Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Test infectie urinara pozitiv

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.07.2009
Buna ziua, impartasesc si eu cu dumneavoastra o problema pe care incerc de 2 zile sa imi fac curaj sa o scriu. Am facut si eu un test de infectie urinara fiindca in ultima perioada tot aveam usoare arsuri, mancarimi dupa urinare care dupa ce faceam dus uneori se calmau alteori nu.
   Testul a iesit pozitiv nu mai stiu exact valorile dar daca este nevoie il refac. M-am speriat bineinteles si m-am dus la medic. Dansul a examinat vizual penisul, si pe urma mi-a facut o radiografie urogenitala. Ma diagnosticat cu uretrita si mi-a dat un tratament acesta fiind format din azitrox (3 pastile odata) o zi si alte 10 zile de bagat tavanic si tador diferenta dinctre cele 2 de 6 ore. Pe mine m-a speriat faptul ca din ce am vazut pe internet la uretrita iese un lichid alb eu am verificat si la mine nu am vazut deloc, eventual mai ma simteam un pic umed dar atat. Si inca ceva uretrita iese la testele acelea de la faci singur? Am intrebat o farmacista si zicea ca nu. Imi e frica ca din ce am citit medicamentele astea au niste efecte secundare c-am periculoase si sa nu dau in altele. Ieri la azitrox deja o ora jumate imi venea sa dau la rate si ma durea si stomacul. Acum trebuie sa i-au tavanicul si diseara tador, imi e frica mai rau ca la injectie. Ce  parere aveti de acest diagnostic?

#2
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017
de cand ai inceput sa iei pastile se vede o imbunatatire macar mica?

#3
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
De ce ai postat in sectia ginecologie numai tu stii.

Nu este necesar ca secretia sa fie alba; toate simptomele tale indica faptul ca suferi de uretrita (inclusiv tulburarile psihice).
Ia-ti tratamentul; sa nu faci sex pana ce nu termini cu el.

Edited by iliketoforkmyself, 25 August 2017 - 11:33.


#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
ti-a luat si sperma? cand faci o diagnoza de genul trebuie sa iei si probe din spermocultura, pe langa sange si urina. Este si bine de stiut ce tip de uretrita ai, este infectioasa sau nu. In general sunt pe baza bacteriana, aici poate fi o boala specifica (cu transmitere sexuala) sau nespecifica (care nu se transmit). Daca este specifica atunci se mai poate clasifica si in gonococica sau non-gonococica.

Este important de stiut deoarece daca este specifica, contactul sexual este interzis. Organul trebuie desinfectat cu apa si sapun chiar si dupa fiecare urinare, plus tratamentul se alege in functie de clasificarea bolii.

Eu recomand sa te duci la un al doilea doctor, poate urolog care sa iti clasifice boala si sa iti ofere un tratament special bolii.

Edited by business11, 25 August 2017 - 11:33.


#5
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016

View Postbusiness11, on 25 august 2017 - 11:32, said:

ti-a luat si sperma? cand faci o diagnoza de genul trebuie sa iei si probe din spermocultura, pe langa sange si urina. Este si bine de stiut ce tip de uretrita ai, este infectioasa sau nu. In general sunt pe baza bacteriana, aici poate fi o boala specifica (cu transmitere sexuala) sau nespecifica (care nu se transmit). Daca este specifica atunci se mai poate clasifica si in gonococica sau non-gonococica.

Este important de stiut deoarece daca este specifica, contactul sexual este interzis. Organul trebuie desinfectat cu apa si sapun chiar si dupa fiecare urinare, plus tratamentul se alege in functie de clasificarea bolii.

Eu recomand sa te duci la un al doilea doctor, poate urolog care sa iti clasifice boala si sa iti ofere un tratament special bolii.
Cum functioneaza o cheie ?

#6
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.07.2009
Stan108 de ieri am inceput tratamentul nu se simte mare diferenta
Iliketoforkmyself despre ce tulburari psihice vorbiti sau sunteti ironic?
Nu postez des pe aici si sper sa nu mai intru pe viitor decat eventual pentru a ajuta pe cineva cu un sfat, nu cunosc aria foarte bine.
Business11 Cred ca in prima saptamana sunt cobai. Vede doctorul cum reactionez la tratament si pe urma decide daca este si de sperma si sange. Sunt chemat dupa 10 zile la control si vad pe urma ce si cum.

#7
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.07.2009
Cred ca a fost cu transmitere sexuala desi am folosit prezervativ, nu stiu cum sa intamplat de imediat dupa eveniment a inceput sa ma jeneze ceva la urinare. Pe moment am crezut ca m-am lovit eu cumva sau cine stie cand am vazut ca nu imi trece am facut testul, ulterior la doctor. Trebuie neaparat sa imi fac si analize mai ales ca imi e foarte frica si de ceva mai grav Posted Image
22pac22, nu o fac foarte des dar uite ca nu e o lege. Altii care fac si neprotejat si cu mai multe partenere cu caracter indoielnic scapa, iar altii care isi i-au toate masurile de siguranta tot ei o patesc.Posted Image

#8
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

View PostShahrukhkhan, on 25 august 2017 - 11:18, said:

Buna ziua, impartasesc si eu cu dumneavoastra o problema pe care incerc de 2 zile sa imi fac curaj sa o scriu. Am facut si eu un test de infectie urinara fiindca in ultima perioada tot aveam usoare arsuri, mancarimi dupa urinare care dupa ce faceam dus uneori se calmau alteori nu.
   Testul a iesit pozitiv nu mai stiu exact valorile dar daca este nevoie il refac. M-am speriat bineinteles si m-am dus la medic. Dansul a examinat vizual penisul, si pe urma mi-a facut o radiografie urogenitala. Ma diagnosticat cu uretrita si mi-a dat un tratament acesta fiind format din azitrox (3 pastile odata) o zi si alte 10 zile de bagat tavanic si tador diferenta dinctre cele 2 de 6 ore. Pe mine m-a speriat faptul ca din ce am vazut pe internet la uretrita iese un lichid alb eu am verificat si la mine nu am vazut deloc, eventual mai ma simteam un pic umed dar atat. Si inca ceva uretrita iese la testele acelea de la faci singur? Am intrebat o farmacista si zicea ca nu. Imi e frica ca din ce am citit medicamentele astea au niste efecte secundare c-am periculoase si sa nu dau in altele. Ieri la azitrox deja o ora jumate imi venea sa dau la rate si ma durea si stomacul. Acum trebuie sa i-au tavanicul si diseara tador, imi e frica mai rau ca la injectie. Ce  parere aveti de acest diagnostic?
e o problema relativ banala, trece dupa vreo 2 saptamani de tratament.Intreaba un doctor, nu farmacist, nu forum, etc.Poate ai alergie la medicamentele respective, dar inca odata, vorbeste cu cel care lea prescris, sper ca era un doctor si nu un farmacist...

#9
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.07.2009
Ieri la azitrox a fost mai rau fiindca a trebuit sa iau 3 odata si a trebuit sa mananc cu 2 ore in urma. Acum dupa 4 ore dupa ce am luat tavanic vad ca sunt ok imi e teama ca urmeaza tador la 6 seara sa vad cum il suport  ca tot asa are efecte secundare in special care vizeaza stomacul. Medicul urolog le a prescris nici nu stiu daca se puteau da astfel stiu ca e nevoie de prescriptie medicala pentru ele

#10
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Tratamentul prescris de doctor are efect doar asupra unor microbi (cei mai intalniti) care pot cauza uretruita. Daca situatia nu se schimba in bine dupa cele 10 zile de tratament, o sa trebuiasca sa faci anumite analize suplimentare pentru a depista cauza exacta a bolii.

Nu spun mai multe deoarece nu ti-am vazut rezultatele analizelor, nu iti cunosc istoricul medical etc; daca ai alte nelamuriri mergi la medic.

#11
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.07.2009
Ok multumesc mult pentru raspunsuri. O sa ma tin de tratament si o sa va tin la curent stau ca pe ace oricum vreau sa fac si niste analize mai amanuntite dar am inteles ca trebuie sa mai astept sa fiu sigur ca sunt concludente. Aia e cand nu ai de lucru iti gasesti

#12
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

View PostShahrukhkhan, on 25 august 2017 - 20:46, said:

Ok multumesc mult pentru raspunsuri. O sa ma tin de tratament si o sa va tin la curent stau ca pe ace oricum vreau sa fac si niste analize mai amanuntite dar am inteles ca trebuie sa mai astept sa fiu sigur ca sunt concludente. Aia e cand nu ai de lucru iti gasesti
asteapta ca trece daca iei tratament.vezi la ce curve mergi pe viitor, desi toate o au:P

#13
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.07.2009
Dupa 3 zile de tavanic si tador, urinez aparent normal si simt un usor disconfort dupa ce urinez. Disconfort care dupa ce ma spal bine cu apa si sapun de diminueaza dar tot simt ca as avea ceva acolo. Mai nou de 2 zile  am o usoara durere in zona testiculelor si sub stomac deasupra penisului aceasta din urma accentuandu-se seara si atunci cand stau in pozitia sezut. Singura sansa sa pot dormi este fara boxeri, Ce considerati ca ar fi de facut sa vorbesc cu medicul sau o fi un efect advers cauzat de medicamente?
Va multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate