Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

fifa 17 PC vs fifa 17 PS4

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
DANUBOGDAN

DANUBOGDAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.01.2015
Buna tuturor. Postez pentru cei care joaca fifa si anume ma roade o curiozitate pe care ma contrazic cu multi prieteni. Sunt fan si joc fifa de peste 7 ani de zile, dar numai pe consola PS. De curand am jucat fifa 17 cu niste colegi de servici dar pe pc cu controller de PS. Acum va intreb poate mi se pare mie sau poate asa este si anume gameplayul este oribil pe pc, se misca mult mai greu, pasele nu intra, suturile la fel, totul este pe dos si nu merge asa cursiv ca si pe consola. MEntionez ca sistemul pe care am jucat era un i3, 8 GB RAM si ca placa video un GTI 650 Ti. Astept pareri. Multumesc anticipat!

#2
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Sunt cam la fel. Daca pe PC jocul este piratat, da, merge extrem de prost.

#3
DANUBOGDAN

DANUBOGDAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.01.2015

 Chifteluta, on 24 august 2017 - 08:35, said:

Sunt cam la fel. Daca pe PC jocul este piratat, da, merge extrem de prost.


AI jucat si pe pc si pe consola?

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
problema principala este faptul ca jocurile sunt facute pt console, asta este destinatia lor, ca de aia sunt console. insa atunci cand restul vor sa joace si pe pc, incep problemele, pt ca este vb de migrare, trebuiesc recompilate jocurile, rescrise coduri pt a putea functiona ok, insa asta e o problema mai putin stresanta pt dezvoltatori, pt ca banii ies din console, nu din pc.

in concluzie, asta a fost si va fi mereu o problema cand vine vb de migrari de platforme pt astfel de softuri.

#5
DANUBOGDAN

DANUBOGDAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.01.2015

 Dany_Darke, on 24 august 2017 - 09:01, said:

problema principala este faptul ca jocurile sunt facute pt console, asta este destinatia lor, ca de aia sunt console. insa atunci cand restul vor sa joace si pe pc, incep problemele, pt ca este vb de migrare, trebuiesc recompilate jocurile, rescrise coduri pt a putea functiona ok, insa asta e o problema mai putin stresanta pt dezvoltatori, pt ca banii ies din console, nu din pc.

in concluzie, asta a fost si va fi mereu o problema cand vine vb de migrari de platforme pt astfel de softuri.


daca intr adevar jocurile se scriu prima data pentru console si dupa aia pentru pc uri atunci se explica :)

#6
petrenjel

petrenjel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 31.05.2017
Una din exceptiile de la migrarea de pe consola pe pc le-ar putea face jocurile shooter, gen CS:GO. Din cate tin minte VALVE a renuntat la ideea cu console pe nisa asta.

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 Chifteluta, on 24 august 2017 - 08:35, said:

Daca pe PC jocul este piratat, da, merge extrem de prost.
Aici cred ca ai dat-o bine de tot :)
Poti sa pui niste video youtube, articole,postari forum.... ORICE.... exista asa ceva... vreo dovada ?!
Eu am citit niste comentarii si... nimic.
Cum am mai zis de 180 de ori: diferenta dintre un soft original si unul crackuit (asa cum trebuie) este ZERO.
Atit cit se poate crackui, bineinteles.
De exemplu, chestiile online nu prea ai cum sa la pacalesti, dar nu e vorba de asta aici.

#8
petrenjel

petrenjel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 31.05.2017

 buyonevideo, on 24 august 2017 - 10:34, said:

Cum am mai zis de 180 de ori: diferenta dintre un soft original si unul crackuit (asa cum trebuie) este ZERO.

Daca e crack-uit doar in spiritul traditional al "crack-uirii" atunci da. Dar sa stii ca multe site-uri cu trackere au inceput sa bage bitcoin miner in fiserele jocului.
On-topic, am jucat si FIFA 17 licentiat si crack-uit pe PC. S-a simtit diferenta in-game cu aceleasi setari. De exemplu pe cel crack-uit luam crash-uri la greu pe cariera, journey, la meciurile simple jucate cu tzatzoasele, etc.

#9
DANUBOGDAN

DANUBOGDAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.01.2015

 petrenjel, on 24 august 2017 - 10:42, said:


Daca e crack-uit doar in spiritul traditional al "crack-uirii" atunci da. Dar sa stii ca multe site-uri cu trackere au inceput sa bage bitcoin miner in fiserele jocului.
On-topic, am jucat si FIFA 17 licentiat si crack-uit pe PC. S-a simtit diferenta in-game cu aceleasi setari. De exemplu pe cel crack-uit luam crash-uri la greu pe cariera, journey, la meciurile simple jucate cu tzatzoasele, etc.


eu ma refer strict la diferenta intre consola si pc ambele fara nimic cracuit

#10
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011
Nu stiu cum e fifa 2017 pe PC, dar diferenta e destul de mare intre XBOX 360 si PS4. Eu sunt de parere ca acea placa video de la PC trage in jos de tot jocul... Probabil ca merge decent cu toate optiunile grafice la minim.

#11
petrenjel

petrenjel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 31.05.2017
Singura diferenta notabila pe care am simtit-o atat la consola cat si la pc, era legat de controller. Pe controller, mai ales conectat la pc, parca e mai bun controlul asupra jucatorilor/mingii. Doar atat. Legat de suturi, pase, inflitrari e o oarecare diferenta in sensul ca la consola miscarile sunt mai "naturale" decat "robotice" pe pc, dar nu cu mult.
Konami a incercat sa copieze chestie asta pe PES. Le-au reusit putin, dar ca si grafica sunt varza si ca baza de date a jucatorilor. Sa stii ca diferentele mi se par mici, doar atunci sunt semnificative cand vorbim strict de specificatiile tehnice ale device-urilor.

#12
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

 RCmake, on 24 august 2017 - 11:47, said:

Nu stiu cum e fifa 2017 pe PC, dar diferenta e destul de mare intre XBOX 360 si PS4. Eu sunt de parere ca acea placa video de la PC trage in jos de tot jocul... Probabil ca merge decent cu toate optiunile grafice la minim.
P.S. Si pe PS3 e mult sub PS4...

#13
DANUBOGDAN

DANUBOGDAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.01.2015
din ce am citit pe net PS4 ar fi dotat cu un GPU de 1.8 TFLOPS de la AMDe echivalentul unui GTX 1060, ar fi si asta un influent asupra jocului, imi aduc amite ca acel 650 era vai de steaua lui si abia ducea jocurile vechi

#14
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

 buyonevideo, on 24 august 2017 - 10:34, said:

Aici cred ca ai dat-o bine de tot Posted Image
Poti sa pui niste video youtube, articole,postari forum.... ORICE.... exista asa ceva... vreo dovada ?!
Eu am citit niste comentarii si... nimic.
Cum am mai zis de 180 de ori: diferenta dintre un soft original si unul crackuit (asa cum trebuie) este ZERO.
Atit cit se poate crackui, bineinteles.
De exemplu, chestiile online nu prea ai cum sa la pacalesti, dar nu e vorba de asta aici.

Pai s-o luam sistematic. FIFA, ca multe alte jocuri din generatia trecuta si actuala au un asa zis "patch day one". Asta inseamna ca jocul lansat este cumva neterminat, Prin acest patch, se finalizeaza ultimile aspecte ale jocului, cum af fi transferurile, caracteristicile jucatorilor, viteza jocului, ultimile aspect grafice, etc...! In decursul anului. FIFA receptioneaza periodic tot felul de updateuri care corecteaza diverse aspecte ale gameplayului. Realizezi faptul ca fara aceste updateuri, la un joc piratat gameplayul ramane in urma. Si acest lucru este valabil pentru foarte multe titluri de PC. Incepand de pe la FIFA 2010 - 2011 parca, jocul este identic varianta PC cu varianta console. Diferente imense apar in variante piratate care nu suporta updateuri. Un alt aspect care face diferenta este jocul la tastatura vs jocul la gamepad. Tastatura are 8 directii, pe cand gamepadul are teoretic o infinitate, de unde diferente la gameplay.
Vrei dovezi? Joaca un meci din demo, dupa care joaca un meci in jocul original si cu updateurile la zi. O sa vezi singur diferenta fara articole si youtube.

#15
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011

 Dany_Darke, on 24 august 2017 - 09:01, said:

problema principala este faptul ca jocurile sunt facute pt console, asta este destinatia lor, ca de aia sunt console. insa atunci cand restul vor sa joace si pe pc, incep problemele, pt ca este vb de migrare, trebuiesc recompilate jocurile, rescrise coduri pt a putea functiona ok, insa asta e o problema mai putin stresanta pt dezvoltatori, pt ca banii ies din console, nu din pc.

in concluzie, asta a fost si va fi mereu o problema cand vine vb de migrari de platforme pt astfel de softuri.
Sunt pe naiba, PC-ul genereaza ca venit la fel de mult ca PS4 si Xbox One la un loc. 80% din jocurile indie sunt lansate pe PC iar apoi unele sunt portate pe console.
Am 4 console(PS4, Xboxe One, Wii U si PS3), nici una nu se ridica la nivelul PC-ului ca si librarie de jocuri, libertate si flexiblitate.

Edited by Papillon_, 28 August 2017 - 09:51.


#16
DANUBOGDAN

DANUBOGDAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.01.2015
Cea mai plauzibila explicatie ramane cea a lui Dany Darke. Intr adevar cei mai multi bani ies din console si cei mai muti jucatori de fifa is pe console.

#17
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
GAMING MARKET EXPLODES FOR $91 BILLION IN 2016, LED BY MOBILE AND PC GAMES https://www.digitalt...-and-pc-gaming/

"Total spending for interactive entertainment across all devices and platforms was $91 billion, which represented significant growth over 2015. Mobile gaming was the largest market overall, generating $41 billion in revenue with Monster Strike and Clash of Clans leading the way. Pokémon Go was also an incredibly successful mobile title, generating $788 million in revenue.

The total PC gaming market was at $34 billion, including both premium and free-to-play gaming. Overwatch generated $586 million in sales, Counter-Strike: Global Offensive was at 257.2 million, and Guild Wars 2 came in third at $91 million. Microsoft’s Minecraft was also a successful title at $89 million. In terms of free-to-play games, League of Legends generated a massive $1.7 billion in revenues, followed by Dungeon Fighter Challenge at $1.1 billion and Crossfire also at $1.1 billion.
Console game revenues were strong at $6.6 billion for 2016, up from $5.7 billion in 2015. Call of Duty: Black Ops III was in first place with $592 million in sales, FIFA 16 in second at $387 million, and Grand Theft Auto V came in third with $379 million."

In China cea mai mare piata la ora actuala, consolele sunt zero. Unii isi dau cu parerea doar ca sa se afle intreaba.

Edited by Papillon_, 28 August 2017 - 15:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate