Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Sfat achiziționare găzduire

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
radu0007

radu0007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.09.2014
Bine v-am găsit. Apelez la experiența voastră și vă solicit ajutorul în rezolvarea unei probleme. Dețin un site care realizează lunar între 30.000-40.000 de accesări unice și face un trafic de până în 50 de GB, lunar. Este construit în wordpress, actualizat și dotat cu câteva plugin-uri.
Contractul cu firma de hosting la care sunt în prezent va înceta prin octombrie și ași dori să plec. Simt că devin un pic neserioși iar de două trei luni ceva s-a schimbat în funcționarea site-ului. Nu mai rulează ca înainte și cred că și ei au "meritele" lor în această problemă. Băieții sunt OK, mi se răspunde la tichet cam în 5 minute și toate doleanțele mele au primit rezolvare mai mult decât rapid, cu toate acestea, am pierdut încrederea în ei. În pachetul actual primesc SSL și IP dedicat iar prețul nu este foarte ridicat, aproximativ 150 de lei pe an.
ÎNTREBARE: Ce firmă de hosting îmi recomandați ținând cont de următoarele doleanțe: Lite Speed, CloudLinux, să ofere securitate reală, resurse cât mai mari, preț decent, suport decent, seriozitate, SSL, IP-dedicat, să nu privească de sus, să ofere stabilitate, totul într-un preț apropiat de cel din prezent. Mulțumesc pentru răbdare și ajutor.

Edited by radu0007, 25 August 2017 - 23:20.


#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,885
  • Înscris: 07.08.2008
30-40k pe luna?
xServsers, MxHost, NewHost, Romarg.
Vezi la fiecare oferta si daca e ceva care e asemanator cu ce ai acum.

"resurse cât mai mari" ... "preț decent" - vezi ca astea 2 nu se pupa. Vrei ceva mai mult, atunci scoti banul. Unde gasesti ieftin si resurse multe cu siguranta e vreo problema pe acolo.

Edited by tigerheart, 26 August 2017 - 10:18.


#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View Postradu0007, on 25 august 2017 - 22:55, said:

să ofere securitate reală,

Securitatea e un intreg proces si implica analiza atenta a fiecarei verigi din el. Pot ei sa ofere facilitatea X de securitate cu un nume interesant dar care nu inseamna nimic; cat timp ai, de exemplu, o vulnerabilitate in soft sau in vreun plugin, siteul e vulnerabil.

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
La traficul tau si 150 de lei pe an cred ca ai dat peste cea mai buna firma in existenta daca iti merge inca siteul asa bine. Da-ne numele lor, te rog.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
40.000 accesari / luna nu-i nu stiu ce. Si daca ar fi fost atatea intr-o ora, s-ar traduce prin vreo 11 pe secunda. Se misca greu hosturile ieftine la asa numar mic?

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
La 12 lei pe luna... ii si raspunde la tickete la 5 minute, deja ma umezisem tot cand am auzit.

#7
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,885
  • Înscris: 07.08.2008

View Postdani.user, on 26 august 2017 - 11:28, said:

Se misca greu hosturile ieftine la asa numar mic?
Da, se pot misca greu. Depinde ce limite i-au pus la resurse(de obicei nu sunt asa darnici) si cat de bine/prost optimizat e site-ul.

#8
radu0007

radu0007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.09.2014

View PostMizu, on 26 august 2017 - 11:31, said:

La 12 lei pe luna... ii si raspunde la tickete la 5 minute, deja ma umezisem tot cand am auzit.

Da, mi se răspunde la tichet extrem de rapid, aici sunt de nota +10. Am încercat să fiu imparțial și nu am înflorit nimic. Partea nasoală este că sunt mici nereguli cu site-ul, uneori merge în hopuri iar în ultimele 2 luni problemele s-au acutizat. A dispăurt încrederea, am nevoie de ceva stabil și sigur, de asta v-am cerut sfatul.

View Posttigerheart, on 26 august 2017 - 12:18, said:

Da, se pot misca greu. Depinde ce limite i-au pus la resurse(de obicei nu sunt asa darnici) si cat de bine/prost optimizat e site-ul.

Site-ul s-a mișcat foarte bine până acum 2-3 luni. Ducea fără probleme și 120 de vizitatori care se aflau simultan pe site. Sunt cazuri destul de rare dar am avut și mai mulți. Acum, scârție și la 10.

View Posttigerheart, on 26 august 2017 - 10:15, said:

30-40k pe luna?
xServsers, MxHost, NewHost, Romarg.
Vezi la fiecare oferta si daca e ceva care e asemanator cu ce ai acum.

"resurse cât mai mari" ... "preț decent" - vezi ca astea 2 nu se pupa. Vrei ceva mai mult, atunci scoti banul. Unde gasesti ieftin si resurse multe cu siguranta e vreo problema pe acolo.

Am înțeles, în cazul Romarg, că stai și două săptămâni până ți se răspunde la un tichet, chiar dacă sunt darnici la nivel de resurse și au tarife normale. Dintre cei pe care i-ai enumerat, care pun accent cel mai mult pe securizarea serverului și unde este cea mai mare stabilitate?

#9
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,885
  • Înscris: 07.08.2008
Radu, cat de bine te pricepi pe WP? Ai totul la zi? Ai verificat sa nu te fi spart cineva si acum sa ai diverse fisiere cu un cod malitios care sunt folosite la diverse tampenii de hackeri/bots? Folosesti un plugin pentru cache?

View Postradu0007, on 26 august 2017 - 12:31, said:

Dintre cei pe care i-ai enumerat, care pun accent cel mai mult pe securizarea serverului și unde este cea mai mare stabilitate?
Cum a zis si @dani.user, pot sa te gazduiasca pe un server destul de bine securizat, dar daca tu ai in site o bresa de securitate prin WP/plugin/tema, tot ti-o iei. Eu ti-am dat exemplu de cateva firme destul de cunoscute in Romania(nu firme fantoma sau de apartament), cu vechime in domeniu, deci si la partea de securitate ar trebui sa stea bine. Administrez niste site-uri gazduite la xServers si MxHost si iti pot spune ca stau si ei foarte bine la partea de suport. NewHost & Romarg - mai demult am avut si la ei si a fost ok.
Sa fugi de ClausWeb(in caz ca iti recomanda cineva sa iei de la ei), au cateva servere cam prost configurate si suportul nu e chiar stralucit.

Edited by tigerheart, 26 August 2017 - 12:47.


#10
radu0007

radu0007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.09.2014
Din punct de vedere al actualizărilor, site-ul este la zi -tema, plugin-uri,wordpress. Exista si pentru cache un plug-in, pentru securitate etc.

Nu reușesc să îmi explic cum, în ultima vreme, instrumentele din cpanel imi arată că procesorul este peste 90% de foarte multe ori. Așa ceva nu se întâmpla până acum, acum la 6 oameni simultan consumul urcă aberant. Nu am modificat nimic la site, zilnic actualizez tot ce se poate. Repet, cam de 2 luni a crescut brusc consumul de resurse și au apărut probleme. Antivirusul din cpanel zice că este totul OK, wordfence, sucurii, nu sesisează vreun virus. Nu știu ce să mai cred.

#11
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017
managerul de la clausweb e un taran de taran. Asa manager asa suport primesti.

#12
radu0007

radu0007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.09.2014
Nu am folosit claus dar am auzit destule.

#13
sly

sly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 28.10.2004
La 12,5/luna ( 150/an ) cred ca te astepti si la o cafea si masaj la picioare. Cam asta e romanu: si sarac si cu pretentii.
Dar precis ca atunci cand serverul merge mai greu (din cauza ta) pierde afacerea ta milioane. La ce trafic ai, ar trebui sa scoti din jeb minim 100 lei/luna.

#14
radu0007

radu0007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.09.2014

View Postsly, on 18 septembrie 2017 - 19:17, said:

La 12,5/luna ( 150/an ) cred ca te astepti si la o cafea si masaj la picioare. Cam asta e romanu: si sarac si cu pretentii.
Dar precis ca atunci cand serverul merge mai greu (din cauza ta) pierde afacerea ta milioane. La ce trafic ai, ar trebui sa scoti din jeb minim 100 lei/luna.

Tu, bogatule fara pretentii, poti sa scoti cat vrei, problema ta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate