Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Stațiune cu ape termale pentru copii

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
E vreo stațiune cu ștrand cu apă termală la noi în țară care să fie recomandată și copiilor, dintre care cel mai mic are un an și 9 luni?

Din câte știu, apele termale sunt și puțin radioactive și de aceea nu sunt recomandate copiilor mici.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Medicii balneologi pe care i-ai consultat,ce zic?

Edited by adisz, 25 August 2017 - 12:47.


#3
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
La Calimanesti-Caciulata e un parc acvatic destul de ok.

#4
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Geoagiu.Asta e din 12 august,in bazinul mic plin de copii
https://www.toptabu....a-pentru-copii/

Attached Files


Edited by daniMMM, 25 August 2017 - 13:20.


#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
N-am stiu ca apa termala este nerecomandata copiilor sub trei ani.

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

 Razvan_N, on 25 august 2017 - 12:31, said:

E vreo stațiune cu ștrand cu apă termală la noi în țară care să fie recomandată și copiilor, dintre care cel mai mic are un an și 9 luni?

Din câte știu, apele termale sunt și puțin radioactive și de aceea nu sunt recomandate copiilor mici.
Daca copilul e normal si nu are probleme de sanatate poti merge la oricare, tot asa ti-asi recomanda sa mergi cu ei la salina, dar si asta are contraindicatii daca au probleme de sanatate.

#7
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Din pacate in Romania nu exista niste studii serioase care sa analizeze prezenta radonului si sa determine dozele de iradiere corespunzatoare.
Deci cei care isi dau cu parerea, isi dau cu parerea fara sa aibe informatia necesara ca sa faca asta.
Un exemplu de "inceput" de cercetare ar fi lucrarea asta de doc:
"UTILIZAREA DETECTORILOR DE URME ÎN STUDIUL
RADONULUI:
EXPUNERE REZIDENȚIALĂ ȘI INSTITUȚIONALĂ" de Dana Moldovan

Gasesti acolo ceva masuratori.

Sunt cateva locuri (cum e la Baile Felix in Baza de tratament si la piscina) unde doza este peste cea maxim admisa.

Concluzia lor este ca in spatiile inchise (si fara ventilatie buna probabil) se acumuleaza radon si atunci dozele sunt destul de mari. mai ales daca faci cure de multe ore pe zi.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
foarte pertinente argumentele din articolul respectiv.

copila mea, dupa fiecare "sejur" petrecut la Olanesti (cu bunicii), cu balaceala in piscina acoperita a hotelului Olanesti, a luat ca suvenir si o draguta de ciuperca, in limbaj popular cred ca se numeste "pecingine".
hai, in primul an am zis c-o fi fost o intamplare nefericita, dar in al doilea povestea s-a repetat, asa ca in al treilea an n-a mai vrut ea sa intre in acea piscina pentru ca spunea ca e cam jegoasa si ca ii este scarba sa intre in apa (adevarul ca apa era tulbure-verzuie, cu urme de jeg pe margine la linia apei, am vazut cand m-am dus sa verific cum stau lucrurile).

dar de ce ai vrea sa duci copiii intr-o statiune balneo-climaterica, la strand cu apa termala ? au probleme de sanatate, a fost recomandare facuta de medicul pediatru ? nu este suficienta piscina cu apa simpla (de la retea), dar incalzita, cum poti gasi la un hotel mai rasarit sau in parcurile acvatice ?
am inteles ca la oradea s-ar fi deschis nu demult o minunatie de parc acvatic.

Edited by corinadaniela, 25 August 2017 - 14:55.


#9
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Multumesc pentru raspunsuri! Foarte interesanta lucrarea indicata!

Copii nu au probleme de sanatate, dar de regula piscinele sau parcurile acvatice cu apa obisnuita se afla in preajma oraselor,
or noi am prefera un cadru mai izolat, muntos sau macar impadurit, si cazarea la o cabana/pensiune in loc de hotel.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate