Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Fiberlink 100 - limitare subita - viteze mici

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Am un Fiberlink 100 si un router Mikrotik RB450G.

De cateva zile, sunt limitat continuu la maxim 8Mbps UL/DL, adica 1MB/s UL/DL, indiferent de sursa/destinatie(torrenti, site-uri, etc).

Ce naiba se intampla?

Edited by Nordstorm, 27 August 2017 - 09:08.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ce tip de tehnologie ai de la RDS? FTTB, FTTH sau EoC? Poti verifica la ce viteza e stabilit link-ul dintre routerul tau Mikrotik si echipamentul de la Digi?

#3
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Link-ul este la 100mbps. Nu stiu ce tehnologie am. Pe vremuri, era reteaua celor de la Czone, si parca au recablat cei de la RDS, la un moment dat, dar nu am fibra in casa.

Edited by Nordstorm, 27 August 2017 - 09:16.


#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Dar legat direct, fara router, cum merge ?
BINE - deci problema e la router, deci vedem care e treaba.
PROST - deci suni la relatii clienti la firma de unde ai tu net (probabil RDS).

#5
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Cand aveam FL100 si eram conecat prin UTP la un switch din cutia RDS, din cand in cand, tot asa, download-ul se ducea la ceva gen 10Mbps. Singura solutie era resetarea acelui switch (era trimisa echipa de la ei, dupa multe insistente si multe maraieli din partea lor cum ca viteza se incadreaza in limitele din contract Posted Image ).

#6
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
http://beta.speedtes.../6573298204.png

#7
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Cam asa era si la mine. Oricum, trebuie sa pregatesti si un calculator legat direct cu care sa faci un test pentru ca asta o sa fie prima intrebare a lor (altfel imediat iti arunca pisica in curtea ta).

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Si eu cred ca ar putea sa fie buba la unul din switch-uri sau ce or mai avea pe acolo. De aia si intrebam ce link negociaza direct cu echipamentul RDS...

Dar pe direct cat iese? Ce viteza negociaza pentru link?

Edited by MembruAnonim, 27 August 2017 - 09:43.


#9
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Ca sa vezi la cat e conectata interfata faci asa:

- intri in interfata routerului WebFig (daca nu ai instalat WinBox)

- aici click pe interfata corespunzatoare WAN (ether1)

Attached File  mk1.png   33.66K   74 downloads

- mergi mai in jos si trebuie sa apara ceva de genul asta

Attached File  mk2.png   4.36K   69 downloads

#10
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
exact asa am verificat, radu000. E negociat la 100Mbps.

#11
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Acum mai ramane sa testezi si pe un PC fara router.

#12
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Si la mine era negociat tot la 100, nu imi aduc aminte sa fi fost cazut la 10Mbps. Deci, stii ce ai de facut.

#13
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Stiu, dar am o sila...
1000% e de la ei, routerul asta, n-a facut vreodata vreo figura...
L-am restartat, si tot la fel de prost merge netul.

Ma duc acum sa pun un PC pe direct, sa caut credentialele, etc...

#14
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Am testat si pe direct. Face la fel. Am sunat la ei, acum astept.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Poate sa fie undeva un link de 10 Mbps in loc de 100 sau 1000, de exemplu intre switch-uri, daca-s mai multe... si ala sa te afecteze. Ai vecini conectati tot prin FTTB? Nu mai are nimeni probleme?

#16
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Nu stiu cum e pe la vecini.

S-a uitat cineva de la tehnic, si a zis ca sunt pierderi de pachete, intre mine si switch.
O sa vina cineva sa recableze...degeaba, zic eu.

Sper sa se prinda si sa restarteze echipamentele lor, inainte de orice altceva.

M-am uitat si eu pe router, si nu e nicio pierdere, 0/0 Tx/Rx drops.

#17
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Daca ai cablu utp/stp (fire de cupru) in casa si nu fir de fibra optica, cel mai probabil esti, impreuna cu altii conectat la acelasi switch (fara management), cu porturi de 100mbps, stil vechi 10/100, nu gigabit. Daca toti se apuca de dl si ul in acelasi timp (si apelurile video sunt dl/ul) se "gatuie" la iesirea din switch care tot de 100mbps este. Vezi daca limitarea este pe tot parcursul zilei si opreste torentul cand testezi.
Ei au un switch sau media convertor "gatuit" de aceea au pierdere la pachete. Posibil interfata cu fibra, inaintea acelui switch este de 100mbps.
Eu recomand winmtr daca vrei sa vezi starea de "sanatate" a retelei pana la serverul unde dai ping. Ai reglaj acolo cate "ping"uri se pot trimite pe secunda. De la 3-5 ping-uri pe secunda intra protectia ddos al routerului/serverului asa ca nu depasi 3 ping-uri pe secunda la reglaje/setari.
Daca limitarea este constanta atunci esti limitat automat de gateway si este ceva gen "vezi ca faci mai mult trafic decat ne permitem noi asa ca te limitam la viteza". Daca dupa ce opresti torent-ul revine viteza dupa 30 de minute sunt 2 explicatii. Prima este limitare selectiva pe aplicatii iar a doua este ca routerul la care te conectezi nu are memorie suficienta sa proceseze atat de multe legaturi. La a doua varianta limiteaza torentul la maxim 100-200 conexiuni simultane ca sa "stai sub radar".
PS: daca la un switch de 100mbps toti dl cu 10mbps simultan atunci se atinge capacitatea maxima a acelui switch de 100mbps. Daca in retea sunt inca vre-o 3 inseriate atunci viteza se reduce si mai mult, cam la 3,4mbps maxim. Rezolvarea este inlocuirea de catre ei a switch-urilor cu gigabit si inlocuirea cablurilor dintre ele.

#18
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Sunt constient ca poate aparea problema pe care o mentionezi tu, in cazul in care sunt mai multe persoane conectate.

Insa, in cazul de fata, persista de vreo 5 zile, din senin. N-am mai patit asa ceva vreodata.
Totul a mers cu 80-100mbps de cand au preluat czone-ul, torrentii mereu atingeau 10MB/s, daca erau seederi, si nu tin minte sa mai fi existat vreun moment in care sa-mi mearga netul "greu"/limitat. Doar picat total.

Legat de situatia de fata:

M-au sunat acum, o data, nu eram langa telefon, am sunat inapoi in 10 minute.
Am primit un SMS ca s-a rezolvat, iar ei mi-au zis ca n-am raspuns la telefon, asa ca au plecat in alta locatie, si sa deschid alta sesizare.

Evident ca n-au facut absolut nimic, pun pariu ca nici n-au intrat in bloc, din moment ce nu le-am raspuns, d-apoi sa-si verifice vreun switch.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate