Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

360 de lei salariu. Este corect sau legal?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
teodorescucostel

teodorescucostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.09.2008
nu am lucrat in august
deja am fost trecut pe august cu 2 ore
te pune in fata faptului implinit
trebuie doar sa semnez

#20
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 teodorescucostel, on 30 august 2017 - 21:44, said:

nu am lucrat in august
deja am fost trecut pe august cu 2 ore
te pune in fata faptului implinit
trebuie doar sa semnez
Citeste ce am scris mai sus !
Spune-i unui moderator sa stearga documentul  !
De fapt poti sa stergi singur  documentul  de la Setarile mele > controleaza atasamentele

Edited by stlk, 30 August 2017 - 21:59.


#21
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,837
  • Înscris: 26.01.2010

 teodorescucostel, on 30 august 2017 - 21:44, said:

nu am lucrat in august
deja am fost trecut pe august cu 2 ore
te pune in fata faptului implinit
trebuie doar sa semnez

Lucrezi de 7 ani la ei si nu ti-au explicat motivul pentru care te-au pus pe 2 ore pentru luna august ?
Ai fost in concediu medical sau a fost fortat ?

Edited by Noua_pe_site, 30 August 2017 - 21:56.


#22
teodorescucostel

teodorescucostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.09.2008

 stlk, on 30 august 2017 - 21:44, said:

Citeste ce am scris mai sus !
Spune-i unui moderator sa stearga documentul  !
De fapt poti sa-l stergi singur  documentul  de la Setari>controleaza atasamente
de ce trebuie sa fie secret,sa fie sters?!

#23
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 teodorescucostel, on 30 august 2017 - 21:58, said:

de ce trebuie sa fie secret,sa fie sters?!
Am crezut ca nu vrei sa afle toata lumea cum se numeste firma la care lucrezi,patronul, cine ti-a scris anexa etc. Daca tu vrei sa il lasi asa, e treaba ta !

Edited by stlk, 30 August 2017 - 22:04.


#24
teodorescucostel

teodorescucostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.09.2008

 Noua_pe_site, on 30 august 2017 - 21:56, said:

Lucrezi de 7 ani la ei si nu ti-au explicat motivul pentru care te-au pus pe 2 ore pentru luna august ?
Ai fost in concediu medical sau a fost fortat ?
se lucreaza in strainatate,2 luni cu 1 luna pauza
lucrez de 6 luni la firma asta
si in luna de pauza se plateste salariul minim pe 8 ore
acu vad ca nu mai sunt 8 ore ci 2 ore
am intrebat public daca este legal nu ma ascund de nimeni
nickname ul de pe forum este chiar numele meu

#25
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
@stlk, daca ai fi avut minima curiozitate sa descarci attach-ul ala, ai fi observat ca nu contine nicaieri denumirea firmei angajatoare si/sau numele vreunui slujbas de pe acolo. Posted Image
LE iata ca nici eu nu sunt departe, am observat abia acum ca Actul Aditional are nr. 3/31.01.2017 si e incheiat in 31.07.2017.!Posted Image
Ori e o neglijenta a celor de la HR, ori...

Edited by Klaudio, 30 August 2017 - 22:26.


#26
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Nu e legal, e o ciupeala a patronului din care el iese castigat si tu pierdut. Asta e munca la negru. E clar ca este ilegal.  Din cate am inteles cererea de soferi este destul de mare, cine te pune sa accepti mizeriile astea?

#27
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Klaudio, on 30 august 2017 - 22:22, said:

@stlk, daca ai fi avut minima curiozitate sa descarci attach-ul ala, ai fi observat ca nu contine nicaieri denumirea firmei angajatoare si/sau numele vreunui slujbas de pe acolo. Posted Image
...
Esti tu sigur de asta ? eu am avut maxima curiozitate :)  vrei acum sa dau  detalii la ce si cum ?

 teodorescucostel, on 30 august 2017 - 22:07, said:

lucrez de 6 luni la firma asta
Hopa ! si acolo de ce scrie:
"la contractul individual de muncă încheiat şi înregistrat sub nr. 1/30.01.2010  în registrul general de evidenţă a salariaţilor."  ?

Edited by stlk, 30 August 2017 - 23:24.


#28
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
o fi fost vreun draft... prea nu se pupa multe in acel contract...

#29
mihai_gelu

mihai_gelu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.06.2013
Varza rau firma asta, daca exact hartia asta trebuie sa o semnezi
- tu spui ca lucrezi de 6 luni, dar acolo scrie act aditional  la contractul individual de muncă încheiat şi înregistrat sub nr. 1/30.01.2010
- daca modificarea intra in vigoare de la 1 aug., trebuia inregistrata in revisal din 31 iulie. Bine, poate plati o amenda pentru asta
- cel mai important, nu poate sa-ti modifice numai articolul cu salariul, trebuie modificat si articolul cu timpul de lucru, fiindca altfel apare ca lucrezi 8 ore si te plateste cu 363 lei, sub salariul minim, ceea ce este ilegal
- daca lucrezi doua luni si una pauza ca sa fie corect ar trebui ca salariile care le primesti pe astea 3 luni sa le aduni, sa le imparti la 3 si aia sa fie suma trecuta in contract. Asta fiindca CM nu permie sa-ti faca contracte succesive  fara numar. Depinde si daca te plateste in luna care stai acasa.
- de ce nu intrebi la firma ce vor de la viata ta

#30
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 teodorescucostel, on 30 august 2017 - 19:49, said:

trebuie sa ma ajutati cu o parere despre acest act aditional
daca este corect sau legal?!
seful meu a explicat ca ar fi vorba doar despre luna august,dar actul incepe la 1 august dar nu are termen limita
multumesc

Salariul la 2 ore este aproape corect, este in jur de 370 de lei brut, 308 lei net

 stlk, on 30 august 2017 - 23:16, said:

Esti tu sigur de asta ? eu am avut maxima curiozitate Posted Image  vrei acum sa dau  detalii la ce si cum ?


Hopa ! si acolo de ce scrie:
"la contractul individual de muncă încheiat şi înregistrat sub nr. 1/30.01.2010  în registrul general de evidenţă a salariaţilor."  ?


Acolo scrie asa pentru ca acest act aditional modifica virgula contractul incheiat in 2010, mai pe scurt ca sa intelegi, omul are un contract de munca semnat intre parti in 2010, si acum face un act aditional care modifica acel contract

Edited by Platon, 31 August 2017 - 05:47.


#31
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

 Platon, on 31 august 2017 - 05:47, said:

...omul are un contract de munca semnat intre parti in 2010...
Doar ca el lucreaza de 6 luni la firma asta :)

#32
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 28.11.2001
Adica el primește bani in plic, la negru si acum s-a ofuscat ca-i modifica contractul de munca la 2 ore?
Si voi spuneti ca doar patronii vor sa se îmbogățească prin metode nelegale?
Sunt și cazuri in care angajatul nu stie... Dar cred ca sunt nesemnificative in comparație cu cele de comun acord.

#33
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 petman, on 31 august 2017 - 07:03, said:

Adica el primește bani in plic, la negru si acum s-a ofuscat ca-i modifica contractul de munca la 2 ore?
Si voi spuneti ca doar patronii vor sa se îmbogățească prin metode nelegale?
Sunt și cazuri in care angajatul nu stie... Dar cred ca sunt nesemnificative in comparație cu cele de comun acord.

EXACT.
Lumeai ii tot da cu "vai ce ne fac patronii" dar nu exista "batul cu un singur capat", in marea majoritate a cazurilor angajatii sint complici la evaziune, la incalcarea diverselor reglementari din codul muncii, etc. Nu complici asa "din vorbe", cum ai zice ca toata tara e complice la ce face PSD-ul ca "i-am" votat ci cit se poate de direct, legal si sanctionabil.

Pe unul dintre threadurile favorite in care se vaita cei care nu muncesc mai mult dar vor mai mult se aduce drept "argument" o vaicareala de genul:

 mihaigerard, on 06 octombrie 2016 - 09:13, said:

1. Încheierea obligatorie a contractelor pt drepturi de autor (nejustificate - practic și legal):
Înainte de semnarea contractului individual de muncă, directorul firmei X, le spune viitorilor angajați că trebuie să accepte plata unei părți din salariu sub formă de drepturi de autor (pt că "așa se procedează la noi în firmă".)
În realitate, pe contractul individual de muncă este trecut doar salariul minim brut pe economie iar restul este completat cu drepturi de autor. Cu toate că NU TOATĂ muncă depusă are tangență cu drepturile de autor (cum este cazul tehnoredactorilor sau chiar a celor care lucrează la mașinării, în tipografie).
Toată lumea e obligată să semneze contract pt drepturi de autor pe lângă CIM.
NU există negociere.
Ori accepți oferta lor (salariul minim trecut în CIM) ori nu ești angajat.
2. Funcția din contractul de muncă:
Mi-a fost impus să semnez un contract cu funcția de "Tehnoredactor" cu toate că eu mă ocupăm de cu totul altceva.
Argumentul: "așa se procedează la noi în firmă"

Dind cu google gasim o mega-polologhie in care angajatul sta de cel putin 3 ani la jobul unde nu-i convenea zice-se contractul din start! Contractul care nu-i convine de nici un fel si care mai mult crede din tot sufletul ca e ilegal! Pai cine pisici e de vina in cazul asta?

Daca ai vedea pe careva ca vinde in piata marfa pe care o consideri sigur furata, intr-o stare care nu te satisface zici tu deloc pentru pretul dat dar tu te duci in fiecare saptamina cu anii sa vezi ce-a mai adus si cumperi mereu ceva poti sa te mai plingi ca marfa e proasta, ca-i hot, ca e scump? Evident poti si poate chiar ajuta la psihic dar nu te astepta sa te compatimeasca nimeni.

#34
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
ACT ADIŢIONAL NR. 03 data 31.01.2017 Încheiat astăzi, 31.07.2017 Posted Image

#35
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 petman, on 30 august 2017 - 21:11, said:


Adica nu numai patronul este hapsan dar si angajatul.
Dupa ce ai semnat contractul, la 2-3 zile, poti cere un extras din revisal (printscreen etc etc) sa vezi toate informatiile.
Fii serios.
Angajatul este intr-o situatie care il dezavantajeaza clar si in general nu are alta solutie decat sa accepte termenii patronului.
Eu nu am auzit ca un angajat sa ceara sa fie plait la negru, propunerea aceasta intotdeauna ii apartine angajatorului deci vina este undeva 80-20%.

#36
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Vina e 100% a angajatorului, care profita de pozitia dominanta si in mod ilegal purcede la fapte ilegale.
Deaceea pe planeta s-au inventat legile si codurile (al muncii de exemplu) ca cei din pozitia dominanta (bogatii) sa nu abuzeze in ultimul hal de cei saraci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate