Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Creatorul dependent de om

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
86 replies to this topic

#73
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostSfantul Jakob, on 26 august 2017 - 08:16, said:

Si recunosc ca e un put al gandirii, foarte profund.
A demonstra omului existenta unui Creator independent de om este imposibila in situatia in care omul nu exista.
Da, fara indoiala. E just.
Ba inca, mai putem analiza si alte derivate ale descoperirii filozofo-stiintifice:
  • Nici Creatorul nu ar putea demonstra existenta omului in cazul in care Creatorul n-ar exista.
  • Si nici omul nu ar putea demonstra existenta oamenilor daca oamenii nu ar exista.

E elementar, dar lumea le doarme tare (desi o dai pe niste alte alea).
Nu asta insa e problema majora.
Problema majora este sa se inteleaga faptul ca, ceea ce se sustine referitor la existenta unui Creator, este interpretare si identificare umana (cognitiv inferioara si superioara, inclusiv afectiv, volitional, motivational si oricum altfel) a unor trairi proprii, carora prin aceasta interpretare si identifiare li se aloca acest statut (de Creator, de existenta, prezenta a lui etc).
Un copil sau chiar un adult fara absolut nici un arhetip cognitiv despre Creator asimilat, nu va da trairii in cauza, statutul de Creator, va fi o traire intrinseca fara sa o interpreteze, fara sa o identifice (la fel cum ar trai extazul sexual, de exemplu, in faza in care nu il interpreteaza si identifica cognitiv).

View Postpacopaco1967, on 26 august 2017 - 08:20, said:

Dar  cine vrei sa  concluzioneze ? Bineinteles ca omul findca e cea mai rationala fiinta de pe pamant.
Daca nu cauti un Creator atunci la ce ai mai initiat topicul ?
Te contrazici, ba crezi ca e aberanta existenta unui Creator ba ca tratezi serios subiectul. Nu mai face pe idiotul cu mine cand faci afirmatii " premiza nu e verdict" .
Eu zic sa deschizi topic pe aria medicala daca faci astfel de diagnostice.  Ori discutam serios pe argumente ori te trimit la plimbare.
Tie nu merita sa iti raspund.

Edited by altnume, 26 August 2017 - 08:35.


#74
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007

View Postaltnume, on 26 august 2017 - 08:37, said:

Problema majora este sa se inteleaga faptul ca, ceea ce se sustine referitor la existenta unui Creator, este interpretare si identificare umana.
Tot ce sustine omul este interpretare umana.
Daca omul nu ar exista, nu ar exista nici interpretarile lui. Din perspectiva lui. Pentru ca el nu exista, nimic nu exista.

Din perspectiva realitatii insa, tot ce este real exista, indiferent de existenta omului.
Asadar Creatorul exista, indiferent ca omul exista sau nu.

#75
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postaltnume, on 26 august 2017 - 04:37, said:

Atunci cand ai aflat singur, cognitiv nu mai erai inocent, deja erai "viciat/infestat" (dinspre alti oameni) de cognitii superioare (de ganduri, de intelesuri, imaginatie) precum si de cognitii inferioare (interpretari, identificari si reprezentari), inclusiv in actele volitionale, motivationale si afective, referitor la existenta unui Creator.

Si nu cumva ai alocat singur anumitor simtiri, acest arhetip ce se formase deja in tine dinainte?
Daca arehetipul nu era format in sensul celor la care ai aderat acum ci in sensul altora, oare simtirea in cauza nu primea identifiarea acelora (cum iti explici ca in diferite religi, forme de spiritualitate etc, credinciosii au simtiri diferite din carele rezulta alt tip de Creator/Sursa?).
Oricum ar fi, numai prin existena omului/oamneilor apare cognitia de Creator, fara om, cum se poate dovedi existenta lui? Cine sa o confirme si cui?
Omul la inventat pe Creator.datorita unor trairi proprii sau proventie dinspre alti oameni ori inlesnite de catre ei.
1)Eram tot eu.Și nu l-am "adaptat" pe creator la nevoile mele.
2)Nu am avut "trăiri" mistice sau alte astea.
3)La ce am aderat?
4)Ce treabă am eu cu alții?Cu trăirile lor?
5)Omul nu l-a inventat pe Creator,doar a înțeles că acesta există.
Și dacă nu ar fi existat oamenii,Creatorul tot ar fi existat.

Nu toți cei care cred în existența Creatorului,cred în existența lui datorită religiilor!

#76
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postaltnume, on 26 august 2017 - 08:37, said:

E elementar, dar lumea le doarme tare (desi o dai pe niste alte alea).
Nu asta insa e problema majora.
Problema majora este sa se inteleaga faptul ca, ceea ce se sustine referitor la existenta unui Creator, este interpretare si identificare umana (cognitiv inferioara si superioara, inclusiv afectiv, volitional, motivational si oricum altfel) a unor trairi proprii, carora prin aceasta interpretare si identifiare li se aloca acest statut (de Creator, de existenta, prezenta a lui etc).
Un copil sau chiar un adult fara absolut nici un arhetip cognitiv despre Creator asimilat, nu va da trairii in cauza, statutul de Creator, va fi o traire intrinseca fara sa o interpreteze, fara sa o identifice (la fel cum ar trai extazul sexual, de exemplu, in faza in care nu il interpreteaza si identifica cognitiv).


Tie nu merita sa iti raspund.

Fiecare interpreteaza cum vrea:)..Daca eu sunt credincios, nu inseamna ca atribui orice fac in viata asta unui Dumnezeu..chiar deloc:)..eu sunt crestin ortodox dar cred in reincarnare:).ciudat nu? totul este personificat, fiecare individ cu dumnezeul lui:)..toti suntem epicentrul universului, toti ne consideram speciali:).
Un om de culoare neagra, va avea un dumnezeu de culoare neagra:)..personificat

View Postaltnume, on 26 august 2017 - 04:16, said:

Exact, Creatorul are strict trasaturile uman alocate (lui de catre om).
SI ce, "simtirea" in cauza nu conduce la intelegerea datorita careia tu sau altcineva sustine existenta Creatorului?
Simtirea in cauza ce este?
Daca este o stare afectiva, negresit acea stare e insotita de cognitiv de interpretare si identifiare uman, fie si de intuitie, din care omul concluzioneaza cele ce le afirmati voi in scris acuma, adica ganduri transpuse in scrieri.
O stare afectiva fara cognitiv de interpretare si identificare, nu va transmite niciodata nimic, astea sunt povesti analfabete..
Dar, toate acestea au loc in om, sunt rezultanta existentei omului care, pune acest simbiot afectiv-cognitiv propriu in seama unui Creator cand de fapt este propria sa creatie realizata mai mult sau mai putin in cunostinta de cauza (eventual, cauzata de un initiat neconventional prin inductia unei SCM).
Dar oricum ar fi, existenta Creatorului, in ultima instanta, este nascocirea omului (ce a dospit/fabricat el in el insusi sau ceea ce a primit inductiv neconventional).

Sincer, asta cu simtul, cred ca depinde de la om la om. Eu ma bazez foarte mult pe "simturi" in viata de zi cu zi..nu ma refer la Dumnezeu..ci la ceilalti oameni:) (unii oameni ii mai spun instinct).  Eu nu ma invart in jurul unui dumnezeu..el se invarte in jurul meu..O fi el Dumnezeu,dar eu sunt centrul in universul meu.

#77
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostSfantul Jakob, on 26 august 2017 - 09:01, said:

Din perspectiva realitatii insa, tot ce este real exista, indiferent de existenta omului.
Asadar Creatorul exista, indiferent ca omul exista sau nu.
Numai ca tu, omul, nu poti sa iti dai seama decat de perspectiva ta referitor la realitate, atat.

#78
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
"Vorba multa, saracia omului."
Intrebarea a fost:
"Cum se poate dovedi existenta Creatorului independent de existenta omului a carui creatie Creatorul este?"
Si s-a explicat suficient de clar imposibilitatea de a dovedi asta din doua motive:
1 - Numai existand omul, el e cel ce considera asa ceva (a exista un Creator), indiferent daca pune asta in seama unei realitati/creatii diferita de el, de om.
2 - Ceea ce a fost atribuit de catre om drept Creator, este urmarea interpretarii si identificarii (cognitiv inferioare si superioare, inclusiv insotitoare de afectiv, volitional, motivational) date de el unor trairi (ce se considera actualmente a fi un corespondent valoric din creier/SNC al unei realitati a stimulilor). Omul beneficiaza de anumite trairi pe care le interpreteaza drept Creator intrucat asa e cultura, educatia insusita.

Asta e toata filozofia problemei pe care unii o recunosc partial, iar altii nu.
Daca cineva are argumente sa demonteze afirmatia si explicatia, e bine venit.

Referitor la interventiile badaranesti era o vorba: "Prostu' nu e prost destul daca nu e si fudul".

Edited by altnume, 26 August 2017 - 19:44.


#79
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
Daca nu intelegem ceva inseamna ca nu exista?

#80
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Nici vorba, insa este necesara ceva obiectivitate.

#81
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007

View Postaltnume, on 26 august 2017 - 19:39, said:

Asta e toata filozofia problemei pe care unii o recunosc partial, iar altii nu.
Daca cineva are argumente sa demonteze afirmatia si explicatia, e bine venit.
Afirmatia si explicatia ta s-au autodemontat.
Singure.
Pe ele insele.

Pentru ca, sintetizata, afirmatia ta suna asa:

- daca omul nu exista, el nu realizeaza ca exista un Creator


Dar daca omul nu exista, el nu-si da seama de nimic din ce exista.
Asa ca daca omul nu exista, pentru om nimic nu exista.

Dar ceea ce exista, exista indiferent ca omul exista sau nu.

De exemplu.
- daca toti oamenii ar muri deodata, pentru ei Creatorul nu exista, ai dreptate.
- dar daca omul nu mai exista, pentru el nici animalele nu exista.


Si acum o intrebare incuietoare:

- ce crezi tu, animalele exista?


Edited by Sfantul Jakob, 26 August 2017 - 20:18.


#82
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Asta e o denaturare totala.

Ai completat interventia, o sa revin.

Edited by altnume, 26 August 2017 - 20:23.


#83
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007

View Postaltnume, on 26 august 2017 - 20:13, said:

Asta e o denaturare totala.
Ai perfecta dreptate.
Exact asa e "afirmatia si demonstratia" ta: o denaturare totala a adevarului.

Edited by Sfantul Jakob, 26 August 2017 - 20:17.


#84
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Cu alte cuvinte,întrebarea întrebătoare este :
"Ce altă dovadă a existenței Creatorului mai există în afară de creația om?"

Răspuns:
Tot ce există,natură,univers,etc.

#85
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostSfantul Jakob, on 26 august 2017 - 20:09, said:

Afirmatia si explicatia ta s-au autodemontat.
Singure.
Pe ele insele.

Pentru ca, sintetizata, afirmatia ta suna asa:

- daca omul nu exista, el nu realizeaza ca exista un Creator


Dar daca omul nu exista, el nu-si da seama de nimic din ce exista.
Asa ca daca omul nu exista, pentru om nimic nu exista.

Dar ceea ce exista, exista indiferent ca omul exista sau nu.

De exemplu.
- daca toti oamenii ar muri deodata, pentru ei Creatorul nu exista, ai dreptate.
- dar daca omul nu mai exista, pentru el nici animalele nu exista.


Si acum o intrebare incuietoare:

- ce crezi tu, animalele exista?

Daca pentru tine, ceea ce scrie in interventia la care ai raspuns, se traduce asa, no comment, orice dialog e nonsens.
A compara existenta anmalelor cu existenta lui Chilly Willy, e ... bizar.

View PostASCENDED, on 26 august 2017 - 22:12, said:

Cu alte cuvinte,întrebarea întrebătoare este :
"Ce altă dovadă a existenței Creatorului mai există în afară de creația om?"

Răspuns:
Tot ce există,natură,univers,etc.
Alta din aceeasi serie!

#86
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Alta din aceeași serie ce?

#87
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Daca privim un film si ajungem la o scena catre final, vom spune ca a fost inainte alte scene.
De fapt filmul nu a trecut, el este intreg acolo, doar perceptia noastra a generat impresia trecerii timpului.
Lumea noastra este aidoma unui proces cinematografic insa noi fiind într-o anumita secventa sau trecand de la o secventa la alta in interiorul procesului, nu ne dam seama de acest fapt, dar candva vom descoperi intregul angrenaj si ne vom juca prin toata istoria.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate