Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Femeile in lumea auto

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Povesteam  cu colegii ca n-am intalnit femei mecanic si nici nu cred ca barbatii conducatori-auto s-ar duce la un service cu mecanici femei (misoginism, educatie, etc - mecanica fiind vazuta ca o munca de barbat).
Asa ca raspunsurile primite la intrebarea "te-ai duce la un servici cu mecanice (femei-mecanic)?" variaza intre "daca sunt bune" si "daca service-ul are renume bun".

Pentru femei la volan avem topic dedicat. Nu asta e subiectul topicului.
Femei pilot - am inteles ca exista, dar nu in F1 (mai degraba in raliuri)
Femei prin reprezentante si magazine de piese-auto - am intalnit, dar cam praf tehnic (asta-i masina, asta-i codul piesei. punct).

Sa vedem acum ce parere aveti despre femeile mecanic si daca/cand/cum exista femei in domeniul auto.

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,553
  • Înscris: 06.03.2016
Păi nu au şi ele tot 2 mâini, ca şi noi? Ce-i aşa wow?

#3
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

 shiva, on 24 august 2017 - 13:19, said:

Asa ca raspunsurile primite la intrebarea "te-ai duce la un servici cu mecanice (femei-mecanic)?"

Nu exista mecanice. Pluralul de la mecanic e mecanici.

Mi se rupe daca cine lucreaza la masina e femeie sau barbat. Tot ce conteaza este sa fie un mecanic bun.

#4
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
:))..eu n-am vazut specia asta..nu cred ca exista

#5
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Fara sa fiu misogin... si mecanicii barbati sunt o specie pe cale de disparitie, din pacate.   Altfel, schimbatori de piese se gasesc pe toate drumurile.  Nu vad de ce n-ar fi si femei.

#6
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Convingerea mea este ca daca masinile ar fi fost inventate/concepute de femei, comenzile ar fi foarte diferite de cele pe care le stim. Poate acceleratia ar fi fost cu mana si directia cu piciorul sau am fi stat cu spatele la directia de mers.

Ceva tot ergonomic si complet functional, dar foarte diferit de ce vedem azi.

#7
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

 bladhaund, on 24 august 2017 - 13:28, said:

Convingerea mea este ca daca masinile ar fi fost inventate/concepute de femei, comenzile ar fi foarte diferite de cele pe care le stim. Poate acceleratia ar fi fost cu mana si directia cu piciorul sau am fi stat cu spatele la directia de mers.

Ceva tot ergonomic si complet functional, dar foarte diferit de ce vedem azi.

da, ce-i drept si eu m-am gandit..eu cred ca daca era facuta de femei..in primul rand, masinile ar fi fost conduse doar de femei:)..pe urma, pe partea tehnica, sunt convins sa schimbatorul de viteze ar fi fost intre craci (ce zice femeia, si util si placut in acelasi timp)..iar volanul cu tatele..are o oglinda mare in fata, mainile le foloseste sa se mai fardeze:)

Edited by jimmyboy9111, 24 August 2017 - 13:34.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 red46, on 24 august 2017 - 13:23, said:

Păi nu au şi ele tot 2 mâini, ca şi noi? Ce-i aşa wow?
Au maini, adevarat, insa n-au "oo"... :D

#9
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Barboso, on 24 august 2017 - 13:28, said:

Fara sa fiu misogin... si mecanicii barbati sunt o specie pe cale de disparitie, din pacate.   Altfel, schimbatori de piese se gasesc pe toate drumurile.  Nu vad de ce n-ar fi si femei.
E si normal zic eu. Cine vrea sa-si bata capul pe 2 lei ? La service-uri  angajatul nu castiga mare lucru. Acolo gasesti asa cum ai spus schimbatori de  piese. Acum ori cunosti inginerie ori doar montare-demontare. Inginerie mecanica nu e o stiinta imbratisata de femei.

#10
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

 Barboso, on 24 august 2017 - 13:28, said:

Fara sa fiu misogin... si mecanicii barbati sunt o specie pe cale de disparitie, din pacate.   Altfel, schimbatori de piese se gasesc pe toate drumurile.  Nu vad de ce n-ar fi si femei.
Aici ai dreptate. Masinile sunt tot mai pline de electronica care cedeaza prima la uzura. Vad un viitor luminos electro-mecanicilor (de orice orientare).

#11
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
sunt curios cum imi va strange o femeie plapanda, suruburile de la chiulasa la un cuplu de 150 Nm,unde exista multi barbati care nu au putere suficienta. Sau o disributie unde iti rupi degetele cand pui cureaua.
Nu mai amintesc de tinichigerie, taiat cu flexul, sudura etc.
La fel de bine se putea deschide topic despre femeile care muncesc la padure, incarcat lemne etc, sau la spart betoane cu barosul, pickhammer-ul sau alte alea.

Edited by dan1980_25, 24 August 2017 - 13:37.


#12
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 dan1980_25, on 24 august 2017 - 13:34, said:

sunt curios cum imi va strange o femeie plapanda, suruburile de la chiulasa la un cuplu de 150 Nm,unde exista multi barbati care nu au putere suficienta.


Cu o bara. Luuuunga.

#13
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Puțină lume știe că viitoarea regină Elisabeta a II-a a lucrat ca mecanic de intreținere camioane în WW2.

Attached Files



#14
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Cred ca e si in F1 o femeie pilot de teste.

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
La mine in oras e o femeie mecanic la un service.
Bine, e cat dulapul, nu cred ca ar vrea vreunul dintre noi sa o supere...

#16
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

 dan1980_25, on 24 august 2017 - 13:34, said:

[...]La fel de bine se putea deschide topic despre femeile care muncesc la padure, incarcat lemne etc, sau la spart betoane cu barosul, pickhammer-ul sau alte alea.
Yeah, da' n-avem arie dedicata decat pt. auto :D

#17
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 dan1980_25, on 24 august 2017 - 13:34, said:

sunt curios cum imi va strange o femeie plapanda, suruburile de la chiulasa la un cuplu de 150 Nm,unde exista multi barbati care nu au putere suficienta.

Lasa ca stiu io una care lucra la vulcanizare pe la sfarsitul anilor '90 si daca-ti strangea aia rotile si faceai o pana pe drum bolunzeai langa roata, nu alta.
Chiar faceam misto de sotu ei si ii ziceam: vezi ma ce faci, ca de afla asta stai in ghips un an de zile!

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
cel putin in 2009, exista o singura femeie mecanic auto in Romania, la brasov.
http://www.bzb.ro/st...bmw-ului-a39212

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate