Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

telefon cu ecran rezistiv

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ghost_

ghost_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2017
Am si eu o intrebare pt oamenii care se pricep cu adevarat.Intrebarea este adresata doar acestui segment de oameni care au tangenta cu subiectul.
Caut si eu un telefon cu ecran RESISTIV nu CAPACTIV.imi este indifferent daca are ca os win sau android,dar as prefera cu windows.
Ce telefon cat mai modern pot gasi cu ecran rezistiv?Intreb asta pt ca majoritatea telefoanelor din ziua de azi toate au ecran capacitiv.Cele cu ecran rezistiv sunt f vechi.
Motivul pt care doresc telefon cu ecran rezistiv este simplu.Cele cu ecran rezistiv functioneaza cu orice obiect nu doar cu mana.
Ca să nu existe discuții inutile, citiți articolul din link:
http://www.it4fans.r...-capacitiv.html

Edited by nick5roo, 29 August 2017 - 17:07.


#2
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Partea proasta e ca un ecran rezistiv nu poate fi multitouch

#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,352
  • Înscris: 06.02.2008
Păi cele mai moderne de tipul ăla sunt de prin 2010. Poți alege un Toshiba TG01 sau ceva de la HTC de tipul Htc Touch Pro 2. Oricum îți vor ieși peri albi în utilizare, se vor mișca ca un..

#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,549
  • Înscris: 06.03.2016

View PostHAL9000, on 29 august 2017 - 17:08, said:

Partea proasta e ca un ecran rezistiv nu poate fi multitouch
Și nu este singura problemă.

@initiator, exista stylus pentru ce vrei tu.

Edited by red46, 29 August 2017 - 17:49.


#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,910
  • Înscris: 03.12.2005
Si manusi, daca nu mai vrei sa-l deblochezi cu nasul iarna.

#6
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
La capacitive ai si setare de lucru cu manusi.  Am un htc trinity, am sa verific faza cu multitouch.

#7
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
Nu se mai fabrica astfel de telefoane de ani buni. Ultimul pe care l-am avut cu astfel de ecran a fost Nokia 5800 xpressmusic aparut in 2008
Plus ca linkul ala vine de la o postare scrisa in 2010, de atunci s-au schimbat multe

Edited by utopias, 29 August 2017 - 21:38.


#8
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Am verificat, detecteaza 2 atingeri dar softul nu stie ce sa faca cu ele :)

#9
ghost_

ghost_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2017

View Postred46, on 29 august 2017 - 17:49, said:

Şi nu este singura problemă.

@initiator, exista stylus pentru ce vrei tu.
stiu ca exsista stylus,dar problema la s-pen stylus este ca are lag si delay.Cand folosesti s-penul,pe ecranele capacitive exsista o INTARZIERE in procesarea informatiei,chiar si pe cele mai performante telefoane fie ele si Samsung note 4.La ecranele resistive nu mai exsista acel delay si timp de intarziere cand folosesti un creion,procesarea informatiei facandu-se instantaneu.Prin urmare ecranele resistive sunt mai rapide la acest aspect decat cele capacitive.

Edited by ghost_, 30 August 2017 - 01:00.


#10
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Cele mai recente ar fi cu Android Froyo de prin 2010 :) https://www.phoneare...]=1&f[300]=1212

#11
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Eu am Xiaomi Redmi 1S si functioneaza si cu manusi...

#12
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
N-am recomandat si nici n-o sa recomand vreodata asa ceva. Se strica foarte repede, in 6-12 luni se duce touchscreenul. Am avut demult un lg, kp501 parca, nu mai stiu exact, in 7 luni s-a dus touchscreenul, a fost reparat in garantie, dupa 5 luni aceeasi problema, din nou garantie, reparat, dupa inca 6 luni la fel. Cand s-a stricat din nou mi-au dat banii inapoi si am luat un nokia cu tastatura qwerty, c3 mai exact. Il am si acum in sertar, are probleme la difuzor atata tot.

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View Postghost_, on 30 august 2017 - 00:57, said:


Cand folosesti s-penul,pe ecranele capacitive exsista o INTARZIERE in procesarea informatiei,chiar si pe cele mai performante telefoane fie ele si Samsung note 4.
Răspunsul ăsta e scris pe un Note 4 cu S-pen. În afară de lag la recunoașterea cuvintelor scrise de mînă eu nu simt vreo întîrziere. La ce te referi?

#14
ghost_

ghost_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2017

View Postradunic, on 05 septembrie 2017 - 07:00, said:

Răspunsul ăsta e scris pe un Note 4 cu S-pen. În afară de lag la recunoașterea cuvintelor scrise de mînă eu nu simt vreo întîrziere. La ce te referi?
fata de telefoanele cu ecran rezistiv,exsista o intarziere nu doar la scris,si la rularea aplicatiilor si jocurilor.Uite de ex. la jocurile de tip strategie in timp real gen Heroes III,cand muti cavalerul fie cu degetu fie cu s-penul ai sa constati ca exsista un delay.La ecranele rezistive nu exsista asa ceva,sau probabil e mai "jmecher" sistemul de operare windows decat cel android,si zic asta pt ca in general telefoanele cu ecran rezistiv toate au avut ca OS windows,si nu android

Edited by ghost_, 24 September 2017 - 22:27.


#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
La jocuri nu mă pronunț că nu folosesc. La restul însă nu simt întîrzieri.

#16
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
E o ineptie asta cu ecranele rezistive. Nu se mai fabrica, e o tehnologie veche si non-practica. Trebuie sa apesi pe ecran (care se va strica in timp). E obositor, invechit.
Daca vrei neaparat, cauta pe anunturi vechituri (dar nu stiu ce naiba ai putea sa faci cu ele).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate