Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

galbenele

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
loca14

loca14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.08.2017
Salut, as vrea sa plantez in spatele casei, aprox 500mp(5 ari) de galbenele, pe langa job. Am vazut niste articole despre oameni care mai fac asta pe suprafete mici 15-30 ari si scot profit. Cam la 15 ari m-am gandit si eu, dar terenul e alor mei si ei nu prea au incredere, asa ca au zis ca sa plantez 5 ari si daca iasa ceva, ma lasa sa ma extind. Intrebarea e, stie cineva daca exista piata de desfacere la o asemenea productie? Adica la 5 ari nu e cine stie ce, si nu stiu daca vreo firma s-ar obosi sa imi ia mie florile uscate nefiind atat de multe. S-ar merita sau ar trebui sa incep mai degraba cu o suprafata mai mare?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu stiam ca firmele cumpara galbenele de prin Asia, unde sunt foarte ieftine.

#3
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postloca14, on 25 august 2017 - 18:40, said:

Salut, as vrea sa plantez in spatele casei, aprox 500mp(5 ari) de galbenele, pe langa job.  S-ar merita sau ar trebui sa incep mai degraba cu o suprafata mai mare?
"Baga mare", "da-i bice", asteptarea omoara orice afacere in fasa. :)

Orice "afacere" este mai rentabila decat LENEA.

#4
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Pentru suprafață mare ai nevoie de forță de muncă, sunt foarte migăloase la cules. Trebuie să le culegi neapărat în miezul zilei și se pune problema cum faci față cu jobul. Am văzut o plantație pe un hectar și culegeau ăia de le venea rău, apoi după vreo doi ani nu i-am mai văzut să pună galbenele. Cică sunt bănoase dar nu au mai avut contract. Cam astea ar fi problemele, cine ți le culege și ține ți le cumpără.

#5
loca14

loca14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.08.2017

View PostTLGTLC, on 25 august 2017 - 21:20, said:

Pentru suprafață mare ai nevoie de forță de muncă, sunt foarte migăloase la cules. Trebuie să le culegi neapărat în miezul zilei și se pune problema cum faci față cu jobul. Am văzut o plantație pe un hectar și culegeau ăia de le venea rău, apoi după vreo doi ani nu i-am mai văzut să pună galbenele. Cică sunt bănoase dar nu au mai avut contract. Cam astea ar fi problemele, cine ți le culege și ține ți le cumpără.

Nu e problema cine sa le culeaga, nu stau singur deci tot se gaseste cineva, nu e nici cine stie ce suprafata sa zici ca stau o de dimineata pana seara sa culeg pe ele, problema e ca nu stiu daca reusesc sa le vand, firmele care mai cumpara plante medicinale banuiesc ca lucreaza pe contracte mai mari, pe langa asta, ca sa vinzi unei firme ai nevoie de pfa, iar la pfa din cate am inteles trebe sa ai pregatire in domeniu, pe cand eu n-am diploma pentru ceva legat de agricultura.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate