Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cum delimitez un Kymco Agility 50

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
stefan0627

stefan0627

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.04.2017
Salut! Am un scuter chinezesc 4t 50cc trage foarte bine dar nu depaseste de 45km/h am inteles ca trebuie sa ii pun role mai grele si sa ii schimb arcul mare de la ambreiaj dar nu stiu ce fel de arc imi trebuie si pentru scutere in 4t am gasit doar arcuri stock oare se potrivesc si arcurile pentru scutere in 2t si daca da ce culoare imi trebuie pentru a depasi limita de 45 km/h!
Multumesc anticipat!!

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Vezi ca unele scutere in 4T sunt limitate in carburator. Desfaci capacul superior de la carburator si vezi ca posibil sa aiba insurubat in capac un surub mic de alama. Il scoti de tot.
Daca limitarea e in CDI, atunci schimbi CDIul cu unul nerestrictionat.

#3
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 stefan0627, on 29 august 2017 - 12:17, said:

Salut! Am un scuter chinezesc 4t 50cc trage foarte bine dar nu depaseste de 45km/h am inteles ca trebuie sa ii pun role mai grele si sa ii schimb arcul mare de la ambreiaj dar nu stiu ce fel de arc imi trebuie si pentru scutere in 4t am gasit doar arcuri stock oare se potrivesc si arcurile pentru scutere in 2t si daca da ce culoare imi trebuie pentru a depasi limita de 45 km/h!
Multumesc anticipat!!

Nu e destul 45 km/h? Unde mergi cu scuterul? Posted Image

#4
stefan0627

stefan0627

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.04.2017
Nu e destul,e foarte putin,avand in vedere ca merg cu el pe un drum national din afara localitatii

Edited by Dany_Darke, 29 August 2017 - 13:21.


#5
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Sa nu uiti sa faci tunning la frane.

Upgrade.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
FRANELE CA FRANELE, oricum se oprete undeva, ca doar nu o sa mearga la infinit.
trebuie update la ceasul de kilometraj, ca e pacat sa vezi ca ajunge acul in capat si nu mai are cadran sa afiseze viteza reala.

Edited by slai, 29 August 2017 - 14:12.


#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Vezi ca unele mai au si limitator la toba ( garnitura la teava de esapament cu gaura mica - schimbi garnitura ) .

45 km/h e foarte putin ( pe drum drept ) ca la deal e super ok ... dar vezi ca de te prinde radarul iti ia permisul si iti trage si o amenda de trebuie sa vinzi rasnita s-o poti plati !

P.S. Kymko nu e chinezesc ...

 CerbulCornel, on 29 august 2017 - 13:39, said:

Sa nu uiti sa faci tunning la frane.

Upgrade.
Nu-ti trebuie .

Edited by Baxon, 29 August 2017 - 14:19.


#8
stefan0627

stefan0627

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.04.2017

 Baxon, on 29 august 2017 - 14:20, said:

Vezi ca unele mai au si limitator la toba ( garnitura la teava de esapament cu gaura mica - schimbi garnitura ) .

45 km/h e foarte putin ( pe drum drept ) ca la deal e super ok ... dar vezi ca de te prinde radarul iti ia permisul si iti trage si o amenda de trebuie sa vinzi rasnita s-o poti plati !

P.S. Kymko nu e chinezesc ...


Nu-ti trebuie .

Pe unde merg eu cu el e limita de 70 pentru ca e in afara localitatii si in localitate stiu cum sa adaptez viteza in functie de limita,merg cu masina aproape zilnic si daca tu imi arati mie un sofer care pote sa mearga cu masina numai sub limita de 40 eu imi dau delete la viata,iar in legatura cu limitatorul nu are,e doar de la transmisie,el e facut pentru deal(de tras) mie imi trebuie pentru campie adica sa prinda viteza mai mare dar in timp si ce nh stiu eu e daca pot sa pun un arc mare de la un scuter in 2t pe al meu

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 Baxon, on 29 august 2017 - 14:20, said:

P.S. Kymko nu e chinezesc ...
Corect. Sunt "made in Taiwan" dar calitatea este net superioara celor chinezesti pastrand inca calitatea Honda. Defapt Kymco este defapt Honda pe taramuri taivaneze.
Am si eu inca unul pe la sat, il mai foloseste taica-miu. Al meu e 2T Kymco Dink 50 ( cam mica motorizarea pentru sasiul ala ) dar sunt scutere bune, sanatoase. Eu cand il cumparasem prin 2007 avea deja peste 30 000km in bord.  Am fost si pe la mare cu nevasta-mea...deh, aventura nu gluma.

Acum ontopic pentru initiator: Daca te prinde politia tot iti da amenda indiferent ca tu esti pe drum cu limita de 70km/h. Modificarea (adica scoaterea limitarii ) nu este una omologata, iar daca in talon scrie maxim 45km/h si tu te dai cu 60km/h, cam nasol. Asta pentru ca scuterul este incadrat in categoria moped si prin lege nu ai voie cu mai mult de 45km/h...chiar daca el duce.

Legat de arcul ala nu sunt prea sigur. Scuterele in 2T au alt regim de functionare, adica alte turatii si variatorul de turatie plus rolele sunt gandite pentru alte viteze unghiulare pentru a crea forta centrifuga...deci nu prea cred ca se va potrivi, adica in sensul ca va trebui sa o accelerezi pana va cupla. Cred ca va trebui sa schimbi si rolele nu doar arcul.
Cel mai bine cauta pe net ca sunt destule informatii in legatura cu marirea puterii motorului si modificarea pentru un aport de viteza.

Edited by tehnics, 29 August 2017 - 16:08.


#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 stefan0627, on 29 august 2017 - 15:40, said:

Pe unde merg eu cu el e limita de 70 pentru ca e in afara localitatii si in localitate stiu cum sa adaptez viteza in functie de limita,merg cu masina aproape zilnic si daca tu imi arati mie un sofer care pote sa mearga cu masina numai sub limita de 40 eu imi dau delete la viata,iar in legatura cu limitatorul nu are,e doar de la transmisie,el e facut pentru deal(de tras) mie imi trebuie pentru campie adica sa prinda viteza mai mare dar in timp si ce nh stiu eu e daca pot sa pun un arc mare de la un scuter in 2t pe al meu
In primul rand limita de 70 se refera la un tronson de sosea nu la viteza maxima admisa la un scuter de sub 50cc !! Pune mana pe codul rutier si citeste-l inainte sa debitezi tampenii ( poti sa-ti dai "delete " de pe acuma ... ) .
Arcul mare nu are asa mare influenta la viteza ci mai degraba rolele care trebuiesc mai grele ( sa treaca mai rapid in treapta a doua ) . Sau daca te pricepi ( nu prea cred ) ai putea sa-i schimbi pinioanele  . Ex daca acuma ai role  de 6 - 6,5 grame , pt viteza iti trebuie 8 - 9  grame chiar insa la plecarea de pe loc o sa-ti rogi " moartea " . Sfatul meu este sa-i scoti delimitarile si vei vedea ca va fi ok , daca motorul e in stare buna si rolele nu-s " patrate " .

Ia si citeste aici ca poate inveti ceva http://jurnal.drona....uter-atv-moped/

Edited by Baxon, 29 August 2017 - 16:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate