Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Adio Crashplan Home

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Pentru 50 USD/an aveam spatiu nelimitat pt back-up si un client ce mergea in background, pe NAS, realizand back-up pt fisierele monitorizate.

A fost frumos cat a tinut, dar iata ca aparent nu mai merge...

https://www.code42.c...focus-business/

Quote

Code42, the leader in cloud-based endpoint data protection and recovery, announced today that it will focus exclusively on businesses and organizations large and small and will discontinue its offering for personal consumer backup. The small business, education and enterprise markets have proven to be significant growth areas for the company.

Stie cineva alternativa care sa ruleze pe Synology/Xpenology?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Erau niste zvonuri destul de substantiale pe Reddit inca inainte de 1 mai ca o sa renunte la home-(l)useri, chiar inainte de circul cu amazon cloud drive.

Pentru "unlimited" cred ca nu mai exista decit doua variante (indiferent de OS): backblaze si gsuite for business. Lasam la o parte pe aia care zic unlimited dar de fapt zic ca abuzezi pe la 1TB. Cred ca gsuite merge cu rclone pe synology (si posibil si cu alte aplicatii cu ceva GUI decent, dar probabil non-free si sigur mai lente, complicate, nesigure, etc).

#3
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Trist e ca dispar alternativele pana intr-un TB pentru home useri, alternative la pret modic. Si nici in Digi Cloud nu am mare incredere, cu exceptia situatiei in care sui totul criptat acolo. Nu mai zic de alternativele 'unlimited' ...

Edited by biogood, 23 August 2017 - 11:21.


#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pina? Ce a disparut, poate doar s-au transformat in 1TB tot la banii aia :-)
Pina la 1TB (inclusiv) au cu totii - gdrive, amazon drive, amazon s3/glacier sau ce naiba mai au in functie de cite date ai (la fel si backblaze B2, depinde cit stochezi si cit transferi), onedrive.

#5
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostAdm, on 23 august 2017 - 11:05, said:

Stie cineva alternativa care sa ruleze pe Synology/Xpenology?
Amazon Glacier.

Edited by bladhaund, 23 August 2017 - 11:37.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
https://aws.amazon.c...lacier/pricing/

Eu am acum 1.1Tb la Crashplan.
Daca ar fi sa folosesc Glacier, cu hosting in Frankfurt, pretul ar fi $0.0045 /GB /luna

Asta inseamna: 1100 * 0.0045 = 4.95 USD/luna = 60 USD/an.
E acceptabil. O sa ma uit daca chiar am nevoie de asa de mult back-up.

#7
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
In Irlanda e 0.004 / gb, putin mai ieftin.

Avantajul e ca poti sa faci backup la mai putin si platesti doar cat consumi.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Pretul nu e la transfer, ci la back-up. Nu sunt fisiere care sa le schimb des, in cel mai bun caz doar sa mai adaug poze/filme de pe telefon.

#9
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostAdm, on 23 august 2017 - 12:11, said:

Pretul nu e la transfer, ci la back-up. Nu sunt fisiere care sa le schimb des, in cel mai bun caz doar sa mai adaug poze/filme de pe telefon.
Pai da, prin cat consumi inteleg cat spatiu ocupi. Pozele mai vechi, de exemplu, pot fi trase pe DVD-uri si nu mai au nevoie de cloud.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
DVD-uri care never ever nu vor mai fi acesate din comoditate intai, apoi pt ca nu vor mai fi cititoare DVD sau pt ca s-a dus discul.
Deja in casa nu mai am decat un DVD-RW extern, care din pacate nu il pot conecta pe USB-C (macbook).
Am adaptor, dar nu am icnercat; sper sa primeasca voltajul necesar.

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In momentul in care vorbim de multe zeci sau chiar citeva sute de DVD-uri cred ca ne prea mai merita discutia, mai ales ca din cind in cind mai trebuie sa si verifici ca ai ceea ce crezi ca ai in backup (altfel o sa iti dai seama exact cind chiar ai nevoie de el si o sa fie prea tirziu). POSIBIL este cu siguranta, deh pierdeam doua nopti pentru developat si marit pozele de pe un filme de 36 pozitii. Dar cum nu mai este necesar a devenit prea greu si sa faci poker cu DVD-urile cu mii de poze pe ele.

#12
AdyMakke

AdyMakke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.05.2005

View PostAdm, on 23 august 2017 - 12:53, said:

DVD-uri care never ever nu vor mai fi acesate din comoditate intai, apoi pt ca nu vor mai fi cititoare DVD sau pt ca s-a dus discul.
Deja in casa nu mai am decat un DVD-RW extern, care din pacate nu il pot conecta pe USB-C (macbook).
Am adaptor, dar nu am icnercat; sper sa primeasca voltajul necesar.

https://support.carb...and-NAS-Devices

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
@AdyMakke - "This article is for Windows only"

Pe scurt, clientul Carbonite ruleaza pe o statie de retea, nu direct pe server.
Ca sa ruleze pe server, ar trebui un packet linux spk, ce se intaleaza pe server.

#14
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostAdm, on 23 august 2017 - 12:53, said:

DVD-uri care never ever nu vor mai fi acesate din comoditate intai, apoi pt ca nu vor mai fi cititoare DVD sau pt ca s-a dus discul.
Nimeni nu te opreste sa iti faci copii ale DVD-urilor pe hard disk si sa le accesezi local, din PC. Eu asa am facut. Backup-ul e  doar backup, nu ar trebui folosit pentru altceva, din o mie de motive.

View Postf300, on 23 august 2017 - 15:34, said:

trebuie sa si verifici ca ai ceea ce crezi ca ai in backup (altfel o sa iti dai seama exact cind chiar ai nevoie de el si o sa fie prea tirziu).
Backup-ul trebuie verificat periodic, insa te ajuta foarte mult folosirea unor discuri fiabile, care stii ca rezista mult, chiar foarte mult. Verbatim de calitate (nu contrafaceri) sunt un foarte bun exemplu in acest sens. Te mai ajuta mult si pastrarea corecta a discurilor, in conditii care sa prelungeasca viata suportului si implicit a datelor de pe el.

Edited by biogood, 05 September 2017 - 10:33.


#15
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
O posibila solutie: http://www.buddybackup.com

Tocmai ce am folosit Crashplan-ul, pentru restaurarea unor foldere care au "disparut" de pe un pc.

Si alta:
https://www.acronis....has-your-backup

Edited by Adm, 07 September 2017 - 07:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate