Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Femeile in lumea auto

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

 Friskey, on 24 august 2017 - 14:16, said:

N-am nici o parere ca n-am vazut pana acum. Arata-mi tu o femeie mecanic si io o iau de navasta.
Despre schimbatorii de piese am o parere buna. Nu mai traim pe vremea lu' Ceasca cand orice rahat trebuia refolosit, reparat, reciclat. S-a uzat/stricat piesa atunci ea trebuie schimbata cu una noua. Cu mici exceptii (numai atunci cand piesa se poate repara impecabil), prefer o piesa noua in stare perfecta.
Adica daca mi-am busit bine aripa nu vrea sa ma duc la un mecanic carpaci care sa mi-o indrepte cu 458 de ciocane si sa mi-o umple cu o galeata de chit. Data jos si schimbata cu una noua sau una de la dezmembrari dar in stare impecabila.
De acord, dar eu nu la asta ma refeream.  Mai e cate-un reglaj de facut, cate-o clapeta / supapa de curatat...

#38
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
masculin = mecanic
feminin = mecanica . ce e asa greu de inteles :) ahh si sa fie blonda

#39
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017

 _R_A_D_U, on 24 august 2017 - 13:33, said:

Au maini, adevarat, insa n-au "oo"... Posted Image

Adevarat.

Attached Files



#40
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 Friskey, on 24 august 2017 - 14:16, said:

Despre schimbatorii de piese am o parere buna.
Sa schimbi piesa nu e chiar asa complicat ... da' sa stii care piesa trebuie schimbata uneori poate fi mai dificil (si, evident, nu ma refer la o aripa "busita bine").

PS - asta mi-a adus aminte de ce-mi zicea acu' vreo 25 de ani un amic depanator tv - reparase un tv .. a spus clientului cit costa iar acesta oarecum revoltat  a zis "atitia bani ca mi-ai schimbat un condensator ?'" replica "maistorului" a sunat cam asa "condensatoru' l-am schimbat pe gratis ... banii i-am cerut pt. ca am stiut ce condensator trebuie schimbat ... da' daca nu-ti convine pun condensatoru' vechi la loc gratis si plec".

Edited by adrian_r5, 24 August 2017 - 14:36.


#41
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

 red46, on 24 august 2017 - 13:23, said:

Păi nu au şi ele tot 2 mâini, ca şi noi? Ce-i aşa wow?

Da,da-n alea doua maini nu au aceasi putere ca un barbat si cu tot respectul,un mecanic mai trebuie sa faca uz si de forta fizica cateodata.
Nu vad bine o femeie cand trebuie sa schimbe pe elevator o bieleta la o masina de teren,careia trebuie sa-i demonteze/monteze roata.
Shiva,stiu ca esti femeie,dar esti de acord si tu ca nu neaparat misoginismul trebuie luat in calcul in acest caz,cat insasi menirea de femeie.Sunt convins ca 0,0005% din mecanici sunt femei,dar acele femei fac parte din categoria femeia-barbat,daca intelegi ce spun.
O femeie trebuie sa fie finuta,gingasa (chiar daca are 100 de kile).Cum ar fi sa prinzi de mana o femeie de asta si sa te zgarie bataturile din palme de la datul la cheia de 32?
Femeia sa "stea" la locurile ei,acolo unde doar o femeia face fata cu brio.Si aici nu ma refer la tampeniile masculilor tembeli,alea cu cratita si rantasul.
O femeie trebuie admirata si respectata.Cum dracu sa faci asta cu o femeie imbracata intr-o salopeta mai mult sau mai putin jegoasa.Spune tu acuma Posted Image

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dorin_2k, on 24 august 2017 - 14:24, said:

Iti trebuie mecanic pt schimbat becul?
La benzinarie chemi baiatul sa alimenteze ca nu stii sa scoti busonul?
Ce faci cand se termina lichidul de parbriz?
La modelul meu de maşină îţi cam trebuie. Electrician, na - îmi asum greşeala. Becul se scoate foarte greu din soclu, s-au chinuit la el chiar şi cei de la reprezentanţa din România să-l scoată, 5 minute în loc de 2, cum spuneam. Şi culmea, la benzinăriile din Bulgaria nici nu trebuia să chem pe cineva ca să scoată buşonul, veneau din proprie iniţiativă. Nu din cauză că e mare filosofie, ci ca să eviţi să te murdăreşti pe mâini. Poate că unii ţin la maşina lor şi nu vor să păteze volanul, iar cozile de la WC-urile din benzinării pot avea timpi mari de aşteptare, timpi pe care poate că nu ţi-i permiţi.
Şi da, eu am ajutat pe o şoferiţă în benzinăria Petrom din Mangalia nu numai să scoată buşonul, ci să şi manevreze pistolul pompei; nici măcar asta nu ştia - însă angajaţii benzinăriei nu i-au sărit în ajutor.
De ce mă obligi la offtopic?

#43
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003

 vio1971, on 24 august 2017 - 14:07, said:

mi ar placea o mecanica cu fustita scurta si decolte Posted Image sa stea aplecata deasupra motorului si sa lucreze  mhmmm as plati dublu manopera Posted Image basca as si ajuta o
Aria 'Sexy lounge' e mai jos si e topic dedicat.

 tfmercedez, on 24 august 2017 - 13:49, said:

Americanii au avut presedinte de culoare, dar au preferat un clovn in locul unei femei.
Ei au unul, noi avem ..... legiune (parlament + guvern)

 Baxon, on 24 august 2017 - 14:24, said:

[...] sa monteze singura un esapament[...]
Asta chiar nu e treaba grea.
Intr-un service auto dotat nu iei cutia de viteze si motorul in brate .... Mai degraba te lupti cu suruburi intepenite, ruginite, belite de Dorel si apoi lego frumos sa le pui inapoi si sa nu-ti ramana piese si suruburi Posted Image


@adisz: Apoi nu cred ca bataturile ar fi problema ci mirosul de benzina/ulei in loc de trandafiri. Oricum nu cred ca si-ar gasi parteneri 'flower-power trubaduri'. Cred.

Edited by shiva, 24 August 2017 - 15:03.


#44
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
daca nu avem nici macar o mecanica in RO ,ce rost mai are topicul ??  
nu cred ca o doamna /d-ra si ar murdari manutele gingase si nici nu cred ca ar dori sa lucreze cu alti 5-8 etc  colegi zi de zi !!
o mecanica cu unghii false !!   woow ce n as da sa vad ,  daca nu ma lasi sa visez la una cu fustita ....

#45
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am vazut un documentar la tv cu niste "mecanice" bune si foarte pricepute. Nu mai tin minte la ce ora a fost documentarul dar a fost pe canalul SuperOne HD.

Edited by dreaQ, 24 August 2017 - 15:46.


#46
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002

 Friskey, on 24 august 2017 - 14:16, said:

N-am nici o parere ca n-am vazut pana acum. Arata-mi tu o femeie mecanic si io o iau de navasta.
[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/a6/46/21/a64621746ccb0c4b97f0b65282caf708.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
femei mecanice nu am intalnit niciodata, dar odata mi-am indreptat si vopsit aripa la un service, iar cand m-am dus sa preiau masina, era o femeie care mi-o vopsise si facuse treaba buna.

#48
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 shiva, on 24 august 2017 - 14:58, said:




Asta chiar nu e treaba grea.
Intr-un service auto dotat nu iei cutia de viteze si motorul in brate .... Mai degraba te lupti cu suruburi intepenite, ruginite, belite de Dorel si apoi lego frumos sa le pui inapoi si sa nu-ti ramana piese si suruburi Posted Image


Nu iei motorul /cutia in brate , ci cu un scripete /girafa sau in unele cazuri in care se dau pe jos cu un cric hidraulic , oricare ar fi operatiile , necesita calm , pricepere , inteligenta peste medie ( chiar daca nici majoritatea barbatilor nu se incadreaza  =)) ) si ceva forta in membre ... nu vad nici o femeie dispusa sa stea si sa lucreze intr-un atelier auto/moto ; poti fi si exceptii nu zic nu , dar unde -s exceptiile alea ?

#49
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
fabricile noastre de autoturisme nu au femei la banda de montaj ??
la vopsitorie au sigur

#50
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Am la facultate o colega, pe care o cheama... sa zicem, Dana. Am pus si-o poza, si am primit permisiunea. Am avut un proiect in cadrul careia o echipa trebuia sa disece o cutie de viteze, masurat si inlocuit diferite elemente, iar apoi montata la loc, sa masuram diferentele de functionare.

Dana, de una singura, cu trusa de scule de acasa, a demontat cutia de viteze pana la ultima piesa si-a remontat-o, fara sa ramana un surub pe masa de lucru. Dar Dana cred ca-i singura capabila intre multe, multe gagici.

Attached File  d.jpg   59.13K   29 downloads

 Barboso, on 24 august 2017 - 13:28, said:

Fara sa fiu misogin... si mecanicii barbati sunt o specie pe cale de disparitie, din pacate.   Altfel, schimbatori de piese se gasesc pe toate drumurile.  Nu vad de ce n-ar fi si femei.

Trist, foarte trist. Daca lucrarea nu se rezuma la inlocuire, ar fi in stare sa te plateasca doar sa-ti iei masina inapoi.

Edited by Ann0nyym0us, 30 August 2017 - 11:20.


#51
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017

 Ann0nyym0us, on 30 august 2017 - 11:20, said:

Am avut un proiect in cadrul careia o echipa trebuia sa disece o cutie de viteze, masurat si inlocuit diferite elemente, iar apoi montata la loc, sa masuram diferentele de functionare.

Cum ar fi?

#52
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Rotile dintate, rulmentii. Dar ce relevanta are?

Edited by Ann0nyym0us, 30 August 2017 - 11:39.


#53
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Si cum poti inlocui un rulment cu altul diferit, sa inchizi cutia, si sa si functioneze?

#54
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Cu grija, cu atentie si cu sculele potrivite. La rulmenti mai exista si alti parametrii pe langa dimensiune. Exista materiale, tip de role, lubrifiant.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate