Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Adaus la formula lui Fresnel

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
Fisierul acesta face referire la un experiment de tip Fizeau modificat,  care ar permite stabilirea prin experiment de interferenta, a starii de miscare a unui mobil fata de sistemul de referinta al Pamantului. Cum ar fi viteza unor aeronave. Ar parea ca nu foloseste nici-un referential exterior. Dar in realitate se foloseste de campul em radiat din scoarta terestra si care de fapt ar fi un reper exterior. Ajunge la niste formule care seamana foarte bine cu formulele lui Want Hook, scrise cu un secol in urma.

Attached Files



#2
dragne2017

dragne2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 11.08.2017
vad ca nimeni nu vrea sa discute.
vrei sa discuti cu mn?

#3
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
dragne2017.
Daca nu a raspuns nimeni inseamna ca inca nu au gasit ceva de contrazis cu fermitate.

#4
dragne2017

dragne2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 11.08.2017
crezi ca ai reusit sa faci o chestie rotunda si nimeni nu stie de unde sa o apuce?

#5
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Blablabla, ai acolo o viteza egala cu zero cu care faci inmultiri, deci zero.

#6
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
CerbulCornel
Dupa cate am inteles eu in formula lui Fresnel sunt doi termeni de viteza a campului intemolecular cu care se cupleaza lumina. Unul este viteza de translatie a campului propriu al mediului si este egal cu viteza de translatie (de circulatie) a mediului. Celalalt camp este solidar cu scoarta si de aceea ar avea valoarea zero, adica ar fi in repaus si cuplajul luminii cu acest camp ar da termenul negativ, din formula, care reduce (franeaza) viteza luminii prin mediul dens si transparent aflat in miscare. De aceea cred eu, lumina nu poate primi toata viteza de la mediul in miscare si atunci are o ramanere in urma o intarziere sau alunecare fata de mediul in miscare.

#7
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017

View Postcalahan, on 30 august 2017 - 07:55, said:

doi termeni de viteza a campului intemolecular

Aici m-ai pierdut de client. Bye bye.

#8
dragne2017

dragne2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 11.08.2017
hop si eu.
campul intermolecular este un fel de vid, ce coexista intre molecule?
iar daca scoatem moleculele (si toate particulele, inclusiv bozonii si mezonii) dintr-un volum, ceea ce ramane ar fi campul intermolecular?

desi lumina este compusa DOAR din fotoni (dupa unii) ea interactioneaza in vreun fel cu vidul de care spui?

vreau sa lamurim asta, inainte de a merge mai departe.

#9
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
Dragne2017.
Eu am retinut ca substanta este formata din sarcini electrice in permanenta miscare. Si in miscare fiind genereaza campuri electromagnetice prin fenomenul de inductie electromagnetica. Sarcinile din sinul substantei interactioneaza intre ele si prin campul electric si prin campul electromagnetic generat prin propria lor miscare. Prin interactiunea dintre sarcini ar aparea fortele sau legaturile atomice intra si intermoleculare. Aceste campuri nu se anuleaza brusc la suprafata corpurilor, ci emana putin si in spatiul din imediata vecinatate. Asa ar aparea anvelopa electromagnetica emanata din scoarta terestra. Campul anvelopei em terestre se insumeaza cu campul intern al mediului si cand mediul este in repaus, determina indicele de refractie al mediului, masurat experimental. Cand mediul transparent este in miscare, campul mediului se separa de campul terestru, care este solidar cu scoarta. Si astfel apare termenul negativ din formula.

Quote

desi lumina este compusa DOAR din fotoni (dupa unii) ea interactioneaza in vreun fel cu vidul de care spui?
Eu am inteles ca lumina ar fi un fel de motor electric liniar care translateaza prin vid datorita fortei electromagnetice, forta care ar fi un efect hidrodinamic prin eterul care materializeaza vidul cosmic. Intradevar spune ca propagarea luminii este de fapt o lunecare hidrodinamica prin eter=vid.

#10
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Atomul e neutru, campul emanat e o baliverna.

Campul scoartei terestre, care e nul se insumeaza inca o data cu campul substantei (????), care e tot nul. Cand mediul e unul opac, sa imi zici tu indicele de refractie.

Si cu motorul liniar electric fotonic...... nu ai nici o dovada, e tot o baliverna. Parca ai si un topic, daca nu ma insel.


Poti sa ma treci la ignore.

#11
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
CerbulCornel.
Daca vezi baliverne, este clar ca nu poti sa vezi campurile intermoleculare. Astea le-a vazut Lorentz cand a facut teoria electronica a substantei. Nu pot eu sa te lamuresc cum apar aceste campuri in sanul substantei. Ti-am spus si eu asa cum am inteles. Sigur ca acest lucru ar putea fi clarificat de experimentul propus, de tipul Fizeau cu o singura bara din sticla, la bordul unui avion. Formulele arata ca s-ar observa usor segregarea campurilor. Eu cred ca daca formula lui Fresnel este dedusa pe baza acestor campuri, trebuie sa se produca efectul observabil si in aeronava.

#12
dragne2017

dragne2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 11.08.2017
dar avinul zboara cu o catime mica-mica din viteza luminii, mo.

#13
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
dragne2017.
Este vorba ca daca se produce separarea campurilor in starea de miscare a mediului (sistemului), figura de interferenta obtinuta in miscare difera de figura de interferenta obtinuta in repaus. Si formulele arata ca s-ar observa usor diferentele, fapt ce ar permite determinarea vitezei avionului fata de Pamant.

#14
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Un soi de modulatie in frecventa. Radio FM.

#15
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015

View Postcalahan, on 30 august 2017 - 07:55, said:

CerbulCornel
Dupa cate am inteles eu in formula lui Fresnel sunt doi termeni de viteza a campului intemolecular cu care se cupleaza lumina. Unul este viteza de translatie a campului propriu al mediului si este egal cu viteza de translatie (de circulatie) a mediului. Celalalt camp este solidar cu scoarta si de aceea ar avea viteza zero, adica ar fi in repaus si cuplajul luminii cu acest camp ar da termenul negativ, din formula, care reduce (franeaza) viteza luminii prin mediul dens si transparent aflat in miscare. De aceea cred eu, lumina nu poate primi toata viteza de la mediul in miscare si atunci are o ramanere in urma o intarziere sau alunecare fata de mediul in miscare.

View Postcalahan, on 28 august 2017 - 14:18, said:

Fisierul acesta face referire la un experiment de tip Fizeau modificat,  care ar permite stabilirea prin experiment de interferenta, a starii de miscare a unui mobil fata de sistemul de referinta al Pamantului. Cum ar fi viteza unor aeronave. Ar parea ca nu foloseste nici-un referential exterior. Dar in realitate se foloseste de campul em radiat din scoarta terestra si care de fapt ar fi un reper exterior. Ajunge la niste formule care seamana foarte bine cu formulele lui Martin Hoek, scrise cu un secol in urma.

Edited by calahan, 21 September 2017 - 09:15.


#16
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

View PostCerbulCornel, on 31 august 2017 - 09:46, said:

Atomul e neutru, campul emanat e o baliverna.

Campul scoartei terestre, care e nul se insumeaza inca o data cu campul substantei (????), care e tot nul. Cand mediul e unul opac, sa imi zici tu indicele de refractie.

Si cu motorul liniar electric fotonic...... nu ai nici o dovada, e tot o baliverna. Parca ai si un topic, daca nu ma insel.


Poti sa ma treci la ignore.
Fals. Nucleul atomic e neutru.

In cazul ionilor numarul protonilor si electronilor nu e egal.

In principiu ai si izotopi insa cel mai des intalnesti ioni in natura fata de izotopi. Prin faptul ca electronii sunt mai usor de scos de pe orbita.

Edited by high_energy, 21 September 2017 - 18:48.


#17
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Nucleul atomic este pozitiv. Atomul este neutru din punct de vedere electric. Izotopii sunt specii de atomi la care diferă numărul de neutroni din nucleu. M-am simțit dator să intervin..

#18
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Yep dar exista si multi ioni. Care ioni pot fi pozitivi si negativi. Cu adaos sau lipsa de electroni. Singura problema fiind ca ei tind sa revina la starea de neutralitate.

Insa campul magnetic al pamantului nu se bazeaza pe asta. Se bazeaza pe altceva. Pe efectul de generator electric.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate