Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

De ce uram agentiile imobiliare?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Am folosit agentiile imobiliare cand a trebuit sa cumpar o proprietate (am platit pt asta), dar pana acum nu am avut neplacerea de a lucra cu ele din postura vanzatorului.

In ultimul an am pus la inchiriat un apartament si spre vanzare un teren.

In ambele cazuri, de cum am pus anunt pe imobiliare.ro si olx.ro, la max 30 minute distanta am primit telefon cu textul urmator:

Quote

Buna ziua, sunt X de la Ag Y.
Am vazut anuntul d-voastra. Ati fi interesat de o colaborare cu o agentie imobiliara?
Avem un posibil client!

In cazul terenului am facut prostia sa zic ca nu am nicio problema, si m-am vazut cu ei.

Ce ii interesa inainte de orice era:
- exclusivitatea
- procent din vanzare

Am refuzat exclusivitatea
Am refuzat procent de vanzare si le-am oferit o suma fixa.
Mama ce s-au oparit si cat m-au batut la cap pentru procent, dar nu m-am lasat.

Eu nu inteleg ceva: clientul care cauta ceva te plateste.
Inteleg ca nu ii arati ofertele de la care nu primesti "spaga" de la vanzator?

In cazul apartamentului am spus clar si raspicat: nu!

Consider ca in acest ev, posibilii clienti sunt in stare sa caute singuri pe internet si sa vada pozele.

Gresesc eu?

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Comision foarte mare. Eu vreau sa cumpar un teren de 10 mii euro si comisionul lor e de 1 mie de euro.
1 mie de euro inseamna 4000 de ron, bani multi pt. doua-trei drumuri care costa cat? 10 ron pe drum?
Eu muncesc o luna pentru banii astia si ei ii vor pt. doua-trei drumuri de 10 minute fiecare.
E prea mult. 500 ron hai ca le dau, cheltuielile lor sa zicem ca fac multe drumuri degeaba, poate ca ii costa 200 ron pe fiecare teren incluzand pierderile. Le dau 500 ron dar nu 4000 ron.
Acum ca e gratis pe OLX nu vad de ce sa dau 4000 de ron, 10% din pretul terenului, unui muncitor necalificat care are papagal si se plimba cu masina.

Edited by Kroghy, 28 August 2017 - 18:33.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
In era internetului agentiile imobiliare sunt inutile, dar viseaza sa faca parte in parte cu vanzatorul/cumparatorul.

#4
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
da,mai sunt unii agenti care desi le spui ca nu vrei sa colaborezi cu ei, iti ia anuntul si-l promoveaza la preturi mai mici. Jeguri ordinare.
Atentie ca mai sunt si agenti fantoma. Trebuie neaparat cerut buletinul sa vezi pers care e in fatza ta, si act doveditor ca reprezinta vreo firma. Nu vorbe ...

#5
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostAdm, on 28 august 2017 - 18:30, said:

In era internetului agentiile imobiliare sunt inutile, dar viseaza sa faca parte in parte cu vanzatorul/cumparatorul.
Depinde de tara. In Franta sunt cvasi-norma.

#6
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostAdm, on 28 august 2017 - 18:30, said:

In era internetului agentiile imobiliare sunt inutile, dar viseaza sa faca parte in parte cu vanzatorul/cumparatorul.
Si cu toate astea agentiile merg brici , iar oamenii informati si potenti financiari apeleaza la greu , ba chiar au persoanele lor cu care colaboreaza de ani buni .
...iar titul topicul ar trebui schimbat , deoarece este manipulator ! De unde a tras initiatorul concluzia ca sint " urite " ? Daca el are o frustrare , nu asta este parerea celor ce le folosesc , si nu asta este parerea generala .

#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
De ce uram agentiile imobiliare?
- Pentru ca vor bani pentru nimic
- Pentru ca agentii sunt de fapt niste necalificati, care habar n-au ce vand/cumpara, nu stiu sa-si reprezinte clientii - da`s plini de ifose de cunoscatori
- Pentru ca folosesc tertipuri rromesti ca sa determine clientii sa cumpere - asta pentru ca nu-s in stare sa puna vanzatorul si cumparatoru la masa si sa actioneze ca un mediator
- Pentru ca incearca sa monopolizeze piata anunturilor, cu scopul clar de-a controla preturile (si implicit comisioanele)
- Pentru ca au monopolizat licitatiile din executari, achizitioneaza imobile ieftine folosind mijloace mafiote (mituirea si/sau amenintarea altor participanti la licitatii) - apoi incearca sa le vanda la preturile impuse de "piata" (preturile controlate de ei); in dauna clientilor pe care-i reprezinta.
- Pentru ca - in mare parte - sunt niste cretini; ca exemplu, o casa aflata la vanzare, un sat la 5 km de un orasel din Moldova, 28000 euro. Apare la ProTv stire(foaaarte probabil "influentata" de agentii) ca preturile la imobile cresc. A doua zi - casa costa 43000 euro. Ha!

View Post86-APP, on 28 august 2017 - 18:43, said:

Si cu toate astea agentiile merg brici , iar oamenii informati si potenti financiari apeleaza la greu , ba chiar au persoanele lor cu care colaboreaza de ani buni .
...iar titul topicul ar trebui schimbat , deoarece este manipulator ! De unde a tras initiatorul concluzia ca sint " urite " ? Daca el are o frustrare , nu asta este parerea celor ce le folosesc , si nu asta este parerea generala .

Da, da, da - asta face parte din categoria " cumparati acum, ca de maine se scumpeste". Ne lasati, va rog? Traim si noi in lumea asta de niste anisori, nu ne-am nascut ieri.

Edited by florinel, 28 August 2017 - 18:56.


#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Nu stiu pe nimeni care sa fie multumit de ag imobiliare, dar cei care au adus vorba... aveau sentimente negative apropo de interactiune.

#9
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostKroghy, on 28 august 2017 - 18:29, said:

Comision foarte mare. Eu vreau sa cumpar un teren de 10 mii euro si comisionul lor e de 1 mie de euro.
1 mie de euro inseamna 4000 de ron, bani multi pt. doua-trei drumuri care costa cat? 10 ron pe drum?
Eu muncesc o luna pentru banii astia si ei ii vor pt. doua-trei drumuri de 10 minute fiecare.
E prea mult. 500 ron hai ca le dau, cheltuielile lor sa zicem ca fac multe drumuri degeaba, poate ca ii costa 200 ron pe fiecare teren incluzand pierderile. Le dau 500 ron dar nu 4000 ron.
Acum ca e gratis pe OLX nu vad de ce sa dau 4000 de ron, 10% din pretul terenului, unui muncitor necalificat care are papagal si se plimba cu masina.
Bullshit. Nicio agentie, oricat de cacat ar fi ea nu-ti cere 10% comision (si am fost printre ei cateva luni, am vazut multi agenti super jegosi, drept pentru care am iesit din lumea lor destul de rapid).
Long time ago comisionul pt terenuri era 3%, nu cred ca s-au schimbat atat de dramatic regulile, atata timp cat multe agentii negociau de la 3% in jos, nu in sus.
Da, majoritatea agentiilor si agentilor au fost si inca sunt de cacat, dar hai sa nu aberam aiurea cu texte de tipul "mi-a cerut 1000 de euro, adica 4000 lei, pentru un drum de 10 minute".

Btw, 1000€ inseamna 4600 de lei, nu 4000 ;)

#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
Depinde si de alti factori.De obicei, comisionul lor e mare, dar sint situatii in care ei ar putea obtine un pret mai bun.Daca vrei sa vinzi un teren cu 10000 si zici ca le dai 500, nu au nici un interes sa il dea cu 15, in schimb daca zici ca le dai 10%... uneori s-ar putea sa fii in avantaj.Bineinteles, in situatia unor imobile/terenuri cu, pret clar, nu are rost sa iti bati capul cu ei.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAdm, on 28 august 2017 - 18:30, said:

In era internetului agentiile imobiliare sunt inutile, dar viseaza sa faca parte in parte cu vanzatorul/cumparatorul.
Agentiile imobiliare nu sunt inutile. Sunt inutile, doar,  majoritatea agentiilor imobiliare din Romania. Vor easy money si cam atat ofera.
O agentie imobiliara ar trebui sa ofere altceva, decat "nimicul" astora. Unii agenti sunt mai neinformati decat clientii lor.

Edited by pasilla, 28 August 2017 - 19:03.


#12
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
In general ofera mult prea putin pentru cat vor, adica vrei cateva sute(mii)  de lei pentru ca imi dai un anunt pe care si eu il iau din ziar sau de pe net. PLM eu l-am alergat pe unul o zi intreaga si tot mi se pare mult 350lei comision la o chirie.

#13
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Nu toata lumea le uraste.

Stiu pe unul care abia stia sa scrie cum il cheama, s-a angajat la o astfel de firma si a tepuit o batrana de vreo 40.000 de euro la vanzarea apartamentului ei

Desigur ca banii s-au dus direct intr-un 4x4...



Acum omul e stilat, la costum cu batista. Sper ca a invatat sa isi scrie numele intre timp.

#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostAdm, on 28 august 2017 - 18:54, said:

Nu stiu pe nimeni care sa fie multumit de ag imobiliare,......
Nu e problema , eu stiu oameni care sint agenti , stiu ce cistiga , stiu ce bine le-a mers anul asta ...
Masinile noi , credite achitate si plimbari afara , cu cistigurile de anul asta ...inseamna ceva , ceva ce multi nu fac intr-o viata ...
Deci sint clienti si functioneaza ok , indiferent de frustrarile unora .

#15
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Eu n-am avut tangenta, dar sunt curios. De banii astia din comision alearga si sta la cozi agentul sa iti faca toate actele necesare? Sau el doar iti cauta clientul?

#16
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostAdm, on 28 august 2017 - 18:54, said:

Nu stiu pe nimeni care sa fie multumit de ag imobiliare, dar cei care au adus vorba... aveau sentimente negative apropo de interactiune.
Pai in general in imobiliare se intalnesc 2 categorii mari si late:
- clientii informati, care stiu care ar trebui sa fie rolul unei agentii si colaboreaza numai cu agenti si agentii care-si stiu meseria (si au pretentia, indreptatita de altfel, ca acestia sa se ocupe de tot ceea ce se intampla intre momentul in care vanzatorul si cumparatorul se inteleg la pret si momentul in care merg la notar ca sa semneze actele si sa ia cheile imobilului). Reprezentanti ai ambelor tabere sunt destul de greu de gasit, dar exista si de obicei stabilesc o relatie de colaborare de durata (vanzari si cumparari multiple, inchirieri, etc). De obicei aceste colaborari se concretizeaza prin oferte de tip exclusivitate.
- clientii pusi pe "nu fac contract de vizionare ca sa pot sa sar agentia, lasa ca-i dau 100€ la agent si gata" care evident ca se vor intalni cu agenti care sunt exact de teapa lor si sunt pusi pe fentat atat agentia cat si clientul pe ideea "decat sau iau 400€ de la agentie mai bine iau 800 de la client, ca oricum e mai putin decat cei 1200 pe care trebuia sa-i dea agentiei". De obicei agentul fura ceva oferte din baza de date a agentiei si i le arata cumparatorului, chiar daca habar n-are ce e cu ele sau chiar daca stie ca nu i se potrivesc, sperand ca totusi il face cumva din vorbe si ala se hotaraste sa cumpere vreo dugheana la pret de conac. Si tot de obicei, problemele in paradis apar cand incep discutiile referitoare la comision.

Judecand dupa experienta cunostintelor tale, cam in ce categorie crezi ca se incadreaza respectivii? Daca esti cumparator din categoria 1 si dai de un agent din categoria 2, pleci mai departe si cauti urmatoarea agentie cu care sa colaborezi sau iti cauti singur. Daca insa te combini cu un astfel de agent, nu mai esti cumparator din categoria 1, bun venit in categoria "combinatorilor". Simplu.

Edited by Lowrider, 28 August 2017 - 19:30.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am cumpărat și am și vândut doar prin agenție. Atât într-un caz cât și în altul, ajutorul primit a fost substanțial, în sensul că la o vânzare s-a ocupat de absolut tot ce înseamnă acte premergătoare (plăți de impozite și taxe, asociație, extras CF) iar la alta au avut exclusivitate și mi-au găsit client într-o lună. La cumpărare, colaborând cu 2 agenții în același timp, doar una mi-a prezentat apartamentul pe care l-am și cumpărat, cealaltă (mai exact agentul) ofticându-se când i-am spus că m-am hotărât și mai ales la ce, avându-l și el în portofoliu dar a crezut că nu mi-ar place.
La noi, doar vânzătorul plătește comision la agenție.

#18
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
la un moment dat am avut si eu nevoie sa gasesc o chirie si am sunat la o agentie, macar sa vad care e treaba. i-am intrebat de o locuinta in zona x si a ramas sa ma sune si sa stabilim o intalnire pt a discuta detaliile colaborarii. nici naiba nu m-a sunat.

intamplarea face ca dupa 2-3 luni sa vb cu cineva care cunostea agentia respectiva si mi-a zis ca de fapt aia selectau doar clienti din anumite cartiere, pt ca stiau cam cat merge chiria in cartierul dorit de mine si pt un comision de 500-600 lei per chirie nici macar nu se deranjau.

si nu vb de o agentie ce tranzactiona cu clienti selecti, asa ca sunt si astfel de agentii, pt care oricat de parlite ar fi, comisionul daca nu incepe de undeva de la aproape 1000 lei, nici macar nu te baga in seama.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate