunt pt alergare de performanta ci pt. confort la jogging, cardio, trekking si mers casual.
Se gasesc si branturi cu gel...

Pt alergarea de performanta contracronometru cat si pt. alte sporturi care implica alergare nu se folosesc talpi amortizate pt ca ele consuma energie si scad performanta.
Din acelasi motiv si bicicletele cursiere nu au suspensii si au baieuri cu presiune mare.

#7
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Nu exista neaparat `cel mai bun` ci `cel mai potrivit`. Mie mi se potrivesc cei cu talpa Lunarlon de la Nike - echivalentul la Adidas fiind Cloudfoam. Daca  practic alte sporturi ce necesita si miscari bruste si laterale (tenis sa zicem) prefer ceva mai ferm si cu returnare de energie respectiv Air Zoom.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Daca e sa o luam strict conform cerintelor initiatorului - materiale folosite - raspunsul e ca nu se poate raspunde.

Adidasii moderni de competitie au in general talpile realizate din mai multe materiale diferite- in straturi sau ca insertii.

In general se folosesc diverse tipuri de cauciuc sau materiale plastice. Realizate prin diverse tehnologi, unele proprietare.

 loock, on 30 august 2017 - 23:48, said:

Cei cu gel intra in categoria celor amortizati care subliniam ca nu sunt pt alergare de performanta ci pt. confort la jogging, cardio, trekking si mers casual.

Sunt cateva modele care folosesc componente de gel in talpa din alte ratiuni. Vezi Asics Gel Kayano de ex - folositi de Usain Bolt la antrenamente.

 AgentSef, on 30 august 2017 - 22:51, said:

Ca parametri ai calitatii, inafara de amortizare si aderenta, ce altceva mai trebuie luat in considerare ?

Elasticitatea. Amortizarea nu e de dorit decat in masura in care energia poate fi redata inapoi atunci cand ai nevoie de ea.

#9
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Eu am Puma Ignite V2 și talpă mai comodă din toate punctele de vedere, eu n-am mai întâlnit la un alt pantof sport, din câți am avut. Moale și totuși fermă, amortizează excelent șocurile și nu i s-au deteriorat proprietățile în timp. La alți pantofi după ceva vreme talpa își pierdea proprietățile și devenea tare.

#10
AgentSef

AgentSef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 31.08.2014
In cazul alergarilor pe distanta lunga, sa zicem 30 km, care este cel mai bun material pentru talpa adidasului? Sau cea mai buna combinatie de diferite materiale dispuse in straturi ?

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 AgentSef, on 03 septembrie 2017 - 13:13, said:

In cazul alergarilor pe distanta lunga, sa zicem 30 km, care este cel mai bun material pentru talpa adidasului? Sau cea mai buna combinatie de diferite materiale dispuse in straturi ?

Daca alergarea este maraton contracronometru se recomanda uzual talpa non-marking fara amortizare.
Daca nu este contracronometru depinde cat de relaxata e alergarea si in ce fel e importat efortul depus
In principiu fiind o distanta deja foarte mare pt. alergat, cu amortizare se consuma mai multa energie - deci ai avea motiv serios sa iei fara amortizare, pe de alta parte fara amortizare e mult mai stresant pt. talpi - si asta de la om la om poate sa conteze chiar mult mai mult...

Pt anumite sporturi, oamenii chiar vor sa depuna efort mai mare - pt ca de asta fac sport - sport neprofesionist, de intretinere.
Insa 30 km e cam mult doar pt cardio si chiar si pt slabit e cam mult...

Talpi care amortizeaza si redau inapoi o parte din energie pot exista teoretic, dar exista totusi niste pierderi.
Exista cu perna de aer inchisa - ele ar fi un compromis carea ar permite si confort prin amortizare, si ar reda o parte din energia amortizata.
De fapt daca ma gandesc bine ar fi chiar mai OK pt conservarea energiei si fata de o talpa simpla, deoarece alergatul trenului locomotor uman are o geometrie mai complexa fata de o roata de bicicleta, dar e nevoie fie de perna de aer inchisa, fie de arcuri.
Amortizarea ar fi oarecum atipica pt ca nu este un amortizor propriuzis ca la cei cu spuma/elastomeri sau viscozitate ulei si perforatii, frecare, antrenare EM laterala, etc., ci doar un resort la acei cu perna de aer inchisa sau cu arcuri, deci mai topaitori - de unde si recuperarea de energie.
O asfel de talpa resort ar putea sa fie atunci acceptabila si pt maraton si alte sporturi de alergat.

Edited by loock, 04 September 2017 - 02:49.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
La Adidas - modelele cu talpa Boost ( seamana cu zapada artificiala ) cu sistem Torsion si suprafata aderenta Continental.

#13
AgentSef

AgentSef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 31.08.2014
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate