Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

360 de lei salariu. Este corect sau legal?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

 samebo, on 31 august 2017 - 09:29, said:

Vina e 100% a angajatorului, care profita de pozitia dominanta si in mod ilegal purcede la fapte ilegale.
Deaceea pe planeta s-au inventat legile si codurile (al muncii de exemplu) ca cei din pozitia dominanta (bogatii) sa nu abuzeze in ultimul hal de cei saraci.
Am zis sa-i pun in carca ceva vina si angajatului pentru ca nu accepta sa moara de foame cu demnitatea la gat.
In general asa este, angajatorii impun unele conditii si daca din start lasi impresia ca nu iti convin nici nu mai discuta cu tine poti sa fii tu cel mai bun sofer din univers.

#38
teodorescucostel

teodorescucostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.09.2008
nici eu nu am observat treaba datele din hartie,2010,2017,etc
o sa l trimit semnat cu datele astea, sa iasa la misto

#39
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Bai baieti, la ce criza este de oameni calificati daca tu nu ai accepta ce-ti impune patronul ala rapace iar restul ar avea tot coloana vertebrala ar schimba si ei foaia. Dar noi ne complacem sa primim bani pe care nu platim impozite si atunci merge si asa.
Cine te opreste pe tine, angajat, sa mergi sa faci reclamatie ca el ti-a impus asa ceva? Cine ti-a pus pistolul la tampla ca sa semnezi?
In toata tara se plange lumea ca nu gaseste muncitori calificati si voi plangeti ca patronul ne tine cu forta. Hai sa nu ne ascundem dupa deget.
Sunt si cazuri de abuz, nu contest.

#40
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 OriOn20, on 31 august 2017 - 09:26, said:

Eu nu am auzit ca un angajat sa ceara sa fie plait la negru, propunerea aceasta intotdeauna ii apartine angajatorului deci vina este undeva 80-20%.

Doh, ce sa zica angajatul, vrei sa primesti niste bani pe care nu-i ai in contract? Da, bineinteles!
Si pedepsele sint 80%-20% daca nu 90-10 sau 99-01.

#41
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Eh, e foarte simplu sa-i prinzi pe patronii smecheri la contracte: orar vs nr angajati/tura vs contracte de munca.
Dar nah, necesita efort intelectual...

#42
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Sa te duci pe litoral sau in alte zone turistice... e plin de angajati cu 2-4-6-8 ore si care in realitate presteaza 12 ore.
Bineinteles ITM freaca menta la birou sau la terase si nu se intreaba cum de e deshisa o terasa de la 8 la 24 cu doar 8 angajati cu 2 ore... si cum se face ca de dimineata pana seara sunt aceleasi fete la terasa.
Probabil se gandesc ca e asa bun locul de munca, ca dupa program isi petrec timpul tot acolo, de distractie, nu pentru munca :D
Glumesc, evident, doar ca le place spaga, le place sa aiba masa rezervata si consumatie gratis... chestii din astea normale, ca doar deaceea au dat spaga si s-au rugat de cunostinte sa ii bage pe post caldut.

#43
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 AlexEn, on 31 august 2017 - 06:36, said:

Doar ca el lucreaza de 6 luni la firma asta Posted Image

Mai, asta nu stiu cum reiese, dar din punct de vedere al formularii asta pare, acum ce sa zic......fiecare semneaza dupa cum il duce mintea

Edited by Platon, 31 August 2017 - 12:36.


#44
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

 teodorescucostel, on 30 august 2017 - 22:07, said:

se lucreaza in strainatate,2 luni cu 1 luna pauza
lucrez de 6 luni la firma asta
si in luna de pauza se plateste salariul minim pe 8 ore
acu vad ca nu mai sunt 8 ore ci 2 ore
am intrebat public daca este legal nu ma ascund de nimeni
nickname ul de pe forum este chiar numele meu

Ideea e ca daca in alea 2 luni lucrate nu inregistrezi ore suplimentare, te poate chiar trece in somaj tehnic/ concediu fara salariu, iti poate programa din concediul de odihna in luna cand inteleg ca stai in tara fara sa lucrezi. Daca ai ore suplimentare, iti poate ponta acele ore pentru recuperare dupa care aplica ce am vorbit anterior pentru restul pana la norma de 2/8 ore, cum va intelegeti.
In definitiv, intelegerea voastra oricum ocoleste cadrul legal, asa ca nu intreba de legalitate, ci mai degraba analizeaza daca iti convine cand tragi linie media pe trei luni sau nu. Legal in mod cert nu e sa iti plateasca o parte din salariu la negru, dar partea asta ai acceptat-o fara probleme. Nu?

Problema e mai degraba a lui, pentru ca daca ai contract de munca cu 2h pe zi nu ai voie sa faci ore suplimentare. Adica vei conduce 2h, vei trage pe dreapta, mai conduci maine 2h, si tot asa. Cel putin, pe teritoriul tarii, asa trebuie sa faci ca sa fie in regula legal.

#45
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Problema e ca sint o gramada de tineri, care accepta  din diverse motive, bani, lipsa de experienta, etc.Normal, cand ajungi sa lucrii de 10 ani intr-un domeniu, te poti impune in fata angajatorului, dar nu acelasi lucru il poate face unul fara experienta.

#46
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Bine ca fac 10-12 clase sau cite sint obligatorii, plus eventual ceva facultate dar nu au habar ce trebuie sa faca cu angajatorul (si nu numai dar cu orice chestie simpla din "viata reala", protectia consumatorului versus un magazin sau furnizor de servicii, institutiile statului, etc). Bine ca fac n ore de fizica, chimie, istorie si ce mai stie altcineva dar le trage teapa oricine si n-au habar sa citeasca un contract sau un extras de cont.

#47
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Pai daca nu se doreste "desteptarea" lor? Nu e mai simplu sa ai o natie de prosti?

#48
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

 teodorescucostel, on 30 august 2017 - 22:07, said:

se lucreaza in strainatate,2 luni cu 1 luna pauza
lucrez de 6 luni la firma asta
si in luna de pauza se plateste salariul minim pe 8 ore
acu vad ca nu mai sunt 8 ore ci 2 ore
am intrebat public daca este legal nu ma ascund de nimeni
nickname ul de pe forum este chiar numele meu

Inseamna ca ai inceput sa lucrezi la ei in Martie.
Ai condus Martie si Aprilie , stat acasa luna Mai , condus Iunie + Iulie iar acum ai fost liber toata luna August .
Luna Mai te-a platit 1450 lei minim pe economie iar acum in August vrea sa platesca 360 lei doar la ITM sau si in realitate vei primi aceasi suma?
Si au de gand sa faca acte aditionale de fiecare data cand stai acasa sau doar luna asta ?

P.S. sunt curioasa cat faci in astea doua luni cat esti plecat.
Soferii mei fac cam 6-8000 $ pe luna in functie de ce distanta a parcurs fiecare.Sunt angajati full time si daca nu-s in vacanta , lucreaza cate 70 ore pe saptamana cu repaus de 34 de ore.



 petman, on 31 august 2017 - 07:03, said:

Adica el primește bani in plic, la negru si acum s-a ofuscat ca-i modifica contractul de munca la 2 ore?
Si voi spuneti ca doar patronii vor sa se îmbogățească prin metode nelegale?
Sunt și cazuri in care angajatul nu stie... Dar cred ca sunt nesemnificative in comparație cu cele de comun acord.

Adica nu s-a ofuscat ca-i modifica contractul ci ca nu a fost anuntat de modificare.
Si da , patronii vor sa se imbogateasca prin metode nelegale fix cum e cazul de fata. Problema e ca majoritatea nu sunt in stare sa zica nu , nu lucrez pentru salariu minim la ITM desi imi dai de 5 ori mai mult de frica sa nu-si piarda locul de munca.
Angajatul e de comun acord atunci cand angajatorul il pune in fata faptului implinit ( vezi Costel cum a semnat actul aditional desi nu i se pare ok ). Nu cred ca exista angajat in RO care sa se duca la angajator si sa-i spuna ''sefu, imi dai 5000 lei pe luna dar eu vreau sa-mi treci in contract 1450''!

#49
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
In ce tara sunt soferii aia care fac 6000-8000 $ pe luna? In US banuiesc daca vorbesti in $.
Iar in US nu sunt cine stie ce bani, precum par in Romania datorita cursului de 4 lei per $, deci valoreaza de 4 ori mai mult in Romania. Echivalentul in Romania ar fi undeva la 6000 lei avand in vedere economia locala, ceea ce pentru multi soferi e ceva de vis, la patroni romani nu prea vezi banii astia chiar daca sofezi 24/24.

Edited by samebo, 31 August 2017 - 19:49.


#50
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001

 Noua_pe_site, on 31 august 2017 - 18:14, said:

Adica nu s-a ofuscat ca-i modifica contractul ci ca nu a fost anuntat de modificare.
Si da , patronii vor sa se imbogateasca prin metode nelegale fix cum e cazul de fata. Problema e ca majoritatea nu sunt in stare sa zica nu , nu lucrez pentru salariu minim la ITM desi imi dai de 5 ori mai mult de frica sa nu-si piarda locul de munca.
Angajatul e de comun acord atunci cand angajatorul il pune in fata faptului implinit ( vezi Costel cum a semnat actul aditional desi nu i se pare ok ). Nu cred ca exista angajat in RO care sa se duca la angajator si sa-i spuna ''sefu, imi dai 5000 lei pe luna dar eu vreau sa-mi treci in contract 1450''!
Fiindca mai stiu si eu de unele - se cauta soferi pentru Franta - 2000-2500 Euro net - dar nu se gasesc doritori. Se cauta si soferi pentru firme romanesti pentru comunitate. La fel, nu gasesc oameni.  Sa inteleg ca sunt sau nu locuri de munca pentru soferi de camion pentru comunitate?
Despre ce vorbim noi?
Bai, ti-e frica ca-ti pierzi locul de munca? Inseamna ca nu esti asa de bun cum credeai si ai 2 variante:
- taci si suporti faptul ca primesti o gramada de bani la negru care nu sunt impozitati - adica mai multi decat daca ar fi pe contract
- te duci si le zici ca vrei totul la alb ca daca nu faci reclamatie.
E simplu. O trageti ca patronul cel rau se imbogateste dar e nevoie de 2 pentru a dansa (ca sa nu vorbesc mai urat).

#51
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
75-100k pe an e un salariu ok pentru US, daca nu vorbim de metropole. Dar nu de acolo se recruteaza truckerii oricum, as zice.

#52
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

 teodorescucostel, on 30 august 2017 - 21:24, said:

nu stiu cine este mai vinovat,eu sau patronul,vechea poveste,cred ca m am comportat corect
Amandoi.Patronul ca se da la magarii din astea si angajatul care le accepta.

Incearca sa te angajezi la o corporatie de transport.

Edited by Qupidqu, 01 September 2017 - 08:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate