Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Placa video prea rece, e problema? Ar trebui un sistem pt incalzirea calculatorlui?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Voi face dar nu acum. Abia am pus capacul la carcasa in partea aceea zilele trecute. E si un tub pt cpu si ala il fixez greu sa nu cada. I-am pus si filtre de praf.

Placa video arata cum sa zic, ca o placa dinaia de baza MiniITX cu ditamai coolerul aftermarket inalt undeva in mijloc pt cpu normal de desktop.

Edited by babarzotea, 29 August 2017 - 00:13.


#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 babarzotea, on 28 august 2017 - 14:55, said:

Am cumpărat o placă video care deşi în specificaţii se meniţionează că GPU are un TDP mare sau placa in total, consuma în jur de 60W în realitate ea este foarte rece, nu trece cu senzorul principal de 45 grade in full iar în idle nici de 35 si asta acum vara.

Multumesc celor care vor raspunde.

Avem de-a face cu o premiera.Esti primul utilizator care-si face probleme ca are un sistem prea rece.
Stai linistit ca nu-ti va ingheta,la propriu,placa video.

#21
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Cumperi benzina, ungi bine placa cu ea, dupa care ii dai foc. Works all the time!

#22
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Exista si versiune pt agp la asa placa? dar adaptop pcie -agp sau pcie pci exista? ca as vrea sa pun placa asta la un pc si mai vechi, de tip duron sau athlon xp sau pentium 3 si sa vedem daca merg filmele full hd. Ar fi alaturi de temperatura scazuta o premiera cu rulajul pe pc foarte vechi a filmelor hd prin placa video.

Este ca un fel de noua inovare ce arata ca se poate folosi placa video pt a suplini procesorul, si un pas spre a face sisteme care vor rula direct cu placa video fara procesor sau cu procesor foarte slab.

#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 pacopaco1967, on 28 august 2017 - 15:05, said:

Troll.

Sa readucem realitatea in topic ... Posted Image

#24
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Deci realitatea in topic. Placa video aceasta se pare ca are un sistem de racire special inca misterios pe baza de conductie termica pe baza de agent termic precum in aparatul de aer conditionat. Temperaturile normale este intre 56 idle si 80 sau 90 full, ori la mine e intre 28 si 44.

O fi posibil sa fi dezactivat careva din cachele GPU-ului ca să devină mai rece precum e cu procesorele celeron sau cele "castrate"?

Aveti cineva acest model pe undeva in functiune ca sa comparam datele?

Edited by babarzotea, 30 August 2017 - 22:53.


#25
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
- te-ai gindit ca poate senzorul nu indica temperatura corect? n-ar fi primul caz...

- n-am mai auzit pina acum de "dezactivarea cache-ului gpu-ului pentru a deveni mai rece"...

stai linistit, nu e nici o noua inovare. ca tu n-ai auzit inca de GPU VIDEO ACCELERATION inca, e partea a doua...

#26
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
M-am gandit ca nu indica bine, insa am pus mana si era rece in afara de o bobina calda. Nu cumva slotul PCIE 1.0 nu da destul corent pt placa de tip PCIE2.0?

Se poate dezactiva cachele sau din cifra de tranzistori existenti exact ca si la CPU, doar GPU e un fel de CPU, doar cum se obtin placile video low-budget?

Iar daca dezactiveaza foarte mult din acestea se reduce si busul, adica exact ca la CPU, acelea low-end au busul mai mic decat cele high.

#27
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

 babarzotea, on 31 august 2017 - 10:14, said:

Se poate dezactiva cachele sau din cifra de tranzistori existenti exact ca si la CPU, doar GPU e un fel de CPU, doar cum se obtin placile video low-budget?
Tu stii ca daca dezactivezi 1/3 din tranzistori atunci placa video se transforma in placa de retea ? La 2/3 se transforma in placa audio.
Ia fa un test sa vezi ca am dreptate.

#28
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
da intradevar, are audio integrat in ea, ATi HD audio, nu am reusit sa scot sunet deloc de acolo, cum sa procedez ca nu are mufa HDMI ci doua mufe DVI si una S VIDEO?

Versiunea mea de placa are si versiune cu HDMI, eu am cea care nu are hdmi are s-video in schimb.
Si totusi ea are undeva pe PCB ceva de audio ca a cerut driver, am pus driver si este vazut ca device audio acum in pc doar ca nu am cum sa-l folosesc.
Un adaptor dvi-hdmi nu ar ajuta sa iasa si audio din placa si sa nu mai stea inauntru? daca placa are audio e posibil ca sunetul sa fie redat prin acel audio al ei si sa nu poata fi scos afara din lipsa conectorului hdmi?
Sau prin conectorul s-video ce as putea conecta? nu si audio ca sunt mufe RCA pe acel cablu adaptor care ar merge la boxe.

Edited by babarzotea, 31 August 2017 - 15:11.


#29
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017

 Qupidqu, on 31 august 2017 - 10:23, said:

Tu stii ca daca dezactivezi 1/3 din tranzistori atunci placa video se transforma in placa de retea ? La 2/3 se transforma in placa audio.
Ia fa un test sa vezi ca am dreptate.
daca nu are jumperi pt asta nu am cum.

Am o placa video mai veche si are sloturi de memorie RAM desktop sau sodimm laptop ce se puteau monta pe ea.

Montase cineva in 2007 pe una de acel tip memorie DDR 2 si putea rula jocuri mari. Cu toate astea sistemul era cu DDR1. Erau versiuni nvidia si legase in sli si avea performanta mai mare. Cumparase din america de nord alea printr-o comanda speciala, acum le are la o expozitie vintage, inca nu e foarte vintage.

Cu siguranta multi ati facut misto de mine aici, dar cu siguranta placa aceea ce o detin este cu totul altceva ce nu ati vazuut vreodata, asa cum nu ati avut nici placa de baza cu sloturi si AGP si PCIE, sau placa cu SDRAM si DDR sau placa cu DDR1 si DDR2 sau ce mai, placa ASROCK cu LGA 775 si AM2 pe acelasi PCB, un exemplar extrem de rar de o veritabila valoare arheologica de colectie vintage.

Nu ati crezut temperaturile acelea scazute si v-am aratat si dovedit.
Cu prima ocazie cand scot capacul lateral din stanga la acel pc cu hd4650 fac si poza la placa aceea teribila.

#30
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Intre timp marmota a terminat de invelit vreo 3 depozite de ciocolata ....

#31
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Intre timp si tu ai dovedit ca nu poti sa-mi raspunzi punctual la intrebarile mele.

Edited by babarzotea, 01 September 2017 - 10:46.


#32
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Ti-as raspunde punctual daca nu ai trola.
Te tot bati cu pumnii in piept ca Tarzan ca atunci "cand o sa scoti tu capacul o sa faci o poza" ... povesti.
Daca vroiai sa discuti la obiect puneai inca de la prima sau a doua postare o poza CLARA cu placa video, pe ambele parti. Asa, doar din povesti nemuritoare nu rezulta decat o concluzie ... trollezi la greu.

Vrei sa discutam despre placi grafice si de baza exotice ? pune poze, vino cu modele ... nu cu povestiri pescaresti.

Uite, la obiect:
Am si eu o placa video AGP .. pot vedea filme FHD pe ea .. si sta rece, oare o sta prea rece?
Am si niste placi PCI (plural) ... toate se duc la cel putin 50 de grade Aia, cea mai tare dintre ele (are niste elemente rosii din metal si un ventilator alb), nu trece de 45-50 de grade in utilizare maxima continua. Crezi ca e prea rece?
Alea mai slabe in schimb se duc la peste 75 de grade daca le forjez.

Ia sa vad ce raspunzi. Esti culmea, zau ...

Edited by ro_explorer, 01 September 2017 - 11:01.


#33
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
1. depinde cat de rece e agp-ul ala, daca sta sub 45 grade in full si sub 27 in idle e prea rece.
2. cele PCI au racirea mica deci se duc in 50, eu am spre exemplu o NVidia vanta de 4MB care din cauza caldurii are artefacte si trebuie reblaing sau reflovu daca va fi nevoe de ea vreodata la ceva vintage.

Voi face si poza acea placa si o sa vezi ca exista in realitate, iar cu temperaturi ai vazut, ti-am spus ca dânsa chiar e rece şi dacă pun mâna. Mai degraba sunt mai calde chipsetul si alte piese de pe placa de bază deasupra.

Si am o problema ca nu pot scoate prin DVI sau S-Video sunetul din placa video desi a cerut la instalare driver de sunet si i-am pus, si exista siv ersiunea cu HDMI, insa eu am cea cu DVI, deci si la asta trebuie sunetul cumva scos afara odata ce are driver de sunet  ATi HD Audio.

#34
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Da, deci e clar... Nu pot decât sa trag concluzia ca ești un troll. Alternativa este mai nasoala.

Am plecat de pe topicul asta.

#35
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Dovedeşti încă odată că eşti depăşit de noţiunile tehnice.
Nu poţi mai mult, decât să mă acuzi că sunt troll, sau că nu mai scrii, altceva ce ai fi putut face pe forum nu e cunoscut.

Normal, nu mă poţi sfătui nici cu audio la acea placă cum poate fi "auzit" sunetul dacă placa are şi audio, sau probabil nu cunoşti faptul că dacă aveam HDMI la ea (dar nu am) sunetul ieşea prin acelaşi cablu HDMI către un ecran ce includea şi difuzoare. Adică placa are mai multe variante constructive, rezumandu-ma doar la mufe este vorba de acelaşi PCB şi GPU şi memorie în o variantă are o mufă HDMI, alta are o mufă S-Video.

Şi poţi face rebaling sau reflow şi la o placă de acum 15 de ani dacă are probleme datorate contacţilor împerfecţi, deşi pare inutil acum când unii vă delectaţi doar cu Vega 64 şi Nividia 1080 luaţi din alocaţia de la guvern, suntem de fapt o comunitate de hobbisti şi pasionaţi ce avem o colecţie de hardware mai vechi şi mai rar şi mai ciudat, ce mulţi nici nu şi-au imaginat.

#36
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
nah ... daca e cu troleala si atacuri la persoana hai sa o dam cu troleala atunci.

Amice, da-mi voie sa iti spun niste treburi .... in primul rand nu ma cunosti ca sa stii ce pot si ce nu pot face (dar daca ai sa cauti in activitatea mea pe forum ai sa poti sa iti faci o idee, de exemplu, chiar in rubrica asta de modare si overclock). Nu ca ma laud dar reflow soldering si reballing faceam pe vremea cand multi de pe aici nici nu stiau exact ce e ala un tranzistor ... asa ca as putea impartasi cate una alta din experienta proprie ... dar (scuze pentru superioritatea autosuficienta de care dau dovada acum) trebuie ca partenerul de discutie sa dea dovada ca merita sa ma angajez in astfel de discutii.

In al doilea rand, din modul cum te exprimi pari un troll adevarat. Asta inseamna ca te exprimi literat dar nivelul de cunostinte de baza aparent etalat este nul si nivelul de detalii referitoare la subiectul in cauza este 0. Asta fac doar 2 tipuri de persoane .... trolii si idiotii utili. Imi place sa cred ca esti din prima categorie (dupa cum spuneam, alternativa nu e placuta).

Uite, iti fac un hatar si iti raspund punctiform la intrebarile legate de placa video (cele la care am un raspuns) ... conditia este sa pui o poza cu placa si sa scrii in clar modelul ei.

Edited by ro_explorer, 01 September 2017 - 15:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate