Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Livada mixta 1.4ha

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
d1nte26

d1nte26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 10.05.2016
Buna ziua va salut cu respect si multumesc tuturor celor care si-au sacrificat o bucatica din timpul lor pentru a ma ajuta si pe mine cu un sfat .

Detin langa casa o suprafata de teren  de 1.8 ha .Doresc sa infiintez o livada mixta (cires ,pruni,cais,)  am deschidere la teren 171 si lungime 105 in total Doresc infiintarea livezii pe 14000 m  cele 4000m le voi planta cu arbusti fructiferi  .

Cati pomi pot planta pe 1.4 ha ? in sistem semi intensiv
Forare put 70-80 m sau mai putin ?
SIstemul de irigare  prin picurare aeriana sau ingropat? (un cost aproximativ la sistem  va rog )?
O schema a plantatiei  va rog Posted Image
tractor pentru livada sau  motosapa?
Capital disponibil ~ 20k euro-

  Terenul se afla in mun. Botosani .

Va multumesc !   Orice sfat este binevenit Posted Image

Edited by d1nte26, 25 August 2017 - 10:29.


#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nuci ?

#3
d1nte26

d1nte26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 10.05.2016
" Doresc sa infiintez o livada mixta (cires ,pruni,cais,)"  
Ms

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Era o sugestie, data fiind profitabilitatea.

#5
d1nte26

d1nte26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 10.05.2016
este o idee :) doar ca sunt ceva proprietari de livezi prin botosani  care nu isi gasesc piata de desfacere pentru nuca la un pret decent :)  concurenta fiind cam mare :) ma gandeam la livada mixta de pomi  pentru ca am piata de desfacere    + ceea ce nu se vinde fac suc/gem/ sirop si il voi vinde sub alta forma prin intermediul unui magazin online !

#6
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

 d1nte26, on 25 august 2017 - 11:43, said:

este o idee Posted Image doar ca sunt ceva proprietari de livezi prin botosani  care nu isi gasesc piata de desfacere pentru nuca la un pret decent Posted Image  concurenta fiind cam mare Posted Image ma gandeam la livada mixta de pomi  pentru ca am piata de desfacere + ceea ce nu se vinde fac suc/gem/ sirop si il voi vinde sub alta forma prin intermediul unui magazin online !
Nuca nu are pret decent, in schimb gemul, siropul sau ce altceva fierbi tu acolo are ???
nucul macar este rezistent la boli

Edited by tiupedix, 25 August 2017 - 13:09.


#7
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
O mare parte din intrebarile tale ar trebui sa aiba un raspuns/ variante chiar din partea ta in sensul ca pentru a cultiva ceva( mai ales cand e atat de variat) ar trebui sa cunosti foartr bine speciile/ soiurile/particularitatile lor...altfel ori apelezi la un consultant bun ori ai probleme/pierderi pana cand inveti.

Irigarea se face cu furtune suspendate, distantele depind de specie si portaltoi, variind intre 3.ceva si 4 intre randuri si 1.2 si 2.5-3 pe rand.


#8
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
Ideea e buna, dar sa nu te tehnologizezi prea tare ca apoi nu mai merita.La suprafata aia iti ajunge un motocultor si un atomizor bun.Irigat, daca vrei forezi un put si tragi niste furtune si ajunge.Sigur, poti face o livada sf, totul la buton, dar de pe 1.4h nu vei amortiza investitia de 20k euro decat in 7-10 ani, dupa care va fi nevoie de noi investitii.
Am trecut prin asta, pe hartie e simplu, practic e greu, un ger tarziu primavara si nu mai ai recolta, apoi mai sint hotii, grindina vara, etc.Si cand ai recoltat, mergi la piata cu fructe romanesti si langa tine sta unul cu mere polonia la juma de pret, sa vezi ce mananca romanii merele poloneze...
Sint doua linii de urmat, fie faci eco, dar iti trebuie timp, bani si nervi si o gramada de hartii, fie faci ieftin, aici doar pretul si aspectul exterior conteaza, romanii mananca orice daca e ieftin si arata bine, nu conteaza ca s-a copt pe vapor si a fost stropit cu DDT.Asta din experienta, dupa cum iti ziceam teoretic toate suna bine, si vor venii multi sa iti spuna, dar tre sa fii realist.Zici ca faci gem, dar ca sa faci gemul curat, fara aditivi, il scoti la un pret exorbitant. Il poti vinde la pretul ala?

#9
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cum puii mei sa ajunga un amarat de gem fiert chior fara aditivi si alte cacaturi la pret exorbitant?

#10
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Ajunge, fiindcă are cine-l plăti Posted Image

#11
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011

 d1nte26, on 25 august 2017 - 10:26, said:

Va multumesc !   Orice sfat este binevenit Posted Image
Cais la Botosani nu merge. O fi incalzire globala, dar nici chiar asa.

#12
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

 mariovrs, on 25 august 2017 - 14:06, said:

Cum puii mei sa ajunga un amarat de gem fiert chior fara aditivi si alte cacaturi la pret exorbitant?
ajunge datorita cantitatii de fructe, ca nu pui gelatina in el.Fierbi chior, tre 5 kile, si raman 2 apoi.Pui aditivi, raman tot 5 sau poate se fac 6-7, si e si mai ieftin.Si de aici, daca polonezii au aditivi mai ieftini, au castigat, si iti zic eu ca castiga.Vezi raftu in kaufland....

Edited by fqx, 25 August 2017 - 15:42.


#13
d1nte26

d1nte26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 10.05.2016
Merge cais am 10 pomi in curte  ! de 4 ani

Multumesc f mult pentru raspunsurile voastre :) sper   sa fac ceva acum in toamna .
Terenul este imprejmuit cu spalieri  de 2.2m  si plasa sarma  
Adevarat cand spune-ti de hoti dar casa mea este chiar langa teren  + detin 1 ciobanesc german si 2 chow chow  
terenul  are ph 5.1   dar ii mai pot pune gunoi de grajd  
Zilieri  v-a fi problema ...
Referitor la investitie  20k euro  nu vreau sa ii scot instant  
Socrul meu detine o livada clasica pe aproape 3 ha    si    nu se plange deloc   lucreaza cat mai eco + depozit frigo+asociatie  
Eco vreau si eu !  Voi lua legatura cu un inginer pomicol   si sper sa ma indrume spre drumul cel bun  
Btw vreo idee cati pomi ar intra  la semi intensiv ?  aprox 1k ?

2 Celule frigo

Desigur in momentul demararii lucrarii voi apela la un inginer horticol  din zona  sa imi puna/infiinteze livada  doar ca vroiam sa stiu mai multe informatii referitor la modul de plantare  distanta  etc .. am rasfoit cateva carti de pomicultura inclusiv catalogul de la syngenta  am pus si in practica desigur  pana acum nu m-am plans  ca nu au dat rod pomii care ii am  dar nah  cu timpul invat , detin terenul  si consider ca nu merita sa il vand  cand piata este low  .
EU va multumesc inca o data pentru faptul ca mi-ati raspuns la intrebari  si desigur orice idei sunt bine venite !

#14
terravitis

terravitis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 30.04.2013
poti dezvolta putin despre businesul socrului tau? banuiesc ca il ai drept model sau reper ?

#15
d1nte26

d1nte26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 10.05.2016
Detine livada in camp   baga doar ingrasamant natural  lucreaza cu zilieri    nu face cele 5 stropiri pe an  ci stropeste  cu extracte naturale  din nush ce plante  o singura data , uda cu bazin mobil   apa o ia dintr-un  iaz . Are certificat de la ecoinspect   are in jur de 1800 pomi  vine cineva de prin partea radauti  cumpara toata cantitatea  ii da banul jos   sanatate si Austria .

#16
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
@d1nte26, distanta de plantare intre randurile de pomi  de obicei este de 4 metri pentru a avea acces ca lumea cu tractorul (mai mic sau mai mare) si totodata se tine seama si de dezvoltarea viitoare a coroanelor. Sunt cazuri in care se practica 3,5 metri.
Pe rand, distantele de plantare pentru speciile mentionate de tine ar fi urmatoarele:
Cais talie mare/medie - 4 metri - incap cca 625 pomi/ha
Cais talie mica - 3 metri - incap cca 700 pomi/ha
Prun - 3 metri - incap cca 700 pomi/ha
Cires altoit pe mahaleb 4,5-5 metri - incap cca. 500 pomi/ha
Cires altoit pe Gisela 5 distanta 2 metri pe rand - incap cca. 1200 pomi/ha.
Ciresii altoiti pe Gisela 5 au avantajul ca vor rodi repede (2 ani de la plantare), au talia mica si se vor executa mult mai usor lucrarile de taiere, stropire si recoltare, obligatoriu irigatie.
Dezavantaj - materialul saditor este mai scump (dublu fata de cei altoiti pe mahaleb), plantatia necesita palisare, sistem de sustinere cu sarme - deci costuri suplimentare.
Pentru lucrarile plantatiei fie colaborati cu cineva care detine tractor  din localitatea dvs. si platiti lucrarile, fie daca doriti sa facti dvs. lucrarile cel mai pretabil pentru suprafata de 1,8 ha este un tractoras chinezesc/rusesc, 12-15 CP - vedeti ca aveti un dealer in Suceava. La tractorasele acelea in afara de plugul si freza cu care se vand implicit, puteti atasa cositoarea si pompa pentru stropiri agricole (accesorii absolut necesare pentru pomicultura). - sunt suficient de inguste pentru a intra si pe randurile de arbusti.
Daca doriti sa lucrati singur plantatia cu motocultorul pe aceasta suprafata este extrem, extrem de solicitant - din punctul meu de vedere nici nu se pune problema - mai rau ca un sclav la jug. Acelasi opinie si pentru stropitul cu atomizorul.
A nu se interpreta ca fac vreo reclama tractoraselor acelea, le-am dat ca exemplu pentru ca au un pret totusi de echilibru in raport cu ce aveti de lucru dvs. si sunt suficient de accesorizate. Investitii prea mari in "tehnologie" pentru o astfel de suprafata vor face nerentabila plantatia.
Este doar opinia mea - lucrez 5000 mp livada cu 320 pomi - cu motocultor 9 CP, caruia i-am "agatat" scaunel.
Mult succes!

Edited by luciadevis, 27 August 2017 - 07:59.


#17
terravitis

terravitis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 30.04.2013
4x5 la cires, 4x3,5 prun si cais, fara sistem de sustinere. Japonez cu freza obligatoriu. Ai putea incerca Gisela 6 la cires si San Julien la celelalte, pentru a reduce distantele de plantare, fara a fi nevoie de sistem de sustinere (alegere pentru care as opta eu). la suprafata dvs, irigarea merge si cu bazin. Buna treaba cu eco, dar trebuie sa aveti piata. Puteti obtine plus valoare prin prelucrare, dar va dublati volumul de munca. Succes in demers!

#18
d1nte26

d1nte26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 10.05.2016
Cu mult respect si va multumesc pentru sfaturile si  informatiile care mi le-ati oferit   imi vor fi foarte de prisos :)  va multumesc f mult :)
Astept alte opinii pareri :) !
Cu respect !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate