Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Hosterion, Găzduire Enterprise sau Spațiul.ro sau altceva?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
radu0007

radu0007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.09.2014
Salutare, sper să nu îmi urc pe cineva în cap cu această postare. V-am cerut ajutorul și am primit sfaturi foarte bune, fapt pentru care vă mulțumesc. De câteva zile, tot cercetez ofertele unor firme de hosting, le știu pe de rost. Am nevoie de experiența voastră în alegerea unui pachet.

Pentru adepții teoriei conspirației, aș dori să clarific faptul că nu sunt agentul acoperit sau descoperit al niciunei firme de hosting și că nu am niciun interes în această privință. Pur și simplu aș vrea să aleg ceea ce este mai bun pentru mine, adică să pun interesul meu înaintea interesului firmelor de hosting.

Cerințe: buget maxim, lunar, 6 euro. Cu cât mai ieftin, cu atât mai bine. În acești bani am nevoie de: IP dedicat, SSL, resurse cât să îmi permită  lunar 30.000-50.000 de vizite unice, 3-5 GB spațiu pe SSD, câteva baze de date. Găzduiesc un singur site.

Finaliștii
De multe oferte nici nu m-am putut apropia. În urma consultării ofertelor a peste 20 de firme au rămas în vigoare următoarele pachete:

Hosterion - Hosting Basic la 3 € / lună (15 GB SSD + SSL + CPU de 3 Ghz, memorie 1536 MB, 120 de procese simultane) – nu este specificat IP dedicat
Găzduire Enterprise – De Luxe, 19 lei / lună (15 GB SSD + SSL+ IP dedicat+ 3 GB RAM+4 CPU Cores, 30 procese simultane)
Spațiul.ro - Găzduire M 90 de lei / an (5 GB SSD +SSL+IP dedicat + trafic de date 200 GB) nu este specificat procesorul, memoria RAM etc.


Întrebare
Din experiența voastră, din ceea ce cunoașteți despre respectivele firme, ce pachet de găzduire ar răspunde cerințelor mele. Care firmă ar fi cea mai OK. Dacă sunt firme cu oferte asemănătoare, care mi-au scăpat, vă rog să mi le aduceți la cunoștiință. Mii de mulțumiri, comunitate.

Edited by radu0007, 27 August 2017 - 14:55.


#2
radu0007

radu0007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.09.2014

View Postbuzucan, on 27 august 2017 - 15:06, said:

Poti merge pe varianta unui VPS mic si intrece orice shared. Sa fie xen daca se poate. Te poti folosi de panouri de administrare precum easyengine, sentora etc.

Cat despre firme... asigura-te ca au suport tehnic in weekend. Ieri am avut o belea cu newhost si abia dupa cateva ore au rezolvat. Dar nici acum n-au raspuns la ticket.

Eu acum am la digitalocean, romarg, chroot, newhost, tlh. Cu chroot ma inteleg cel mai bine la modul ca nu stiu cand a picat ultima data sau nu mi-au raspuns la tickete... chiar si noaptea, chiar si in weekend.

Suport, din câte am văzut, au. Am cerut ieri seară informații pe email și am primit răspuns în câteva minute. De la mxhost am primit după mai mult de jumătate de zi. Au fost foarte cooperanți. Sper să fie la fel și după ce achiziționez un pachet de găzuire.
M-am gândit și eu la un VPS dar, ca să fiu sincer, îmi cam este teamă. Din câte am înțeles, vine gol și nu cred că pot să îl configurez, nu mă pricep la astfel de chestii, nu este pe domeniul meu.
Am avut găzduire la TLH, ducea 30.000 de unici pe pachetul la un euro. M-am mirat ieri când cei de la hostico mi-au cerut 19 euro lunar pentru aceleași servicii.

View Postbuzucan, on 27 august 2017 - 15:10, said:

dublu post

La ce te referi?

Edited by radu0007, 27 August 2017 - 15:27.


#3
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
Am dat de 2 ori postare si n-am reusit sa sterg asa ca am editat mesajul. Daca ai avut tlh, varianta cea mai mica... chroot ti se pare avion, cel de 1.15E. :)

#4
radu0007

radu0007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.09.2014

View Postbuzucan, on 27 august 2017 - 15:44, said:

Am dat de 2 ori postare si n-am reusit sa sterg asa ca am editat mesajul. Daca ai avut tlh, varianta cea mai mica... chroot ti se pare avion, cel de 1.15E. Posted Image
Nu am avut la ei până acum. Ce pachet recomanzi care să se încadreze în cerințele mele (IP dedicat, SSL, resurse cât să îmi permită  lunar 30.000-50.000 de vizite unice, 3-5 GB spațiu pe SSD, câteva baze de date)?

#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007
Eu folosesc pentru mine si alti clienti la care le-am facut site-uri Hosterion (fost Elvsoft) de mai bine de 10 ani ... de cate ori am avut nevoie de suport a fost chiar ok, uptime-ul la fel, asa ca eu cand am nevoie de hosting apelez in continuare la ei. La restul nu am apelat, deci nu as putea sa fac o comparatie, dar sunt multumit de Hosterion.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,385
  • Înscris: 08.02.2011
Pentru ce iti trebuie IP dedicat daca ai SSL inclus ? Vrei sa folosesti propriul certificat ? E scump.

#7
radu0007

radu0007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.09.2014

View Postmodoran, on 27 august 2017 - 15:59, said:

Pentru ce iti trebuie IP dedicat daca ai SSL inclus ? Vrei sa folosesti propriul certificat ? E scump.

Dă mai bine în Google, aduce reputație, este mai sigur. Nu risc să împart același IP cu alte zeci de site-uri, etc.

Edited by radu0007, 27 August 2017 - 16:11.


#8
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
xServers https://www.xservers...web-hosting.php

#9
radu0007

radu0007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.09.2014

View Post159, on 27 august 2017 - 16:21, said:


xServers, poate sunt foarte buni, nu contest, dar au prețuri un pic peste posibilitățile mele, îmi par din altă lume. Nu accept ideea de a plăti 154 de euro +TVA pentru un an de găzduire. M-a deranjat și faptul că induc în eroare, prețurile afișate pe prima pagină sunt momeli, acestea sunt valabile la comenzile pe 3 ani. În acest caz, cei 154 de euro + TVA devin 394 de euro + TVA!!! HAi să fim serioși!!!

Folosirea de prețuri momeală mă duce cu gândul la șmecheria românească tipică și îmi spune multe despre onestitatea lor. Am pățit ca în reclama de la Altex ... dincolo era cu mult mai ieftin...
Poate greșesc eu, spune-mi, te rog, ce îi recomandă de țin ștafeta așa de sus?

Edited by radu0007, 27 August 2017 - 17:15.


#10
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Parerea mea e exact invers.

Nu am testat cele 3 servicii pe care le mentionezi in primul post, nu ma pot pronunta.

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu am aici si zbarnaie:
https://www.web365.ro/

#12
radu0007

radu0007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.09.2014

View Postgumball3000, on 27 august 2017 - 20:23, said:

Eu am aici si zbarnaie:
https://www.web365.ro/

CPU, RAM, I/O, IOPS, entry processes, spatiu pe SSD?

#13
Anthraxs

Anthraxs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 11.04.2010

View Postradu0007, on 27 august 2017 - 14:48, said:

Salutare, sper să nu îmi urc pe cineva în cap cu această postare. V-am cerut ajutorul și am primit sfaturi foarte bune, fapt pentru care vă mulțumesc. De câteva zile, tot cercetez ofertele unor firme de hosting, le știu pe de rost. Am nevoie de experiența voastră în alegerea unui pachet.

Pentru adepții teoriei conspirației, aș dori să clarific faptul că nu sunt agentul acoperit sau descoperit al niciunei firme de hosting și că nu am niciun interes în această privință. Pur și simplu aș vrea să aleg ceea ce este mai bun pentru mine, adică să pun interesul meu înaintea interesului firmelor de hosting.

Cerințe: buget maxim, lunar, 6 euro. Cu cât mai ieftin, cu atât mai bine. În acești bani am nevoie de: IP dedicat, SSL, resurse cât să îmi permită  lunar 30.000-50.000 de vizite unice, 3-5 GB spațiu pe SSD, câteva baze de date. Găzduiesc un singur site.

Finaliștii
De multe oferte nici nu m-am putut apropia. În urma consultării ofertelor a peste 20 de firme au rămas în vigoare următoarele pachete:

Hosterion - Hosting Basic la 3 € / lună (15 GB SSD + SSL + CPU de 3 Ghz, memorie 1536 MB, 120 de procese simultane) – nu este specificat IP dedicat
Găzduire Enterprise – De Luxe, 19 lei / lună (15 GB SSD + SSL+ IP dedicat+ 3 GB RAM+4 CPU Cores, 30 procese simultane)
Spațiul.ro - Găzduire M 90 de lei / an (5 GB SSD +SSL+IP dedicat + trafic de date 200 GB) nu este specificat procesorul, memoria RAM etc.


Întrebare
Din experiența voastră, din ceea ce cunoașteți despre respectivele firme, ce pachet de găzduire ar răspunde cerințelor mele. Care firmă ar fi cea mai OK. Dacă sunt firme cu oferte asemănătoare, care mi-au scăpat, vă rog să mi le aduceți la cunoștiință. Mii de mulțumiri, comunitate.

Salut :)

Se poate lua IP dedicat de la Hosterion, e 1$ pe luna.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate