Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Femeile in lumea auto

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
https://en.wikipedia...ula_One_drivers

#20
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

 dan1980_25, on 24 august 2017 - 13:34, said:

sunt curios cum imi va strange o femeie plapanda, suruburile de la chiulasa la un cuplu de 150 Nm,unde exista multi barbati care nu au putere suficienta. Sau o disributie unde iti rupi degetele cand pui cureaua.
Pai ar arata ca asta...

Attached File  w.jpg   137.78K   34 downloads

... nu ca asta...

Attached File  g.jpg   15.81K   35 downloads


Quote

La fel de bine se putea deschide topic despre femeile care muncesc la padure, incarcat lemne etc, sau la spart betoane cu barosul, pickhammer-ul sau alte alea.
Numai ca suntem pe aria Auto si asta ne intereseaza.

Edited by Barboso, 24 August 2017 - 13:47.


#21
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007

 red46, on 24 august 2017 - 13:23, said:

Păi nu au şi ele tot 2 mâini, ca şi noi? Ce-i aşa wow?
Culmea e ca deobicei femeile gatesc, bucatarii renumiti tot barbati sunt.  La chirurgie la fel.
Am vazut insa pe yt o companie aeriana care are multi piloti femei, chiar si cazuri in care intregul echipaj era feminin.

#22
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Sunt femei ingineri în motorsport și numărul lor creste. Fiind implicat oarecum în fenomen, e un domeniu cu o atitudine destul de misogina, dar se schimba încetul cu încetul. În general de sus în jos

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Femei mecanic nu stiu, dar stiu una electrician auto - stie si mecanica oricum - are si toate categoriile de soferi...

#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007
Americanii au avut presedinte de culoare, dar au preferat un clovn in locul unei femei.

Edited by tfmercedez, 24 August 2017 - 13:49.


#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Doar la magazinul alaturat de service am vazut femei. Introduc codul in PC si iti aduc piesa. Alte detalii nu prea stiu sa iti ofere.
Insa sa lucreze la masina nu am vazut niciodata.
Si am avut tangenta cu multe service-uri auto.
Voi intreba totusi un prieten ce a fost in aproape toate service-urile din judet. (obligatie de serviciu pt el)

#26
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Here u go:

https://en.wikipedia.../Sabine_Schmitz

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ufzdL1JaEKM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5KiC03_wVjc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mecanici nu cunosc, insa sunt convins ca sunt.

LE: cica e si service prin Paris doar cu mecanici femei, insa la cum e prezentat, mi se pare mai mult coafor decat service auto.
http://www.promotor....meilor-12750414

Edited by un_dac, 24 August 2017 - 14:02.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De Sf. Paşti am mers la bulgari şi s-a nimerit ca tocmai seara, pe ceaţă, să rămân fără becul din farul drept (cel de fază scurtă).
A doua zi, eu eram cel care căuta în Burgas magazin de piese auto. Google mi-a dat link către reprezentanţa Dacia de acolo. Ce noroc, zic; poate găsesc pe cineva care ştie româna.
Canci.
Femeia care lucra la vânzări, în schimb, era singura din reprezentanţă care ştia şi engleza, pe lângă bulgara maternă. M-am înţeles foarte bine cu ea; n-am apucat să-i spun decât că mi s-a ars becul din far şi i-am arătat maşina afară. Şi-a dat seama ce model şi ce an de fabricaţie este, s-a dus la magazie şi a cerut becul de far cu codul cutare, fără să-l caute în calculator. Nu cred că împlinise 30 de ani, dar era ca argintul viu.
Aveam dubii şi asupra mecanicilor, dar cel care a lucrat, un tip haios, cu barbă, mare amator de discuţii şi de călătorii, mi-a schimbat becul în 2 minute, chestie care în România a durat 5 minute. Repet, era reprezentanţă Dacia, nu Nissan, cea Nissan era alături de ei.
Au lucrat frumos, chiar neaşteptat de frumos pentru o ţară a cefelor late şi a castraveciorilor, aşa cum credem noi despre Bulgaria.
Cu ocazia asta am constatat că numai sărăcia îi trage în jos; dacă ar avea fonduri, cred că i-ar depăşi pe unguri.

Dacă vorbim, însă, de femeile la volan, în traficul obişnuit, ei bine, sunt tot mai puţine cele care într-adevăr conduc corect şi mai ales prudent. Principala lor însuşire este de a-ţi tăia calea cu viteza melcului. Însă numărul de şoferiţe creşte, nu numai la noi, tot mai mult.

 un_dac, on 24 august 2017 - 13:56, said:

Acum na, întreb şi eu: Sabine Schmitz cum procedează la final, scuipă sau înghite?
Ce vă uitaţi aşa la postul meu? Este şi degustătoare de vinuri.

#28
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

 PSC, on 24 august 2017 - 14:03, said:

De Sf. Paşti am mers la bulgari şi s-a nimerit ca tocmai seara, pe ceaţă, să rămân fără becul din farul drept (cel de fază scurtă).
A doua zi, eu eram cel care căuta în Burgas magazin de piese auto. Google mi-a dat link către reprezentanţa Dacia de acolo. Ce noroc, zic; poate găsesc pe cineva care ştie româna.
Canci.
Femeia care lucra la vânzări, în schimb, era singura din reprezentanţă care ştia şi engleza, pe lângă bulgara maternă. M-am înţeles foarte bine cu ea; n-am apucat să-i spun decât că mi s-a ars becul din far şi i-am arătat maşina afară. Şi-a dat seama ce model şi ce an de fabricaţie este, s-a dus la magazie şi a cerut becul de far cu codul cutare, fără să-l caute în calculator. Nu cred că împlinise 30 de ani, dar era ca argintul viu.
Aveam dubii şi asupra mecanicilor, dar cel care a lucrat, un tip haios, cu barbă, mare amator de discuţii şi de călătorii, mi-a schimbat becul în 2 minute, chestie care în România a durat 5 minute. Repet, era reprezentanţă Dacia, nu Nissan, cea Nissan era alături de ei.
Au lucrat frumos, chiar neaşteptat de frumos pentru o ţară a cefelor late şi a castraveciorilor, aşa cum credem noi despre Bulgaria.
Cu ocazia asta am constatat că numai sărăcia îi trage în jos; dacă ar avea fonduri, cred că i-ar depăşi pe unguri.

Dacă vorbim, însă, de femeile la volan, în traficul obişnuit, ei bine, sunt tot mai puţine cele care într-adevăr conduc corect şi mai ales prudent. Principala lor însuşire este de a-ţi tăia calea cu viteza melcului. Însă numărul de şoferiţe creşte, nu numai la noi, tot mai mult.

Acum na, întreb şi eu: Sabine Schmitz cum procedează la final, scuipă sau înghite?
Ce vă uitaţi aşa la postul meu? Este şi degustătoare de vinuri.
nvm

Edited by jimmyboy9111, 24 August 2017 - 14:07.


#29
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Prin Burgas am schimbat si eu toba, acum multi ani, in service-ul unei tipe, Andreea parca.  Nu punea mana, dar statea (nu c-ar fi fost nevoie, as zice) "cu ochiul" pe mecanici.  Si s-a bagat si-n "groapa", pe sub masina.
Si da, si eu am fost foarte multumit de ce-au facut.  Si (bonus) de pret... am iesit cam la jumate fata de pretul din tara.

Edited by Barboso, 24 August 2017 - 14:09.


#30
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 iliketoforkmyself, on 24 august 2017 - 13:45, said:

Au fost pe acolo ... da' n-au facut mare brinza ... in schimb Jutta Kleinschmidt s-a descurcat onorabil in 2001 la "Dakar"  ... la fel si Michèle Mouton nu s-a facut de ris pe unde a alergat.

Edited by adrian_r5, 24 August 2017 - 14:08.


#31
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
mi ar placea o mecanica cu fustita scurta si decolte :) sa stea aplecata deasupra motorului si sa lucreze  mhmmm as plati dublu manopera :) basca as si ajuta o

#32
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 shiva, on 24 august 2017 - 13:19, said:

Sa vedem acum ce parere aveti despre femeile mecanic si daca/cand/cum exista femei in domeniul auto.
N-am nici o parere ca n-am vazut pana acum. Arata-mi tu o femeie mecanic si io o iau de navasta.
Am vazut 1-2 fete care se pricepeau cat de cat la chestii simple: recunoscut compnente, schimbat consumabile, schimbat roata in caz de pana. Le-a invatat tac-su, cum s-ar zice, ca tac-su si-a dorit baieti da' n-a avut niciunu'.

Despre schimbatorii de piese am o parere buna. Nu mai traim pe vremea lu' Ceasca cand orice rahat trebuia refolosit, reparat, reciclat. S-a uzat/stricat piesa atunci ea trebuie schimbata cu una noua. Cu mici exceptii (numai atunci cand piesa se poate repara impecabil), prefer o piesa noua in stare perfecta.
Adica daca mi-am busit bine aripa nu vrea sa ma duc la un mecanic carpaci care sa mi-o indrepte cu 458 de ciocane si sa mi-o umple cu o galeata de chit. Data jos si schimbata cu una noua sau una de la dezmembrari dar in stare impecabila.
Problema e ca multi nici la schimbat piese nu se pricep. Barbati fiind.

#33
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

 vio1971, on 24 august 2017 - 14:07, said:

mi ar placea o mecanica cu fustita scurta si decolte sa stea aplecata deasupra motorului si sa lucreze  mhmmm as plati dublu manopera

This!

D-asta nu sunt prea multe femei mecanice.

#34
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 corinadaniela, on 24 august 2017 - 13:45, said:

cel putin in 2009, exista o singura femeie mecanic auto in Romania, la brasov.
http://www.bzb.ro/st...bmw-ului-a39212
Reclama la BMW, atata tot.

#35
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001

 PSC, on 24 august 2017 - 14:03, said:

mi-a schimbat becul în 2 minute, chestie care în România a durat 5 minute.
Iti trebuie mecanic pt schimbat becul?
La benzinarie chemi baiatul sa alimenteze ca nu stii sa scoti busonul?
Ce faci cand se termina lichidul de parbriz?

#36
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 shiva, on 24 august 2017 - 13:19, said:

....



Sa vedem acum ce parere aveti despre femeile mecanic si daca/cand/cum exista femei in domeniul auto.
Problema ar fi una generala cand trebuie sa dea jos o cutie de viteze , sa monteze singura un esapament , chestii grele ( dar nu imposibile ) pe care o femeie ( cu ceva minte ) le-ar ocoli din start . S-apoi nu cred ca femeia urmareste sa arate cu bicepsul de 3 ori mai mare ca al propriului partener ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate