Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Calculator cu praf , metoda de curatare

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
As vrea sa iau o pensula sau ceva ca sa curat calculatorul de praf. Ma gandeam la o pensula cat mai subtire ca sa intru in toate cotloanele. Merge? Daca dau foarte usor no sa se rupa vreun condensator ceva?

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 25.01.2002
de ce s-ar rupe daca ai lucra fin? atita doar ca metoda e destul de laborioasa.

o alta solutie: daca ai acces la un compresor, aerul la presiune (mai) mare face minuni!

#3
dragne2017

dragne2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 11.08.2017
aspiri praful cu aspiratorul
faci o duza mai ingusta si lunga ce sa intre pe teava

#4
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Eu am mai folosit o perie mare de vopsit cu peri lungi si moi, ajung perii aia in toate cotloanele, plus tinut aspiratorul langa.

#5
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Cumpara un spray de curatare cu aer comprimat, nu costa mai mult de 30 de lei, plus o pensula.

#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Cu feonul dat pe rece  daca ai un feon care are o putere mai maricica

#7
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Combinatia pensula mica si aspirator. Cu pensula dizloci praful si scamele iar cu aspiratorul le tragi afara.

#8
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,273
  • Înscris: 08.11.2016
Cu un compresor sau un spray cu aer comprimat, altfel e chin. La o firma de vulcanizare in ultima instanta. Si sa tii de ventilatoare cand il sufli, sa nu le lasi sa se invarta.

#9
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
Se sufla! Nu se aspira, nu se sterge cu carpa/pensula/degetul!
Aproape toate aspiratoarele au orificiu pe unde se ataseaza furtunul sa sufle aerul.

PS. Bine ca mi-ai adus aminte sa-l curat si pe al meu! :))))

#10
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017
Se sufla daca ai si conditii sa faci asta.
Daca nu vrei sa umpli camera de praf, combinatia pensula + aspirator este cea mai eficienta solutie.
Intr-un calculator necuratat o perioada lunga de timp praful s-a "solidificat" pe componente si poate fi suflat doar dupa ce a fost desprins cu pensula.
Mai nou (cel putin 4-5 ani) aspiratoarele nu mai au posibilitatea conectarii furtunului la un port pe care iese aer.
Pensula trebuie sa fie subtire si cu lungimea perilor de cel putin 6 cm ca sa ajungi peste tot.
Eu am primit una, de peste mari si tari, parca facuta special pentru asa ceva, cu peri sintetici si lungi de 7 cm.

Edited by addumi, 26 August 2017 - 13:56.


#11
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
Facut bucati, si cu o pensula rezolvi elegant problema. Insa mare grija sa ai porturile curate de praf, ca altfel te chinui cu el cand il reasamblezi!

#12
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
iei calculatorul la spinare intr-un sac si mergi cu el la o vulcanizare. acolo il sufli cu pistolul cu aer comprimat.

#13
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
vulcanizare,cum zice colegul de mai sus,eu fac asta o data pe an si nu au existat probleme.Bineinteles folosesti pistolul de la distanta 20-30 cm ca sa nu zbori din componente.

#14
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Posthigh_energy, on 26 august 2017 - 12:00, said:

As vrea sa iau o pensula sau ceva ca sa curat calculatorul de praf. Ma gandeam la o pensula cat mai subtire ca sa intru in toate cotloanele. Merge? Daca dau foarte usor no sa se rupa vreun condensator ceva?
Vezi ca exista Spray-uri cu aer comprimat iar pensula ar trebui sa fie una antistatica (mai ales pentru procesor). Daca tot folosesti metode clasice cu pensule normale nu uita sa deconectezi PC-ul de la curentul electric  (si cel mai bine ar fi sa desfaci componentele de pe sloturi, nu sa dai cu pensula direct pe ele fara sa le desfaci)

View Postccf_cristi, on 26 august 2017 - 13:30, said:

Aproape toate aspiratoarele au orificiu pe unde se ataseaza furtunul sa sufle aerul.

Posted Image)))
Am mai vazut si eu aspiratoare care mai sufla aer (chiar si modele vechi,stiu ca erau persoane care varuiau peretii din casa cu aspiratorul in loc de pompa ) dar cum spui tu aproape toate ma pui pe ganduri sa vad daca si al meu face lucrul acesta !

Edited by stlk, 26 August 2017 - 14:37.


#15
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
sau mergi la un centru de vanzari componente pc-uri din cartier si ti-l curata ei cum trebuie de zici ca e nou.

#16
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Mersi de raspunsuri. Avem o vulcanizare parca pe aici insa e cam departe si in plus mi-e ca respectivii n-au mai umblat cu un pc si habarnau sa il curete si poate zboara vreo componenta. Altfel o sa incerc varianta cu pensula , as vrea sa stiu cum vine chestia cu antistaticul. Am gasit o explicatie pe net cum ca atunci cand stingi calculatorul ca sa il cureti , ii scoti cablurile si mai apesi odata pe butonul start ca sa iasa tot curentul.

In rest vreau sa invat bine sa desfac calculatorul in bucati pentru a putea sa il curat bine. Pentru asta o sa ma uit pe youtube la o serie de video-uri pentru asa ceva.

#17
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Eu recomand feon si aspirator folosite impreuna. Cu feonul dat pe rece sau daca nu are rece atunci cu calculatorul inchis sufli praful si orientezi aspiratorul astfel incat sa captezi praful ridicat de feon. Iese foarte bine.

#18
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
E buna scula pe  care  o prezinta tipa asta (video) dar in Romania  nu gasesti asa ,ceva ce o fi avand  magazinele de nu vand asa ceva nici in ziua de azi , daca ar baga asa ceva la vanzare, s-ar vinde ca painea calda ! (chiar ma gandeam sa le propun celor cu magazine online sa bage si asa ceva la vanzare)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LzWGhxbD2mU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 26 August 2017 - 15:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate