Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Recomandare Placa video

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Alexteam47

Alexteam47

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.08.2017
Salut,

Vreau sa imi achizitionez in vreo luna de zile o placa video SH dar nu stiu exact ce sa aleg sa nu fie limitata de procesor.
Acum am asa:
-Placa de baza Msi p35 Neo ( cea rosie)
-Intel xeon e5450
-3Gg Ram ( urmeaza sa pun 8Gb in total)
-Sursa delux dlp-38a 500w
-Placa video Asus eah2600 pro
- rezolutia folosita 1920x1080
Gaming'ul este motivul upgrade'ului
Bugetul pentru placa video va fi de 300-350 lei. Una din variante ar fi Radeon HD 6950/6970 2Gb. Sursa nu stiu cat de bine va tine o placa video cu un consum mare dar in cazul in care va fi necesar o voi schimba dupa achizitionarea placii video. Multumesc !

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
HD 7950 e minimul absolut al decentei pt full hd cu AA.
HD 7870 a fost considerata minimul la vremea ei insa cu AA nu facea fata decat in jocuri cu cerinte reduse, si trebuia 900p ca sa fie mi ok.
HD 7950 a fost reincalzita de mai multe ori, prima varianta, apoi ghz edition, apoi R9 280 fara X a fost ultima reincalzire, si cu toate updateurile de drivere plus cele doua reincalziri in forma R9 280, performanta a crescut de peste 2 X fata de prima lansare.
Asigura minim 30 fps @ AA 2X in peste 90 % din jocuri in full HD, si chiar si cu AA 4X sau MSAA asigura minime de 30 fps in multe jocuri.

Insa performanta e una si pretul la SH e alata.
Eu as lua Asus pt. ca sunt mult mai silentioase - in ciuda testelor care sunt facute prost sau falsificate, e o diferenta catastrofala in practica la zgomot intre placile Asus si alte placi cu racire activa ( Palit a mai facut unele modele silentioase dar erau niste panarame chinezesti).

Edited by loock, 28 August 2017 - 03:15.


#3
silviu21qw

silviu21qw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.08.2017
Pe asta il dai la cineva mai prapadit,un laptop tunat bine si gata te joci,cu tot la maxim,da tu esti cam huhuuu prost ma omule una din variante sa te il arunci de pe o cladire inalta pe asta.

Edited by silviu21qw, 28 August 2017 - 09:03.


#4
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

View Postsilviu21qw, on 28 august 2017 - 09:00, said:

Pe asta il dai la cineva mai prapadit,un laptop tunat bine si gata te joci,cu tot la maxim,
timp de un an, dupa care incepi sa scazi din rezolutie.In al doilea an deja numai este de gaming iar valoarea lui face maxim 1/2 din ce era inainte.

View PostAlexteam47, on 28 august 2017 - 01:12, said:

Gaming'ul este motivul upgrade'ului
Bugetul pentru placa video va fi de 300-350 lei.
Si ce jocuri  vrei sa joci cu acest ipotetic upgrade ?

#5
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008
La banii tăi m-aş orienta către ceva mai nou. Caută Radeon RX 460 sau Nvidia GTX 1050, sunt plăci recente cu performanţă decentă şi consum mic.
Eu am luat GTX1050 de pe OLX cu 400 lei, este ceva mai bună decât RX 460 şi se descurcă bine în 1080p, nu cu detalii maxed-out dar undeva sus, în funcţie de joc.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Radeon 460X are performanta mai slaba decat HD7870, atat la GPU in sine cat si la interfata pe numai 128 bit in loc de 256 ( 384 bit la HD7950/R9 280)
In full HD nici 7870 nu merge bine in unele jocuri si trebuie pusa in 900p uneori si cu alte setari mai reduse la calitate, AA, etc.
Iar cu RX 460 in full HD ti se blocheaza si nu poti sa te joci GTA5 care e joc din 2013...

La astea noi RX 470 era minim si cu RX 480 esti boier in full HD.

Repet - R9 280 fara X si HD 7950 Ghz Edition sunt minimul pt. full HD ( minime de 30 fps cu AA 2X si uneori si 4X ).
Deja sunt placi vechi si driverele incep sa nu mai fie optimizate pt ele si incepe sa scada iar performanta.
R9 280 avea la un moment dat cu niste drivere performanta de peste 2X aproape 3X peste prima lansare de 7950, insa apoi au aparut alte generatii de placi cu arhitectura diferita, practic au mai trecut 3 sau 4 generatii, acum deja apare Vega 56 si 64....
De HD 7950 - R9 280 s-a tras ani de zile cu 3 reincalziri si nspezeci de updateuri de drivere, tocmai pt ca era buna si merita sa fie tinuta in continuare si in productie si in sisteme, insa totusi au mai trecut mai multe generatii dupa ele, a aparut core next 1, 2, ( 285, 3xx, fury, rx 4xx) si acum vega.
RX 470 e minimul decentei si RX 480 e boierie pt full HD
Acum ca apare Vega 56 si 64 poate gasesti pe cineva care vinde RX 470 ca sa treaca la Vega.
Mai degraba ar trece de la RX 480 insa la SH trebuie sa vezi daca iti permiti.
Faza e ca RX 480 merita si la pretul de noua ( insa nu umflat de mineri ci la pretul original normal) insa nu o mai gasesti atat pt ca le-au luat minerii cat si pt ca nu se mai produc deoarece intra vega pe felie.

Edited by loock, 28 August 2017 - 10:04.


#7
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008

View Postloock, on 28 august 2017 - 09:51, said:

Iar cu RX 460 in full HD ti se blocheaza si nu poti sa te joci GTA5 care e joc din 2013...

Cum ai ajuns la concluzia asta? RX 460 duce GTA V fără probleme, poate nu la maxim.

Ce zici tu acolo de RX470 costă cu mult peste buget, pe lângă asta nici sistemul lui nu e deosebit de performant.

#8
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
RX 460 sau RX 550 sunt cele mai ok variante in bugetul tau doar cu mentiunea ca pentru RX 550 mai trebuie sa mai pui putin, dar merita pt. ca iti vor merge majoritatea titlurilor aparute chiar si cele solicitante pe low-medium. Deci go for it, succes ! Posted Image

Edited by EmyBoss7, 28 August 2017 - 10:53.


#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Are nepotul meu un PC nou cu RX 460 si e mai slab decat cel pe care i l-am facut eu in 2014 cu HD 7870.

Am vrut si atunci in 2014 sa-i pun HD 7950 GHz sau R9 280 dar nu a vrut, insa era facut calumea, avea SSD Samsung 840 PRO ( am vrut 850 dar nu a mai avut rabdare o saptamana sa aopara, etc...), ventilatoare Noctua, cooler de top Noctua, etc.

Cu cel din 2014 joaca GTA5 in 900p decent.
Cu asta nou nu poate sa joace GTA 5 pt ca se blocheaza.

O sa trec pe la el sa vad ce setari de rezlutie, calitate, AA, etc are la el, deocamdata nu am avut timp.

De altfel se vede si din specificatiile tehnice si din teste ca RX 460 este sub HD 7870 - care si ea e slabutza.
Pe langa GPU-ul cu performanta mai slaba, are si memorie pe 128 bit...

#10
Alexteam47

Alexteam47

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.08.2017
Lasand la o parte bugetul, asa informativ sa zicem... care ar fi cele  mai ok caracteristici ale placii pentru sistemul meu sa nu fie limitata de cpu luand in considerare ca ram'ul va fi 8gb. ( dimensiune memorie, tip memorie si BUS-ul )

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Procesorul ala e quad la 3 Ghz si xeon pe deasupra, asa ca in zona asta de full HD nu are rost sa-ti bati mult capul cu limitarile.

Da, e depasit, ca doar a aparut in 2007 si produs pana in 2010, deci era cazul sa treci la un sistem mai nou, insa este comparabil cu un i5 mai vechi sau un Phenom X4 la 3,4-3,5 Ghz, sau si FX X4, deci nu e asa mare problema pt. ca oricum cu bugetul redus se presupune ca oricum nu o sa ai o plca video care sa scoata in orice joc medii sau poate vrei minime...de 100+ fps, si cu atat mai putin cu AA 4X+, etc...

Deci atata vreme cat nu iei Fury X, GTX 1080, Vega 56 sau 64, sau alte asemenea, eventual si dual GPU...nu e cazul sa te stresezi ca nu scoti tot untul mereu din ea.
Insa ar cam fi totusi cazul sa te orientezi si spre un CPU nou care inseamna alt sistem, pt ca xeonul ala e aparut in 2007 - acum 10 an...

Am scris mai sus, pt full HD minimul absolut al decentei de prin 2012 incoace e HD 7950, ideal in ultima forma reincalzita R9 280 fara X si facuta de Asus.
La cele noi minimul decentei e RX 470.
Cu RX 480 ai fi limitat de procesor clar, dar sincer asta ar fi foarte vizibil la FPS-ul maxim care e oricum irelevant, si mai putin la fps-ul mediu, iar la cel minim si mai putin.
Desigur depinde si de joc, software in general drivere, etc. Placile vechi daca se folosesc cu drivere prea noi facute pt generatii noi de GPU, deja merg mai slab.
La unele jocuri ai fi putin limitat si la fps-ul minim, la altele mai putin, depinde de optimizari.

Cu R9 280 ( HD 7950 reincalzit) oricum minimel4e coboara la +/- 30 fps si uneori mai trebuie sa scazi si din AA de la 4 la 2X.
De asta zic ca e minimul decentei si mai slab nu are rost.
RX 460 e muuuuult mai slaba, e mai slaba si fata de HD7870.
RX 470 e singura mai noua cu GPU AMD care face fata cat de cat la full HD.
RX 480 deja ar fi placa la care nu ai avea grija minimelor nici cu AA 4x sau MSAA 4x, si ar fi limitata de procesor la medii si maxime, insa ai putea sa o pastrezi daca faci upgrade la sistem pt ca procesorul e oricum f vechi si depasit.

Edited by loock, 29 August 2017 - 00:49.


#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
@Alex, depinde ce planuri de viitor ai si de buget. Teoretic poti pune orice placa video moderna. Daca vrei ca intr-un oarecare viitor sa chimbi computerul cu totul, vanzand sau facand cadou toata unitatea, incearca sa scalezi placa video pe procesor ... si @loock a dat niste sugestii foarte pertinente). Daca insa vrei sa faci un upgrade incremental la tot sistemul mergi pe cea mai puternica placa video pe care ti-o permiti acum (chiar daca o sa fii limitat de procesor) urmand ca in viitor sa inlocuiesti placa de baza cu cpu si ram aferent mai noi.

Depinde doar care sunt planurile tale de viitor.

#13
silviu21qw

silviu21qw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.08.2017
Ok si la placa video din laptopu meu google zice dupa denumire ca e slaba dar fratele meu care se pricepe zice ca i destul de buna,deci nu va mai luati dupa tot ce zice cineva care are placa aia video si... are probleme acum+ca alta placa video cere alta sursa in unitatatea centrala la pc.Faci cum doresti eu nu as tuna acel pc in nici un caz.

Edited by silviu21qw, 29 August 2017 - 21:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate