Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

De ce Android 8 ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
tapinarul777

tapinarul777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.12.2014
De ce se trece asa repede de la o versiune majora de Android la alta ?
A fost Lollipop cu 5.0->5.1.1 maxim. De ce nu au urmat: 5.2, 5.3, 5.4, asa ca la KitKat ? Am vazut ca abia 4.4 a fost ceva bun fata de cele anterioare.
Apoi MM 6.0 si 6.0.1.Atat. De ce atat ? De ce a urmat Android 7 Nougat, si nu au dezvoltat 6.1, 6.2, pentru ca oricum nu au adus mari imbunatatiri.
A sosit Android 7 Nougat.7.0->7.1.1.Aici tot ca la acadea....nimic nou. Doar sa treaca de la o versiune la alta. Oricum Nougat a fost un mare "fsss"...multi au revenit la MM.
Vad ca se vorbeste deja de Oreo, Android 8 Oreo. Pentru ce  asa graba ? Ce mare noutate aduce acest Oreo de nu s-a putut dezvolta 7.2 , 7.3 ?
Asa vom ajunge la Android 25 cu mai nimic nou. Doar numer schimbat. Unde mai pui ca se va termina si alfabetul.

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Pentru ca asta e politica de release-uri ale celor de la Google.
Anul si versiunea majora, in ultimul timp, ma rog de vreo 4 ani.
Ma refer strict la versiunile majore.
Android version history

Versiunile intermediare au fost mai mult pentru a rezolva problemele grave lansate in cazul versiunilor majore, repet, in cazul ultimelor versiuni, de la 5 in sus.
Ma rog, bug-uri sau chestiuni de securitate.

Edited by Ciubex, 25 August 2017 - 12:55.


#3
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Zici ca marii producatori de telefoane ii platesc pe cei de la Google sa scoata versiuni pe banda rulanta doar ca sa faca si ei alte telefoane sa vanda multe telefoane la fraierii care vor ultimul racnet....
Personal am un LG G2 cu Kit Kat adica 4.4.2 si va ramane pana va fi inutilizabil.

Edited by diZy, 25 August 2017 - 12:54.


#4
nwo

nwo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 26.03.2010

View Posttapinarul777, on 25 august 2017 - 12:42, said:

De ce se trece asa repede de la o versiune majora de Android la alta ?
A fost Lollipop cu 5.0->5.1.1 maxim. De ce nu au urmat: 5.2, 5.3, 5.4, asa ca la KitKat ? Am vazut ca abia 4.4 a fost ceva bun fata de cele anterioare.
Apoi MM 6.0 si 6.0.1.Atat. De ce atat ? De ce a urmat Android 7 Nougat, si nu au dezvoltat 6.1, 6.2, pentru ca oricum nu au adus mari imbunatatiri.
A sosit Android 7 Nougat.7.0->7.1.1.Aici tot ca la acadea....nimic nou. Doar sa treaca de la o versiune la alta. Oricum Nougat a fost un mare "fsss"...multi au revenit la MM.
Vad ca se vorbeste deja de Oreo, Android 8 Oreo. Pentru ce  asa graba ? Ce mare noutate aduce acest Oreo de nu s-a putut dezvolta 7.2 , 7.3 ?
Asa vom ajunge la Android 25 cu mai nimic nou. Doar numer schimbat. Unde mai pui ca se va termina si alfabetul.
Nu stiu daca se termina alfabetul, dar sigur se termina dulciurile...

Edited by nwo, 25 August 2017 - 12:55.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Inca nu te-ai prins cum functioneaza capitalismul?
Totul,dar absolut,este facut sa gadile placut ego-ul cumparatorului.
In cazul de fata este la fel,mai ales ca este o lupta acerba intre producatorii de telefoane,care le scot pe banda rulanta si nu pentru ca clientii cer asta,ci pentru ca exista potentiali cumparatori cu duiumul care trebuie sa-si etaleze achizitiile.
Si nu cred ca vor ajunge la Android 25.Pe parcurs vor adopta o alta denumire.

Edited by adisz, 25 August 2017 - 12:55.


#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Este o concurenta si intre OS-uri pentru a scoate constant lucuri noi, functii noi, spre a iesi in evidenta cu ceva in plus fata de concurenta.
Ah, nu uitati ca sunt si utilizatori care vor sa aiba cea mai noua versiune de orice, indiferent ce-o fi.
Daca dezvoltatorii nu scot mai repede una, o sa planga pe unde apuca ca nu s-a mai scos nimic demult.
Asadar indiferent cum o dai nu o sa fie pace, daca scoti versiuni noi nu e bine ca se scot anual versiuni noi, daca nu scoti versiuni noi, iar nu e bine ca nu scoti nimic nou.

#7
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
Lasand la o parte denumirea noua, ce aduce cu adevarat nou android 8?

#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Google de la o versiune la alta adauga functionalitati noi, schimba API-ul, face multe chestii noi.
Producatorii telefoanelor insa modifica asa cum le place si pot adauga sau nu functiile noi, pentru ca multi dintre ei nu "tin pasul" cu chestiile noi introduse de Google.
Bunaoara Android O o sa aiba multe chestii noi, dar cati or sa se "bucure" de ele?

Development: What is Android Oreo?
Pentru restul, cateva chestii "ascunse"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9Bg3MIBNvHs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sMNTEAmOeGs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ciubex, 25 August 2017 - 13:09.


#9
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
In principiu folosesc Android de la versiunea 2.2 iar de la versiunea 4 nu am mai vazut mari modificari de functionalitate. Unele din ele lipseau si erau de bun gust sa le aiba. Acum nu-mi lipseste nimic pe S7 decat bateria mai potenta si camera mai buna, chestii care tin de hardware mai mult.
Mi se pare de prost gust insa pretul nesimtit la gama de telefoane Pixel. In Germania un S7 (chiar si Edge) e mai ieftin ca Pixel iar S8-ul e momentan cam tot acolo cu pretul, ba chiar mai ieftin pe alocuri.

Aiurea a fost ca au renuntat la proiectul Android One.

Singura chestie care mi se pare utila la noul O e suportul pentru noua tehnologie BT.

Edited by LeopardSurd, 25 August 2017 - 13:22.


#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
In principal pentru bani.Versiune noua= bani noi de la producatorii de telefoane, care vin de la noi.Vezi situatia microsoft, puteam sta linistiti si acum cu win xp, dar nu mai veneau banii la ei...

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
In caz ca nu stiai... e gratis si open source.

Banii si-i trag din alta parte - patente, magazin Google Play...

Eu ma mir ca e doar versiunea 8.
Ei au dat tonul versiunilor ridicole cu Chrome cand crestea numarul cu unul aproape la fiecare build lansat.

Edited by eiffel, 25 August 2017 - 13:50.


#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Posttapinarul777, on 25 august 2017 - 12:42, said:

De ce se trece asa repede de la o versiune majora de Android la alta ?
[...]
A sosit Android 7 Nougat.7.0->7.1.1.Aici tot ca la acadea....nimic nou. Doar sa treaca de la o versiune la alta. Oricum Nougat a fost un mare "fsss"...multi au revenit la MM.
Vad ca se vorbeste deja de Oreo, Android 8 Oreo. Pentru ce  asa graba ? Ce mare noutate aduce acest Oreo de nu s-a putut dezvolta 7.2 , 7.3 ?
Asa vom ajunge la Android 25 cu mai nimic nou. Doar numer schimbat. Unde mai pui ca se va termina si alfabetul.
De ce?
Pentru a nu ramane un mare fas.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Asa ca ... De ce nu ?

#14
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,582
  • Înscris: 01.03.2015
Inafara de picture in picture Android 8 nu vine cu nici o alta functie noua. Doar niste aranjari pe la interfata utilizatirului si niste elemente noi de securitate. A,mai e si chestia aia cu aplicatiile care sunt inchise de sistem daca un timp nu au mai fost folosite. Nu cred ca eu o sa trec la anul la Oreo. Nu ma da pe spate. Din fericire nu o sa mai apara telefoane cu 1 gb ram care au aceasta versiune. Sper!

#15
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Pentru că aşa e versionarea Google.
Chrome este pe la versiunea 60 şi ceva..

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Iar producatorii nu tin pasul cu actualizarile.
6 si 5 continua sa domine piata.

[attachment=1928548:android.PNG]

https://developer.an...ards/index.html

View Posteu-DECEBAL, on 25 august 2017 - 14:18, said:

A,mai e si chestia aia cu aplicatiile care sunt inchise de sistem daca un timp nu au mai fost folosite.
In cazul meu (ZTE Axon 7 Mini) si in MM exista caracteristica asta.

#17
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Capitalism, să sară banul omului din buzunar, consumerism.
(Eu și acum mai utilizez XP).

#18
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

View Postpui, on 26 august 2017 - 05:12, said:

Capitalism, să sară banul omului din buzunar, consumerism.
(Eu și acum mai utilizez XP).
Ai dreptate dar decat XP mai bine Linux.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate