Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Semănare trifoi pitic alb

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008
Salutare,

Am o suprafata de 600mp undeva in Giurgiu, pe care as vrea sa pun trifoi pitic alb.
As vrea gazon, dar cum ajung destul de rar acolo (o data la 2-3 saptamani), am inteles ca alternativa cam aceasta este.

Ma intereseaza cateva aspecte si anume:
1.Ce cantitatea ar trebui sa pun pentru a creste destul de des?
2.In ce perioada se poate cultiva? O pot face si in aceasta perioada?
3. Am inteles ca atrage albinele. La ce ma pot astepta, chiar ma vor invada albinele sau se poate trai si cu ele?

Daca mai sunt alte lucruri care ma pot ajuta, astept sfaturile voastre cu mare placere.

Multumesc anticipat.
Toate cele bune!

#2
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
semanare trifoi.
se seamana, nu se planteaza.

#3
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008

 Dude_2nd, on 27 august 2017 - 22:31, said:

semanare trifoi.
se seamana, nu se planteaza.
Multumesc de corectare.
E de inteles, dar nu m-am gandit fiind la inceput.
E trecere de la bloc la curte :))))))

#4
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008
E cineva cunoscator pe aici sa ma ajute cu cateva raspunsuri?
In ceea ce priveste cantitatea am inteles ca ar trebuie cam 10-12kg pentru a iesi cat mai des.
Semanare am inteles ca se face pana in septembrie.
Treaba cu albinele inca nu am aflat cum este.

#5
AndreiDrp

AndreiDrp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.12.2016
Salut nu sunt mare cunoscator dar am experimentat si eu si iti pot spune cum a fost
Eu am semanat in mai destul de tarziu zic eu si din cauza secetei si a ierbii in cele din urma, s-a uscat.
Istoria terenului: teren nemuncit 5-10 ani plin de buruieni, arat la 30cm si semanat trifoi. Cum era de asteptat a rasarit din nou iarba in special ceva cu spic si s-a cosit o tura iarba mai inalta plus de cateva ori luata la mana pe cat posibil dar in cele din urma si din cauza secetei nu a mai rezistat.
Eu speram din contra sa fie folositor si pentru albine caci am ceva stupi.

Legat de albine:
- ele nu inteapa in general cand nu sunt langa stup, in principiu inteapa pentru a proteja stupul sau pentru a se proteja pe ele daca le iei in mana sa le strivesti etc, nu sunt ca viespea. albinele si alte - insecte atrase de nectarul florii vor veni doar in perioada de inflorire, daca il semeni pe tot odata si nu etapizat probabil o sa ai albine 1-2 saptamani.
- albinele zboara cam 2km in jurul stupului deci daca nu ai stupari in zona si daca isi gasesc o sursa mai buna de cules nu te vor deranja

Alte optiuni in afarade trifoi ar fi lucerna daca ai nevoie de furaj am inteles ca poti recolta ani la rand.

#6
gabireg

gabireg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.10.2009
La 600 mp ai nevoie de aproximativ 2 kg de samanta de trifoi alb pitic,daca il semeni manual, sau 1kg daca il semeni cu o masina de semanat, ceea ce nu cred ca e cazul pentru asa o suprafata mica! Eu am semanat in primavara, in aprilie, manual, pe o suprafata de 900 mp 2,5 kg de samanta. Terenul a fost arat in toamna (2016) si plantat cu pomi fructiferi.
  Din pacate neavand experienta in semanat trifoi, am semanat cam neuniform, dar pana in toamna trifoiul, care se inmulteste si prin stoloni, s-a indesit destul de bine.
   La inceput,prin mai iunie,au iesit si multe buruieni, dar am cosit de 3ori si sper ca la primavara sa nu mai am buruieni![attachment=1980877:20170819_135344.jpg]

Edited by gabireg, 03 December 2017 - 17:37.


#7
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007
Salut, cum arata trifoiul ? Caut o alternativa pentru gazon, din acelasi motive ca si tine

#8
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Faceti o cautare pe google , scrieti trifoi alb pitic , il veti gasi sub diverse ambalaje , in general este ambalat la punga de 500 gr .

#9
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007

 cris1981, on 16 august 2019 - 07:01, said:

Faceti o cautare pe google , scrieti trifoi alb pitic , il veti gasi sub diverse ambalaje , in general este ambalat la punga de 500 gr .

Salut,

Ma refeream, la cum arata in curte, cum se comporta si daca poate inlocui cu succces gazonul :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate