Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Radioul fantomă care din 1982 emite sunete inexplicabile !

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Nu stiu daca am pus bine topicul aici. M-am gandit ca sunt radioamatori care ar putea confirma/infirma fenomenul.

Radioul fantomă care din 1982 emite sunete inexplicabile și care a dat naștere unor teorii ale conspirației: dacă s-ar opri, ar declanșa o reacție nucleară
Citeste mai mult: adev.ro/ou543w


http://adevarul.ro/t...821b/index.html

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Cel putin o reactie nucleara ar declansa daca s-ar opri...

[ https://i.imgur.com/kU2yaAy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by LensFlare, 28 August 2017 - 07:31.


#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
Articole fanteziste in stilul ziarului adevarul, nimic mai mult.

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Ziarul Adevarul a devenit un fel de tabloid cu tot felul de articole, care mai decare mai NEadevarate, din pacate.
Neadevarat nu ma refer ca nu ar fi postul de radio ci scopul functionarii lui, din pacate articolele lor se bazeaza mult pe zvonistica, teorii ale conspiratiei si altele de genul asta.
Revenind la postul MDZhb ("Buzzer radio"), nu cred ca are vreo functionalitate legata de sistemul nuclear all Rusiei, un fel de "Doomsday Machine", ci as crede ca e legat de tot felul de masuratori, de propagarea undelor radio si alte chestii dintr-astea, poate pentru calibrarea diverselor aparate sau mai stiu eu ce.

Edited by Ciubex, 28 August 2017 - 14:17.


#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Nu e vorba de nici o reactie nucleara daca se opreste .

Acel radio nu e destinat oamenilor ci plantelor. Difuzeaza stiri si alte articole de interes pentru ele.

Cand radioul se va opri, vor incepe sa se usuce si va incepe foametea mondiala iar noi in final vom muri. Deci e bine ca merge. :)

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdalu364, on 28 august 2017 - 07:25, said:

Nu stiu daca am pus bine topicul aici. M-am gandit ca sunt radioamatori care ar putea confirma/infirma fenomenul.
Nu e un fenomen si nici nu e ceva misterios, buzzerul este o simpla statie radio militara ruseasca care a schiumbat indicative in timp dar si locatii, semn ca este in serviciu activ si nu e nicio fantoma.

#7
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu are treaba Adevarul , ei acum au auzit . Buzzerul e din anii 80 , statie radio far al marinei militare ruse  si deserveste submarinele nucleare rusesti . Nu e singurul , au si aliatii .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-2EKWgTNEYU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by GingisHan2015, 28 August 2017 - 08:05.


#8
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
E doar o tentativa de derutare a americanilor, in timpul razboiului rece rusii trimiteau o gramada de mesaje radio criptate cu informatii de umplutura, construiau tot felul de instalatii si baze care nu aveau niciun rost, faceau manevre militare fara nicio logica, etc. - singurul scop era sa ii tina pe americani ocupati cu studierea lor si sa cheltuie astfel in mod inutil bani si resurse.

#9
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2004
Si americanii nu faceau la fel ?

Acum serios vorbind, nici unii nici altii nu prea isi permiteau sa cheltuie inutil bani si resurse doar pentru a deruta adversarul.

#10
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View Postvldc, on 28 august 2017 - 08:30, said:

Si americanii nu faceau la fel ?
Acum serios vorbind, nici unii nici altii nu prea isi permiteau sa cheltuie inutil bani si resurse doar pentru a deruta adversarul.
Ba da, si acum fac la fel si unii si altii. Si nu sunt considerate cheltuieli inutile daca adversarul cheltuie mai mult incercand sa afle despre ce este vorba.

#11
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,621
  • Înscris: 01.10.2002

View Postandreic, on 28 august 2017 - 07:39, said:

Nu e un fenomen si nici nu e ceva misterios, buzzerul este o simpla statie radio militara ruseasca care a schiumbat indicative in timp dar si locatii, semn ca este in serviciu activ si nu e nicio fantoma.
E o statie militara ruseasca. Aici mai multe informatii despre statie: https://www.sigidwik...UOZ_MDZhB_UZB76)
Bazaitul constant pe care il trimite cand nu sunt mesaje de voce ar putea fi doar pentru a tine canalul ocupat...

Edited by Wotan, 28 August 2017 - 09:05.


#12
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Mai au rusii vreo 4 transmitatoare numite ''Russian Woodpecker - Duga Radar System'' in Ucraina, credeam ca e vorba de alea. Aveau sunete de ciocanit continuu. Se spune ca unda directionata catre populatie ii face pe oameni sa se agite fara logica, ca la ''Revolutie''...
https://en.wikipedia...:Woodpecker.ogg

Edited by Erwin_Rommel, 28 August 2017 - 09:29.


#13
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007
radio fantoma emite ...

citind doar astea 3 cuvinte si-ti dai seama (daca ai un bagaj minim de cunostinte) ca articolul este o mare fecala. DE CE?
pentru ca un RADIO ... NU emite, el doar receptioneaza. un EMITATOR, o STATIE RADIO emite, dar asta-i alta mincare de poisson d'avril ;)
"fantoma" ... tineri frumosi si liberi, de radiolocatie ati auzit? este un sistem de 2 sau mai multe receptoare, care, aflate in puncte diferite, prin triangulatie (alt cuvint invechit) pot determina cu relativa precizie, pozitia unui emitator, deci, fantomele pot fi foarte usor gasite.

asa ca, pe linga deja povestite de altii care vad ca stiu foarte bine fenomenul .. restul este apa de ploaie.

#14
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postr_murphy, on 28 august 2017 - 09:34, said:

radio fantoma emite ...

citind doar astea 3 cuvinte si-ti dai seama (daca ai un bagaj minim de cunostinte) ca articolul este o mare fecala. DE CE?
pentru ca un RADIO ... NU emite, el doar receptioneaza. un EMITATOR, o STATIE RADIO emite, dar asta-i alta mincare de poisson d'avril Posted Image
"fantoma" ... tineri frumosi si liberi, de radiolocatie ati auzit? este un sistem de 2 sau mai multe receptoare, care, aflate in puncte diferite, prin triangulatie (alt cuvint invechit) pot determina cu relativa precizie, pozitia unui emitator, deci, fantomele pot fi foarte usor gasite.

asa ca, pe linga deja povestite de altii care vad ca stiu foarte bine fenomenul .. restul este apa de ploaie.
Cum s-a zis mai sus, Adevarul s-a transformat in tabloid.
''CLICK SA VEZI'', ''Incredibil'', ''EXAGERAT''

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
"Într-o mlaştină rusească în apropierea oraşului Sankt Petersburg, în spatele unor porţi din fier, se află mai multe clădiri abandonate, precum şi câteva turnuri radio."

Am considerat ca nu merita sa citesc mai departe...

#16
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2004

View PostMemeito, on 28 august 2017 - 08:46, said:

Ba da, si acum fac la fel si unii si altii. Si nu sunt considerate cheltuieli inutile daca adversarul cheltuie mai mult incercand sa afle despre ce este vorba.

Ai dreptate , insa aceste cheltuieli "inutile" sunt relevante pe timp de razboi cand adversarul nu are timp , resurse si capacitatea de a investiga ce reprezinta acel emitator sau ceea ce transmite el.
In caz de pace (mai ales acum cand exista sateliti si sisteme avansate de recunoastere) fii sigur ca dupa o perioada fiecare partea stie cu ce se mananca aceste lucruri si stie sa le evite, practic acestea devenind inutile.
Nimeni nu arunca cu banii doar pentru o sperietura , e mult mai usor sa dezinformezi adversarul cu ajutorul mass-mediei, informatiilor false decat sa contruiesi ceva fizic pe caare necesita proiectare, logistica, intretinere, personal tehnic/militar s.a.m.d.

Si daca aceasta statie emite, atunci adversarul asculta si o poate face cu un echipament chior ... unde e cheltuiala aia multa din partea adversarului ???

#17
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Ar trebui sa-si schimbe titlul, nu prea e adevar in ce publica.

#18
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- aceasta fituica e in cautare de click.uri , la fel ca cei ce scot bani pe net
- dupa mai multi ani am renuntat la newslettere - 4 , 6 pe zi cu stiri fara sens
- deviza : cantitate nu calitate se adapteaza acestei fituici , ca multe altele ce se umfla autonumindu.se ziar ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate