Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Telecomanda SONY HCD-EX1

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cvapailty

cvapailty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.10.2011
Salutare.

Incep prin a va spune ca am achizitionat un micro system Sony  model HCD-EX1 (second) care nu are telecomanda. (NU o pot seta, bass, inalte, cautare posturi radio)
Nici prin cap nu mi-a trecut ca nu pot folosi aparatul (toate functiile) din butoanele de pe microsistem. Am cautat manualul, l-am gasit dar arata cum se seteaza din telecomanda. Am folosit aplicatii de mobil cu tot ce am gasit pentru sony (functioneaza partea de inchis-deschis, volum, schimb canale care de fapt sunt presetate si nu le pot schimba).
Am fost aici in Tg-Mures la un magazine (Spectra) unde ne-am chinuit cu domnul de acolo vre-o doua ore sa setam o telecomanda universal, dar nu am reusit mai mult de cat am reusit eu cu telefonul.

Rugamintea mea e daca cineva ma poate ajuta cu o telecomanda originala pentru acet model (o cumpar sau macar de imprumut pentru a o clona) sau aveti alte cunostinte de a putea rezolva problema.

Atasez cateva poze sa va faceti o idee de cum arata. (numai poza din spate cu modelul imi apartine)

Pe net am gasit si modelul de telecomanda care ar fi originala (tot ca si titlu informativ)

#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
1. Nu cred ca iti trimite nimeni prin posta o astfel de telecomanda.
2. Nu stii modelul telecomenzii, astfel incat sa o comanzi de pe net?
3. Cred ca am eu aceasta telecomanda la o combina Sony (mai mare), dar e la ca casa de vacanta.
Daca te ajuta pot incerca sa aflu modelul telecomenzii, de obicei scrie pe ea.

#3
cvapailty

cvapailty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.10.2011
poate ca ma ajuta. Incearca te rog sa afli modelul telecomenzii.

#4
cvapailty

cvapailty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.10.2011
Am reusit sa aflu si un cod al telecomenzii :  141861411 Poate e de folos. Am sunat pe la service-urile de prin tara (recomandate de sony.ro , am luat si cu ei legatura) si mi-au spus ca acest produs nu se mai poate livra, fiind indisponibil.   ;(

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Uite aici, dai banul si o iei:
https://www.ebay.com...x100/1001575634

#6
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 24.08.2004
Sau de aici: _link_

#7
cvapailty

cvapailty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.10.2011
Modoran, la 90,24$. .......sa fim serioși

Robbie_ro , mersi, cu băiatul am discutat sa o trimită sa vad daca e ok.

#8
cvapailty

cvapailty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.10.2011
da, deci nu e ok nici cea de pe olx.

Am nevoie de o telecomanda sony , model RM-SCX1  cu codul 141861411.

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Seamana izbitor https://www.olx.ro/o...html#231ff0e801
Daca frecventa nu e buna un electronist ti-o face .

#10
cvapailty

cvapailty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.10.2011
Seamănă, dar nu e aceeași .

De pe olx: Sony RM-SR5  COD 147557211

Ce am eu nevoie e Sony RM-SCX1 COD 141861411

deci, seamănă dar nu rasare.

Treabă cu electroniști e relativă, e vorba de coduri scrise în chip.

#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011

View Postldpe, on 23 august 2017 - 12:55, said:

Seamana izbitor https://www.olx.ro/o...html#231ff0e801
Daca frecventa nu e buna un electronist ti-o face .

Frecventa e tot aia la telecomenzi, 38 khz, ce frecventa sa modifice un electronist ?   Expresii din astea sunt bune de pacalit fraierii la talcioc "ia frate manca-ti-as iphonul asta codat in icloud ca-l faci cu 10 lei, boss". Suna cunoscut ?

#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"Frecventa e tot aia la telecomenzi"
Nenea ...i-am dat o solutie de 40 lei ca sa incerce , daca nu merge o arunca si gata sau o pune pe olx si o da cuiva cui ii trebuie !
O telecomanda dedicata , originala Sony costa mai mult decat a dat el pe scula cu totul.
Ma referea daca nu exista posibilitatea de a intra in meniul service al combinei ca la televizoare , nu cunosc amanunte , personal cand cumpar o scula electrica o cumpar cu cutie originala si accesorii, daca e electronica o iau doar cu telecomanda originala si accesorii chiar daca platesc mai mult, altfel ma lipsesc de ele .
Erau telecomenzi cu invatare gen Logitech Harmony dar si ea costa in jur de 100$
Mai exista solutia sa astepte pe okazii sau olx pana prinde ceva dar trebuie rabdare .
hcd-ex a fost o serie de lux la acea vreme de la sony, de design, greu de gasit telecomanda alta decat originala, doar cele cu "invatare" dar sunt scumpe, Sony e foarte dificil la telecomenzi . doar original ii place ...

Edited by ldpe, 24 August 2017 - 11:21.


#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Asta ajuta?

[ https://thumb.ibb.co/mK5CCQ/IMG_6131.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
cvapailty

cvapailty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.10.2011

View PostAdm, on 24 august 2017 - 13:40, said:

Asta ajuta?

[ https://thumb.ibb.co/mK5CCQ/IMG_6131.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu ajuta. Seamana dar nu e ce trebuie.  Eu am nevoie de RM-SCEX1

Nici pana in momentul de fata nu am rezolvat problema. Cautam una macar de imprumut ca sa o copiez. Am incercat mai toate aplicatiile pentru android (merg doar o parte din functii), am cumparat telecomenzi universale de la firme specializate (cam aceeasi treaba cu aplicatiile de mobil).  Ideea e ca imi trebuie una originala.

Am gasit una pe Ebay, am cumparat-o cu 10 lire si mi-o aducea un prieten acasa, dar coletul nu a mai aparut. Zicea englezul; ca figureaza ca si pachet pierdut in transit. Mi-a si dat banii inapoi. Nu se arata nicicum  :(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate