Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

DIGI 4G+

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
szaboadrian

szaboadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 20.01.2012

 dalu364, on 29 august 2017 - 06:45, said:


Nu-s pe telefon !! Sunt pe desktop si folosesc Chrome.
Da de ce-i varza 4G-ul de la Digi ?

SI DE CE NU M-AR INTERESA 4G+ , DACA TELEFONUL ESTE PREVAZUT CU UTILITATEA ASTA ? Posted Image Posted Image

Concret, in afara de navigarea pe mai multe site-uri simultan ( cum spunea cineva mai sus) , care ar fi avantajele unei astfel de facilitati (4G+) ????

Nu navigarea pe mai multe site-uri, ci conectarea la mai multe site-uri (antene, releuri, piloni - cum vrei tu sa le zici), astfel obtii viteze 4G+

#20
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 primuministru, on 29 august 2017 - 08:05, said:

de ce va cumparati device-uri cu tehnologii care nu sunt inca implementate/functionale si nici macar in proiect de a deveni operationale ? Probabil sa va laudati cu ele pe la prieteni " ia uite bro ce scula de telefon mi-am loat io, ultima fita, stie si 4G+, dar inca nu e operational serviciul"
Sa le stapaniti sanatosi, dar pana veti ajunge sa va bucurati de toate facilitatile oferite, telefonul ala o sa fie uzat moral.

Gresesc , sau parca alti operatori , sau macar unul are implementata functia asta ? .......4G+

 YOUR_GOD, on 29 august 2017 - 08:49, said:

Eu ma intreb la cine mai prind reclamele acestea, cand caruta de G-uri este disponibila doar in orase. Hello! Vorbim despre telefoane mobile aici.

Pai al meu numai daca-i FIX merge pe 4G.!!!!!!!

 szaboadrian, on 29 august 2017 - 11:44, said:

Nu navigarea pe mai multe site-uri, ci conectarea la mai multe site-uri (antene, releuri, piloni - cum vrei tu sa le zici), astfel obtii viteze 4G+

Multumesc !!!

#21
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Si orange si Vodafone au 4G+

#22
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008

 dalu364, on 28 august 2017 - 21:13, said:

Telefonul meu e prevazut si cu 4G+,......deci gandind simplist, daca-i da drumu` la 4G+, poate va merge bine 4G-ul.
E doar o bifa de pus intr-un soft si "Save" si "Close" dar astia is incapatinati si nu vor s-o puna Posted Image
Merita sa-i lasi pentru altii, mai ales ca ai si telefon potent!

#23
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,647
  • Înscris: 06.03.2004
CA e doar o bifa?Tare!
In primul rand nu cred s-au fabricat inca telefoane care sa faca agregare intre benzile 1FDD si 38 TDD.

http://www.3gpp.org/...ation-explained

#24
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Nu merge sa se conecteze la 2 site-uri cu banda 1 si sa faca 4G+? Nu ma pricep, doar întreb..

#25
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 18.02.2004

 clader, on 29 august 2017 - 16:58, said:

CA e doar o bifa?Tare!
In primul rand nu cred s-au fabricat inca telefoane care sa faca agregare intre benzile 1FDD si 38 TDD.

http://www.3gpp.org/...ation-explained

Se pare ca da
http://www.zdnet.com...n-with-fdd-tdd/
Citez:
Optus has combined one frequency-division duplex (FDD) and two time-division duplex (TDD) 4G LTE spectrum bands in Newcastle to offer significantly higher-speed mobile data downloads that have so far reached 317Mbps.
The Samsung Galaxy S6 Edge+ and the Galaxy Note 5, launched last week, will be the first Category 9 devices commercially available in Australia. Once used across Optus' 4G+ carrier aggregation, the speeds will be faster than those attained on traditional 4G, with the telco achieving download speeds of 317Mbps on Friday during a trial in Newcastle.

Deci se pare ca se poate Posted Image, adevarat nu stiu pe ce benzi :)

Edited by rogerlecoco, 31 August 2017 - 19:51.


#26
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014
Este super dacă se poate.

Mă gândesc și la scenariul prin care ar putea face 4G+ și doar intraband 20MHz + 10MHz B38_B38 folosind astfel totalitatea de B38 30MHz deținută.

Oare așa ar fi tehnic mai ușor de implementat și ar fi device-uri compatibile?

#27
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Normal si normal 4G+ este LTE-A (ADvanced).


Daca ne uitam pe "wikipedia", cam ceea ce zici tu  ar putea fi pus in practica

Aici sunt unele telefoane care iti arata ce benzi ce pot conecta:

Gen

HTC 10 :

Quote

  LTE 2CA/3CA combinaisons : B7 + B8, B3 + B20, B3 + B7 + B8, B3 + B3 + B8, B7 + B28, B3 + B7, B3 + B7 + B7, B7 + B20, B1 + B3 + B3, B3 + B3 + B7, B40 + B40, B3 + B8, B3 + B28, B3 + B7 + B28, B3 + B3, B20 + B32, B7 + B7, B1 + B5, B1 + B20, B3 + B7 + B20, B3 + B3 + B5, B3 + B5, B7 + B7 + B28

Huawei Mate 8  -Smartphone 300 Mbit/s (2CA)  

Quote

4G FDD LTE: B1/B2/B3/B4/B5/B6/B7/B8/B12/B17/B18/B19/B20/B26
4G TDD LTE: B38/B39/B40


https://en.wikipedia...th_LTE_Advanced


Eu zic ca device-uri sunt, doar de operator tine asta.

#28
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 01.10.2015
Nu exista 4G+. Corect este CA. Posibil sa apara pana la 5G .. tehnologii 4G+.. insa corect este LTE-A sau CA.
Singurii care au reusit CA intre 7 si 38 sunt chinezii. Teoretic este posibil intre 1 si 38, practic...

#29
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014
Corect, cum și 4G pe care îl avem acum este de fapt LTE, iar 4G+ este LTE-A, adevăratul 4G fiind cel care prinde viteze de 1 Gbps dacă nu mă înșel.

Însă, comercial, și din vina operatorilor și producătorilor de mobile, lucrurile s-au "simplificat" în 4G și 4G+

În principiu, așa apar ca iconițe pe majoritatea telefoanelor. Iar dacă la unele modele de Sony Xperia am văzut LTE, atunci când erau în CA, afișau din motive de simplificare și înțelegere, LTE+ în loc de LTE-A. Deci o "ciorbă" de standarde și protocoale, vrând să fie mai catolici decât papa s-au împotmolit la LTE-A.

#30
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 01.10.2015
Practic, nu exista reglementari, in ce ar trebui sa apara.. La unii apare LTE la altii 4G.Ciorba totala.
CA este folositor cu adevarat pentru cei cu business care incaraca/descarca fisiere si au nevoie de viteza. Pentru restul, e destul de inutil. latenta buna si o banda de 10 mbps fac minuni, si nu ai nevoie de mai mult.
VoLTE pe de alta parte, e util pentru calitatea apelurilor. Da, poti vorbi si pe 3G cu HD Voice, insa in realitate exista limitari pentru apelurile intre retele.
La Digi, nu cred ca se va pune problema de CA, iar VoLTE il folosesc mai mult ca sa ridice latimea benzii.. Sunt foarte multe telefoane compatibile B38 mai nou, si foarte multa lume trece la smartphone. Asa ca, a fost decizia cea mai buna.. CA nu prea ii incalzeste.

Edited by DUALHD, 31 August 2017 - 23:28.


#31
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014
De acord cu tot ;-)

Probabil că CA (4G+) va apărea undeva mai târziu când eventual vor putea să renunțe la 3G și să aibă doar 4G și 5G.

#32
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,770
  • Înscris: 08.01.2012
Pentru initiatorul topicului. Exista deja un thread cu exact aceeasi tema, dar probabil e mai complicat sa se apeleze la functia search...

4G+ carrier aggregation la Digi Mobil

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate