Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Decontarea transportului la locul demunca.

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Buna. Cum benificiez decontarea sau asigurarea transportului la o firma privata, pt o distanta de peste 30 de km dus întors?

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

 redbotos, on 25 august 2017 - 11:06, said:

Buna. Cum benificiez decontarea sau asigurarea transportului la o firma privata, pt o distanta de peste 30 de km dus întors?

pai nu discuti si tu cu unitatea respectiva? Este trecut in contractul de munca asa ceva?

Faci o cerere:

Catre ........

Subsemnatul/Subsemnata, . . . . . . . . . . . . , posesor/posesoare al/a B.I./C.I. seria . . . . . . . . . . nr. . . . . . . . . . ., CNP . . . . . . . . . ., angajat/ă al/a unității dumneavoastră pe funcția de . . . . . . . . . . , solicit decontarea cheltuielilor cu efectuarea navetei pe luna . . . . . . . . . . anul . . . . . . . . . ., în cuantum de . . . . . . . . . . lei, reprezentând contravaloarea: (bonurilor de carburant / abonamentului / biletelor de transport in comun).

Atașez următoarele documente doveditoare:

Data / Semnatura

#3
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
Doar daca e mentionata in contractul de munca.

#4
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
In contract nu e specificat, e un contract standard. Vroiam sa mă documentez înainte de a discuta cu unitatea la care sunt angajat. Eu stiam ca nu am transportul asigurat si distanta e mare. Nu am masina dar este un coleg de munca care sa angajat recent care are mijloc de transport si am mizat pe treaba asta. Altfel veneam cu bicicleta. Dar timpul de bicicletă a trecut. Apoi am mizat ca dupa doua luni de munca sa vada ca ma descurc si sunt un plus mare la activitatea pe care o prestez. Am experiența de aproape opt ani în domeniu . Apoi sa mă duc si sa încerc o negociere in privința asta.

#5
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
La mine la unitate e mentionat in CCM, valoarea maxima 170 lei/luna, doar abonamente la tren sau microbuz. Binenteles, suma e proportionala cu prezenta la serviciu.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 redbotos, on 25 august 2017 - 11:06, said:

Buna. Cum benificiez decontarea sau asigurarea transportului la o firma privata, pt o distanta de peste 30 de km dus întors?

Nu-ti deconteaza nimeni decat daca asa v-ati inteles in contractul de munca. In general astfel de cheltuieli se lasa in carca angajatului.

 redbotos, on 25 august 2017 - 11:22, said:

In contract nu e specificat, e un contract standard. Vroiam sa mă documentez înainte de a discuta cu unitatea la care sunt angajat. Eu stiam ca nu am transportul asigurat si distanta e mare.

Nu aveai de unde sa stii decat daca ai discutat ferm astfel de chestiuni la angajare. In general, angajatii care beneficiaza de autoturism de serviciu pot veni cu ele la firma si pleca acasa cu ele... restul angajatilor insa nu au dreptul la decontarea transportului decat daca negociaza.

#7
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
daca la angajare ati discutat ptr decontarea transportului se poate face, altfel nici o sansa

#8
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Voi merge si voi cere cu frumosul di detalii sa vadem daca accepta.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Unor colegi li se deconteaza transportul lunar, desi nu au in contract asa ceva: la unul tenul (vine cu factura), la altul carburantul si la colegii operativi (care trebuie sa plece pe la punctele de lucru) ratb+metrou. (La mine se mai arunca cu cate un plin de gaz, dar nu prea se pune, stau aproape, dar nu strica atunci cand ii primesc :D).

In general, cand primesti bani de la firma (si nu sunt salariu) se face dispozitie de plata si dupa ce ii cheltui (teoretic in interesul firmei) faci un Decont de cheltuieli cu bonurile/facturile care trebuie sa insumeze suma. Se mai poarta la firmele mici sa aduci doar bonul/factura (daca ai 2-3 angajati si ai aceeleasi sume lunar) fara sa se mai faca dispozitie de plata.

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 redbotos, on 25 august 2017 - 11:47, said:

Voi merge si voi cere cu frumosul di detalii sa vadem daca accepta.
Pana la urma te-ai descurcat singur. Bravo!

#11
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Multumesc . Dar era mai bine , adica întotdeauna este mai bines sa întrebi si sa te documentezi înainte.

Edited by redbotos, 25 August 2017 - 12:12.


#12
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,881
  • Înscris: 04.03.2016
Dar in cazul in care distanta de acasa fata de locul de munca depaseste 40Km patronul este obligat sa deconteze transportul sau sa ofere cazare (in cazul meu lucrez la un hotel, sezonier)?
Daca da, cat ar trebui sa deconteze din valoarea transportului ?


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate