Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Achizitie apartament nou - antecontract dubios

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
De curiozitate, ai voie sa iti alegi tu notarul sau insista sa faceti antecontractul la notarul propus de ei? De obicei cine da banii alege notarul.

#20
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 Revenger, on 25 august 2017 - 15:52, said:

Eu dau 14.000 avans,restul de 40.000 prin Prima Casa. (Pot sa iau maxim 41.000 de la banca).
Mai usor cu jignirile, ti se pare tie ca m-am dus cu banii in sacosa si le-am dat?

Numa' faptul ca iti trece prin cap sa faci asa ceva, e de speriat..

Astia de platiti in avans, care este avantajul? Cateva mii de euro impartiti la 30 de ani?  Si 5000  daca ar fi mai ieftin....imparte la 300-360 de rate si vezi ca pentru 50 de lei pe luna risti sa platesti toata viata o casa la rosu..sau o fundatie.

Nu mai bine astepti tu linistit? Vezi daca arata ca in poze la urma, daca curge apa calda la robinet, daca parcarea exista asa cum a promis, etc..etc..
Vezi ce vecini ai....si alte chestii.

Ce tot ii dai inainte cu o fituica semnata de constructor... Poate sa scrie ca ti-o da si pe ma-sa la urma..bonus. Intra in faliment si adio. Poti sa te stergi la cur cu contractul.

Ba voi chiar v-ati nascut ieri sau ce?

Edited by mariovrs, 25 August 2017 - 17:29.


#21
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 mariovrs, on 25 august 2017 - 17:28, said:

Numa' faptul ca iti trece prin cap sa faci asa ceva, e de speriat..

Astia de platiti in avans, care este avantajul? Cateva mii de euro impartiti la 30 de ani?  Si 5000  daca ar fi mai ieftin....imparte la 300-360 de rate si vezi ca pentru 50 de lei pe luna risti sa platesti toata viata o casa la rosu..sau o fundatie.

Nu mai bine astepti tu linistit? Vezi daca arata ca in poze la urma, daca curge apa calda la robinet, daca parcarea exista asa cum a promis, etc..etc..
Vezi ce vecini ai....si alte chestii.

Ce tot ii dai inainte cu o fituica semnata de constructor... Poate sa scrie ca ti-o da si pe ma-sa la urma..bonus. Intra in faliment si adio. Poti sa te stergi la cur cu contractul.

Ba voi chiar v-ati nascut ieri sau ce?

Maestre
Programul prima casa s-a lansat in 2009 si pana acum s-au acordat 198.365 de garantii. Detalii aici;
http://www.ziare.com...0-pe-zi-1467265

Asta inseamna ca tot atatia oameni au incheiat un antecontract cu dezvoltatorii si au platit avans sume mai mari sau mai mici.
Pe langa creditele prima casa mai sunt si creditele ipotecare standard pentru care cumparatorii (la fel) au platit avans si s-au incheiat antecontracte mai ales in cazul ansamblurilor noi.

Asa ca nu este nimic de speriat iar toti oamenii astia chiar nu s-au nascut ieri.

#22
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,153
  • Înscris: 24.05.2006

 billyboy, on 25 august 2017 - 16:43, said:


Hai sa nu exageram, contractul de credit + cotnractul de vanzare cumparare cu ipoteca se semneaza dupa ce a fost finalizata constructia si un evaluator a intocmit un raport de evaluare.

Quote

Potrivit DNA, în perioada 13 februarie 2007 - 28 martie 2009, inculpaţii Adrian Roşu, Gabriel Moise şi Cosmin Moldoveanu, în calitate de persoane fizice ori de reprezentanţi ai SC Vectra Imobiliare SRL, SC Vectra Construct şi SC City Invest SRL, au indus în eroare 189 de persoane (părţi vătămate, în cauză), angajându-se ca, în calitate de dezvoltatori imobiliari, să construiască apartamente într-un număr de 16 vile situate în municipiul Constanţa.
Părţile vătămate au achitat preţul integral al apartamentelor în avans (spre exemplu, sume între 20.000 şi 46.000 euro pentru un apartament) şi au fost menţinute în eroare şi după încheierea contractelor de execuţie - construire întrucât imobilele nu au fost edificate deloc sau au fost construite doar parţial.
La momentul încheierii contractelor, părţile vătămate nu au cunoscut împrejurarea că o parte din terenurile pe care urmau să se construiască imobilele erau ipotecate în favoarea unor unităţi bancare pentru garantarea unor credite obţinute sau că nu aparţineau firmelor din grupul Vectra ori dezvoltatorilor persoane fizice, ci unor terţi.
De asemenea, banii încasaţi ca urmare a încheierii acestor contracte nu au fost folosiţi pentru edificarea imobilelor, ci în scop personal sau folosiţi la alte proiecte imobiliare. În plus, inculpaţii s-au implicat şi în intrarea în insolvenţă a firmelor din grupul Vectra şi au continuat să facă promisiuni nefondate părţilor vătămate, astfel că acestea au renunţat să uzeze de mijloacele prevăzute în legea civilă pentru recuperarea pagubelor create.
În această modalitate, părţile vătămate au fost prejudiciate cu sumele totale de 5.586.828 euro şi 282.500 lei. Potrivit DNA, părţile vătămate s-au constituit părţi civile în procesul penal cu suma totală de 5.435.328 euro şi 254.000 lei.


#23
Revenger

Revenger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.03.2005

 overseas, on 25 august 2017 - 16:51, said:



Ceva nu e clar.
Nu te obliga nimeni sa dai 14000 dezvoltatorului.
Tu-i dai 500 si restul de 13500 din fonduri personale ii dai la achizitie.

Pai ei vor sa le platesc avansul inainte de finalizare ca sa mi-l dea la pretul de 54.000. Eu am 14.000 plus cat imi mai da banca 41.000 ar fi 55.000 dar de aia 1000 am nevoie si pt acte. Oricum am inteles ideea. Nu e ok sa le dau avansul avand in vedere riscurile.


#24
gabrielapostavaru

gabrielapostavaru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.12.2016
Niciodata Promisiune de vanzare-cumparare. Daca ceva nu merge, ramai fara bani si fara casa. Sa nu crezi, ca in instata este simplu! Eu astept de un an. Sincer, nu semna promisiuni.

La Camera Notarilor mi-au explicat ca o promisiune este o promisiune, ca cineva imi poate promite ca imi va vinde Intercontinetalul, asta nu inseamna ca mi-l va vinde!

#25
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 08.04.2005

 wiseguy76, on 25 august 2017 - 19:09, said:

Părţile vătămate au achitat preţul integral al apartamentelor în avans

De unde credit daca au achitat integral pretul apartamentelor? Aaaaa, daca un indivit e atat de idiot incat sa faca un credit de nevoie personale fara ipoteca/sau sa vanda fictiv un alt apartament pe care nu este ipoteca, ca sa achite integral un apartament, care exista doar pe hartie, atunci isi merita teapa.

Eu sunt de parere ca cel mai bine, in orice fel de tranzactie, achiti avansul minim, si daca e avansul e prea mare, atunci renunti complet la tranzactie.
Sunt sanse destule sa-ti iei teapa in domeniul imobiliar.

@on topic - nu mi se pare ok sa dai 14.000€ avans, in orice conditii. Ce am mai vazut pe la cunostinte, cauti un amic care are o firma, te angajeaza, platesti contributiile 6 luni pentru un salariu potrivit pentru un plafon mai mare,si atunci ai un venit mai mare, deci banca iti da o suma mai mare. Sunt poate 2000€ dati degeaba, dar macar risti mai putin.

#26
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Cum adica risti mai putin?
Mai nou nu mai trebuie sa dai inapoi banii imprumutati de la banca?

#27
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,153
  • Înscris: 24.05.2006

 billyboy, on 29 august 2017 - 10:31, said:

De unde credit daca au achitat integral pretul apartamentelor?

Pai sunt 200 de pagubiti in dosar...sunt aproape sigur ca le gasesti la toti numele pe undeva. Suna-i si intreaba-i de unde au avut banii, dupa aia revino aici si spune-ne si noua.

#28
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 08.04.2005

 catalin11catalin, on 29 august 2017 - 18:14, said:

Cum adica risti mai putin?
Mai nou nu mai trebuie sa dai inapoi banii imprumutati de la banca?

Omul vrea sa ia un apartament de 55.000€, dar banca ii poate da credit doar pentru 41.000€, pentru ca nu are venituri suficiente.
Cum ti se pare mai riscant, in ce conditii ai sanse mai mari sa pierzi banii?
1. Sa dai 14.000€ unui necunoscut si sa iei 41.000€ de la banca
2. Sa dai un avans minim, de 5% (sa presupunem 3000€) si sa iei restul de la banca.52.000

 wiseguy76, on 29 august 2017 - 20:15, said:

Pai sunt 200 de pagubiti in dosar...sunt aproape sigur ca le gasesti la toti numele pe undeva. Suna-i si intreaba-i de unde au avut banii, dupa aia revino aici si spune-ne si noua.

Ai extras din context:

Quote

De unde credit daca au achitat integral pretul apartamentelor? Aaaaa, daca un indivit e atat de idiot incat sa faca un credit de nevoie personale fara ipoteca/sau sa vanda fictiv un alt apartament pe care nu este ipoteca, ca sa achite integral un apartament, care exista doar pe hartie, atunci isi merita teapa.

Daca faci credit ipotecar/prima casa, pana cand nu semnezi contractul de VC si e predat apartamentul, nu platesti nicio rata. E simplu, ce-au facut aia, e treaba lor.

#29
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
Teoria este foarte buna insa nu acopera realitatea din piata din Sept 2017 si cum nu poti locui cu chirie pe termen nelimitat pana piata se va reglementa ca in teorie, trebuie sa iti asumi un risc sau sa ramai cu buza umflata ori sa platesti mai mult pe un apart finalizat la cheie.
eu sunt in situatia de a cumpara un apart de 4 camere nou. dupa cateva luni de cautari am constat urmatoarul lucru: dezvoltatorii sunt cei mai "oportunisti" (mai pe romaneste: jigodii, rechini,.......) parteneri intr-o tranzactie cu sume consisderabile din toate domeniile.
- preturile atractive (putin sub pretul pietei) sunt numai la blocurile in constructie
- in acesta faza nu poti semna decat promisiune de vanzare nu antecontract deoarece imobilul nu are nota de receptie in baza careia poate fi dat in folosinta ca locuinta
- valoarea minima de plata in promisiune este de 10% dar se intalnesc multe cazuri si cu 25% (si nu vorbesc de rezervare care este ceva la limita legalitatii)
- dezvoltatorul va adapta pretul apart ne-promise (nerezervate prin promisiuni de vanzare semnate la notar) lunar , iar daca blocul a fost finalizat aceasta variatie poate ajunge la 10 % (ex. Rotar Park Residence)
- clauzele din promisiunea de  vanzare sunt aparent negociabile, in realitate numai modificari nesemnificative sunt acceptate. eu am incercat cu inghetarea cursului la data semnarii si cu marja de eroare la suprafata imobiluiin urma constructie rezultata din masuratorile cadastrale fata de proiect fara a afecta pretul (mi-a fost impusa la 5%). practic eroarea constructorului mi-o arunca mie in spate desi nu eu l-am selectat si nici monitorizat pe perioada lucrarilor.

Practic sunt in situatia de risca 10.000 euro acum sau a plati un pret cu 10.000 mai mare peste 1 an sau mai rau sa nu mai gasesc liber apart dorit si sa mai trebuiasca sa astept inca un an pana la finalizarea fazei a 2-a de constructia a cartierului.

Edited by searchman, 22 September 2017 - 10:50.


#30
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

 searchman, on 22 septembrie 2017 - 10:44, said:


- in acesta faza nu poti semna decat promisiune de vanzare nu antecontract deoarece imobilul nu are nota de receptie in baza careia poate fi dat in folosinta ca locuinta


Promisiunea bilaterala de vanzare-cumparare este acelasi lucru cu antecontractul. E doar o schimbare a denumirii.

#31
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

 gabrielapostavaru, on 27 august 2017 - 18:13, said:

Niciodata Promisiune de vanzare-cumparare. Daca ceva nu merge, ramai fara bani si fara casa. Sa nu crezi, ca in instata este simplu! Eu astept de un an. Sincer, nu semna promisiuni.

La Camera Notarilor mi-au explicat ca o promisiune este o promisiune, ca cineva imi poate promite ca imi va vinde Intercontinetalul, asta nu inseamna ca mi-l va vinde!
sunt pareri impartite. nu sunt de specialitate insa nu este optiunea cumparatorului ce document vrea sa semneze, fiecare dezvoltator are un model de document iar apoi pe principiul "semnezi asa , daca nu mai am 3-5-7 ca tine care asteapta". asta este realitatea di modul  de abordare in acest "parteneriat" pana intri in posesie efectiv.

#32
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

 searchman, on 22 septembrie 2017 - 13:41, said:

pe principiul "semnezi asa , daca nu mai am 3-5-7 ca tine care asteapta". asta este realitatea di modul  de abordare in acest "parteneriat" pana intri in posesie efectiv.
Are un cacat. Are terenul si un imprumut de la banca.
Banii sunt la tine. Nu iti face nici un serviciu, el castiga bani de pe urma ta.
Stii vorba aia prost nu e cine cere...

#33
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
Nu te văd aducând în discuție o soluție.  Ca modul de a trata un client de către un dezvoltator în Bucuresti 2017 este de rahat suntem toți de acord. Pr aceleași considerente am refuzat sa semnez în Rotar Park și după 2 săpt când m-am declarat învins de "sistem" mai era liber la etajul 11 iar în faza 3 (eu voiam sa plătesc pt unul din faza 2) nu se mai fac de 4 cam. Iar cele de 3 cam cu cea mai mare suprafața le-au scumpit cu 6.0000 euro fără tva. Deci ... Ce sfat ai pt mine ? Dar unul realist și cu o finalitate favorabila mie. ..

#34
Revenger

Revenger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.03.2005
Din pacate s-a nasolit de tot treaba. Preturile au bubuit, roborul tot creste si previziunile sunt destul de sumbre pentru 2018. Doar un exemplu, in Metalurgiei Park, o garsoniera dubla (42mp+balcon 3.7mp) de la 36.000 cat era anul trecut in vara, a ajuns la 41.500. Si culmea, ca tot se cumpara in draci. In Brown Residence din Metalurgiei Park, din ce vad la ei pe site, din 3 blocuri care au termen de finalizare vara lui 2018, mai sunt dispobibile doar in blocul 9.

#35
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

 searchman, on 23 septembrie 2017 - 23:15, said:

Ce sfat ai pt mine ? Dar unul realist și cu o finalitate favorabila mie. ..
Cauta in alta parte. Cand cautam apartament ma miram pe ce dealuri ma duceau agentii si ma gandeam ca mie mi-ar fi rusine sa numesc constructiile alea “blocuri” daca as fi “dezvoltator”...


Tu ai banii, nu se termina apartamentele.

#36
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

 catalin11catalin, on 24 septembrie 2017 - 11:31, said:


Cauta in alta parte. Cand cautam apartament ma miram pe ce dealuri ma duceau agentii si ma gandeam ca mie mi-ar fi rusine sa numesc constructiile alea “blocuri” daca as fi “dezvoltator”...


Tu ai banii, nu se termina apartamentele.

Văd ca nu ne înțelegem. Crezi ca e primul ansamblu pe care l-am "vizionat" ? Nu sunt nici la vârsta când sunt impresionat de primul proiect prezentat de cineva, am mai trecut prin acest proces și acum 5 ani când Mi-am luat actualul fost apart ( pe care l-am vandut) și am și 2 copii foarte mici pe care nu pot sa-i zăpăcesc cu tot felul de încercări nereușite.  Deci ai vreo alternativa în minte la apart 4 cam în Moghioros park residence , altele decât Rotar sau Drumul Taberei residence  (care la aceiași bani oferă mult mai putine) ?????

Văd ca nu ne înțelegem. Crezi ca e primul ansamblu pe care l-am "vizionat" ? Nu sunt nici la vârsta când sunt impresionat de primul proiect prezentat de cineva, am mai trecut prin acest proces și acum 5 ani când Mi-am luat actualul fost apart ( pe care l-am vandut) și am și 2 copii foarte mici pe care nu pot sa-i zăpăcesc cu tot felul de încercări nereușite.  Deci ai vreo alternativa în minte la apart 4 cam în Moghioros park residence , altele decât Rotar sau Drumul Taberei residence  (care la aceiași bani oferă mult mai putine) ?????

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate