Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Adaus la formula lui Fresnel

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
high_energy
Eu am inteles ca nu ar fi vorba de campuri electrice ci de campul masei inerte care pleaca din nucleele atomilor si genereaza masa inerta a substantei, respectiv densitatea masica a substantei. Din formule se vede ca se insumeaza densitatea mediului cu densitatea fotonului. Si de aici cumva se ajunge la formula lui Fresnel. Eu am inteles ca in mediul dens fotonul este contractat si longitudinal si transversal, proportional cu indicele de refractie al mediului. Dar presiunea fotonului ar fi in mediu aceeasi ca si in vid. De aceea forta propulsoare ar fi mai mica si viteza fotonului prin mediu ar fi mai mica. Si  in volumul contractat al fotonului s-ar adauga (aduna) pe langa densitatea fotonului si densitatea mediului. In acest fel ar aparea o masa a mediului aderenta la foton si care participa la viteza fotonului cu impulsul mediului. Dar mai spune undeva ca densitate mediului ar fi compusa din campul mediului (substantei) dar si dintr-un camp emanat din scoarta terestra. Campul emanat din scoarta terestra, fiind solidar cu scoarta ar avea viteza (impulsul) zero si ar da termenul negativ din formula lui Fresnel. Spune ca de fapt campul solidar cu scoarta terestra ar fi un reper exterior sistemului,  si ar fi un reper la care se poate raporta miscarea (viteza de translatie) a sistemului.

Edited by calahan, 22 September 2017 - 18:09.


#20
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Ole...ce mult a durat sa apară discuția despre motorul magnetic.

Calahan. Stii ce e ala codoi?

#21
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007

 calahan, on 22 septembrie 2017 - 18:04, said:

Eu am inteles ca in mediul dens fotonul este contractat si longitudinal si transversal, proportional cu indicele de refractie al mediului.
Depinde. Cand uiti lumina aprinsa intr-o camera, unii fotoni pot sa scape si pe sub usa, deci se pot si turti daca gasesc o crapatura.

#22
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

 calahan, on 22 septembrie 2017 - 18:04, said:

high_energy
Eu am inteles ca nu ar fi vorba de campuri electrice ci de campul masei inerte care pleaca din nucleele atomilor si genereaza masa inerta a substantei, respectiv densitatea masica a substantei. Din formule se vede ca se insumeaza densitatea mediului cu densitatea fotonului. Si de aici cumva se ajunge la formula lui Fresnel. Eu am inteles ca in mediul dens fotonul este contractat si longitudinal si transversal, proportional cu indicele de refractie al mediului. Dar presiunea fotonului ar fi in mediu aceeasi ca si in vid. De aceea forta propulsoare ar fi mai mica si viteza fotonului prin mediu ar fi mai mica. Si  in volumul contractat al fotonului s-ar adauga (aduna) pe langa densitatea fotonului si densitatea mediului. In acest fel ar aparea o masa a mediului aderenta la foton si care participa la viteza fotonului cu impulsul mediului. Dar mai spune undeva ca densitate mediului ar fi compusa din campul mediului (substantei) dar si dintr-un camp emanat din scoarta terestra. Campul emanat din scoarta terestra, fiind solidar cu scoarta ar avea viteza (impulsul) zero si ar da termenul negativ din formula lui Fresnel. Spune ca de fapt campul solidar cu scoarta terestra ar fi un reper exterior sistemului,  si ar fi un reper la care se poate raporta miscarea (viteza de translatie) a sistemului.
Intrebarea ar fi :stii de unde apar electricitatea si magnetismul? Dar electromagnetismul? Stii care e diferenta intre electromagnetism si magnetism? Adica intre un magnet simplu si un electromagnet? Ai idee in primul rand de chargeul particulelor? Pentru ca de acolo incepe totul. Ai idee de forta nucleara tare si slaba? Stii care e raza de actiune a celor 4 forte ? Atunci daca ai sti-o ai sti si raspunsul la intrebari.

 maccip, on 22 septembrie 2017 - 21:20, said:

Depinde. Cand uiti lumina aprinsa intr-o camera, unii fotoni pot sa scape si pe sub usa, deci se pot si turti daca gasesc o crapatura.
Un foton poate fi absorbit, reflectat , deviat. Nu poate fi turtit pentru ca asupra lui nu actioneaza fortele fundamentale.

Mai exact asta se intampla la interactiunea cu o particula.

#23
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
high_energy
Daca fotonul in mediul dens si transparent are viteza mai mica decat in vid, inseamna ca lungimea de unda a fotonului este mai mica in mediul dens. Si nu inseamna asta ca  fotonul este contractat longitudinal? Si se demonstreaza ca efectul este si transversal. Adica volumul fotonului  in mediul drens este contractat de  n2  ori. Dar presiunea fotonului in mediul dens rezulta ca este la fel ca in vid. Si atunci forta propulsoare data de produsul suprafata ori presiunea rezulta ca este mai mica decat in vid. Asta face ca viteza fotonului in mediul dens sa fie mai mica decat in vid.

#24
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Cat e viteza luminii in branza? E mai densa decât aerul.

#25
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015

Quote

Si cu motorul liniar electric fotonic...... nu ai nici o dovada, e tot o baliverna. Parca ai si un topic, daca nu ma insel.
high_energy.
Pai argumentele pentru aceasta afirmatie ar fi ca explica foarte simplu lipsa retroradiatiei in cazul luminii si totodata explica variatia simultana a campului electric si magnetic in sanul undei em. Apoi faptul ca bazat pe modelul structurii de motor electric liniar a fotonului deduce usor formula lui Fresnel, care se spune ca este verificata cu precizie in experimentele de tip Fizeau.

#26
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015

Quote

Cand mediul e unul opac, sa imi zici tu indicele de refractie.
CerbulCornel.
Eu am citit pe undeva ca metalele, care este stiut ca sunt opace, ar avea indicele de refractie de ordinul zecilor (30-70).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate