Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Antena improvizata

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Micud

Micud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2014
Salut,

Am o intrebare , daca se poate putin ajutor. In poza , daca intrerup  antena dupa pcb , cea in zig zag , de legatura este mai bine ?


Va multumesc!

Attached Files



#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Nu, ce treabă să aibă?

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Dupa?

#4
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007

View Postred46, on 27 august 2017 - 21:30, said:

Nu, ce treabă să aibă?

Are, la cum e facuta conexiunea a devenit o strutocamila dipol , o parte din puterea radiata se pirde pe partea strip care in cazul asta trebuie total intrerupta iar legatura cu sma-ul trebuie facuta cu cablu ecranat de radiofrecventa, 50 ohmi, mai ales ca emisia pare a fi in 2,4 ghz .

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Nu-mi dau seama exact ce vrei tu sa faci acolo insa .. vin cu niste aspecte teoretice despre antene si linii de transmisie.
Puterea semnalului din antena e transmisa perfect la circuit, daca se respecta imperecherea impedantelor.
Daca apare o ruptura de impedanta pe canalul de transmisie, se vor produce reflexii, adica parte din putere se va intoarce inapoi in antena, antena fiind un element pasiv, dar si reactiv (adica are o impedanta complexa, R+Xi), ea va re-emite semnalul in nearfield, se va reintoarce pe linia de transmisie si tot asa, va forma o unda stationara care in final va genera pierderi.
Deci legarea impedantelor liniilor de transmisie sau antenelor in paralel, nu se face asa la plesneala.
Tu probabil ca ai cablu de 50 ohm, si antena de.. dracu stie, eu nu stiu, depinde de topologia elementelor. Dar ai un mismatch oricum deoarece cablul are o impedanta rezistiva, antena e reactiva, nu merge asa. Nu merge nici sa o dezactivezi pe aia sa inlocuiesti cu cablu, dar nici sa legi in paralel.
Merge dar cu un adaptor, ceva, trebuie studiat pe net, sigur se gaseste asa ceva, multi construiesc antene pentru telefoane, Wifi, etc..


A doua chestie interesanta. 2 antene legate in paralel nu rezulta impedante ca la legarea rezistentelor in paralel (adica R1R2/(R1+R2) ), din motiv ca ele sunt cuplate (daca avem motive sa consideram asta)
Adaptarea impedantelor se face prin splittere, nu prin legare asa pur si simplu.
Si.. nustiu ce antena vrei sa pui acolo, dar exista intrari diferentiale (balansate) sau pe cablu coaxial (nebalansate), adaptarea se face printr-un autotransformator (adaptor balun)
Daca antena interna e balanced, nu poti pleca pe cablu coaxial direct pentru ca nu obtii nimic si din acest motiv, nu numai din nepotrivirea de impedanta.
Antena interna de tip strip pare a fi nebalansata, dar nu sunt sigur.

LE: Un aspect important.. Impedantele reactive se imperecheaza R+Xi cu R-Xi. Adica capacitiv cu inductiv si invers, altfel ai pierderi.

Daca stii aceste notiuni si stii ce faci, da-i inainte, eu am vrut sa le zic asa, just in case.

Edited by maccip, 27 August 2017 - 22:22.


#6
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostMicud, on 27 august 2017 - 21:27, said:

In poza , daca intrerup  antena dupa pcb , cea in zig zag , de legatura este mai bine ?
Ce vrei sa intrerupi este antena? Esti sigur?

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Da, e antena microstrip.
Nu inteleg ce cauta surubul ala metalic asa de aproape, dar.. ce mai conteaza? lol

Edited by maccip, 27 August 2017 - 23:11.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

View PostMicud, on 27 august 2017 - 21:27, said:

daca intrerup  antena dupa pcb ,
El vrea sa intrerupa antena de dupa pcb!!!

#9
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postmaccip, on 27 august 2017 - 23:10, said:

Da, e antena microstrip.
Nu inteleg ce cauta surubul ala metalic asa de aproape, dar.. ce mai conteaza? lol
Nu este o bobina? Un filtru o fi pe acolo?

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Pai bobina nu e in zigzag.
Zigzagul ala e pentru a reduce dimendiunea unei antene dipol normale.
Nu vad ground_plate-ul , dar poate e dedesupt, sunt o gramada de designuri de astfel de antene.
Unele sunt chiar ciudate, aparent nu au niciun contact, dar alimentarea se face prin substrat, capacitiv.
Deci tot felul de design, dar genul asta de antena se numeste Meandered microstrip antenna, Meander Line antenna, sau Meandered inverse F antenna, sau Meandered inverse L antenna, sau variatiuni de tipul asta.
E o antena din clasa F sau L (dupa forma) unde, linia principala, dipolul e in forma de zigzag.
Alea de tip F au feederul mai spre mijloc, seamana cu alea de tip L, au o impedanta mai apropiata de 50 ohm, si pot fi facute si dual band usor.

Eu stiu ca ambele au un Ground plate pe aceiasi parte cu antena insasi, dar.. dracu stie, o fi un design mai special, sunt o gramada de designuri experimentate, cam toate sunt inventate pe baza de experimentare si mai putin prin calcule.

Treaba e ca latimile traseelor sunt foarte importante, daca te-apuci sa pui cositor pe-acolo, cel putin teoretic le-ai stricat.
Teoretic, dar.. in problematica asta cu antenele practica poate sa bata teoria. Asta-i viata!

De aia zic.. daca omul stie ce face, sa-i dea drumu la treaba.
Pana nu incerci, n-ai de unde sa stii. Prin incercare au fost inventate toate astea miniaturizate. Au un factor mic de calitate, o banda de frecvente destul de larga, deci.. pana la urma chiar si teoretic ar putea sa mearga alte improvizatii acolo.
Slabe sanse totusi, dar.. nu-i exclus sa o imbunatateasca. 1% sanse zic eu, poate mai putin, e cam greu sa ghicesc, nu cunosc nici eu exact cum e treaba cu antenele astea.

Edited by maccip, 27 August 2017 - 23:53.


#11
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Eu tot nu am inteles ce anume vrea sa faca . Dar , din poza reiese ca vrea sa adapteze o antena exterioara . Ok . jumate a facut bine . A pus conectorul SMA pe placa.
Antena monopol interna , aia in zig zag trebuie intrerupta pentru a nu influenta in impedanta antena externa. Se taie traseul antenei cat mai aproape de punctul cald .
Imbunatatirea consta in adaptarea unei antene externe de castig mai mare  .

#12
silviu21qw

silviu21qw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.08.2017
Scoate surubul si defa antena ca nu e asa grav numai o platesti tu daca o strici sau cumpara un echipament scump care merge cum trebuie.

Edited by silviu21qw, 28 August 2017 - 09:12.


#13
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postmaccip, on 27 august 2017 - 23:51, said:

Pai bobina nu e in zigzag.
https://www.oselsan....rik.asp?pid=219
Mai cauta.

#14
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Nu are legatura link-ul tau cu situatia de fata . Aici e vorba de o antena monopol pe pcb .

#15
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

View Postndor, on 28 august 2017 - 08:42, said:

Eu tot nu am inteles ce anume vrea sa faca . Dar , din poza reiese ca vrea sa adapteze o antena exterioara . Ok . jumate a facut bine . A pus conectorul SMA pe placa.
Antena monopol interna , aia in zig zag trebuie intrerupta pentru a nu influenta in impedanta antena externa. Se taie traseul antenei cat mai aproape de punctul cald .
Imbunatatirea consta in adaptarea unei antene externe de castig mai mare  .
E bine, dar tot e o problema.
Firul ala gol de la punctul de conexiune pana la mufa, va avea impedanta reactiva. El trebuie insotit de ground plate pana la conexiune, altfel  va fi si el o antena, si va afecta si impedanta.
Eu nu vad din desen unde e feederul, dar pare a fi pe partea ailalta, e un traseu acolo oblic, dar nu-mi dau seama daca e fir montat sau traseu imprimat.
Pe partea ailalta a PCB are grond plate, masa, in caz ca nu o fi alimentata diferential pe partea ailalta a PCB, e posibil si asta, nu am desfacut asa multe telefoane sa vad ce solutii mai sunt.

#16
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Nu pare a fi telefon, nici macar de acum 25 de ani, modulele astea au planul de masa pe verso, idea este ca nici sma-ul nu este cuplat la masa, in configuratia actuala singurul lucru reusit este doar o puternica atenuare a semnalului si nimic mai mult .

#17
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
@maccip .Ai dreptate . Dar totusi sa nu despicam firul in patru . Nici macar nu stim ce aparat e ala , ce face , cum face ,ce frecventa foloseste ...etc.
Daca e folosit doar pe rx , ce spui tu nu are mare importanta . Daca are si tx atunci poate se mai complica putin treaba , mai ales la partea de SWR . Dar si acolo , daca e frecventa mica nu afecteaza foarte mult . Ai impresia ca ce adauga el acolo are parte de vreo calibrare ?
Pana la urma , vad ca mai mult discutam intre noi . Era mai util sa discute initiatorul cu noi .

PS. - Ala e telefon ? !!

Edited by ndor, 28 August 2017 - 17:49.


#18
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Daca faci o aproximare ochiometrica, antena strip ar avea o desfasurare de cca 3 cm( estimare dupa capul surubului la cca 5mm), asta ar corespunde frecventei de 2,4ghz, continuand analiza ochiometrica se vede clar un filtru SAW comun doar emitatoarelor sau poate fi transceiver ,adica si receptioneaza ,facand pe detectivul in continuare ,prezenta microcontrolerului pe modul arata faptul ca trimite/receptioneaza date ,oricum ar fi conexiunea nu este ok .

Edited by ipsihi, 28 August 2017 - 18:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate