Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Probleme la plecarea de pe loc

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostEdward1337, on 30 august 2017 - 14:04, said:

Salut, am inceput scoala de soferi si sunt la a 7-a sedinta, fac pe un Ford Fiesta, un model mai vechi, motor diesel, dar nici pana acum nu stiu cum sa plec corect, de cele mai multe ori nu plec lin, ci brusc si din cand in cand imi moare si motorul. Eliberez foarte incet pedala de ambreaj, pana cand vad ca masina incepe sa se miste, dupa care mentin pedala de ambreaj in acea pozitie si apas usor pedala de acceleratie, apoi eliberez usor ambreajul, nu inteleg ce fac gresit Posted Image. De multe ori plec numai din ambreaj, deoarece imi este frica, o las sa mearga cativa metri, dupa care eliberez ambreajul usor si apas acceleratia.

Toate alea ce le descrii mai sus le faci singur sau ai si instructorul langa tine?

ps.
Intreb pentru ca raspunsurile asteptate le vei primi de la instructor.

#38
Edward1337

Edward1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.11.2016
Cu instructorul, dar incet, incet, m-am obisnuit. Ma simteam eu prea naspa, credeam ca sunt singurul retardat, care nu stie sa plece de pe loc frumos.. Astazi, dupa ce am terminat, m-am urcat in spate si a venit o fata si pot sa-i spun ca-i murea motorul incontinuu, ma simteam mai usurat.

#39
justthink

justthink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 22.06.2006

View PostEdward1337, on 31 august 2017 - 16:12, said:

Cu instructorul, dar incet, incet, m-am obisnuit. Ma simteam eu prea naspa, credeam ca sunt singurul retardat, care nu stie sa plece de pe loc frumos.. Astazi, dupa ce am terminat, m-am urcat in spate si a venit o fata si pot sa-i spun ca-i murea motorul incontinuu, ma simteam mai usurat.
Plecatul de pe loc difera de la masina la masina, in principiu faci ce trebuie, dai drumul la ambreiaj, masina incepe sa plece accelerezi usor si continui sa dai drumu la ambreiaj.
Instructorul ala ar trebui sa te invete sa conduci nu doar sa pleci de pe loc, e mult mai important sa inveti sa circuli corect si sa inveti regulile decat plecatul de pe loc. Nu e nici o rusine daca opresti motorul la plecarea de pe loc, sigur, e indicat sa nu faci asta la examen, dar iti garantez ca toti am oprit motorul in intersectie la un moment dat. E o chestie de obisuinta si invatat masina.

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Daca cu plecatul de pe loc sunt probleme, ma intreb ce probleme mai sunt....

#41
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sa vezi ce frumos e cand examinatului (viitorul sofer) ii moare in examen de 7 ori motorul in aceeasi curba...Pe langa emotiile de examen (pe care oricine le are), il vezi pe candidat la volan lac (de transpiratie ca ii moare motorul), pe milian lac (de nervi) si tu urmezi la ghilotina...:D

#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
La examen 3oooture si gadilat din ambreaj...., si nu are cum sa moara motorul....

#43
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Un coniac mare inainte de examen si gata emotiile! Bine, e gata si cu permisul :D

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanvlas, on 01 septembrie 2017 - 08:03, said:

Un coniac mare inainte de examen si gata emotiile! Bine, e gata si cu permisul Posted Image
recomand o votca buna ca nu miroase...

#45
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

View Postarg, on 31 august 2017 - 18:00, said:

La examen 3ooo ture (...)
Am făcut școala în '86, pe o Dacie veche, antică și de demult, am fost patru în grupă la acel instructor (doi băieți și două fete). Pe vremea aceea se dădea poligonul complet și avea la început „hopul major”, plecarea din rampă. Nu mai spun că tabla de pe rampa din poligonul nostru nu mai era striată, ci curată ca după flex...Posted Image
Ei bine, instructorul ăsta al nostru ne-a lăsat la băieți motorul la ralanti-ul normal, cu „șocul” închis. Cînd a venit însă rîndul fetelor, a tras puțin șocul și le-a dat ceva mai multă turație, destul cît să nu se înece dar nici să nu le moară fetelor cînd pleacă de pe rampă...Posted Image

Scuze de off-topic!Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate