Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Placa video prea rece, e problema? Ar trebui un sistem pt incalzirea calculatorlui?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,708
  • Înscris: 31.12.2013
Stiu că nu postez unde trebuie, dar spuneti-mi și mie de ce pc-ul meu se mișcă mai bine când are de lucru mai intens... (de exemplu browsingul merge brici când convertesc fișiere video, și  ca melcul când nu sunt sarcini care să incarce sistemul)

#38
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Multumim pt interesul dumneavoastra acordat acestui subect. Inainte de a primi un eventual raspuns din partea celuilalt coleg care doreste fotografia cu placa mea si are experienta vasta in hardware spre deosebire de mine, dati-mi voe sa va ofer raspunsul meu care sper sa va ajute.

Este foarte simplu, in idle scad frecventele si merge mai greu, in load frecventa este default sau chiar marita. De aceea multi dezactiveaza optiunile de economisirea energiei pt a avea performanta in jocuri.

Bineinteles conversia nu o faci cu toate coreurile de CPU si astfel celelate ramase sunt suficiente pt browsing, si mai e o chestie, ca daca ai program bun poti face conversia si cu placa video care oricum nu e folosita la browsing.

Bineinteles, nu merge ca melcul dar merge mai greu, v-ati exprimat mai plastic.

#39
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Amice, lasă-te de dat sfaturi ca nu te prinde.

#40
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Pt colegul ro-explorer, care ma ia in nume de rau atasez link la placa aceea radeon http://www.hisdigita...duct2-421.shtml

Spune si in link despre faptul ca are sunet, chiar 7.1, spune ca are si HDMI dar unde nu stiu ca in poza se vede clar ca nu are mufa hdmi si nici nu vine in pachet cu vreun adaptor DVI - HDMI. Racirea este bineinteles diferita, mult mai mare, ventilatorul actual e alimentat prin molex direct, nu la mufa aceea mica alba de pe placa. Am incercat sa conectez un ventilator si acolo si merge la maxim desi placa era rece pe la 30 grade.

View Postro_explorer, on 01 septembrie 2017 - 21:26, said:

Amice, lasă-te de dat sfaturi ca nu te prinde.
stiu, dar eu am cerut sfaturi si sugestii despre cum pot "auzi" sunetul din placa video fara hdmi.

Dar din pacate nu mi-ai raspuns, ai preferat sa imi vorbesti despre utilizatorul care scrie pe forum decat despre problema dezbatuta in topic.

Edited by babarzotea, 01 September 2017 - 21:40.


#41
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Cat timp nu pui model EXACT de placa nu ai sa primești nici un răspuns. Se poate specula dar nu hrănesc trolii. Îmi place sa ii țin mici.

Edited by ro_explorer, 01 September 2017 - 21:45.


#42
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Si e compatibila sa fac crossfire, deci cum anume cu ea astfel ca nu mai inteleg.

View Postro_explorer, on 01 septembrie 2017 - 21:44, said:

Cat timp nu pui model EXACT de placa nu ai sa primești nici un răspuns. Se poate specula dar nu hrănesc trolii. Îmi place sa ii țin mici.
la ce te referi "model exact".

Vrei seria produsului? Codul de bare? cu siguranta nu ajuta la nimic.

#43
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Zi ce placă video e, simplu. Dacă nici asta nu știi e clar. Ce model de ati e?

#44
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Uite, ma las trollat si iti fac jocul.

Am scos o vechitura din dulap .... si nu stiu ce placa e, model, chestii, socoteli.
Ca sa aflu ce si cum, ca eu nu sunt in stare sa folosesc un motor de cautare, il intreb pe @babarzotea daca poate sa isi dea cu parere ce placa video am ... e PCI, e mica, are doar un radiator fara cooler, are de asemenea iesire HDMI si DVI si scoate sunet prin ambele iesiri. Daca vreau sa ii pun cooler, are si mufa pentru cooler.
Ce placa e ? e buna pentru filme? Sta rece sau trebuie sa o racesc? Poate ca trebuie sa o incalzesc.

Userul @babarzotea imi zice sa fac o poza ... asa ca fac o poza asa ca fac o poza si o atasez pe forum:

Attached File  20170901_220001_HDR.jpg   481.38K   19 downloads

Apoi, @babarzotea vede un detaliu si imi cere sa fac poza la eticheta aia care se vede sub radiator ... asa ca pun si detaliul asta pe forum:

Attached File  20170901_220009.jpg   500.37K   17 downloads

Acum, in nemarginita sa intelepciune, @babarzotea cauta pe google "HIS SL1-27-B" si imi raspunde cu primul link (eventual).

Ia zi, poti sa faci ca mine ? Poate ca te ajuta si pe tine @babarzotea ca sa iti rezolvi dilema .. sau poate altcineva.

Edited by ro_explorer, 01 September 2017 - 22:13.


#45
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Ti-am dat si link si orice, linkul e corect, l-am verificat mai demult cu codul de pe placa cand am pus drivere. E acela cu "465  1G " si ce mai contine in denumire.
Placa nu e in dulap ca s-o scot usor, e in alt pc si dânsul e în dulap cu placă cu tot.

Nu cred că ai răspuns pt întrebarea mea. Ce ai putea spune ca în specificaţii scrie că are şi sunet si HDMI si posibilitate de crossfire iar in realitate nu are. Deci e un model mai eftin care nu include acele facilităţi, că nu toată lumea le folosea. De ex pt jocuri era ok şi aşa.

Ai putea sa-mi spui cat consum sau tdp are hd 4350-ul acela.

Si gandeste-te si daca nu ar fi realitate, cum sa spuna în descrieri şi certificări ca are sunet 7.1 si hdmi si crossfire cand in poza produsului de pe site acestea lipsesc.

Si nu mă interesa acest aspect dacă nu aş fi deţinut chiar placa aceea.

#46
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
uite de ce nu ai sunet: (citat chiar de pe situl dat de tine)

Quote

The HIS DVI to HDMI Adapter for ATI 4000/ 3000 series (Product Code: HHDMI4071) is required to fully utilize the audio through HDMI features

in momentul in care folosesti adaptorul respectiv, unul din porturile dvi se transforma in hdmi, care poarta si sunet.

#47
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
http://www.hisdigita...duct2-421.shtml

Asta e?

#48
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Aia e.
Da, intradevăr tEo are dreptate, cu adaptorul ar merge dvi-hdmi, insă citisem eu altundeva că e complicatie cu dvi ca nu ar merge prin adaptor sunetul. Daca ei spun pe site inseamna ca amerge, probabil mufele sunt dvi difigtal nu analog.
Cu aparatura video nu ma prea descurc, cu rezolutii, cabluri si compatibilitati.
Iar pt crossfire unde s-ar putea conecta cablul? nu cred ca are unde, merge software poate.

#49
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Pentru cat de pasionat zici ca ești pari cam rătăcit (îmi cer scuze că-s direct dar asa dai impresia).

Placa aia are posibilitatea sa scoată sunet 7.1 in stream digital, prin porturile dvi. Poți pune un adaptor dvi-hdmi pasiv și apoi poți pune orice monitor/tv care are și decodor audio pentru sunetul cu pricina.
Crossfire este echivalentul amd pentru SLI de la Nvidia. Spre deosebire de SLI unde este nevoie de o punte intre plăci crossfire nu are nevoie de punte, lucrând direct prin interfața pci-e, cu un pic de afectare a performantei.
Alte întrebări?

Edited by ro_explorer, 02 September 2017 - 10:58.


#50
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
As avea multe intrebari, poate prea multe.
Pasionat, dar mai degraba habarnist. Pt unul pasionat si cunoscator nici nu ar trebui sa existe asemenea intrebari ce am pus.
Multe chestii le-am citit.
Si Djl zice ca e pasionat si de PC-uri vechi, dar nu stie nici sa instaleze sistemul de operare sau sa puna cablul floppy corect.
Cam lafel si la mine, doar ca nici vorba de cine stie ce hardware super rar vechi, placa asta am luat-o mai ieftin s-o pun la un PC vechi ca sa mearga filme si sa mearga mai bine in ansamblu ca era prea slab. PC de vreo 10 ani care sta in dulap si cu ceva valoare sentim. Oricum in browsing e slab ca procesorul e slab, dar cu placa video merg filmele pe you tube si alte situri. fara placa video aproape nu mai ai ce face cu el decat muzica si sa astepti cate 10 secunde sa incarce o pagina web pe care sacadeaza toate.

Uite sa vezi  si alte threaduri ale mele. Dar lumea pe forum este setata de parca ar lupta pt imaginea de sine si nu pt a ajuta sau da sfaturi cu riscurile de a nu fi bune.
daca esti prea noob spun ca esti troll sau prea prost, parca ar trebui sa vi cu un minim de cunostinte care uneori e cam sus.

https://forum.softpe.../#entry21587102
https://forum.softpe.../#entry21577570
https://forum.softpe.../#entry21529403

Mersi pt raspunsuri.

Poti scrie si in acele topice, sunt useri care m-au mai ajutat, mi-au raspuns la unele nelamuriri si intrebari.
Nu sunt cine stie ce as in pc-uri sau guru, mai degraba doar hobbyst

Raspunsul lui eTo e fost extraordinar, m-a scos din intuneric practic ca eram deja cu ideea ca nu corespund caracteristicile enumerate cu cele existente la produs.

Edited by babarzotea, 02 September 2017 - 11:22.


#51
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postbabarzotea, on 02 septembrie 2017 - 11:26, said:

daca esti prea noob spun ca esti troll sau prea prost, parca ar trebui sa vi cu un minim de cunostinte care uneori e cam sus.
Nu e adevarat. Toata lumea este noob in anume domenii. Nu le poate sti nimeni pe toate. Totul depinde de cum pui problema. Topicul asta a sunat inca de la primul mesaj ca fiind "trolling".
Este vorba doar de a cauta informatia de baza de unul singur pe net (caci netul e mare) si apoi puse intrebari la obiect. Pana si titlul topicului este total din alta lume pentru ca "se stie" ca in general circuitele electronice merg mai bine reci decat calde ... e ceva ce se invata la scoala la sectiunea "cunostinte generale" ... de asta lumea te-a luat in balon (inclusiv eu, si imi cer scuze ... dar singurul vinovat pentru situatia asta esti tu, prin modul cum ai pus problema si prin refuzul de a colabora).

Las colegii care se pricep sa raspunda la celelalte topicuri ... aici consider ca mi-am facut cat de cat datoria. Daca mai ai intrebari legate de placa video care face subiectul acestui topic, in limita cunostintelor detinute sau gasibile pe net, pot incerca sa te ajut.

Spor ...

#52
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Să ştii că a fost cam intenţionat făcut acel titlu pt că e o placă veche ce nu are nici un interes pt nimeni ca are vreo 8 ani. Sfaturile ar fi fost, aruncă, ia alt PC, vechitură, porcarie, cam astea, problemele reale ale mele fiind cele din topicurile anterioare nu caldura sau frigul la placa aia.  Temperatura este evident mai mica daca are pus un heatsink mai mare decat ala original.

Păi lumea intreabă de jocuri in 4k pe Vega si Titan si eu vin cu un radeon 4650 de când erau la gradinită unii sa intreb de ce nu merge mpc-hc bine sau cum pot folosi sunetul de la ea.

In topicele celelalte daca te uiti ai vedea ca mi-au spus sa arunc sa iau altul, pai nu am cumparat ca sa arunc, e vorba de acel pc vechi la care era buna si radeon 4350 ca ar fi consumat mai putin si oricum jocuri nu ar fi rulat dar 4650 am gasit mai accesibil.
Mersi inca odata pt mesaje.
Si intradevar a trebui sa fac un topic cu titlu de troling ca sa primesc 2-3 raspunsuri valoroase cum a fost si raspunsul lui tEo si cateva ale tale, pt ca pe topicurile facute la modul serios nu am gasit rezolvarea completa.

Edited by babarzotea, 02 September 2017 - 13:51.


#53
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

View Postbabarzotea, on 02 septembrie 2017 - 13:48, said:

Si intradevar a trebui sa fac un topic cu titlu de troling ca sa primesc 2-3 raspunsuri valoroase cum a fost si raspunsul lui tEo si cateva ale tale, pt ca pe topicurile facute la modul serios nu am gasit rezolvarea completa.
Ai bre ma lashi cu chestii d-astea

#54
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,708
  • Înscris: 31.12.2013

View Postbabarzotea, on 01 septembrie 2017 - 21:16, said:

Multumim pt interesul dumneavoastra acordat acestui subect. Inainte de a primi un eventual raspuns din partea celuilalt coleg care doreste fotografia cu placa mea si are experienta vasta in hardware spre deosebire de mine, dati-mi voe sa va ofer raspunsul meu care sper sa va ajute.

Este foarte simplu, in idle scad frecventele si merge mai greu, in load frecventa este default sau chiar marita. De aceea multi dezactiveaza optiunile de economisirea energiei pt a avea performanta in jocuri.

Bineinteles conversia nu o faci cu toate coreurile de CPU si astfel celelate ramase sunt suficiente pt browsing, si mai e o chestie, ca daca ai program bun poti face conversia si cu placa video care oricum nu e folosita la browsing.

Bineinteles, nu merge ca melcul dar merge mai greu, v-ati exprimat mai plastic.
Nu ced că placa video pe care o am e capabilă de așa ceva... E o amărâtă de Intel HD 3000 integrată în procesor... sau ceva de genul...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate