Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

360 de lei salariu. Este corect sau legal?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
teodorescucostel

teodorescucostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.09.2008
trebuie sa ma ajutati cu o parere despre acest act aditional
daca este corect sau legal?!
seful meu a explicat ca ar fi vorba doar despre luna august,dar actul incepe la 1 august dar nu are termen limita
multumesc

Attached Files



#2
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
As vrea sa fii un pic mai specific: acum ce fel de contract ai? de cand ai inceput sa lucrezi la ei? Esti de acord cu programul de 2 ore/zi?

#3
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
http://www.startupca...2-ore-4-ore.htm

#4
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
da daca nu e cu suparare ce prestezi in astea doua ore?

#5
teodorescucostel

teodorescucostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.09.2008
sunt conducator auto camioane in strainatate
angajat la societate comerciala romaneasca
contract de munca 8 ore salariul minim pe economie
asa cum fac patronii romani sa mai reduca cheltuielile
am inceput la 1 februarie dar mi a facut contract de munca din martie

#6
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Pai si ti-a promis ca diferenta de la 360 la cat v-ati inteles voi o primesti "la negru"?
In afara de salariu, mai primesti si diurna minima de 35 euro/zi pe durata deplasarii in strainatate?

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
In denumirea documentului scrie 2 ore.

Problema e ca in practica probabil lucrezi si mai mult de 8 ore pe zi, deci e de doua ori ilegal, odata ca lucrezi mai mult de 8 si odata ca se face contract pt. doua ore / zi.
Daca prim ilegalitate intereseaza mai putin statul - cu exceptia organelor de protectia muncii care sunt corupte si prin ea doar iti furi caciula singur, o doua ilegalitate intereseaza direct statul care nu-si primeste impozitele si se considera furat.

Edited by loock, 30 August 2017 - 20:44.


#8
teodorescucostel

teodorescucostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.09.2008

View Postcaralumba, on 30 august 2017 - 20:08, said:

stiu propunerea de lege
din articol nu m am lamurit daca a intrat in vigoare
am inteles ca reduci valoarea contractului de munca sa platesti contributii mai mici
cu noua lege platesti contributii la aceeasi valoare chiar daca sunt 4 sau 8 ore
cum eu lucrez 8 ore nu imi poate scadea mie sa faca economie cateva sute de lei
cu ce ajuta aceasta modificare in cazul meu?

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Actul aditional e pt doua ore - scrie in denumire 2 ore, nu in titlu ci chiar in denumirea documentului.
Apoi e mascat in articolele mentionate in actul aditional.

Daca actul aditional anuleaza cele 8 ore din contract in temeiul acelor articole, si statul roman accepta un rahat asa de mare, e foarte nasol...
Asta merita dusa pana la Curtea Europeana...

#10
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu e nici corect nici legal.

#11
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Intrebarea este ce se intampla daca ai un accident cu masina intreprinderii.
Aici esti in pericol

PS ce ai postat dumneata este formular nu act aditional.Bine, poate nu vrei sa dai datele, dar atunci e greu sa facem lumina.

Edited by vio69a, 30 August 2017 - 20:57.


#12
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
e legal daca il semnezi, te va ponta 2 ore pe zi si va trebui sa lucrezi 140 de ani ca sa faci stagiul complet de cotizare de 35 ani pentru pensie.Singura solutie, nu il accepti, si probabil iti cauti alceva de lucru.

#13
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Sper ca nu stai pana la pensie la firma respectiva ca nu prea te vad bine apoi... :(
Ar merita o reclamatie la ITM patronii astia hapsani!
E clar ca se eludeaza legea si, cum spunea cineva mai sus, ce se intampla daca Doamne fereste faci vreun accident in timpul deplasarii, se vor compara datele din contractul de munca cu datele tahografului si sa vezi belea atunci!

#14
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Dar ia zi, cand ai venit la el in firma ti-a zis ca-ti da o suma de bani. Ti-o da in plic? Iti convine salariul?
Daca da, atunci de ce te mai plangi? Tu ai ales sa lucrezi pe un contract de munca partiala....ca nu te-a obligat nimeni sa semnezi. Sau, daca vrei, poti face plangere la ITM dar s-ar putea sa ramai fara banii aia din plic. Ti-ar conveni?

Ca am tot zis. Niciun angajator nu poate face ceva ilegal cu contractele de munca (in afara de a nu plati la stat darile) daca nu are si acordul angajatului.
Adica nu numai patronul este hapsan dar si angajatul.
Dupa ce ai semnat contractul, la 2-3 zile, poti cere un extras din revisal (printscreen etc etc) sa vezi toate informatiile.

Edited by petman, 30 August 2017 - 21:12.


#15
teodorescucostel

teodorescucostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.09.2008

View Postpetman, on 30 august 2017 - 21:11, said:

Dar ia zi, cand ai venit la el in firma ti-a zis ca-ti da o suma de bani. Ti-o da in plic? Iti convine salariul?
Daca da, atunci de ce te mai plangi? Tu ai ales sa lucrezi pe un contract de munca partiala....ca nu te-a obligat nimeni sa semnezi. Sau, daca vrei, poti face plangere la ITM dar s-ar putea sa ramai fara banii aia din plic. Ti-ar conveni?

Ca am tot zis. Niciun angajator nu poate face ceva ilegal cu contractele de munca (in afara de a nu plati la stat darile) daca nu are si acordul angajatului.
Adica nu numai patronul este hapsan dar si angajatul.
Dupa ce ai semnat contractul, la 2-3 zile, poti cere un extras din revisal (printscreen etc etc) sa vezi toate informatiile.
multumesc pentru raspunsuri
nu ma plang,banii din plic vor fi aceeasi
m am angajat pe 8 ore dar lucrurile se modifica din mers,accept sau imi caut altceva de lucru
oricum nu stau prea mult la aceasta societate in conditiile astea
nu stiu cine este mai vinovat,eu sau patronul,vechea poveste,cred ca m am comportat corect
am intrebat daca e legal?!

#16
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,785
  • Înscris: 26.01.2010

View Postteodorescucostel, on 30 august 2017 - 19:49, said:

trebuie sa ma ajutati cu o parere despre acest act aditional
daca este corect sau legal?!
seful meu a explicat ca ar fi vorba doar despre luna august,dar actul incepe la 1 august dar nu are termen limita
multumesc

Este corect DOAR daca nu ai lucrat in luna august si incearca sa se sustraga de la niste plati catre stat! Urmatorul pas ar fi sa te puna sa semnezi un alt act aditional care sa te repuna in drepturile avute inainte de semnarea acestui act.

Daca ai condus camionul pe toata durata lunii august seful tau isi leaga singur latul de gat daca tine neaparat sa semnezi contractul asta.
Daca aveti un control de la ARR si descopera ARR-ul ca ai lucrat ( face legatura intre tahograful de pe camionul tau sau e-log daca lucrati cu ele deja ) ii ridica licenta de transport automat.

Ce scrie pe contractul tau de munca ?
Cate ore lucrezi si ce salariu ai ?
E salariu fix sau te plateste la km parcurs ?
Conduci camionul singur sau il imparti impreuna cu un alt sofer ?

Cand ai inceput sa conduci pentru firma asta ? Daca esti la inceput si esti in training si nu esti platit - s-ar putea sa fie corect, nush cum se procedeaza in cazurile de fata.


View Postpetman, on 30 august 2017 - 21:11, said:

Dar ia zi, cand ai venit la el in firma ti-a zis ca-ti da o suma de bani. Ti-o da in plic? Iti convine salariul?
Daca da, atunci de ce te mai plangi? Tu ai ales sa lucrezi pe un contract de munca partiala....ca nu te-a obligat nimeni sa semnezi. Sau, daca vrei, poti face plangere la ITM dar s-ar putea sa ramai fara banii aia din plic. Ti-ar conveni?

Ca am tot zis. Niciun angajator nu poate face ceva ilegal cu contractele de munca (in afara de a nu plati la stat darile) daca nu are si acordul angajatului.
Adica nu numai patronul este hapsan dar si angajatul.
Dupa ce ai semnat contractul, la 2-3 zile, poti cere un extras din revisal (printscreen etc etc) sa vezi toate informatiile.


Dupa cum bine vezi, omului nu pare sa convina ceea ce se petrece si nu a ales sa lucreze partial !
Daca semneaza contractul acum la ce ii foloseste revisalul ?

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View Postpetman, on 30 august 2017 - 21:11, said:

Dar ia zi, cand ai venit la el in firma ti-a zis ca-ti da o suma de bani. Ti-o da in plic? Iti convine salariul?
Daca da, atunci de ce te mai plangi? Tu ai ales sa lucrezi pe un contract de munca partiala....ca nu te-a obligat nimeni sa semnezi. Sau, daca vrei, poti face plangere la ITM dar s-ar putea sa ramai fara banii aia din plic. Ti-ar conveni?

Ca am tot zis. Niciun angajator nu poate face ceva ilegal cu contractele de munca (in afara de a nu plati la stat darile) daca nu are si acordul angajatului.
Adica nu numai patronul este hapsan dar si angajatul.
Dupa ce ai semnat contractul, la 2-3 zile, poti cere un extras din revisal (printscreen etc etc) sa vezi toate informatiile.

Sunt patroni si firme conduse de imbecili care fac si fara stirea angajatilor.
Pe langa semnaturi in alb obtinute cu minciuni - care sa zicem ca e si vina angajatilor idioti, am intalnit si cazuri in care angajatorul imbecil a inchis contracte la aliniatul b fara sa anunte angajatii si a continuat ani de zile sa lucreze asa fara sa pleateasca taxele si impozitele, iar protectia muncii nu a facut mai nimic si a recomandat solutia tribunalului pt. care trebuie probe, martori, martorii au alte interese fie sa nu strce relatiile cu fostul angajator fie sa lucreze in continuare, fie sunt amenintati cu politisti mafioti platiti de angajator, etc.
Desigur ca unii se mai razbuna si ii asteapta la colt cu ranga, sigur ca angajatorii care fac asa ceva sunt imbecili si inconstienti, dar sunt foarte multe cazuri de genul asta, am cunoscut mai multe.

Tot asa sunt foarte multe cazuri de angajare cu 2 ore si programul real e de 12-13...

Edited by loock, 30 August 2017 - 21:45.


#18
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
@teodorescucostel
Vezi ca ai facut o mare prostie punand anexa aia, oricine poate afla cum se numeste firma la care lucrezi, patronul si chiar secretara (sau doamna/domnisoara de la HR etc) !

Edited by althea, 31 August 2017 - 07:21.
citat nepotrivit


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate