Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Inmatriculare auto !

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
killer2015

killer2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 05.02.2015
Salutare in luna iulie anu acesta mi-am cumparat un golf 1.9 tdi break adus din Olanda, am si eu o nelamurire am scos direct pe 3 luni numere rosii frumos m-am programat frumos la rar, sunt programat pe 14 septembrie care este nelamurirea mea se poate cumva sa ma programez inainte si la inmatriculat ca din cate am inteles acum mai nou si la inmatriculat trebuie sa te programezi :( ...sau dupa ce fac raru abia atunci pot sa ma inscriu... am cautat pe net dar nu prea am gasit mare lucru... multumesc !

Edited by killer2015, 24 August 2017 - 18:29.


#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
depinde de oras. De exemplu in Tg.Mures exista vreo 5 ghisee la inmatriculari. Doua sunt pentru programari online, iar restul cu bon de ordine.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Dai 150 ron la o firma de inmatriculari si ti-o inmatriculezi a doua zi dupa ce ai RAR-ul. Astia au "unsoarea" la ei si stiu sa grabeasca lucrurile .

Edited by JurasikMan, 24 August 2017 - 18:52.


#4
killer2015

killer2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 05.02.2015
eu sunt din Vrancea din Adjud pe langa Focsani... ca ma tot batea un terminat de la mine din oras ca cica el e programat la rar pe 13 septembrie si 2 noiembrie la inmatriculat dar eu zic ca mananca c... adica nu cred ca ai cum sa faci programare si la inmatriculat inainte sa ai raru facut

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai vezi cand iti poti face programarea online ( in ce data e ) sa nu te trezesti ca-ti faci programare la politie inainte de rar .. nu ca ar fi bai daca nu te prezinti . Iti sare randul si aia e , astepti urmatoarea

Edited by Baxon, 24 August 2017 - 19:13.


#6
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Nu se poate face progrmare la inmatriculare fara seria CIV (cartea de identitate eliberata de RAR). Dupa cate stiu eu nici impunerea la (impozit) primarie nu se poate face fara CIV.

#7
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View PostJurasikMan, on 24 august 2017 - 18:51, said:

Dai 150 ron la o firma de inmatriculari si ti-o inmatriculezi a doua zi dupa ce ai RAR-ul. Astia au "unsoarea" la ei si stiu sa grabeasca lucrurile .
Sau stai si astepti si nu mai incurajezi cu banii tai coruptia.
Oricum nu e graba, nu e ca si cum nu ai putea sa circuli cu ea.

#8
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
^^ Singura problema e ca nu poti iesi cu masina din tara, pe de alta parte nu ai nevoie de rovinieta :)

#9
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

View Postmishu77, on 24 august 2017 - 19:52, said:

Nu se poate face progrmare la inmatriculare fara seria CIV (cartea de identitate eliberata de RAR). Dupa cate stiu eu nici impunerea la (impozit) primarie nu se poate face fara CIV.
Nu stiu cum e in alte localitati, dar in Cluj-Napoca:
- pentru programare la SPCRPCIV pentru inmatriculare ai nevoie de serie sasiu, nu serie CIV, deci te poti programa fara probleme.
- la declararea masinii la primarie pentru luare in evidenta la fel, nu ai nevoie de cartea masinii; ai nevoie de cartea masinii doar dupa, pentru completarea dosarului cu fisa de inmatriculare;
Exemple concrete:
1) eu mi-am facut programarile si la RAR si la inmatriculare in 8 feb seara: la RAR am prins loc pe la sfarsitul lui martie, la inmatriculare la inceputul lui aprilie.
2) un prieten si-a cumparat masina in aprilie, in 5 aprilie seara i-am facut programare la RAR pentru 29 mai si la inmatriculare a prins loc in 14 iunie; masina a inscris-o la primarie cam prin 5-10 aprilie, si dupa vizita la RAR a mai trecut o data pe la primarie pentru viza pe fisa de inmatriculare.

#10
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
In Timisoara la programarea online ai nevoie de seria CIV http://www.drpciv.ro...matriculare.php

In tara asta nu te mira nimic :) doar cu astia sa nu ai de a face ....

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
https://forum.softpe.../page__st__3024

Ia uite aici lamuriri ;)

#12
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu mi-am batut capul niciodata .. am apelat la firma . Pentru un comision OK au mers la RAR, asigurari.,la inmatriculari si ce mai stiu ei..., doar m-au sunat cand sa vin sa iau masina gata de circulatie.

Nici o evaziune... bani platiti cu chitanta in regula la firma.


Cum se descuraca ei e treaba lor nu a mea si nu sunt eu cel competent sa-i trag de maneca sau nu....

Edited by keta, 25 August 2017 - 00:55.


#13
AdrianSsarbu

AdrianSsarbu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.11.2017
Salut,
Am achizitionat un autoturism de la o persoana fizica care la randul ei l-a cumparat de la firma la care lucra si nu mai este necesar sa-l ia in evidenta ,eu am toate actele inclusiv fiscalul de firma valabil inca 25 de zile ,intrebarea este
-mai am nevoie de altceva in afara de contractul vinzare-cumparare dintre noi???
Multumesc

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai RCA pe tine , taxa de talon si inregistrarea la impozit pe tine , apoi cu dosarul la politie ...

Edited by Baxon, 23 February 2018 - 20:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate