Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Alternativa Moldamin?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,791
  • Înscris: 04.04.2008

 Hunor_66, on 28 august 2017 - 09:16, said:

Ai putea sa dezvolti ... ?
Chiar as vrea sa dezvolti si tu ultima propozitie daca nu sunt prea insistent.

#20
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 cut3ryan, on 28 august 2017 - 09:19, said:

Chiar as vrea sa dezvolti si tu ultima propozitie daca nu sunt prea insistent.
Cea cu "orice penicilina retard inlocuieste Moldaminul" ?

Moldamin este denumirea comerciala pentru o penicilina retard produsa de Antibiotice IASI.

Orice alta penicilina retard (produsa de alte firma) va putea inlocui Moldamin-ul.

Spune-mi te rog, ce nu e clar.

#21
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,791
  • Înscris: 04.04.2008
Pai alta penicilina'' retard'' cum o numesti tu, nu are eliberare prelungita,adcia despre care vorbesti tu sunt chiar degeaba fata de ce era moldamin.

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Sunt mai multe medicamente care au disparut ca magarul in ceatza de pe piata romaneasca desi in alte tari se comercializeaza.  Nu va mai bateti capul. Cumparati ce se gaseste, oricum nu-si fac efectul.

#23
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 cut3ryan, on 28 august 2017 - 09:37, said:

Pai alta penicilina'' retard'' cum o numesti tu, nu are eliberare prelungita,adcia despre care vorbesti tu sunt chiar degeaba fata de ce era moldamin.
Ba da, orice penicilina retard are eliberare prelungita.
De aceea ii si zice retard.
Fiindca are o formula chimica care determina o metabolizare lenta de catre ficat, astfel concentratia ei serica (si tisulara) pastrandu-se intre niste limite terapeutice cca. 24 de ore.

#24
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,569
  • Înscris: 11.06.2010
Nu exista penicilina retard inlocuitoare pentru substanta activa din Moldamin, benzatin benzilpenicilina (benzatin penicilina g). Doar alte denumiri comerciale care contin aceeasi substanta ca si Moldamin. Este singura penicilina ce poate fi administrata o data pe saptamana sau 2 sapt, de aia se putea folosi luni de zile.

Din celelalte doua peniciline retard, clemizol penicilina g nu mai este in uz ,  iar aialalta procain penicilina g tot trebuie administrata o data pe zi, asadar nefiind practica la adm pe luni de zile.

Edited by Handicarpati, 28 August 2017 - 14:39.


#25
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Handicarpati, on 28 august 2017 - 14:37, said:

1. Nu exista penicilina retard inlocuitoare pentru substanta activa din Moldamin, benzatin benzilpenicilina (benzatin penicilina g).
2. Doar alte denumiri comerciale care contin aceeasi substanta ca si Moldamin.
Eu am impresia ca propozitia dumitale nr. 1 contrazice propozitia dumitale nr. 2.

Referitor la inlocuitori, la o prima cautare dupa substanta activa am gasit Retarpen.

Acuma, ca se gaseste au ba in RO, e cu totul alta treaba.
Multe nu se gasesc in Romania, si nimeni nu era atat de ilogic sa aduca un similar al Moldaminului la un pret mai mare, daca Moldaminul era atat de ieftin...

#26
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,791
  • Înscris: 04.04.2008
Eu inca astept sa mi dai alea multe peniciline IDENTICE cu moldaminul ca te bati cu pumnul in piept ca sunt si ca tu stii despre ce vorbesti si noi nu.

#27
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,569
  • Înscris: 11.06.2010
De obicei cand farmacistii spun peniciline se refera la substantele active, la molecula.  In manual sunt 3 peniciline retard.

#28
mirtapoe

mirtapoe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.10.2017
Către Adm

Ce anume găsim în Austria și R. Moldova? Retarpen ? Ca eu am posibilitate de livrare de acolo. Mulțumesc!

#29
capdeguma

capdeguma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 17.06.2003
In Moldova am gasit Bicilin-3 si Bicilin-5. Se poate lua cu reteta din RO.
https://myhealthbox....icilin3/3215263

Retarpen cica este in Austria, dar cu comanda la farmacie si dureaza cam 2-3 saptamani.

#30
AdrianA84

AdrianA84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.01.2018
Și Ăźn Turcia puteți găsi Moldamin, se numește Deposilin.Costa pĂąnă Ăźn 10 lei dar aveți nevoie de reteta emisă de medicii turci.Soferii care fac Constanta -Istanbul au multe cunoștințe acolo și va pot face rost fara reteta.Multa sănătate!!!

Edited by AdrianA84, 14 January 2018 - 12:56.


#31
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,774
  • Înscris: 25.11.2009
Nu se mai fabrica de catre Antibiotice Iasi pentru ca cica nu mai au substanta activa. 70 de ani s-a putut fabrica, s-a gasit substanta acum in anul 2018 gata s-au terminat mucegaiurile. NU exista absolut nimic similiar in Romania.

#32
DrCristina1983

DrCristina1983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.09.2018

 Spaghete, on 28 august 2017 - 04:49, said:

Din ce stiu Moldaminul nu se mai fabrica, unde as putea gasi un produs similar ?
Imi poate spune cineva daca Clindamycin suplineste Moldaminul ?

Exista 2 variante:
1) Tardocillin in Germania/Austria care e 32€ un singur flacon...iar daca tratamentul se face cu 1 flacon pe săptămână si ar trebui sa tina 6 luni ar ajunge la suma de 600-700€ cu totul. Cel mai important lucru de stiut e ca Tardocillin-ul trebuie transportat la conditii de temperatura speciale 2-8 grade, altfel e degeaba!!!
2) Bicillin care se gaseste in Moldova-Chișinău si costa vreo 18 lei flaconul, iar tratamentul pe 6 luni ar fi sub 500 lei si NU necesita transport la rece.
... diferența aceasta de pret probabil o da calitatea substantei active si rezultatul in timp al tratamentului...am citit pe forumuri ca moldaminul de aceea l-ar fi scos caci nu ar fi fost chiar cu efect pozitiv pe termen lung...gen apa de ploaie...

#33
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,774
  • Înscris: 25.11.2009
Nu este adevarat, este o problema la nivel global cu substanta activa benzatinpenicilina nu va mai luati dupa stiutorii de pe forumuri.

https://www.aljazeer...7075902840.html

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ospen 1500, dar este un proces lung si anevoios.10 zile pe luna apoi pauza, se repeta in fiecare luna, la fel si analiza pana la refacerea completa.  Tot pentru Aslo, valori de 5 ori marite....
Tratamentul a dat rezultate dupa cca. un an.

Edited by Aimeeee, 22 April 2019 - 22:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate