Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Videorecorder Philips VR630 problema desincronizare

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Buna.
Am cumparat de pe OLX un asemenea video ce se manifesta in felul in care aprox. 8" merge perfect dupa care se desincronizeaza (apare imagine bruiata cu purici) dupa care iar merge bine 8" si tot asa. De la ce poate fi?
As incerca sa intind putin banda mai tare, poate e slabita parghia back tension, insa nu ma prind unde e reglajul acesteia. Daca ma puteti ajuta. Atasat poze cu parghia.
Capetele le-am curatat cu izopropanol.
N-are rost sa discutam despre achizitie, neseriozitatea vanzatorului, traim in Romania.
Multumesc.

Attached Files


Edited by SIG, 30 August 2017 - 06:42.


#2
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
In a doua poza se observa o bucata de pasla infasurata pe tamburul negru . Pasla este atasata unei benzi transparente , aceasta banda are un capat fix si unul care se poate regla (nu se vede in poza).

Ma indoiesc ca defectul se se datoreaze unei tensiuni incorecte a benzii. Eu zic sa nu umbli aici deoarece iti trebuie caseta care sa masoare cuplul si mai mult ca sigur nu ai asa ceva (plus ca e foarte scumpa). Posibil sa fie din cauza ghidajelor de banda putin indoite (va fi greu sa-ti dai seama) sau pur si simplu electronica defecta.

#3
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut,
sint de parerea colegului, nu cred ca aparatul are probleme mecanice, eu i-as inlocui condensatorii electrolitici, mai ales daca se vad umflati sau cursi...
sint ieftini, doar necesita ceva munca.
daca poti pune o poza - doua si cu placa electronica, poate se vede ceva suspect pe ea.
eu am luat un panasonic nv-hv61 cu 40 de lei de la un magazin second cu obiecte din germania si era defect desi vinzatoarea mi l-a vindut de bun.
l-am desfacut si era un condensator curs, l-am inlocuit si acum functioneaza.

#4
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Vezi in primul rand cureaua daca nu e slabita .

#5
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Vad in lateral dreapta o curea ce tine de mecanismul de atragere a casetei inauntru respectiv de eject. Aceasta curea nu cred ca intervine in modul Play sau derulari. Mai este o curea cumva intre etajul mecanic si cel electronic? La acea curea te referi?
Am incercat ieri sa vad ce este intre etajele respective insa desuruband suruburile ce pareau a tine fixat etajul mecanic, totusi nu am reusit, mai e fixat undeva, daca nu cu surub atunci cu un click. Mai incerc.
Aparatul cica e nefolosit, generatie noua (mult plastic) luat de prin magazin (sold sau curatenie) de prin Olanda. Ma uit si de condensatori.
Mersi.

Edited by SIG, 30 August 2017 - 07:48.


#6
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
daca actionezi trackingul ,se intimpla ceva pe imagine ?

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postvldc, on 30 august 2017 - 07:14, said:

In a doua poza se observa o bucata de pasla infasurata pe tamburul negru . Pasla este atasata unei benzi transparente , aceasta banda are un capat fix si unul care se poate regla (nu se vede in poza).

Aia e frana, n-ai treaba cu ea.

View Postgabimilo1, on 30 august 2017 - 07:31, said:

sint de parerea colegului, nu cred ca aparatul are probleme mecanice, eu i-as inlocui condensatorii electrolitici, mai ales daca se vad umflati sau cursi...

E posibil sa aiba probleme mecanice. Condensatorii (cei electrolitici SMD) sint problematici la multe VCR-uri, dar problemele nu se manifesta asa.

De la curele nu cred. Aparatele cat de cat moderne au toate cabestanul direct drive, care au motor pas cu pas, bine sincronizat. Cureaua e folosita la infasurarea benzii pe bobine si la incarcarea/descarcarea benzii pe tamburul cu capete.

Eu am o pasiune veche pentru aparate VCR (VHS, de fapt S-VHS mai mult), am avut mai multe (acum mai am 3, ajung) si am un cunoscut electronist care e foarte priceput. Toate necesita servisare. Cat despre vanzatori, ce sa mai spun. Ultimul aparat a fost un Blaupunkt (Panasonic rebranduit) si vanzatorul mi-a spus ca merge stas. Cand l-am primit fusese lovit, o placa cu piese rupta, condesatorii SMD din blocul video cu probleme, afisajul era mort. A lucrat cunoscutul meu o luna la el sa-l aduca pe linia de plutire. Vanzatorul mi-a spus ca la el mergea perfect. I-am spus ca nu-mi trebuie banii inapoi, ca nu-l reclam, dar macar sa recunoasca. A spus ca ma da in judecata, ca a vorbit deja cu avocatul lui, lol. Pot pune si discutia aici, o mai am salvata. Posted Image Sint oameni si oameni. Nici macar nu mi-a dat telecomanda originala, a trebuit sa o cumpar eu de pe ebay. Alt vanzator mi-a vandut un JVC la care nu se deschidea clapeta pe unde bagi caseta. E un schepsis acolo. Vanzatorul a dat jos masca, a smotruit-o bine, dar nu a stiut de smecheria care trebuie facuta cand montezi masca si ca atare nu mai mergea bagata caseta. Aia a fost usor de reparat, dar tot asa, nu a recunoscut. Vanzatorul asta a fost cinstit macar, pentru ca mi-a dat o parte din bani inapoi, pentru ca aparatul avea si alte probleme.

Initiator, uita-te de sus la banda, in timp ce merge si mai ales cand apare zgomotul (purici) pe ecran. Vezi daca in acele momente banda sta infasurata corect pe ghidajele reglabile (sint doua care se pot regla, la intrarea si iesirea de pe tambur). S-ar putea sa fie si o problema de tracking. Nu stiu, eu nu ma pricep, doar ce am mai prins de la cunoscutul meu electronist, el e guru efectiv.

Din curiozitate, ce model e aparatul si cat ai dat pe el ?

Inca ceva, pe orice caseta face la fel ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 30 August 2017 - 09:18.


#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostIon_de_la_Raion, on 30 august 2017 - 09:12, said:

Din curiozitate, ce model e aparatul si cat ai dat pe el ?

Trebuie sa citesc mai bine titlurile, lol.

Aici ai manualul de service

https://www.manualsl...l#product-VR630

#9
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Video ul e un Philips VR630/16. Nu am dat mult pe el, pentru ca nici nu e nu stiu ce de capul lui, 150 lei. Insa, fata de videourile mai vechi, nu cele profi evident, inregistreaza mai bine. Proiectul meu e sa inregistrez cateva casete VHS cu muzica anilor '80-'90 la care sa ma uit de dragul retro ului.

Cam asa ceva am patit si eu, pe OLX am gasit anuntul ca fiind un aparat nou. Cand l-am primit am constatat ca avea fata frecata in cateva locuri, telecomanda cu care a venit e una Philips universala nu cea dedicata, nici nu pot intra in Menu cu ea, cureaua de la mecanismul de incarcare/eject era rupta si, nu in ultimul rand, aceasta desincronizare ciclica.  Mai in gluma mai in serios, daca asa arata un aparat nou, mi-e si frica cum ar fi sa cumpar unul folosit. L-am sunat si eu pe vanzator insa el zice ca la el functiona :-)

Daca nu reusesc sa rezolv problema, ma gandesc sa cumpar un altul. Ce brand recomandati? Pana-n 250 lei sa zicem.
Multumesc.

Edited by SIG, 30 August 2017 - 09:49.


#10
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Si da, la toate casetele se manifesta. Am probat cu caseta originala de desene animate, am luat cu bani marunti cateva casete originale nu pentru desene ci pentru referinta inregistrarii (de studio) si eventuale inregistrari ce doresc sa le fac pe ele.

Edited by SIG, 30 August 2017 - 11:04.


#11
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
la aparatele betamax simptomul asta  este datorat functionarii defectuoase a unui senzor de la motorul capetelor ,rotatia lor fiind cu sincope ; cind senzorul este defect motorul nu mai invirte capetele. Daca la actionarea trackingului se intimpla ceva la imagine inseamna ca functioneaza , nu se intimpla nimic s-ar putea sa fie si el defect.
Ca idée fiind vorba de aparate vechi cel mai bine e sa cumperi pe testate ,ca e in alta localitate aparatul si e greu de ajuns in regula toti au smartphonuri ,filmat aparatul in functionare si pusa filmarea pe youtube ,pozata sau filmata seria aparatului de pe spate ca sa nu filmeze una si sa-ti trimita alta . De obicei un vinzator corect se va arata cooperant ,cel care refuza pe diferite motive -cel mai bine evitat.
Nu numai pe olx se intimpla treaba asta si pe ebay se vind lucruri defecte ca functionale ,de curind am patit-o cu 3 telecomenzi cumparate din Germania ,2 functionale 1 defecta , platit 20euro pe bucata iar smecherul din Germania la modalitate de plata  a pus doar transfer bancar ;cind i-am scris ca una nu e functionala mi-a raspuns ca ii pare rau si ca poate sa imi dea inapoi 10 euro . Dupa ce am pierdut vreo 2 ore prin discutii cu ebay-ul a acceptat sa imi dea inapoi 20 euro si mi-a facut plata prin paypal ,l-a dus capul pe scirba de neamt ca sa nu poata sa-i blocheze ebayul toata suma ,a pus transfer bancar . Daca faci plata prin paypal are ce sa-i faca ebayul ,daca e alta modalitate de plata nu are ce sa-i faca esti la mina vinzatorului ,daca vrea iti da banii inapoi ,daca nu vrea nu-ti da.

#12
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Incerc mai spre seara cand ajung acasa, daca pot ajusta manual trackingul din butoanele P+ si P- de pe partea frontala a aparatului. Telecomanda, fiind una universala, nu pot intra in Menu si nici ajusta tracking ul din ea.
Philips spune ca se poate face manual tracking si din butoanele amintite, aflate pe frontala aparatului.  Va informez daca aparatul reactioneaza sau nu la ajustarea manuala.

Attached Files



#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Astea mai noi sint facute cu cost cutting si au multe integrate specializate. Pe partea de electronica au ultimele inovatii in domeniu si tot felul de procesari, dar pe partea de mecanica stau slab. Am si eu un Grunding din asta, care are o singura placa cu piese si care are vreo 5 kg. Sint si mai usoare. Unele au asa o mecanica, de zici ca e osanza cand lucreaza, ca o gelatina, asa se misca, par subrede rau, din tabla. Am un AKAI S-VHS care are peste 11 kg. Doar tabla de sub si picioarele au mai bine de jumatate de kg. Mecanica e din fonta turnata, poti sparge capul la om cu ea si are multe componente discrete. Pe vremea respectiva se faceau calumea. Nu ai loc sa pui un ac inauntru, atatea placi si piese are. Si, cu toate astea, se uzeaza si aparatele facute solid, din cauza timpului, a tehnologiilor mai putin mature, a diverselor piese insuficient testate (cum a fost de ex. lotul de condensatori electrolitici SMD sau curelele de transmisie zimtate din JVC-uri, etc.) E loterie cu ele. Eu am cumparat de ex. un combo DVD-VCR Philips, chiar era practic nou, vanzatorul a fost corect, se vedea si pe el si pe diauntru ca are uzura foarte mica, dar era un videorecorder simplu, din astea cu cost-cutting. Mergea perfect, dar nu rupea norii cu performantele.

#14
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
M-am uitat dupa condensatori umflati sau scursi dar nu am vazut. Nu am luat jos mecanismul, sub el fiind  o parte din placa electronica.
Nu stiu ce poate avea, atasez trei poze, una cand merge bine, a 2a cand se desincronizeaza si a3a cand ecranul TVului devine albastru din pricina semnalului prost. Sunetul se pastreaza la acelasi nivel calitativ atunci cand imaginea o ia razna, nu oscileaza.

Attached Files



#15
hvoicu

hvoicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 05.03.2004
https://en.m.wikipedia.org/wiki/VHS
Ai niste schite cu traseul benzii si pozitionarea capetelor. Sterge-l pe cel audio/control ( el se ocupa de sincronizare/ tracking).
Scuze de eventuale greseli, sunt pe telefon

#16
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Cred ca raman la putin mai batranul JVC HR S6700, pe care il am de ceva timp insa la care  din greseala de interpretare m-am jucat cu ghidajele care lipesc banda de tamburul rotativ cu pastile insa nu era cazul. L-am luat cu vre-o 45 lei acum vre-o doi ani de la cineva, fiind in stare f. buna. Am avut o caseta veche ce avea partea de sus sau jos cam afectata si dadea rateuri la play, eu crezand ca videoul are ceva. I-am reglat insa ghidajele inapoi, astfel incat sa nu se jeneze banda la niciuna din margini iar imaginea sa fie buna si sonorul maxim ca nivel.
Nu prea se compara productia anilor '80-'90 cu ce s-au facut in ultimii ani, inainte de disparitia de pe piata a video recorderelor. Cost saving isi spune cuvantul.
Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Edited by SIG, 30 August 2017 - 21:20.


#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Sunetul ramane la fel pe hi-fi sau normal ?

#18
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Sincer nu stiu findca nu am un indicator vizual ptr HI FI vs. normal.
Am schimbat putin si tinut asa pozitia benzii dintre ghidajul dreapta si capul audio&tracking de fiecare data atunci cand aparea desincronizarea. Chestia e ca imaginea se redreseaza instant insa dupa circa 8" reaparea. In acel moment retrageam betisorul cu care schimbasem pozitia benzi si, la fel, imaginea se redresa instant insa dupa 8" se desincroniza. Pare ca si cum ceva nu primeste o confirmare (impuls) asteptat?

Edited by SIG, 30 August 2017 - 22:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate