Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Modding S6

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
Salut colegi ! Mi-am luat inima in dinti si l-am modat. Am facut rost de o baterie de S7 edge, care are aproximativ aceesi dimensiune cu cea originala de S6 si am schimbat bateria la S6 cu ea. Deocamdata singura diferenta vizuala este jumate de mm de grosime in plus pe o latura, care impiedica sa se lipeasca corect capacul (ma asteptam la asta, am mai vazut in tutorialele de pe youtube), dar voi merge la un service gsm sa ii lipeasca mai bine capacul. Acum e la incarcat, stins. Revin in cateva zile cu impresii despre durata de functionare. Avand in vedere ca pana acum ma tinea jumatate de zi, ar trebui sa vad imbunatatiri vizibile maine.

#2
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Care e diferenta intre capacitatile bateriilor?

#3
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
S6  2550 mAh -  S7E 3600  mAh

#4
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Interesant. E asa de gurmand S6?

#5
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010
vezi ca au mai incercat si alti baieti sa puna baterii mai mari in telefoane mici. ii cheama samsung si pe telefon note 7. hai sa ignoram faptul ca erau ditamai inginerii ...si ca nu le-a iesit..

ia fi atent ce poti sa faci. daca scazi amperajul,poti sa il legi la o baterie de masina

#6
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
Sunt unii care au făcut asta din decembrie și nu au pățit nimic rău. Din contra. https://vordhosbn.co...7-edge-battery/

#7
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
La Note 7 s-a intamplat din cauza unor baterii defecte, nu ca au pus gresit bateria pe telefon, lasati glumele ca nu suntem la aria de fun.
Sa revenim: aseara l-am incarcat stins pana la 100%, l-am aprins si am calibrat cu codul *#0228# , dupa care a scazut la 89%.
De data asta l-am incarcat aprins pana la 100% si l-am "chinuit" azi cu FB, Waze, Firefox si ceva convorbiri pana acum,
cand arata 16%, sta pe youtube si are un SOT de 3 ore si 23 min.
Cei care au mai facut-o ziceau ca o sa dureze mult pana se stinge de la 1%, cel putin prima oara.
Daca totul merge ok, voi avea 5 sau 6 ore de SOT in final, sau 2 zile de functionare normala.
Am uitat sa specific, telefonul e pe 7 ORO fara root.

#8
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Eu n-as descarca bateria aia la 1%.

Edited by CerbulCornel, 29 August 2017 - 11:12.


#9
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
Prima strigare : 4 ore si 20 min SOT. A stat la 1% o gramada, asa cum prevazusem. De fapt, cand arata 3% banuiesc ca era la 30%, asa mi-a aratat ES File explorer (intr-o notificare), pe care tocmai il instalasem.S-a inchis, acum e la incarcat, de data asta l-am pus deschis. Merge fast charge fara probleme. Continuam....

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
Prea mare deranjul pentru 1-2 ore in plus de SoT. Daca tii asa de mult la SoT atunci cu un OnePlus 3T prinzi si 8-9 ore fara nicio modificare demna de MacGyver.
La asta conteaza enorm atat un debloat facut bine si kernel optimizat catre autonomie, cat si cat de flamande sunt chipsetul si celelalte componente hardware.

Edited by Hider141, 29 August 2017 - 12:44.


#11
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
Pe mine m-au costat 10 lei sculele si 50 bateria, probabil mai dau 10 lei in service sa lipeasca mai bine capacul pe spate, ia zi-mi cat mai e un OP 3T acum?

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
Putin mai scump decat un S6, si mai sigur ca nu explodeaza.
Bateria originala aproape sigur avea anumite tolerante intre baterie si capac, iar asta pusa de tine nici macar nu permite sa inchizi bine capacul spate. Se stie deja foarte bine de la Note 7 ce se intampla cand bateria are tolerante prea mici pentru momentele cand datorita caldurii se dilata (chiar daca la nivel de zecimi sau sutimi de milimetru).

Edited by Hider141, 29 August 2017 - 14:34.


#13
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
M-am lamurit cum ai facut atatea postari... te pricepi la toate.Hai sa-ti dau de lucru: cauta pe google cati au facut acelasi lucru si la cati le-a explodat.
Exista topic si pe reddit si pe xda, destui care nu au avut probleme cu "explodatul".
Singurele 2 lucruri dificile sunt: cum inchizi cat mai bine capacul peste baterie, dupa ce pui noua baterie si cat de bine poti calibra bateria, sa poti profita la maxim de cei 1050 mAh in plus.

#14
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Folosesti husa? Ma gandesc ca husa acopera capacul.

#15
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
Nillkin nature. Nu te gândi că e o diferență mare de nivel, doar aproximativ 1 mm pe partea stânga.

#16
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Cum mai merge cu bateria asta?

#17
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
Încă o calibrez. Din ce am citit la alții care au făcut asta, cu root durează cam 3 luni sa se obișnuiască softul cu ea. Eu nu am root, dar am ajuns sa folosesc telefonul 24 ore fără sa îl încarc. Asta cu 2 sesiuni de waze și FB, browsing, maxim SOT 4 ore 38, pana acum. Probabil ca dacă nu folosesc waze as putea sa scot mai mult.

#18
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Pai tu trebuie sa folosesti telefonul la ce iti trebuie, ca d'aia l-ai luat. Nu il menaja si o sa uiti, cu timpul, de grija bateriei. Teoretic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate