Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Vacanta pe litoral prin agentie sau pe cont propriu?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007
Buna ziua!

Cum este mai convenabil (la pret, conditii) pentru o vacanta de 2 persoane, 7 zile pe litoral? Plecarea va fi saptamana viitoare.
Ce statiune imi puteti recomanda?

Multumesc!

#2
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
O vacanta se planifica cu mult timp inainte daca vrei sa obtii cele mai bune preturi. Cine nu stie a deschide un google apeleaza la agentie, e mai comod si pare 'lucru serios" altfel "pe cont propriu" e cel mai bine. Ca recomandari de statiuni incearca la sud, la sud de 2 Mai si Vama Veche Posted Image

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
daca astepti pana la 1 septembrie, poti lua sejur prin programul "litoralul pentru toti", participa si hoteluri de 4*, gasesti sejururi cu mic-dejun inclus, demipensiune, pensiune completa sau all-inclusive.
https://www.litoralu...pentru_toti.htm
daca ai noroc, gasesti camere disponibile si pe site-urile de rezervari gen booking.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011

 alex05ok, on 24 august 2017 - 15:42, said:

Buna ziua!

Cum este mai convenabil (la pret, conditii) pentru o vacanta de 2 persoane, 7 zile pe litoral? Plecarea va fi saptamana viitoare.
Ce statiune imi puteti recomanda?

Multumesc!

niciodata nu am zburat prin agentie decat daca paraseam continentul pentru ca sa am un spate asigurat in caz ca se intampla ceva. Dar in Europa sa comanzi prin agentie este o prostie, pentru ca mereu platesti in plus.

Daca nu e nimic programat o sa iti ceara un pret destul de ridicat, dar poate ai noroc sa prinzi ceva ca nu prea mai este sezon, iar apa se raceste. In septembrie cred ca in Mamaia este linistit, chiar daca nu am fost in perioada respectiva niciodata. Cu cat te duci mai in sud, cu cat dai de personaje mai ciudate. Eu zic ca si in Bulgaria ar merita sa arunci un ochi.

#5
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Sunt curios ce face agentia daca zbori intercontinental? Poti explica, sunt chiar curios; o asigurate de calatorie nu i asa scumpa.
LE colegul initiator nici nu vrea sa zboare vrea hotel prin agentie :)

Edited by Octavian_SK, 24 August 2017 - 16:59.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Imi permit sa recomand Mangalia cu cazare la particulari insa va trebui sa te descurci cu mancarea dar stai linistit ca nu se moare de foame.
Motivul? Daca alegi Mamaia vei fi oarecum “blocat” in statiune suportand aglomeratia si galagia inevitabila. Asta pentru ca statiunea nu este chiar in oras iar “obiectivele turistice” din apropierea statiunii sunt aglomerate rau de tot (mai ales in week-end).
Eforiile (Nord si Sud) sunt de asemenea foarte aglomerate si nu prea ai ce face pe acolo in afara de plaja.

Ce poti sa vezi in Mangalia? Moscheea Esmahan Sultan, Muzeul de arheologie Callatis (sunt si ruinele cetatii), Portul turistic, Plaja Mangalia, Muzeul marinei, Centrul istoric și monumentul eroilor, Biserica ortodoxă Sf Gheorghe si bineinteles Herghelia din Mangalia.

Gasesti cazare aici;
https://www.turistin...i-mangalia.html

Vacanta placuta

#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Pe mine ma costa mai putin prin agentie decat rezevare direct la hotel.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011

 Octavian_SK, on 24 august 2017 - 16:56, said:

Sunt curios ce face agentia daca zbori intercontinental? Poti explica, sunt chiar curios; o asigurate de calatorie nu i asa scumpa.
LE colegul initiator nici nu vrea sa zboare vrea hotel prin agentie Posted Image

pai uite este usor, daca mancarea este proasta, hotelul este mizerabil, cand esti acolo mai greu te intelegi cu oamenii, plus ca nu toti sunt amabili, iar mancarea oricum nu ti-o schimba. Daca un avion este intarziat sau nu este operat in ziua respectiva dintr-un motiv anume, cand ajungi acolo si iti dai seama ca totul este altfel decat in poze, prin agentie poti cere despagubire, aici vorbim de tratatul de la montreal (in cazul concediilor in afara UE), drepturile calatorului (in UE) sau lista frankfurt. Daca as zbura pe cont propriu, ar trebui sa dau hotelul din tara respectiva in judecata, iar legea apartine de tara hotelului, daca eu sunt in Cuba crezi ca imi iau un avocat acolo? Asa agentia sta undeva in Europa si este raspunzatoare.

Iti dau si exemplu, am comandat bilet de calatorie prin agentie Tui in republica dominicana, am ajuns acolo si am constatat ca mancarea era cu totul alta decat era in "oferta" de calatorie, in fiecare zi mancarea se schimba minimal, deci erai obligat sa mananci zilnic aceasi mancare. Plus ca hotelul era construit din doua turnuri, un turn avea vedere la mare, un alt turn nu, camera mea era cu vedere la mare, cand am ajuns acolo toate camerele cu vedere la mare erau date, am primit o camera fara vedere la mare in primele 4 zile, iar restul de 7 zile cu vedere la mare. Am reprosat mancarea si camera direct in concediu ca sa am ca dovada, m-am intors acasa, le-am scris agentiei ce si cum, am primit 20% din concediu inapoi, la o suma de aproape 3000€, sunt totusi 600€.

 sfantu.dracu, on 24 august 2017 - 17:58, said:

Pe mine ma costa mai putin prin agentie decat rezevare direct la hotel.

Inseamna ca nu stii unde sa cauti, sau esti multumit cu ce primesti.

Edited by business11, 25 August 2017 - 09:24.


#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
business11, stai oleaca, aici vorbim despre litoralul romanesc si rezervari prin agentie sau direct la hotel sau prin site-uri specializate.

alex, care este bugetul tau, sunteti un cuplu tanar, cu sau fara copii ? in ce statiuni de pe litoral ati mai fost pana acum si care v-a fost pe plac ? care sunt cerintele, pretentiile voastre, vreti distractie sau odihna in aceasta vacanta ?

uite, daca vrei, iti poti face rezervare direct pe site-ul unui hotel din jupiter, hotel cometa. este un hotel foarte curat, linistit, cu note foarte bune pe booking si AFA. nu asigura servicii de masa ( a renuntat la restaurant, l-a cedat hotelului meteor). dar poti achizitiona si servicii de masa, vei primi tichete valorice, valabile la cateva restaurante si terase aflate in vecinatatea hotelului, eu iti recomand terasa barina activ.
hotelul are si oferte in aceasta perioada, "platesti 5 nopti, stai 6" si "platesti 6 nopti, stai 7", valabile pana pe 11 septembrie. trebuie doar sa ai si noroc sa gasesti camera disponibila in perioada dorita de tine.
plaja din dreptul hotelului NU este ok, nu apartine hotelului. la cateva sute de metri distanta este plaja din jupiter, amenajata cu sezlonguri si umbrele, dar si cu zona pentru cearsafuri.
statiunea nu e cine stie ce, mai mult familii cu copii, nu prea ai ce face seara in afara de plimbari pe faleza/plaja sau in alte statiuni.

prin agentii de turism poti cumpara ofertele "litoralul pentru toti", nu cred ca le poti achizitiona direct de la hotel.
tu stii mai bine ce asteptari ai de la aceasta vacanta.

#10
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007
Era vorba de parintii mei. Au luat 3 zile la hotelul Lotus din Mamaia si pentru ca le-a placut au mai luat 3 zile. Au platit 130 de lei pe noapte pentru o camera mica, cu pat dublu, cu frigider si televizor. Televizorul lcd era foarte mic si era pus undeva sus pe perete, de aceea se vedea foarte inchis.
In schimb le-a placut foarte mult statiunea Mamaia, au vizitat foarte multe locuri, au mancat de fieacre data in alta parte.
Au fost si au venit cu trenul. La dus trenul a intarziat cu 15 minute si cand l-au schimbat in Gara de Nord nu au mai gasit locuri pe scaun si au trebuit sa stea in picioare pana la Constanta.
La intoarcere nu au stiut ca la Titu se despart vagoanele, unele ajung in Targoviste si altele la Pitesti. Au avut noroc ca aveau bilete cu locuri si cineva le-a spus ca stau pe locurile lor, dar cand s-au uitat pe bilete si-au dat seama ca trebuie sa mearga in celelalte vagoane.

#11
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005

 sfantu.dracu, on 24 august 2017 - 17:58, said:

Pe mine ma costa mai putin prin agentie decat rezevare direct la hotel.
Confirm si eu acest lucru.

 business11, on 25 august 2017 - 09:20, said:

Inseamna ca nu stii unde sa cauti, sau esti multumit cu ce primesti.
Nu-i chiar asa.
Pai nu am unde sa caut, am locurile mele unde ma duc, preferitele mele, nu sunt disponibile decat online sau la agentie. La gazda pe apucate nu stau. Rezervarile le fac cu 5-6 luni inainte. Daca te duci la ghiseu te costa tripul. Asa ca ramane tot la agentie (vorbesc de hotel cu servicii incluse neaparat langa plaja).
Sau exista un loc secret unde se fac rezervari/cautari ?

Edited by wolfydRg, 12 September 2017 - 13:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate