Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Achizitie apartament superb dar vila este din 1945

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
@leusteanul: te legi de detalii; n-ai priceput ca acele case iti ridica statutul social si te faci sa te simti ca aia din NY si Paris :); si ca sa citez pe cineva de mai sus "in lumea civilizata" oamenii care stau in case vechi pur si simplu nu au bani de case noi or la ei n-or fi oameni de conditie medie sau saraci;

#56
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,628
  • Înscris: 21.06.2016

View Postleusteanul, on 09 septembrie 2017 - 10:36, said:

E special pentru ca Romania e o tara seismica si betonul vechi de peste 70 de ani se sfarama ca nisipul. Nu mai vorbesc de fier care s-a subtiat si corodat pana acum de ma mir cum mai stau cladirile astea in picioare. Vai de cei care traiesc in imobile vechi, care au fost construite in vremuri cand nimeni nu punea problema unor standarde seismice minime!

Si atunci cum iti explici cladii mult mai inalte ca o vila, cu mult mai putine ziduri interioare, vechi de sute de ani?


https://ro.wikipedia...ca_Curtea_Veche
de la 1565
nu mai zic de biserici din Iasi de la ~1300-1400?

Romania nu e tara chiar asa unicat. E comparabila sau sub cu tari pline de cladiri vechi. Grecia, Italia (da stiu, mai cade cite un oras intreg acolo dar alea macar sint cladiri chiar vechi), sudul spaniei.

#57
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Compari cladirile vechi si frumoase din Italia sau Spania cu chirpiciul nostru? Romanii sunt la ani-lumina ca civilizatie fata de...orice din Europa civilizata.

#58
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,628
  • Înscris: 21.06.2016
Deviezi de la subiect. Eu nu m-am referit la frumusete ci la rezistenta.  Tu ai spus ca o cladire de 70 de ani nu poate rezista, cind e plin de orase si cartiere intregi pe la altii.
In plus centrul Bucurestiului (si al altor orase) are o multime de cladiri frumoase care daca ar fi puse in valoare nu s-ar face de ris in nici un oras vest european. De asta vorbim aici, nu de chirpiciuri.

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
5 [email protected] renovat suna prea bine. Si pe dorobanti �

@initiator, ai luat?

#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlaurentiualexandru, on 30 august 2017 - 11:04, said:

  170 mp utili, 5 camere inalte, renovat, etc. Partea a doua este ca acest apartament este situat intr-o vila ce a fost construita in 1945, intr-o zona in care parintii mei stiu de altfel ca vilele sunt foarte solide (Dorobanti, Spitalul Grigore Alexandrescu).

auzi, daca asta e apartamentul atunci nu suna a ce ai zis tu: https://www.imobilia...?lista=76603164

apartamentul are 120 mp nu 170mp, restul sunt niste maghernite.
actele sunt VRAISTE si a fost cumparat pe legea 112.
e renovat 1900 toamna, a fost data o spoiala adica, au dat cu vinarom peste tencuiala
electirca, centrala, instalatiile tot necesita refacere si schimbare integrala (firele sunt din alea de aluminiu coclite)
casa are ceva crapaturi dar e in bune conditii
usile sunt doar vopsite, trebuie schimbate
geamurile termopan au fost puse peste canturile vechi de lemn si sunt deja indoite de la vreme
sufrageria are geamuri doar spre un luminator intre case, nu bate deloc soarele in ea
sunt 2 dormitoare si un mic birou
terasa e inutilizabila fiind lunga si ingusta
locuri de parcare ioc
parhetul e doar lacuit si scartie
baile - sunt de fapt 1 baie. la 5 camere
bucataria e in fundul casei
casa scarii e renovata in 1941 cand s-a facut blocul

mai vrei?
apart nu face nici 120.000

e clar acum? :D

#61
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Ce nu-mi plac topicurile astea incheiate in coada de peste..

#62
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
A luat sau nu apartamentul-minune?

#63
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca e ala nu-l prea ia nimeni. Actele sunt muci. Credit pw£@, cine risca 160k pe un apart muci si ca acte si ca repartii ?

#64
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007
Daca era ceva valoros il luau smecherii, bagau inca 300k si il vindeau cu 1 milion.

#65
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
@cristimate: ai fost la vizionare, sa inteleg? Daca e apartamentul ala, e pe piata de cel putin 3 ani.

#66
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFronT, on 22 septembrie 2017 - 10:16, said:

@cristimate: ai fost la vizionare, sa inteleg? Daca e apartamentul ala, e pe piata de cel putin 3 ani.

Da da. Am fost. E de 2 ani cred. Cerea mai mult, a lasat din pret acum.

Acum 6-9 luni l-a redus la 169k

#67
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Şi l-ai achizţionat?
Unii zic de case noi. E bună o locuinţă nouă dacă ştii cum a fost construită. Că la cum le fac unii blocurile interbelice s-ar putea să fie mai rezistente.
La clădirile astea vechie e bine dacă poţi găsi planurile originale, ca să vezi cum a fost concepută clădirea d.p.d.v. al construcţiei în sine.
Dacă e bine făcută şi expertiza spune că e o clădire bună, merită. Totuşi, dacă achiziţionezi o clădire veche, e bine s-o păstrezi cât mai originală, că pe urmă iese una din aia modernă, mai urâtă decât unele blocuri comuniste.

#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu, evident. Nici nu am atatia bani si nici nu face. Nici o banca nu l-ar ipoteca...

Cladirea nu e rea. Locatia e ok, doar ca apart e cam ... aiurea ... cum am zis. Poate sa iasa ceva frumos dar trebuie bani si timp si la 250.000 iti iei ceva nou. Si la 120.000 plus 50.000 repartoa deci 170k, tot pare scump...

O sa stea cu el...

#69
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009
In 1945 nu s-au construit vile, Romania era in plin al doilea razboi mondial.

Proprietarul minte legat de an, s-ar putea foarte bine ca de fapt vila sa fie construita in 1885 sau cine stie cand...

#70
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E 1941 sau 42.
Si s-au construit

#71
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009
Atunci scrie 1941 daca ai acte sigur ca este din 1941. Nu mai induce cititorii in eroare

#72
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

View PostmIRaJj, on 13 noiembrie 2017 - 16:17, said:

Atunci scrie 1941 daca ai acte sigur ca este din 1941. Nu mai induce cititorii in eroare

Tu nu prea intelegi cum functioneaza un forum, nu? Avand in vedere ca anul 1945 a fost mentionat de initiatorul topicului, nu de Cristi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate