Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Antena improvizata

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Stam sa ne dam cu presupusul pentru o banalitate . Daca initiatorul mai are ceva de spus , ...ne cauta el !

View Postipsihi, on 28 august 2017 - 18:05, said:

Daca faci o aproximare ochiometrica, antena strip ar avea o desfasurare de cca 3 cm( estimare dupa capul surubului la cca 5mm), asta ar corespunde frecventei de 2,4ghz,
Elementar , Watson ! Doar ca ai uitat sa aplici scurtarea liniei in functie de permeabilitatea PCB-ului . Posted Image

#20
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Nu are nici o legatura in cazul de fata !!!

#21
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Oare ?

#22
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
A facut-o cel care a proiectat circuitul, in CB lungimea antenei de fata nu se aseaza nici in 1,2ghz si nici in 5,8ghz nici macar fortat, intamplator sau nu mi-au cam trecut multe module d'astea prin mana, si inca mai trec !!!

Edited by ipsihi, 28 August 2017 - 19:17.


#23
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Daca spui tu . Te cred pe cuvant .
Eu asteptam sa ne lumineze posesorul obiectului .
CB => Citizens Band = 26 - 28 Mhz . In nici un caz

#24
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Voiam sa spun frecvente libere fara autorizari speciale, evident cu limitari de putere sau alocate serviciilor speciale.

Edited by ipsihi, 28 August 2017 - 19:36.


#25
Micud

Micud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2014
Acesta este proiectul la care lucrez ,

Placa PCB rosie este : link

Attached Files



#26
Micud

Micud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2014
Am refacut conexiunea , semnalul s-a imbunatatit usor, am intrerupt antena mica dupa PCB si daca leg Ground-ul de la SMA la un punct Ground la placa fac bine ?

Edited by Micud, 29 August 2017 - 20:06.


#27
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Ok. Bine ca ne-ai luminat . Tot ce trebuie sa faci acolo ar fi sa decuplezi antena interna , tai traseul cat mai aproape de punctul cald si corpul conectorului SMA sa fie cositorit la masa RF a placii bluetooth .
Nu stiu ce este punctul G . O fi "ground" ?  Masoara cu multimetrul si vezi daca corespunde cu masa placutei .
Vezi ca pe partea cealalta a modulului in dreptul antenei , nu ai plan de masa .
- https://www.banggood...ml?rmmds=search

Edited by ndor, 29 August 2017 - 20:15.


#28
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Vad ca este 4.0, ar trebui sa comunice lejer in raza a 30-40m, ca sa extinzi range-ul ar trebui sa ai si un corespondent de aceasi generatie( telefon, laptop,tableta,etc) sau mai avansat, 5 comunica la aprox 70-80m, in opinia mea antena aia nu te va ajuta cu nimic .

Edited by ipsihi, 29 August 2017 - 20:24.


#29
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
din dimensiunile antenei poti sa-ti faci o idee despre frecventa de lucru, asa e insa nu intotdeauna.
In cazul de fata cred ca da, deoarece ai zigzagul ala si cred ca latimea are legatura cu lambda.
Ma rog.. antena aia e de banda larga cu factor de calitate destul de mic, pot sa mearga si solutii mai putin fundamentate stiintific daca se respecta impedanta. O nepotrivire de impedanta reflecta tot, nu conteaza factoru de calitate sau alti parametri. Reflecta tot pe banda foarte larga.
Insa prezenta unui element reactiv pe-acolo ar putea sa nu influenteze prea mult.
Insa ziceam asa.. ca idee, ca teorie, practica isi va spune insa cuvantul decisiv.
Normal ar trebui sa mergi cu shieldul de la cablul coaxial cat mai aproape de feeder.
Tuai montat mufa aia pe carcasa?
Mai bine trageai un cablu de se baga in ecranele de leptop daca pui antena aproape. Pierderile sunt nesemnificative fata de un cablu mai bun, daca ai distanta mica pana la antena.
Incearca si cu un din asta, e relativ usor de lipit, poti lasa mufa acolo doar pentru un test.

#30
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Ati avut dreptate, este antena.
Scuze!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate