Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pareri emigrare Canada prin Vandervennen Lehrer

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 Damascus77, on 24 august 2017 - 08:38, said:

...
Da, asta e adevarat, dar tot asa e si in UE (unde e totusi e mai usor sa ajungi destul de rapid sa lucrezi pe o pozitie similara cu cea avuta in tara).

#20
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 DaculScoril0, on 24 august 2017 - 02:05, said:

Asta e foarte adevărat. Numai că un proaspăt emigrant nu o bagă de seamă atât cât bagă de seamă depărtarea de țara de baștină.

Canada e o țară de imigranți și-și asumă deschis acest lucru. Termenul oficial pentru cei veniți de mai puțin de 3 ani este ”newcomer” și nu are nici un fel de conotație peiorativă. Afectivă mai degrabă. În funcție de provincie sunt diverse programe de ajutorare a noilor veniți.

Dacă reușești să te rupi de unde ai plecat integrarea în societatea canadiană e destul de ușoară.

poate vrei sa spui FOB...

 Damascus77, on 24 august 2017 - 08:38, said:

Partea buna in anii si anii aia e ca probabil vei fi mai bine platit ca in Romania si pe pozitii inferioare.

important este cat ramane dupa necesitatile biologice normale.
daca castigi 1 miliard pe luna si o paine este 900 milioane crezi ca ai facut o branza ?

 ioana1973, on 23 august 2017 - 19:14, said:

Daca faci punctajul inseamna ca sansele tale de integrare sint mari (functionarii canadieni isi fac bine treaba) DU-TE mancand pamintul si 3 ani (minim) pana-ti dau aia cetatenia nu mai veni.La inceput vei tanji dupa tara.Daca rezisti 5 ani fara sa te intorci cand te vei intoarce o sa fii uimit de cat de primitiv arata Ro, te vei intreba :"Oare cum naiba am rezistat aici?" totul ti se va parea zoios si unsuros, oameni ostili, priviri banuitoare circumspecte...
EMIGRAREA IN CANADA este mult mai usoara decat in Europa deoarece acolo nu exista rasism/nationalism/intoleranta.
Pe strada unde am locuit 5 sapatamani in Mississauga nu era unul canadian getbeget. In Canada se emigreaza si din tari din lumea 1 gen Japonia,Italia,Franta

este bine sa nu exageram.
rasism sub diverse forme exista peste tot.
daca se nimereste sa stai pe jane nord in toronto o sa devii foarte repede rasist.
canadienii se plang ca noii imigranti nu au nici o dorinta pentru a studia istoria canadei (si au dreptate).
se poate spune ca deoarece canada este o tara de imigratie nu sunt foarte socati de noii veniti. dar asta se aplica cand noii veniti erau albi.

peste tot si totul depinde de tine si ce stii sa faci. familia este extrem de importanta in emigratie.
cat despre venit in Romania, noi la 2 ani dupa stabilirea in canada, am adus in vizita toti parintii. la 1.5 ani am facut prima calatorie in romanika si apoi la fiecare 2 ani o data. tot odata la 2 ani veneau si rudele, in anii cand noi nu mergeam in romanika. si suntem canadieni si romani.

Edited by avenirv, 24 August 2017 - 10:26.


#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 avenirv, on 24 august 2017 - 10:26, said:

si suntem canadieni si romani.
Si ce esti mai mult? La serviciu zici ca esti canadian sau roman? Cu actele carui stat te legitimezi?

#22
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
Pentru mine a fost un "shoc" la modul pozitiv, (cel mai mare) calitatea umana a traitorilor din Ca., nu tu barfe nu indiscretie, nu rautate gratuita, daca omul te ajuta o face dezinteresat daca nu te lasa in pace. Exact opusul traitorilor din Ro.
Al doilea soc a fost ce tine de o societate functionala/eficienta birocratie minima nu stampile,voluntariat la maxim, nu functionari obraznici nu sfidare.....
Al treilea shoc cladiri, autostrazi, CN Tower,Royal Ontario Museum,Parliament Hill....
Al patrulea imensitatea spatiilor totu-i mai mare masini,strazi,parcuri gradini,copaci,oameni Posted Image
Una peste alta o tara NORMALA pt oameni normali versus RO o tara de aventurieri, unde calitatile mai susamintite sint asa de rare ca atunci cand gasesc cate un roman cu astfel de atribute BOR-ul il canonizeaza Posted Image
Sa mai am pana in 30 de ani n-as mai zabovi pe aici nici-un minut.

#23
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Karhu, on 24 august 2017 - 10:54, said:

Si ce esti mai mult? La serviciu zici ca esti canadian sau roman? Cu actele carui stat te legitimezi?

pai in EU lucrez cu pasaportul romanesc, in US cu cel canadian.
de fapt cred ca sunt mai mult cetatean international.

 ioana1973, on 24 august 2017 - 11:01, said:

Pentru mine a fost un "shoc" la modul pozitiv, (cel mai mare) calitatea umana a traitorilor din Ca., nu tu barfe nu indiscretie, nu rautate gratuita, daca omul te ajuta o face dezinteresat daca nu te lasa in pace. Exact opusul traitorilor din Ro.
Al doilea soc a fost ce tine de o societate functionala/eficienta birocratie minima nu stampile,voluntariat la maxim, nu functionari obraznici nu sfidare.....
Al treilea shoc cladiri, autostrazi, CN Tower,Royal Ontario Museum,Parliament Hill....
Al patrulea imensitatea spatiilor totu-i mai mare masini,strazi,parcuri gradini,copaci,oameni Posted Image
Una peste alta o tara NORMALA pt oameni normali versus RO o tara de aventurieri, unde calitatile mai susamintite sint asa de rare ca atunci cand gasesc cate un roman cu astfel de atribute BOR-ul il canonizeaza Posted Image
Sa mai am pana in 30 de ani n-as mai zabovi pe aici nici-un minut.

Canada is a very good country ! este adevarat.
si canadienii sunt oameni, nu sunt roboti. si oamenii...

aia cu voluntariat ajuns sa fie practic obligatoriu nu imi place.
spatii imense sunt si in rusia dar nu e canada.

canada a fost construita de aventurieri, asta nu trebuie uitat; deci a fii aventurier s-a dovedit a fii ceva FOARTE bun. la fel si australia, si noua zeelanda si statele unite.
daca cei din Romania sunt aventuriei, si tu esti in Romania, de ce nu pleci intr-o aventura ? :)
stiu, sunt rau...

niciodata nu este prea tarziu, depinde oricat de ce stii sa faci si de cat stii sa faci.
bafta.

#24
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

 Karhu, on 24 august 2017 - 10:54, said:

Si ce esti mai mult? La serviciu zici ca esti canadian sau roman? Cu actele carui stat te legitimezi?

Eu sint de 17 ani plecat si n-am aflat :)
De revenit am revenit in fiecare an, uneori de 2 ori pe an. Prima oara m-am intors in decembrie la craciun, plecasem la sfirsitul lui August.
American clar nu-s... nu cred ca as putea sa ma simt american get-beget daca am ajuns aici ca om matur. Imi lipsesc referinte culturale etc. Nu simt ca ar conta in vreun fel, o mare parte din oamenii de linga mine sint mai "straini" ca mine.
Nici roman nu sint. Romania s-a schimbat si eu nu mai sint la curent cu ea. Sint mentalitati pe care nu le inteleg deloc. Peisajul imi este strain, nu cel natural ci cel urban...
Dar e ok, ma simt bine asa.

#25
Sergiu1994

Sergiu1994

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.04.2018
Imi puteti da va rog numele unor firme SERIOASE specializate in emigrarea in Canada? Preferabil firme cu ajutorul carora ati emigrat voi. Multumesc anticipat!

#26
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 nwo, on 23 august 2017 - 07:54, said:

Pt ca nu cunosc toate etapele si procedurile si nici timpul nu-mi permite sa ma ocup de fiecare in parte...

Ideea era de a primi niste pareri cu privire la seriozitatea companiei, daca ati mai auzit pe cineva emigrand cu ajutorul lor si cum a decurs procesul.

Multumesc.
dacă nu ești în stare să parcurgi pașii scriși aici, pe situl oficial al guvernului canadian eu zic să stai acasă.
Poți citi ce scrie acolo într-un uichend. Merită să pierzi două zile ca să scutești câteq mii de euro? Tu știi.

În orice caz înafară să-ți completeze formularele nici o firmă de nici o consultanță nu are cu ce să te ajute mai mult.
Scrie și situl guvernului și s-a dezbătut de nenumărate ori pe nenumărate forumuri chestia asta. doar caută un pic.

#27
Theine

Theine

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.11.2018

 nwo, on 23 august 2017 - 07:54, said:

Pt ca nu cunosc toate etapele si procedurile si nici timpul nu-mi permite sa ma ocup de fiecare in parte...

Ideea era de a primi niste pareri cu privire la seriozitatea companiei, daca ati mai auzit pe cineva emigrand cu ajutorul lor si cum a decurs procesul.

Multumesc.

De curiozitate, ca vad ca e un thread mai vechi, ati gasit o firma care sa va ajute, sau ati continuat pe cont propriu?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate