Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Lenovo Tab3 TB3-850F - adaptor usb SD card

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 01.07.2006
Buna ziua,

ce fel de adaptor usb imi recomandati pentru a descarca poze/filme de pe cardul SD al camerei foto (sub 30-40 lei)?
La tabletele pe Android e nevoie de adaptor special, sau e suficienta formatarea corecta a cardului SD?

Multumesc.

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Sa descarci pozele din aparat foto in tableta ?

Daca tableta nu are functia OTG, nu poti.

Daca are functia OTG, conectezi direct aparatul foto.
Daca nu merge direct din aparatul foto, poti sa folosesti orice cititor de carduri compatibil cu cardul folosit de aparatul foto.
Bineinteles, daca are functia OTG, iti trebui un cablu USB OTG (poate il ai deja in cutie): https://altex.ro/cab...i4aAjogEALw_wcB

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
In primul rand, de ce aparat foto vorbim, ce fel de card are? Daca e micro sd, cu adaptor sd, bagi cardul direct in tableta. Poti folosi un cablu otg si un cardreader, sau direct un cititor de card care are si mufa micro usb.

#4
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 01.07.2006
Pai nu stiu, banuiesc ca are aceasta functie, abia astazi ajunge coletul. Are iesire usb, cred ca si cablu usb inclus in cutie si atunci nu vad de ce n-ar avea functia OTG.

Dar eu voiam o modalitate mai rapida de transfer a fisierelor, pentru ca, de ex, cand conectez cardul SD la laptop viteza de transfer e clar mai mare decat daca as conecta prin cablu usb. Doar ca tableta nu are posibilitatea sa-i conectez direct cardul SD. Si de asta ma gandeam la un adaptor - am vazut pe net ca exista, doar ca nu stiam daca pentru tabletele cu Android trebuie un adaptor special sau merge orice fel de adaptor usb-card SD.

@ rumegus: e o compacta Canon am uitat modelul - dar am scris ca e vorba de card SD, nu micro-SD.
Cum, deci tableta are cititor de carduri SD?
Daca are e excelent  - si normal, pentru ca ma miram cum de laptopul poate citi direct card SD, iar tableta nu.
Inseamna ca am avut eu informatii eronate.

Edited by alecsus27, 29 August 2017 - 11:02.


#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Tabletele au slot pt micro usb, ca si telefoanele. Ma refeream la cazul in care ai un asemenea card, folosit in adaptor sd. Daca e sd clasic, ramane varianta cu un cablu otg+ card reader, sau cardreader dedicat pt tablete, cu mufa microusb, sau conectezi tableta la pc, cu cablul de date.

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 alecsus27, on 29 august 2017 - 11:01, said:

Pai nu stiu, banuiesc ca are aceasta functie, abia astazi ajunge coletul. Are iesire usb, cred ca si cablu usb inclus in cutie si atunci nu vad de ce n-ar avea functia OTG.

Dar eu voiam o modalitate mai rapida de transfer a fisierelor, pentru ca, de ex, cand conectez cardul SD la laptop viteza de transfer e clar mai mare decat daca as conecta prin cablu usb. Doar ca tableta nu are posibilitatea sa-i conectez direct cardul SD. Si de asta ma gandeam la un adaptor - am vazut pe net ca exista, doar ca nu stiam daca pentru tabletele cu Android trebuie un adaptor special sau merge orice fel de adaptor usb-card SD.

@ rumegus: e o compacta Canon am uitat modelul - dar am scris ca e vorba de card SD, nu micro-SD.
Cum, deci tableta are cititor de carduri SD?
Daca are e excelent  - si normal, pentru ca ma miram cum de laptopul poate citi direct card SD, iar tableta nu.
Inseamna ca am avut eu informatii eronate.

Iesire USB - este egal ZERO.
OTG inseamna INTRARE USB.
Da, foloseste aceeasi mufa, dar functia este, in esenta, invers.

Cred ca are... - este egal ZERO.
Ori are, ori nu are.

Din ce stiu eu, nici o tableta (relativ nou) nu are slot SD, ci doar microSD.

In manual nu spune absolut nimic despre OTG.

Aici apare un singur cablu, lung, pentru incarcare si conectare la calculator:
https://youtu.be/HmWY6ALBWhE?t=21s
https://youtu.be/vkMN7lmKr8o?t=2m11s
Deci, se cam pare ca nu are functia OTG.

Deci, nu prea ai cum sa transferi IEFTIN pozele din camera/card pe tableta.

Edited by buyonevideo, 29 August 2017 - 13:49.


#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mda, inca unul care se documenteaza pe youtube, apoi vine aici cu sfaturi. Niciuna din tabletele mele nu avea cablu otg in cutie, dar toate suportau functia, problema apare de regula la telefoane.
Se poate folosi si ceva de genul https://m.dhgate.com...886.html#pd-104
Pe aliexpress gasesti sub 1$, dar dureaza pana ajunge.

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
OK, ce tablete aveai tu ?
Exact aceasta a initiatorului ?!
In manuelel tale scria ceva de OTG ?
Pe net scris, la caracteristicile modelelor tale, scria ceva de OTG ?

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Omule, daca nu ai vazut o tableta in viata ta, de ce te bagi aiurea? Ce tableta ai tu, de a venit cu cablu otg? Momentan tastez de pe un Lenovo tab, care suporta otg, pe incercate. Singura tableta care avea ceva asemanator, era prima mea tableta chinezeasca, cu android 2.2, dar avea mufa proprietara, cu vreo 30de pini, in care intra un adaptor cu 2 usb si un cablu de retea.

#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Am 3 tablete.
Una are cablu OTG in cutie.

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai zi care e aia cu cablu otg in cutie, da un link cu o tableta ce are in descriere ca suporta sau nu, otg. Ma refer la magazine ce le comercializeaza, nu comentarii, sau forumuri. Cum tot nu zici nimic clar, e clar doar ca bati campii si derutezi lumea.

#12
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
OK, stau sa caut cutiile, pe unde or fi ingropate....
Si vezi ca te-am intrebat EXACT acelasi lucru, si inca mai astept raspuns ;)

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu e nevoie sa cauti cutiile, sa vezi daca exista sau nu in ele cablul otg, suficient sa spui cum se numeste tableta aia, luata sigilata, cu cablu otg inclus. Am dat un exemplu de tableta, Lenovo, vad ca nu ajunge, adaug ca e vorba de un Lenovo Tab2 A7-10F. Suporta otg, desi nicaieri in specificatii nu apare aceasta mentiune, nu avea otg in cutie. Mai am pe undeva un Quicktab Q721 antic, si ala suporta otg, cumparat de nou, sigilat, fara cablu otg inclus. Mai vrei?

#14
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
OK, parca asa mai merge, niste modele exacte.
Una din tabletele mele este Eboda sau Allview, nu mai stiu care din ele avea cbalul OTG in cutie, l-am scos demult de acolo.
OK, hai sa ne linistim, initiatorul poate foarte bine sa probeze tableta impreuna cu cablu OTG si/sau card reader, pe la vreun prieten sau chiar magazin de electronice.
Si problema este rezolvata.
Oricum, vad ca doar noi doi ne mai certam pe topic..... el..... poate e ocupat sa faca probe :)

#15
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 01.07.2006
Am returnat azi tableta la Flanco si mi-au dat banii inapoi.
Poimaine trebuie sa plecam in excursie si cine stie daca ajungea la timp adaptorul etc.
Tableta urma s-o folosim doar in excursii. O sa luam tot laptopul vechi, care merge f greu, dar macar citeste direct SD cardul fara probleme :)
Multumesc pentru informatii si opinii.

#16
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
What the hell ?!
Adica nu ai gasit un cablu OTG pe la prieteni, sa probezi conectare camera sau orice card reader pe USB la tableta ?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate