Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Problema ganglion, ceva grav?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Sarpele5

Sarpele5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 02.11.2016
Salut baieti,am si eu un ganglion la gat de cand eram copil, si am ramas cu el probabil in urma unei raceli. Se simte la mana, daca chiar vrei sa-l simti, nu se vede cu ochiul liber prea tare, decat daca intorc gatul si chiar esti atent sa-l vezi. E mobil, nu e tare, e de multi  ani etc.
Aseara eram la un home party, cu niste prieteni, eram putin cam rupt, si gagica cu care eram la fel, si ce zice ea, sa ne dam in pat. Si ma musca usor de gat, cum dracu' nimereste fix ganglionu'. Cum eu eram spart, si nu mi-am amintit, iar probabil daca imi aminteam, nu voiam sa se incheie asa ca taceam.
Ma trezesc azi cu o mahmureala nasoala, ma duc sa ma spal pe fata,si am senzatia ca ma doare putin gatul, implicit ganglionul, si parca-l simt putin mai tare. E defapt o senzatie de jena.
Am luat un  ibuprofen, si tot simt senzatia aia.Are rost sa ma ingrijorez de ceva?

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
nu ai motive de ingrijorare. e un ganglion limfatic. multi au ganglionii mariti in zona gatului/cefei deoarece fie sunt purtatori (asimptomatici uneori) de streptococ in nas/gat, fie au o mica infectie la radacina vreunui dinte sau masea.
http://www.sfatulmed...-limfatici_8489

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Daca il are inflamat de cand era copil nu e ganglion limfatic. Ar da inapoi dupa o vreme.
E probabil o glanda parotida ( care secreta saliva ).

Problema e ca in urma unei infectii sau la curent e posibil sa se mai mareasca sau sa se inflameze si in lte parti ale gatului in viitor.
Un control la ORL si eventual un RMN nu ar strica ptr identificarea problemei.

#4
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Nu e normal ca un ganglion sa stea umflat ani de zile.
Si eu am avut o problema asemanatoare si s-a dovedit a fi un chist branhial.
Solutia: operatie.
Mergi si investigheaza.

#5
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Ai mai postat asta o data, acum cateva luni. Am memorie fotografica.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postiliketoforkmyself, on 30 august 2017 - 09:31, said:

Ai mai postat asta o data, acum cateva luni. Am memorie fotografica.

da, exact, dar intreba la modul general daca e sau nu o problema existenta acelui ganglion.

#7
Sarpele5

Sarpele5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 02.11.2016
O doctorita mi-a zis ca e normal sa fie asa in urma unei raceli sau a unei variceli,nu se va retrage complet. Nu e umflat, cum am mai zis, nu se vede cu ochiul liber, si il poti simti doar daca vrei sa-l simti. O vara de-a mea, care si ea lucreaza in domeniul medicinei spune ca doar sunt paranoic ( si cateodata o cred).Mi se mai infalmeaza cand sunt racit.
Nu e o glanda parotida, e mult mai jos.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Glandele parotide sunt de la ureche - unde se imbina maxilarul pe sub gat pana la urechea ailalta.
Am o situatie asemanatoare.de vreo 25 de ani. Am avut doar intr-o parte, nimic vizibil dar ceva de vreo 8 mm la pipait. Acum are vreo 3 cm si mai sunt vreo 3 care s-au umflat - cand am zugravit am stat in curent vreo 3 zile si...
Doctorii au considerat ca sunt destul de mici si nu merita operatia, asa ca inca mai stau cu ele , dar cand se contracta parca m-ar strage cineva de gat.

Ganglionii limfatici dupa 1-3 luni de la infectie scad complet la dimensiunea initiala.

Initial si la mine au zis ca e ganglion limfatic si sa stau linistit - a fost dupa cateva recidive de otita. Cand au crescut mai mult am facut RMN.

Si s-a schimbat diagnosticul.

Mergi la vreo 2-3 doctori daca poti si vezi ce zic. Sa nu te trezesti cu vreun cancer ceva...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate