Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

OMV 100plus, Mol Evo sau Rompetrol Efix98?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am motor de 1,6 l şi 109 CP, iar o cunoştinţă de-a mea are un Renault Symbol de 1,4. Ambii suntem benzinari. A alimentat cu toate tipurile de carburant din România, de la toate brand-urile mari şi cunoscute. Nicio diferenţă.
Cum a băgat Power Racing de la Shell, cum i-a scăzut şi lui consumul, ca şi mie. El a încercat şi Power Racing simplu, de 95 şi a zis că merge o idee mai bine decât cu Extra 99 de la Petrom.

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011

View PostBadBoyBlue, on 25 august 2017 - 11:59, said:

Şi Lambo tot 98 cere.

pai vezi, din acest punct de vedere am exclus folosinta tipului de benzina cu o cifra octanica mai ridicata de 98

#21
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Acum am înţeles. :lol:

#22
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
De obicei bag petrom 95, dar am alimentat cam de pe oriunde si nu am simtit diferente, singura data am patit sa am probleme datorita benzinei a fost cand am alimentat de la o statie uitata de lume si probabil era veche benzina.In rest, daca nu ai un motor conceput special pentru benzina superioara, nu merita diferenta de pret.Toata lumea zice de ECU, dar acesta exact asta face, adapteaza parametri in functie de benzina, temperatura si alte conditii.
Cat despre consum, nu poti spune decat daca parcurgi acelasi drum in aceleasi conditii, altfel ti se pare doar.Si eu am alimentat in germania si m-i s-a parut ca a consumat mai putin, dar asta deoarece am venit pe autostrada, cand am ajuns in ro bara la bara pe european, clar a mancat mai mult, da nu cred ca era benzina de vina...
In rest, am avut ocazia sa alimentez in serbia si republica moldova, si nu am simtit, decat ca e mult mai ieftina benzina ca la noi.
La un motor vechi pe carburator se simte diferenta, la unul controlat electronic nu prea, chiar daca o simti, de obicei nu merita diferenta de pret.

#23
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postjericho, on 25 august 2017 - 10:26, said:

Voi pe care o folositi si de ce?
CO 95 deoarece in cartea tehnica a masinii scrie 91 sau mai mare; in cazul meu 98, 100...etc nu aduce nici un folos; de fapt la nimeni nu aduce niciun folos, doar placebo

#24
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
mai depinde si de zi, daca ma trezesc cu piciorul greu 70-80 in oras, daca nu 60, o fi tot de la benzina...

#25
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,168
  • Înscris: 28.06.2005

View PostTalkabout, on 25 august 2017 - 11:14, said:

Ma intreb de ce astia de la Lukoil isi bat joc si baga apa in benzina. Nu mai stiu cui i-a inghetat parca. De fapt toti cunosc calitatea execrabila a carburantilor Lukoil.
Eu nu cunosc calitatea execrabila a rusilor.

Eu alimentez de oriunde din cele cu regim national (OMV, Petrom, Lukoil, Mol, Rompetrol). Benzina si motorina. Standard si premium. Nu am sesizat nici o diferenta la tinichelele mele intre toate aceste zemuri.

#26
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Eu bag de vreo doi ani rompetrol efix de 95!
Am bagat o vreme de la petrom, de 95, in oras era ok, dar la un drum lung am observat ca masina parca nu mai tragea cum trebuie si era si mai zgomotoasa!
Am incercat si efix de 98, dar n-am observat vreo imbunatatire fata de cea de 95, asa ca am ramas la cea de 95 ca-i mai ieftina!

Edited by kodiak, 25 August 2017 - 18:49.


#27
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Teste cu benzina super si dyno
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WTaBngvsPrc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by i860, 25 August 2017 - 22:12.


#28
SirCypress

SirCypress

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.04.2010
Misto topic, mi-ati facut dimineata frumoasa.

#29
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Wow tare trista viata tre sa ai :)

#30
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.11.2010

View Posti860, on 25 august 2017 - 22:11, said:

Teste cu benzina super si dyno
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WTaBngvsPrc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si ce rezulta din acest videoclip?
Eu nu inteleg engleza.

#31
SirCypress

SirCypress

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.04.2010
Bulangii astia ridica preturile la carburanti de pe acum in asteptarea supraaccizarii?

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsfantu.dracu, on 25 august 2017 - 18:07, said:

Eu nu cunosc calitatea execrabila a rusilor.

Eu alimentez de oriunde din cele cu regim national (OMV, Petrom, Lukoil, Mol, Rompetrol). Benzina si motorina. Standard si premium. Nu am sesizat nici o diferenta la tinichelele mele intre toate aceste zemuri.
Lukoil este dezastru, cel puţin în Bulgaria. Deşi am alimentat cu 98 şi n-am făcut plinul, 20 l au fost suficienţi pentru ca maşina să nu depăşească 70 km/h la o urcare uşoară pe un deal, cu pedala călcată la blană. Parcă pusesem limitator de viteză, nu benzină.

#33
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015

View PostPSC, on 04 septembrie 2017 - 12:16, said:

Lukoil este dezastru, cel puțin Ăźn Bulgaria. Deși am alimentat cu 98 și n-am făcut plinul, 20 l au fost suficienți pentru ca mașina să nu depășească 70 km/h la o urcare ușoară pe un deal, cu pedala călcată la blană. Parcă pusesem limitator de viteză, nu benzină.
Folosesc doar Lukoil 98 si nu am avut o problema, urcat pe Transalpina si Transfagarasanu fara probleme, masina trage normal, la fel ca Omv 100 asa ca nu stiu cum poti zice ca o masina nu trecea de 70 la urcare usoara. Si Dacia 1300 la urcare usoara merge peste 70 km... sau ai o masina din ani 50...
Si nu uita conteaza si benzinaria, ca daca incarci de la cucuietii din vale, unde baga 2 masini pe luna cine stie ce bagi.
Indiferent de benzinarie, eu caut cele mai umblate si intretinute(aspect).

#34
SirCypress

SirCypress

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.04.2010
Eu alimentez 95 Ecto de la Lukoil de 15000 km si n-am avut probleme. Motor TJet 110kW

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfotbal5, on 10 septembrie 2017 - 12:57, said:

Folosesc doar Lukoil 98 si nu am avut o problema, urcat pe Transalpina si Transfagarasanu fara probleme, masina trage normal, la fel ca Omv 100 asa ca nu stiu cum poti zice ca o masina nu trecea de 70 la urcare usoara. Si Dacia 1300 la urcare usoara merge peste 70 km... sau ai o masina din ani 50...
Si nu uita conteaza si benzinaria, ca daca incarci de la cucuietii din vale, unde baga 2 masini pe luna cine stie ce bagi.
Indiferent de benzinarie, eu caut cele mai umblate si intretinute(aspect).
Maşina e din 2007, dar aşa se întâmplă dacă botezi benzina. Obiceiul de a boteza benzina îl aveau şi cei de la Petrom Giurgiu, m-am fript în 2011 la fel ca şi cu Lukoil, în pantă uşoară maşina nu trecea de 70.
Cred că cineva a făcut scandal, deoarece prin 2015 sau 2016 calitatea benzinei de 99 de la Petrom a crescut brusc, neatingând-o însă pe cea a V-Power Racing de la Shell.
La maşina mea nu-i nevoie să faci teste în mers, e de ajuns să asculţi motorul la ralanti ca să-ţi dai seama de ciorba din rezervor.

Edited by PSC, 11 September 2017 - 11:33.


#36
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Bag Mol 98, Petrom 99 sau Omv 100+ in Corsa ca si-a mai pierdut din compresie in cei 15 ani de viata si sa compenseze caii morți din herghelia de 75...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate