Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Sistem IP sau full HD/AHD/Turbo HD ?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Buna ziua,

vreau sa schimb sistemul actual compus din 8 camere care sunt de tehnologie veche-aprox 8 ani..
As dori sa stiu care sistem este mai bun din cele enuntate in titlu(plus HDCVI ca am uitat..).
Se justifica diferenta de pret intre IP si restul?
Precizez ca vreau cel putin 2 camere din cele 8 sa fie cu lentila motorizata si restul cu varifocala simpla.
Am cablu UTP tras la camerele existente (cu video balun). Este de ajuns acest cablu pentru a face o retea IP?

Poate cineva specializat sa dea cateva puncte pro-con pentru fiecare dintre ele?

asa ca... IP sau nu IP?

Va multumesc anticipat!

PS: ma intereseaza si o firma specializata (Cta) pentru montaj la momentul respectiv.

Edited by flp014, 28 August 2017 - 11:48.


#2
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
Ca posesor de sistem supraveghere iti dau citeva sfaturi.

1. Te sfatuiesc sa nu iti iei camera cu lentila varifocala. Mi-am luat eu si m-am chinuit mult sa o reglez. In plus odata montata nu am mai umblat la ea asa ca am dat banii degeaba pe varifocala. Trebuia sa iau cu lentila fixa.

2. Cablul utp tras spre camere este suficient. Poti folosi 2 din cele 8 fire pentru alimentarea camerei si 4 pentru semnalul video. (sper ca nu gresesc)

3. Alta solutie este sa iti iei nvr si camere poe adica power over ethernet (eu asa am) si in acest caz nu mai ai nevoie de sursa de alimentare de 12V. Dezavantajul la poe este ca nu poti folosi cabluri peste 100 m

4. Cauta pe net ip versus ahd sau ip versus hdcvi, citeste si alegi singur ca avantaje/dezavantaje sint de ambele parti

Edited by obionekenobi, 28 August 2017 - 12:14.


#3
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
multumesc de sfaturi. Lentila varifocala este in avantaj, asa am si acum aceste camere .ideea este ca poti sa le reglezi asa cum vrei ca apoi sa nu umbli la ele. De aceea am specificat ca 2 vreau sa fie cu reglare motorizata sa le misc de la distanta cum vreau(zoom-ul adica).

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

 obionekenobi, on 28 august 2017 - 12:13, said:

Dezavantajul la poe este ca nu poti folosi cabluri peste 100 m

Nu... asta e dezavantajul retelei UTP. Transmisia de date se face conform standardului pe 100m. Daca e mai jos, cablul e prost. Un cablu foarte bun poate trece de 100m pe date.
Pe PoE - in functie de standard poti sa mergi si la 300m. Inutil insa ptr transmisia datelor... :)

Initiator - eu recomand sistemul IP. Calitatea e peste AHD si e oricum de viitor. AHD-ul e practic o tentativa de a mai mentine analogul pe piata ptr a asigura o compatibilitate si cu vechile sisteme.

#5
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
atunci cauta camere cu ptz (pan tilt zoom).

Edited by obionekenobi, 28 August 2017 - 12:27.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Treci pe NVR si camere IP. Apropo de lungime, poti oricand la 100m sa montezi un switch.

Edited by bumpocbum, 28 August 2017 - 12:26.


#7
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008

 eiffel, on 28 august 2017 - 12:22, said:

Nu... asta e dezavantajul retelei UTP. Transmisia de date se face conform standardului pe 100m. Daca e mai jos, cablul e prost. Un cablu foarte bun poate trece de 100m pe date.
Pe PoE - in functie de standard poti sa mergi si la 300m. Inutil insa ptr transmisia datelor... Posted Image

Initiator - eu recomand sistemul IP. Calitatea e peste AHD si e oricum de viitor. AHD-ul e practic o tentativa de a mai mentine analogul pe piata ptr a asigura o compatibilitate si cu vechile sisteme.
Merci pentru corectie ... aveam impresia ca datorita lungimii cablului nu se mai alimenteaza camera corect si poate functiona defectuos.

#8
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
spre IP ma indrept si eu dar ma surprinde faptul ca am contactat cateva firme online pentru sfturi si achizitie si toti 4 mi-au spus ca nu merita IP...
ca sunt bani aruncati si ca aceeasi calitate o obtin de la un sistem full hd...
de asta sunt un pic in ceata..
Oare toti sa urmareasca doar vanzarea si atat, fara sa te ajute in luarea unei decizii corect informate?

LE: distanta este mai mica de 100 metri fiind vorba de o casa individuala

Edited by flp014, 28 August 2017 - 12:37.


#9
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
Nu cred ca vor sa te pacaleasca .... s-ar putea sa aiba dreptate si sa nu merite sa dai diferenta mare de bani doar ca sa ai IP .... uite eu l-am intrebat odata pe un utilizator care activeaza in domeniul supravegherii video,  si chiar nu avea nici un interes sa ma minta.  Vezi mai jos discutia:


Am vazut ca activezi in acest domeniu al camerelor de supraveghere.
Am o intrebare daca se poate:

A fost ziua mea si am primit de la prieteni o camera turbo hd
model DS-2CE16C0T-IT3 precum si un dvr seria 7100.

Eu le pot schimba (punind diferenta de bani) si sa-mi iau pe IP. Ce ma sfatuiesti sa fac? sa le pastrez sau sa achizitionez IP ????
Eu am deja acasa  in functiune 2 camere analogice vechi si un dvr hickvision si de un an ma tot uit pe net sa-mi cumpar ceva mai de calitate dar fiind multe modele pe piata nu eram hotarit asa ca acest cadou a fost o surpriza foarte placuta. Cablajul la cele 2 camere vechi il am deja prin utp .... deci nu trebuie sa modific nimic  chiar daca pastrez cadoul chiar daca il schimb pentru IP.

Raspuns:

Salut... dragut cadoul Posted Image
Nu vad de ce sa treci pe IP. Nu ai nici un motiv. Imaginile sunt la fel de bune pe analog, ba chiar mai ... fluente.
Daca vrei sa schimbi (cheltui) ceva , poti sa te uiti la niste camere FullHD, tot pe turbo..., eventual un HDD mai mare ca de acum ai nevoie.
Este posibil sa fie nevoie sa inlocui si convertoarele, dar mai intai incearca asa.
La multi ani Posted Image


Ti-e clar ca din moment ce am acum NVR POE  nu i-am ascultat sfatul  Posted Image
Cel mai bine documenteaza-te si alegerea sa fie a ta.

Edited by obionekenobi, 28 August 2017 - 12:41.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pana la urma senzorii din camerele HDCVI inteleg ca functioneaza in sistem digital. Iar camera contine un convertor digital  -> analog.  Deci care ar fi rostul sa folosesc coaxial daca pot sa folosesc semnalul digital direct pe UTP?  Daca pe coaxial se pun amplificatoare analogice pe UTP se pun sw-uri.
In plus de asta mai multe camere se pot pune intr-un singur sw  (sau mai multe cascadate ) de unde pleaca pe un sg fir la NVR, la analogic trebuie sa vi direct cu toate cablurile in DVR.

Edited by bumpocbum, 28 August 2017 - 13:00.


#11
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Ceva recomandari?

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Hikvision sau Dahua ca marci. Restul de chinezarii nu merita deranjul.
Ca modele e greu de recomandat ceva ca cel putin pe Hikvision astia au diverse serii, fiecare cu variante diferite in functie de nevoia clientului. Aici cel mai bien vorbesti diract cu unul din distribuitori - vezi ce are pe stoc si ce se potriveste cu ce vrei tu.

 obionekenobi, on 28 august 2017 - 12:37, said:

Nu cred ca vor sa te pacaleasca .... s-ar putea sa aiba dreptate si sa nu merite sa dai diferenta mare de bani doar ca sa ai IP .... uite eu l-am intrebat odata pe un utilizator care activeaza in domeniul supravegherii video,  si chiar nu avea nici un interes sa ma minta.  Vezi mai jos discutia:

Nu vor sa pacaleasca, da e un pic mai greu ptr cei care au lucrat pe analog sa treaca pe IP - mai trebuie sa invete si ceva retelistica. Nu mai iei camera o montezi si o conectezi la DVR. Acu trebuei sa configurezi fiecare camera in parte si are destule setari, nu doar partea de retea IP. Poti configura calitatea celor 2 stream-uri ( da, doua - unul pe rezolutia maxima si altul la o rezolutei mica - ptr mobil sau vederea mai mul;tor camere pe acelasi ecran, etc.

#13
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Mersi @eiffel, la astea 2 m-am oprit desi ma uitam si dupa axis si basler. La basler nu am gasit la noi si axis la noi au niste preturi cu 30-40% mai mari din pacate...
Asa ca raman pe una din cele 2 mentionate de tine.
Am vazut ca o camera de 2 mp cu zoom motorizat bate undeva la 10-12 mil. Oare merita sa iau un dome care sa acopere aceeasi zona care as acoperi cu 2 camere fixe? Domuri am vaxut si pe la 20 si ceva de mil mai bune, entry level.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Asta numai tu poti sa stii in functie de configuratia terenului/spatiului unde le vei monta.

#15
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Stiti cumva o societate profi din Cta pentru consultanta si montaj?

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ca idee:
https://kmw.ro/index...w=article&id=41

Poti descarca lista de autorizati.

#17
jano

jano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.11.2004
Eu am montat și analog și IP. Tendința este migrarea spre IP. Turbo HD, AHD s-a dezvoltat pentru a oferii calitatea HD pe infrastructura existentă (coaxial, UTP cu videobalun). Pentru investiție nouă eu recomand IP. Mai există un avantaj la IP: poți folosi mediaconvertor și să duci semnalul la distanțe de ordinul kilometriilor pe fibră optică.

#18
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
O recomandare de camera IP pentru exterior, infrarosu minim 30 mtr, sa fie foarte clara inclusiv noaptea? Ma intereseaza bineinteles sa se distinga foarte bine detaliile faciale si nr de inmatriculare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate