Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 

De ce uram agentiile imobiliare?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Oameni fara cap... decat sa astepti tranzactia cea mare (care probabil ca nu va veni prea curand) mai bine faci tranzactii mai mici si multe. Din astea se aduna banii, nu din tunuri pe care oricum nu prea le prinzi tu, pt ca in general se baga seful pe alea cu comision gras.

#20
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,893
  • Înscris: 03.12.2005
Din postura de vanzator, am avut numai neplaceri, desi as fi avut nevoie sa se ocupe altcineva in locul meu. Mi-au adus tot felul de distrusi care incercau aranjamente dubioase de plata sau negocieri de >10% (desi le zisesem nici sa nu incerce). Chestii care s-ar fi rezolvat personal pur si simplu inchizand un telefon au presupus mai multe intalniri inutile, ca asa e eticheta. Evident, le-am zis sa nu ma mai deranjeze.

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Kk, le urati voi, astia care va tot mutati din apartament in casa si invers. Eu, personal, nu le cunosc, nu le urasc, nu le recomand, nu le stiu utilitatea, mi se rupe de ele. Iar cei care apeleaza la ele sunt ori inconstienti, ori ii dau banii afara din casa, ori sunt niste puturosi, comozi si lenesi. Pentru ca, in dorinta iluzorie de a castiga timp, (time is money, no?) pierd exact ceea ce vor sa economiseasca: BANI. Si NERVI. Si castiga STRES.

Edited by myshyk, 28 August 2017 - 20:54.


#22
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,609
  • Înscris: 21.06.2016

View PostAdm, on 28 august 2017 - 18:30, said:

In era internetului agentiile imobiliare sunt inutile, dar viseaza sa faca parte in parte cu vanzatorul/cumparatorul.

Nici vorba. In teorie un agent bun isi scoate banii si-ti ramine si tie ceva, si iti economiseste enorm de mult timp.
Motivul pentru care casele se vind prin agent e ca sint unice, nu un produs standard. Acum in Romania e mult mai stadard ca in alte parti (unde agentii sint folositi la 99% din tranzactii) dar si asa sint diferente enorme de la apartament la apartament.

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Intr-o tara normala, civilizata (nu e cazul Romaniei) agentia imobiliara isi are rostul ei si face strict ce ar trebui sa faca o agentie imobiliara, respectiv sa reprezinte partile care si-au dat acordul si sa intermedieze tranzactia contra unui comision rezonabil.

Exclus pescuit proprietari / clienti / combinatii de pe net cu anunturi fantoma dupa care, la intalnire "stiti, apartamentul ala s-a dat (s-a razgandit proprietarul) dar va putem oferi altceva. Nu trebuie sa faceti nimic decat sa ne platiti 1000 de euro comision, daca bateti palma."

View Postmyshyk, on 28 august 2017 - 20:51, said:

Kk, le urati voi, astia care va tot mutati din apartament in casa si invers. Eu, personal, nu le cunosc, nu le urasc, nu le recomand, nu le stiu utilitatea, mi se rupe de ele. Iar cei care apeleaza la ele sunt ori inconstienti, ori ii dau banii afara din casa, ori sunt niste puturosi, comozi si lenesi. Pentru ca, in dorinta iluzorie de a castiga timp, (time is money, no?) pierd exact ceea ce vor sa economiseasca:

Nu-i adevarat. Pe mine agentul imobiliar chiar m-a ajutat sa gasesc un apartament bun pe care nu-l cumparam in veci daca ma strofocam de unul singur.  Am platit 1000 de euro comision.. .asta e. Sunt convins si acum, dupa 10 ani, ca cele 5-6 alte variante de apartament pe care le gasisem singur erau praf si nu faceau banii...

De aceea va spun.. agentii imobiliari sunt utili daca fac strict ce trebuie sa faca... exclus pescuit combinatii in care se vara ca musca'n lapte. Cei care cumpara locatii bune in Bucuresti (case vechi, istorice, etc) nu cumpara decat de la agentii si platesc comisionul negociat, ala care e... nu se apuca sa intrebe vecinii.. cine drk vinde casa...

Problema e ca, in Romania nu exista o lege a vanzarii / inchirierii care sa stipuleze niste chestii clare si care sa uniformizeze un pic conditiile de tranzactionare:  ex: "apartamentul se vinde gol de mobilier, daca nu exista dorinta expresa a cumparatorul de a pastra mobilierul, dupa vizionare"  sau "este interzisa pescuirea de anunturi de pe net de catre agentii, contactarea agentiei fiind exclusiv la latitudinea clientului, vanzator sau cumparator" si altele similare.

In America, la New York, sunt agenti imobiliari care pastreaza o decenta fata de client... pentru ca se duce drk toata cariera lor (nu-i mai suna nici drku) daca se aude in oras ca au dat o tzeapa sau au umblat cu gainarii fata de un client. Iar clientii ii respecta si platesc comisionul pentru serviciu, care e cunoscut in piata.

Edited by rosix, 29 August 2017 - 09:18.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 28 august 2017 - 19:27, said:

Eu am cumpărat și am și vândut doar prin agenție. Atât într-un caz cât și în altul, ajutorul primit a fost substanțial, în sensul că la o vânzare s-a ocupat de absolut tot ce înseamnă acte premergătoare (plăți de impozite și taxe, asociație, extras CF) iar la alta au avut exclusivitate și mi-au găsit client într-o lună. La cumpărare, colaborând cu 2 agenții în același timp, doar una mi-a prezentat apartamentul pe care l-am și cumpărat, cealaltă (mai exact agentul) ofticându-se când i-am spus că m-am hotărât și mai ales la ce, avându-l și el în portofoliu dar a crezut că nu mi-ar place.
La noi, doar vânzătorul plătește comision la agenție.
In Romania? Asta este un caz fericit si cred ca nu se intalnesc prea des astfel de cazuri.
Eu cunosc cazuri de agenti care nu se ocupa de nimic exceptand faptul ca posteaza anuntul cu imobilul pe cateva site-uri de profil si se intalnesc cu doritorii/viitorii potentiali clienti pentru vizionare. Atat. Pentru asta cer 2-3% comision din valoarea imobilului (dar nu mai putin de 1000 de euro). Pai nu e jecmanie pe fata?

Edited by MembruAnonim, 29 August 2017 - 14:31.


#25
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View PostAnn0nyym0us, on 28 august 2017 - 19:25, said:

Eu n-am avut tangenta, dar sunt curios. De banii astia din comision alearga si sta la cozi agentul sa iti faca toate actele necesare? Sau el doar iti cauta clientul?
Nu face nimic în locul tău. La notar oricum trebuie să mergi cu vânzătorul. Ei doar dă 100 de eur/lună pe un soft care scanează siteurile de anunțuri și ei fură anunțurile oamenilor și spamuiesc siteurile cu același anunț pus de 100 de ori ca să nu mai găsești anunțul original decât cu foarte mult efort.

#26
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Deci cine naibi a inventat acest contract de vizionare pentru care te pune sa platesti 2% ?? Prieteni, numai la fetite se dau banii inainte si nici acolo cu contract. Cum adica sa semnez un contract fara sa vad marfa inainte sub pretextul ca daca ma hotarasc trebuie sa-ti dau tie comision? Pai daca il vad cu alta agentie si aia imi ofera un pret mai bun ce facem?  Plus ca proprietarul cere suma X iar agentia cere x+10, eu ce fac iti dau tie comision la x+10? La nici o alta vanzare nu se percepe comision(nici la masini , bijuterii, telefoane , nici la supermarket-cum ar fii sa-ti ceara paznicu  de la Mega comision  2% ca te uiti la cartofi si rosii si daca iti plac trebuie sa cumperi numai de la ei??! Ar trebuie reclamate astfel de contracte si scoase in afara legii. Asa vin si eu cu un contract la agentie ca daca nu-mi gaseste casa in 12 luni sa-mi plateasca despagubiri, sau ca daca il vinde lu altu(sa astepte pana ma hotarasc eu.) ce pana mea. Normal mi se pare sa plateasca comision cel care angajeaza agentia sa-i vanda sau sa-i cumpere ceva nu cel care suna la un anunt si raspunde altu in afara de proprietar.

Edited by Cookie80, 30 September 2017 - 16:57.


#27
protocala

protocala

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 04.04.2017
Asa e, sunt abuzive, dar romanul e naiv si plateste.
Agenti sunt niste maimutoi care te fura si atat.
Ar trebui sa aibe contracte de exclusivitate pe ce vrea sa vanda, daca nu au, e un abuz.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate