Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Bube pe spate.

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Am urmat un tratament cu antibiotice pana acum cateva zile, iar apoi am mancat niste chipsuri, pizza, popcorn si alte junk-fooduri, dupa care mi-au aparut pe spate tot soiul de bubite.
Stie cineva ce este si cum as putea sa scap de ele?
[ https://image.ibb.co/hQ8Ngk/IMG_20170826_114503.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu te poți lua după ce-ți spunem noi, dar tu deja știi asta deci ca părere: așa arătau și chestiile care i-au apărut lui fi-miu din cauza transpirației. S-a zbânțuit mult pe-afară într-o zi cu căldură mare și a stat cu tricoul leoarcă pe el câteva ore.
Eu l-am dat cu Reviken și i-au trecut în câteva zile.

#3
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017

View PostMemeito, on 26 august 2017 - 10:50, said:

Am urmat un tratament cu antibiotice pana acum cateva zile, iar apoi am mancat niste chipsuri, pizza, popcorn si alte junk-fooduri, dupa care mi-au aparut pe spate tot soiul de bubite.
Stie cineva ce este si cum as putea sa scap de ele?



Doctorul de ti-a prescris antibioticul, fireste.

Si cum zice althea,  schimba asternuturile in dormitor.

#4
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Ceva de genul am si eu de la transpiratie.

#5
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View PostCerbulCornel, on 26 august 2017 - 11:32, said:

Doctorul de ti-a prescris antibioticul, fireste.
Pai e de interne nu de dermatologice, si mai e batran si inapoiat. M-am dus la el cu dureri de burta si un test de helicobacter pozitiv, si mi-a zis ca pe vremea lui acum 40 de ani, nu se pomenea sa dai antibiotice la ulcere, gastrite, duodenite, si crede ca e doar o conspiratie ca sa vanda producatorii de medicamente mai multe antibiotice. Mi-a dat cateva saptamani tratament cu omeprazol, nu m-am vindecat, apoi mi-a dat o saptamana de claritromicina si metronidazol, iarasi nu a avut efect, acum m-am trezit ca mi-au aparut si bubitele astea, unde sa ma mai duc si ce sa mai fac?

#6
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Ce simptome ai?

#7
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017

View PostMemeito, on 26 august 2017 - 11:50, said:

M-am dus la el cu dureri de burta
Deci era sa ramai incuiat in buda...
Du-te ca toata lumea, la arsenie boca.
Cum dracu sa ne intrebi pe noi unde sa te duci tu cand te doare ceva? La doctor, fireste.
Edit: tu nu ai par pe spate?
La inceput am crezut ca e varicela.

Edited by CerbulCornel, 26 August 2017 - 12:08.


#8
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
aia arata a zona zoster

e exact pe muschi, este? nu te si doare putin?

#9
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Cu helicobacterul asta am mai avut probleme acum multi ani, mi s-au prescris si atunci antibiotice dar pentru ca nu am raspuns prea bine la ele, am urmat si un tratement naturist cu guma de mastic in urma caruia m-am vindecat rapid. Ocazional ma mai apucau durerile, dar cateva capsule de mastic rezolvau rapid problema.
Asta pana acum cateva luni, cand dupa ce am baut o cafea puternica m-am trezit cu niste dureri care nu mai se opreau indiferent ce as fi luat. Am luat mastic, am luat turmeric, broccoli, ulei de masline, de cocos, probiotice, etc. - am luat cam tot ce este naturist dar degeaba. Cateodata senzatiile de durere si jena dispareau pentru cateva ore sau chiar o zi intreaga, dar apoi tot reveneau.
Mi-am facut analize, care au iesit foarte bune, cu exceptia helicobacterului, am fost la doctor, am luat intai omeprazol-ul, pe urma antibioticele, dar degeaba.
Durerea pe care o simt se manifesta in jurul buricului in partea dreapta.
Acum de cateva zile mi-au mai aparut si bubele astea si nu mai stiu ce sa fac.

View Postxcit, on 26 august 2017 - 12:01, said:

aia arata a zona zoster
e exact pe muschi, este? nu te si doare putin?
Nu, nu ma doare, seamana cu acneea mai degraba.

PS:
Am ceva si pe piept
[ https://image.ibb.co/fuu1rk/IMG_20170826_131750.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Memeito, 26 August 2017 - 12:23.


#10
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View PostCerbulCornel, on 26 august 2017 - 11:58, said:


Edit: tu nu ai par pe spate?

Nu toti sintem cerbi, Cornele! Posted Image  Nici eu nu am par pe spate, aproape zero si pe piept.

Rece Ciucasu?

#11
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Banuiesc ca doctorul ti-a spus ca trebuie sa te testezi din nou pentru 'helicobacter' la o saptamana dupa terminarea tratamentului.
Daca iese tot pozitiv, te sfatuiesc sa schimbi doctorul deoarece infectia cu helicobacter este foarte tratabila (85-90% din cazuri) daca este aplicat tratamentul corect.

Pentru bubite...
Taie un cartof crud in felii; freaca feliile de zonele afectate timp de 10 minute pe zi; in maxim o saptamana ar trebui sa dispara.

#12
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

View Postiliketoforkmyself, on 26 august 2017 - 13:46, said:

Pentru bubite...
Taie un cartof crud in felii; freaca feliile de zonele afectate timp de 10 minute pe zi; in maxim o saptamana ar trebui sa dispara.
Cum?Posted Image ...abia intr-o saptamina dispar feliile de cartof ???Posted Image Posted Image !!!!!!!

View PostMemeito, on 26 august 2017 - 10:50, said:

..... am mancat niste chipsuri, pizza, popcorn si alte junk-fooduri, dupa care mi-au aparut pe spate tot soiul de bubite.


Asa va trebuie ,daca mincati toate kacaturile din pungi, va plac chimicalele ,formolizati-va,....
Tine putin regim ,posibil ca ceva din pungile alea sa fi dat nasol pentru ficat.Bine ca au iesit,s-a manifestat suferinta organismului.O sa dispara,...dar daca mentii alimentatia asta ....Posted Image Posted Image Posted Image

helicobacterului-piine prajita/arsa in moment de criza.
-dimineata pe stomacul gol,o cana de lapte de capra
-la prinz dupa masa o cana de zeama de varza murata ,mai ai putina rabdare sa vina toamna/iarna.
-evita mincarurile ce-ti pot mari aciditatea din stomac.
Numai bine!

Edited by XTH, 26 August 2017 - 20:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate